Instalace OS na Acer Aspire ES15

Kit

Instalace OS na Acer Aspire ES15
« kdy: 15. 09. 2017, 13:23:21 »
Podlehl jsem "výhodné konfiguraci i ceně" a koupil si Acer Aspire ES15. Bohužel mi nebootuje z interního SSD ani jakéhokoli bootovacího média včetně dodávaného Resource DVD. Prolezl jsem všechna možná nastavení BIOSu (UEFI) včetně vypnutí Secure Boot, ale stále mi to hlásí "No Bootable Device". Zkoušel jsem i Alt-F10 při zapnutí, ale bez odezvy.

Myslíte si, že se s tím dá něco dělat, než to vrátím do obchodu?


fernet

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2017, 14:12:16 »
Před časem se mi do podobného stavu podařilo dostat HP Probook 450 a vyřešilo to až Load BIOS defaults, pak to zázračně začalo bootovat z čehokoliv.
Ale tohle bude asi jiný problém.

Kit

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #2 kdy: 15. 09. 2017, 15:06:30 »
Před časem se mi do podobného stavu podařilo dostat HP Probook 450 a vyřešilo to až Load BIOS defaults, pak to zázračně začalo bootovat z čehokoliv.
Ale tohle bude asi jiný problém.

Tohle jsem už zkusil a nepomohlo. Díky.

Dosud jsem se značky Acer zastával. Po těchto zkušenostech už nebudu. Takový vendor-lock u nového notebooku dodávaného bez OS jsem ještě neviděl.

boot

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #3 kdy: 15. 09. 2017, 15:14:57 »
Zkontroluj si jakou tam mas verzi BIOS/UEFI. Pokud Acer prodava jeden model s OS Windows a "bez OS", maji tyto NB rozdilne verze UEFI - "linux" verze UEFI te necha nabootovat cokoliv i v legacy rezimu.
Druhy problem na strane zarizeni muze byt maximalne ze tak je nejaka chyba (mainboard) - coz resi bezna reklamace (samozrejme pokud se nerozhodnes to "do 14 dnu" vratit).
Tohle jsou jedine 2 pravdepodobne moznosti ktery mohli nastat, ty dalsi jsou ze mas v rukach nasrano  :P  a vymlouvat se na vendor-lock je opravdu sila. Zlej Acer tfuj tfuj.

Kit

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #4 kdy: 15. 09. 2017, 15:18:16 »
Zkontroluj si jakou tam mas verzi BIOS/UEFI. Pokud Acer prodava jeden model s OS Windows a "bez OS", maji tyto NB rozdilne verze UEFI - "linux" verze UEFI te necha nabootovat cokoliv i v legacy rezimu.
Druhy problem na strane zarizeni muze byt maximalne ze tak je nejaka chyba (mainboard) - coz resi bezna reklamace (samozrejme pokud se nerozhodnes to "do 14 dnu" vratit).
Tohle jsou jedine 2 pravdepodobne moznosti ktery mohli nastat, ty dalsi jsou ze mas v rukach nasrano  :P  a vymlouvat se na vendor-lock je opravdu sila. Zlej Acer tfuj tfuj.

Prodejce mi sdělil, že nic jiného, než W10 tam zřejmě nenainstaluji. Je to nebo není vendor-lock?


nobody(ten pravej)

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #5 kdy: 15. 09. 2017, 16:48:16 »
Prodejce mi sdělil, že nic jiného, než W10 tam zřejmě nenainstaluji. Je to nebo není vendor-lock?

to neni vendor-lock, to je kvetouci zmrdstvi Mikrosoftu na ktere Acer zbabele kejvnul...

btw: misto tehle (navic tezke) sracky, si kup za (asi) podobne penize Thinkpad T420s:
https://www.importpc.cz/repasovany-notebook-lenovo-thinkpad-t420s-s-hdd.html

boot

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #6 kdy: 15. 09. 2017, 20:08:22 »
Prodejce mi sdělil, že nic jiného, než W10 tam zřejmě nenainstaluji. Je to nebo není vendor-lock?

Prodejce tomu hovno rozumi, to mi věř.

Jestli je tam nakej problem ti na dalku nereknu, nahlas to na na aceru a nejprve je pred odeslanim do servisu pozadej o nejnovejsi BIOS, resp. servisni BIOS ;)
Pokud budou na telefonu tvrdit ze nic takoveho neexistuje tak at vytahnou hlavy z zadeke a jdou se zeptat sefa techniků  ::)
V dobe kdy zacali Windows 8 a problemy se SecureBootem se obcas dostala na trh nejaka varka, ktera mela spatnou verzi UEFI (jak jsem psal vyse, je jina pro Windows a jina pro non-windows) nebo preload Windows.
Verze UEFI pro Linux/Windows se lisivaly bud pismenem za cislem verze -> napr. 1.48L vs 1.48 nebo major verzi -> 1.48 vs 2.48 apod.
Ty puvodni UEFI pro W8 skutecne nedovolovali vypnout SecureBoot a bootovat jine OS nez to co bylo dodano na disku, Acer si to od useru pekne slizl a uz tehda na vsechny modely NB/PC (mimo tabletoidni) aktualizoval UEFI a vse povolil. Jak psal nobody - byla to podminka Microsoftu a jeli v tom vsichni velci vyrobci, nekteri to maj u nekterych stroju i dnes, vcetne Lenova  ::)
Necekam ze by si to dnes chteli zopakovat  ;D

Alt+F10 (recovery) ti fungovat nemuze, na disku nemas partition ze ktere ta funkce cte. Nainstalovat system na disk na jinem stroji fungovalo drive s MBR, s UEFI jsem to nikdy nezkousel ale nedivil bych se kdyby to nebylo tak jednoduche jako drive (pokud by to vubec slo). Resources media nebudou obsahovat nic bootovatelnyho imho.

Zkus nacist live ubuntu nebo instalacku w10, oboji jak z optickeho media (ma-li to mechaniku) tak z usb. Teprve pak bych delal nejake soudy a nasledne resil se servisem.

+ nahod screeny jak vypada UEFI a co povoluje za moznosti v nabidkach.

Pokud tam neni HW problem tak to pujde.

MartinM

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #7 kdy: 15. 09. 2017, 20:33:00 »
Mám tenhle Acer, zakoupeno s Win10, bez problému nainstalováno Ubuntu. Ale viděl jsem ho v nějakém velkém elektru přímo s linuxem. Vypadá to spíše na vadný kus.

Kit

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2017, 22:16:18 »
Notebook jsem vrátil do obchodu, peníze mám zpět. Problém vyřešen.

sol

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2017, 07:04:50 »
Problém vyřešen.

OMG  ::)  To je vazne k smichu  :o

Jestli byl problem nespokojenost s vlastni neschopnosti resit problem tak ano, vracenim vyrobku je pro tazatele problem vyresen.

Pokud bylo problemem ze na tenhle konkretni kousek zmineneho modelu nesla z nejakeho neodhaleneho duvodu nainstalovat vybrana linuxova distribuce, pak problem vyresen nebyl a tazatel je obycejny kokot ktery mohl usetrit jak svuj cas tak cas tech diskutujicich co se mu zde snazili pomoci dopatrat se priciny a skutecne vyresit problem.

Tohle forum vazne upada  ??? :(

Kit

Re:Instalace OS na Acer Aspire ES15
« Odpověď #10 kdy: 27. 09. 2017, 09:03:16 »

To jsem zkoušel, ale to také selhalo.