Jaký HDD zvolit pro NAS?

Jaký HDD zvolit pro NAS?
« kdy: 07. 09. 2017, 20:54:18 »
Jaky HDD do "serveru"/NAS - AMD 785 GMT, AthlonII X2 250. System je na SSD, jsou tam nejaky kontejner/virtualy na druhem SSD. Jede tam Ubuntu LTS, ZFS a podobne srandy neresim.

Na HDD bude skladiste filmu a v nejakych intervalech(asi tydenni)inkrementalni zalohy veci z tech SSD.

WD RED (WD30EFRX) nebo IronWolf (ST3000VN007) ?

Ted tam bezi uz dlouhe roky spokojene WD RED 1TB, ale dle czc ma seagate vyrazne nizsi poruchovost. Dulezity data sice budou radne zalohovana dale, ale resit reklamace je voser.

Asi z toho bude flamewar, ale ja mel zatim obe znacky tak pul na pul a nechcipl mi zatim nikdy zadny HDD za 20 let.

EDIT: filmy se streamují pres smb v ramci LAN a to tak, ze max na 2 zarizeni najednou.
« Poslední změna: 07. 09. 2017, 22:05:14 od Petr Krčmář »
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Lol Phirae

Re:jaky hdd
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2017, 21:40:24 »
Seagate mi nesmí do baráku, takže já mám vyřešeno. Jinak další flame diskuse na stejné téma asi po 14 dnech.  ::)

Milfaus

Re:jaky hdd
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2017, 21:43:19 »
Western mi nesmí do baráku, takže já mám vyřešeno. Jinak další flame diskuse na stejné téma asi po 14 dnech.  ::)

Trubicoid2

Re:jaky hdd
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2017, 21:45:15 »
Asi z toho bude flamewar, ale ja mel zatim obe znacky tak pul na pul a nechcipl mi zatim nikdy zadny HDD za 20 let.

Žádnej špatnej disk za 20 let? Tos měl největší 1T?

Za mě spíš WD.

Milfaus

Re:jaky hdd
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2017, 21:53:20 »
Abych nebyl Ku-j-Wa (Čínská přezdívka hraběte Top-rautmberga) písnu něco o Seagatech.

Nejlacinější řady: FŮŮŮŮŮJJJJ!!! Kdyby to raději prodávali pod značkou Rychledokoše nebo Jetoshit...
Řady: SV - ze desítek a desítek disků neodešel ani jeden!!! SV35ky tu mám doma tři a i když už mají nalítáno tolik, drží!
(SV = surveillance) tj. jsou určené pro provoz 24/7 do různých rekordérů a jsou o poznání dražší (asi 2-4 stovky).
Profi řada: Bohužel to lidi málo kupují, nemám relevantní zkušenosti.

Reputace nejlacinější řady?
You know what is reputation? Is people talking, is gossip...  tvrdí, že Seagate tyhle disky bouchá z méně kvalitních komponent, testuje na tom různé fičůry a až po řádném ozkoušení je nasadí do vyšších řad. Já se těmto diskům vyhýbám jako čert kříži. Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.

U Westernu to je podle mého názoru jednodušší:
Nejlacinější řada: šmejd
Průměrná řada: šmejd
Nejdražší řada: to je výjimka, to je drahý šmejd :-D

Ovšem přiznám se, jsou lidé...no spíš bytosti...chodí to v sandálech do práce, nežere maso...no a ti to kupují a jsou spokojení.  ;D ;D ;D


Re:jaky hdd
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2017, 22:03:20 »

Žádnej špatnej disk za 20 let? Tos měl největší 1T?
jj. a taky jsem ted nejakou dobu nemel desktop (a do notasu mi HDD nesmi)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

r443

Re:Jaký HDD zvolit pro NAS?
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2017, 23:10:27 »
Řešil jsem někdy před půl rokem podobný problém, nakonec jsem vzal 4 kusy Toshiba DT01ACA300, což je rebrandované Hitachi.
Tenhle model boduje hlavně cenou, ale ani ve statistikách na backblaze.com si nevede špatně (i když jich mají pro nějaké relevantní srovnávání celkem málo).

Zatím žádný problém, ale uvidíme časem..

