Sedavé zaměstnání - stres a strava

mysoun

Sedavé zaměstnání - stres a strava
« kdy: 13. 09. 2017, 17:41:32 »
celé dny sedím u kompu a jsou-li hektičtější dny (a stresovější), tak bych furt něco jedl
v normální dny to je celkem v pohodě
máte to podobně ? osvědčilo se vám něco jak to ošálit příp. co do sebe cpete abyste nepřibrali ?

« Poslední změna: 13. 09. 2017, 20:24:43 od Petr Krčmář »


dustin

Re:sedavé zaměstnání - stres - strava
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2017, 18:05:00 »
Jedině se mi osvědčilo žádné mlsání poblíž nemít. Nebo jenom ovoce. Jinak bych taky sežral úplně všechno kolem. Na to je nejhorší případná práce doma, když je plná lednička a spíž... I kdybych dělal sám, raději si najmu kancl, abych nebyl doma a nefutroval...

A klišé, které je bohužel zcela pravdivé. Pohyb, aspoň párkrát do týdne.

666

Re:sedavé zaměstnání - stres - strava
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2017, 19:21:58 »
Kromě sladkostí můžeš jíst víceméně co chceš, ale výdej by se měl rovnat aspoň příjmu. Po práci si běž zaběhat nebo zacvičit. Jako vedlejší efekt to zvyšuje i odolnost vůči těm stresům, kvůli kterým se vlastně cpeš.

srigi

Re:sedavé zaměstnání - stres - strava
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2017, 19:28:06 »
Ja pracujem uz rok z domu, chladnicka je 3m od pracovneho stolu. A ano, je vazne velmi narocne sa ohandlovat aby som ju nevyzral hned prvy den po nakupe.

Zistil som, ze sa to da naucit - mozog je ako sval, ked ho trenujes bude sa v buducnosti chovat inak. Toto je ale velmi narocne a dost zdlhave. Cele to pada ne jednoduchej poucke - ludska vola je limitovany resource. Ked si volu vyplytvas na niecom inom, hrozi, ze tu chladnicku vyzeres.

Toto obmedzenie vole som zacal obchadzat dvoma trikmi:

- zanechavat za sebou stopy - obaly od jedla, bananove supky a pod. nevyhadzovat, ale niekde ich nechat na ociach aby clovek videl, co uz ten den zjedol. Nejake vyskumy dokazali, ze takto ludia zjedia az o 25% menej.
- mat pripravene fallback jedlo na zakusnutie, ked je zle - v mojom pripade mrkva a nelupane arasidy. Ked na mna pride "nieco by som zjedol", zjem dve mensie mrkvy a pocit pomynie.

Este som cital o tretom triku - ked dostanes strasnu chut zrat, treba 30s tlacit prstom o celo. Vraj to naozaj funguje, ale vzdy zabudnem to vyskusat (treba si vytrenovat mozog, viz. vyssie) :)
« Poslední změna: 13. 09. 2017, 19:32:50 od srigi »

Jano7

Re:sedavé zaměstnání - stres - strava
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2017, 20:00:51 »
Ja by som doporučoval predovšetkým pohyb. Najlepšie sú chôdza a beh. Ako bolo už vyššie spomenuté, beh zvyšuje odolnosť voči stresu. Priberanie na váhe je tou menšou hrozbou pre ľudí so sedavým zamestnaním; sú ďaleko horšie veci ako bolesti chrbáta, migrény, či úzkosti. Bez pohybu nás to zničí. Okrem chôdze a behu by som vrelo doporučoval supercvičenie taichi.


Kate

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2017, 20:49:26 »
Pořád jíst je celkem v pohodě (dokonce mnohem lepší než se jednou denně přejíst), ale jde o to co… Pokud budeš celý den k práci postupně přikusovat rajčata  a ovoce, nebude to takový problém jako když budeš ukusovat plněné bagety :) Dobrou pomocí ti mohou být kalorické tabulky. Spočítej si jaký je tvůj výdej energie a přizpůsob tomu co budeš přikusovat.

Osobně ještě každé ráno (pokud to nevyjde tak po práci) věnuji 30 minut cvičení (Momentálně Jillian Michaels – body revolution). Rozhodně doporučuji nějaké cvičení zkusit, už po pár dnech zjistíš že máš přes den víc energie :)

A rozhodně si hlídej příjem tekutin a spánek. U PC se člověk často zapomene :) Třeba čajem se navíc dá chuť na jídlo trochu potlačit. A při nedostatku spánku budeš přibírat jedna radost.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2017, 22:19:12 »
Kdyz nekdo chce pri premysleni porad zrat, tak se mozna stravuje nevhodne. Ve strave mu chybi to, cim se zivi mozek jedouci na velke obratky. Mozek je energeticky velice narocny.

Hm, mozna by se na tom dal zalozit hubnouci rezim. Lidi by se valeli na kanapi a intenzivne premysleli a nedostali by k tomu nazrat.

Kit

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2017, 22:39:05 »
Když sedím u počítače, tak je to na střídačku voda a kafe. To by asi nebylo takový problém, kdyby v tom kafe nebyl cukr. Zase na druhou stranu zkonzumuji toho cukru mnohem méně, než kdybych si daj jednu Coca-colu. A bez cukru mi to nemyslí.

Když mám poctivou snídani a oběd, tak během dne ani nemám chuť na takové ty junk-foody. Takže mi stačí behem dne jíst jednou za cca 4 hodiny a nic dalšího.

mikrom

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2017, 22:41:04 »
Cele to je to o zvyku a seba-discipline. Ja som si zvykol v praci nic nejest, lebo ked som sa naobedoval vzdy som maval utlm a nepomohla mi potom ani kava. Ked pracujem nie som ani hladny. V praci iba pijem: caj, kavu, vodu. Po praci si dam doma kusok jedla, aby som mal energiu este do vecera pozavazat decka (na trening) a potom vecer idem sam na trening. Ked sa vecer vratim z treningu a som hladny tak este nieco zjem, ked nie som hladny tak dam nejake pivo alebo vino na relax, trochu pobrowsujem po webe a idem spat. Na druhy den rano mi vacsinou nechuti ani ranajkovat. Ranajkujem dost vynimocne, ked som na sluzobke, alebo na dovolenke, kde je su hoteli zaplatene ranajky :-) Inac mi na ranajky staci velka salka nie moc silnej kavy.
Ak mas problemy s prejedanim, jednoducho si ziadne jedlo do prace nenos. Je to podobne ako ked chces prestat fajcit, musis s tym jednoducho seknut a prestat kupovat cigarety. Ak to nevies v sebe potlacit, chyba ti seba-disciplina. Celkovo by som ti doporucoval, aby si zacal s nejakym cvicenim. Je to o moc lepsie ako ked budes sledovat tabulky a pocitat si kolko kalorii si za den zozral. Sport ti pomoze vybudovat seba-disciplinu, nebudes sa prezierat a budes sa citi lepsie. Zvol si hlavne nejaky orgainzovany trening v telocvicni s pevnym rozvrhom - co sa da robit denne bez ohladu na pocasie, alebo rocne obdobie a trenuj aspon 2x do tyzdna. Ja trenujem 2 bojove umenia a mozem trenovat aj kazdy den, samozrejme ze obcas vynecham: kvoli tomu ze som dlho v praci, alebo sa mi nechce :-) Ale su tyzdne ked som tam kazdy den. A cez vikendy a sviatky ak som doma chodim behat, alebo do plavarne.

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2017, 22:41:31 »
Jíst pravidelně po troškách. Tělo pak nemá takový sklon budovat si zásoby na horší časy.

Fyzická zátěž je výborný ventil na adrenalin generovaný stresem.

Jeden čas jsem se stravoval po hospodách. Nehorší byly "komerční zaměstnanecké jídelny" dvou slavných velkofirem... nebudu jmenovat. To pak žaludek už dost protestoval, mám pocit že jeden čas to hraničilo s gastritidou - v kombinaci s tím stresem. Pak jsem prodělal infekční mononukleózu, to je taková jaterní nemoc... a musel jsem si nějakou dobu vařit jídlo sám, poměrně dietní, a do práce si ho nosit ssebou. Ty žaludeční problémy zmizely jak mávnutím kouzelného proutku. Taky jsem zjistil, že balená voda v PET flaškách (i ta nejlepší, téměř kojenecká) možná není to pravé oříškové. O ovocných šťávách se říká, že kazí zuby, ale pokud máte kvalitní kohoutkovou vodu, tak se mi osvědčilo kápnout do ní trochu sirupu (nejkvalitnější co jde sehnat má okolo 20% ovocné složky, hledejte v německých sámoškách) a je to pocitově výrazně lepší pití pro trvalý provoz, než neperlivá Aquila nebo Rajec. Sirup podle mého vytlačí z vody zbytky chlóru, které jinak nedělají dobře vnitřní mikroflóře.

A pokud se týče kompenzace bolavých zad (křížové a krční obratle): zajímavým sportem jsou kolečkové lyže (běžky). Nehuntuje to otřesy kotníky a páteř, ten pohyb konkrétně v kříži je spíš kývavý do stran, při záběrech pažemi se zároveň posilují svaly kolem páteře v křížové oblasti i na vnitřní straně (takových sportů mnoho není) - a vůbec je na tom hezké, že na rozdíl od běhu, kola nebo bruslí namáháte výrazně taky vršek těla. Je jenom na Vás, jestli dřete víc nohama, nebo se naschvál snažíte utáhnout co nejvíc rukama soupaž.
Docela dlouho jsem to študoval teoreticky :-) a nakonec jsem utratil jakousi sumu za kolečka firmy Skike, průměr tuším 12,5 cm (nejednalo se o ten nejdražší model s volnou patou) a na obou lyžích je brzda aktivovaná záklonem. Stačí na to trochu slušný asfalt, není potřeba hlaďounká cyklostezka (tam byste beztak umlátil ostatní hůlkama), nejlíp skoro na rovině - optimální místo je asfaltka se zákazem vjezdu někde mezi brownfieldy na periferii. Zákaz vjezdu proto, aby tam nebyl provoz. (Jednak mě nic nepřejede, jednak mi tolik nevadí, že na tom stojím jak chromá kachna.) Neupínal bych se na představu, že budete brázdit krajinou - ono to jednak moc nejede, jednak mezi auty asi není o co stát. Stačí pár set metrů trochu zachovalého asfaltu a mydlit ho třeba hodinu tam a zpátky, aspoň jednou týdně (lépe 2x-3x). Pokud jste už někdy stál na bruslích a třeba trochu běžkujete, neměl by to být problém. Chce to každopádně helmu a chrániče, a pokud se k tomu dostanete až za šera, tak taky osvětlení (být viděn) - ale potmě moc jezdit nejde, výmoly splývají s vozovkou :-) Myslím že jsem nevybral špatně - inline brusle jsou mnohem víc na nohy a zadek, a kolečkové běžky s malými kolečky potřebují hodně hladký povrch (na kterém zas např. tolik nedrží hroty hůlek). I při dětech je mnohem lepší šance kdykoli zdrhnout na chvíli na kolečka, než čekat na těch pár víkendů v zimě, kdy se dá vyrazit na běžky (a to mám Krušné hory 15 minut autem).

Kolo s odpruženou zadní vidlí je taky docela v pohodě, ale přece jenom záda dostávají trochu víc zabrat (jednostranně) a taky už na něm víc cítím dlaně/karpály než zamlada.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2017, 23:02:36 »
A bez cukru mi to nemyslí.

Cukr je droga. Pravidelnym prisunem cukru si clovek vytrenuje metabolismus na to, ze kdyz potrebuje energii, tak sahne po snadno a rychle pristupnych zasobach cukru, namisto pracneho stepeni zasob energie ulozenych jinak. Kdyz pak zasoba cukru dojde, k cemuz dochazi pomerne rychle, dostavi se hlad. Metabolismus krici, ze chce vice cukru. Jedine, co se s tim da delat, je vydrzet, cukru se vyhybat, co to jen jde a naucit metabolismus, ze musi sahnout do jinych zasob.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2017, 23:09:38 »
Taky jsem zjistil, že balená voda v PET flaškách (i ta nejlepší, téměř kojenecká) možná není to pravé oříškové.

Tim se ovsem pripravujete o pravidelny pristup bisfenolu a snizujete svoje sance, ze dostanete rakovinu. Vznika tak riziko, ze jednou budete zatezovat nas duchodovy system pozadavky na vyplaceni duchodu, namisto abyste sporadane natahl backory nejpozdeji v padesati letech kdyz uz vas stejne zadny zamestnavatel nebude chtit.

Takze hupky do samosky, nakupte vodu a idealne ji skladujte na okne na slunci.

Kit

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2017, 23:21:52 »
A bez cukru mi to nemyslí.

Cukr je droga...

To vím. Na druhou stranu si uvědomuji, že takhle toho cukru za den sním méně, než kdybych si večer dal 2 piva.

Jano7

Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2017, 23:34:49 »
A pokud se týče kompenzace bolavých zad (křížové a krční obratle): zajímavým sportem jsou kolečkové lyže (běžky). Nehuntuje to otřesy kotníky a páteř, ten pohyb konkrétně v kříži je spíš kývavý do stran, při záběrech pažemi se zároveň posilují svaly kolem páteře v křížové oblasti i na vnitřní straně (takových sportů mnoho není) - a vůbec je na tom hezké, že na rozdíl od běhu, kola nebo bruslí namáháte výrazně taky vršek těla. Je jenom na Vás, jestli dřete víc nohama, nebo se naschvál snažíte utáhnout co nejvíc rukama soupaž.

To je zaujímavý postreh. Ten pohyb, ktorý vykonáva človek pri bežkách nazvali Číňania donju; ide o jeden z najdôležitejších prvkov zostavy taiji. Tento pohyb je pre človeka prirodzený, všimnite si niekedy ako si malé deti čupnú, keď sa idú zohnúť po nejaký predmet. Postupom času však človek naberie zlozvyky a zabudne, s čím sa narodil.

Donju sa dá cvičiť buď v zostave taiji, alebo zvlášť pri tzv. šlachomenných cvičenia. Okrem posiľňovania svalov chrbáta a nôh, tento cvik uvoľňuje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sedavé zaměstnání - stres a strava
« Odpověď #14 kdy: 14. 09. 2017, 00:08:39 »
A bez cukru mi to nemyslí.

Cukr je droga...

To vím. Na druhou stranu si uvědomuji, že takhle toho cukru za den sním méně, než kdybych si večer dal 2 piva.

Hm, co to pijete za pivo?