Trupik

Re:Jaký HDD zvolit pro NAS?
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2017, 07:59:17 »
Citace
WD nebo ST?
Ten tretí.  ;D

compatible

Re:Jaký HDD zvolit pro NAS?
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2017, 10:16:10 »
Co takhle pouzit treba seznam kompatibilnich produktu?

Vyber si model kterej odpovida tvemu zamyslenemu pouziti (1-24 bay), pak si zvol HDD/SSD, dej najit zarizeni, nasledne si to vyfiltruj dle kapacity a typu.

Doporucuju do NASu jen disky u kterych je 24/7. Dalsi vyber uz je na tobe, ja nasledne preferuju cena/delka zaruky.

Jinak ja sam aktualne pouzivam nyni v RAID6 poli (DIY NAS s mdadm) 4x ST3000DM001 + 1x IronWolf (celkem tedy 5 disku, prozatim, jeste muzu pridat 2).
Ano, ty ST3000DM001 jsou presne ty na ktery vsici plivali aniz by s nimi meli nejake zkusenosti, kupoval jsem je s 3-letou zarukou a 1x rocne je testuju. Po temer 4 letech drzej vsechny bez jakykoliv problemu (zadny vadny sektory, zadny problem se ctenim/zapisem, zadne cvakani ani jine netypicke hlucnosti, testy vzdy prosli - linux smart, seagate for DOS, seagate bootable). Spolecnost jim dela disk z nove rady IronWolf, ty puvodni 3TB se uz nevyrabely a nove "Seagate Desktop" maji kratkou zaruku.
Pouziti NASu je smb uloziste, zadnej netypickej load pro tyto disku jako u backblaze :P

Jinak samozrejme kdyz vezmes WD RED taky chybu neudelas. Ja si Seagate zvolil diky tomu ze v dobe kdy sem jen kupoval, meli bezkonkurencni pomer cena/kapacita/delka zaruky.
Kdyz budou mit WD RED tento pomer lepsi, nemam problem vzit i je.

A snad jedna vec na ktere se vsichni shodnou - hlavne neber SMR disky  ;D

Jinak 3TB uz dnes nekupuju, 4TB by meli mit lepsi pomer cena/kapacita. Navic u nekterych rad disku meli uz 4TB modely oproti 3TB i senzor vybraci, coz se jiste hodi.

Do budoucna planuju na vyzkouseni koupit nejakej ten hodne-TB disk na jednorazovou offline zalohu obsahu NASu, zatim nejlepsi pomer cena/kapacita ma ST8000AS0002 (Seagate Archive 8TB - SMR disk), vzhledem ke kapacite techto disku a kapcite jaka je na NASu budou asi potreba 2 kusy.

Re:Jaký HDD zvolit pro NAS?
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2017, 11:03:19 »
Co takhle pouzit treba seznam kompatibilnich produktu?
psal jsem, ze je to v podstate obycejny PC na AMD785 chipsetu, jen pouzitim je to kombinace server s NAS takze seznam kompatibilnich vyrobku je mi k prdu :-) Chtel jsem mdadm RAID5, ale 1TB disky se fakt nevyplati a kapacitu vice disku po 2-4 TB nevyuziju dalsich x let.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

compatible

Re:Jaký HDD zvolit pro NAS?
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2017, 11:25:30 »
Tak zkus jeste zapojit mozek proc jsem ti to napsal - chcel si PC pouzit jako NAS a ptas se jakej disk do nej - je to tezky domyslet si ze kdyz chcu doporucit NASovej disk tak se muzu podivat na seznam kompatibilnich disku ktere doporcuje vyrobce NAS zarizeni do NAS zarizeni?

Takze ne, ten seznam ti neni k prdu, ten seznam je velmi dobrej zdroj informaci ktere ty zadas.

Jsou disky ktere jsou urceny do NASu v urcitym poctu - treba WD RED max 8 kusu do jedny police (jednoho case), WD RED PRO uz jsou dle vyrobce urceny do zarizeni s az 16 pozicema, atd.

Ani na zacatku ani nyni jsi nenapsal kolik disku chces pouzit, ted uz vime ze minimalne 3, ale porad nezname kolik jich tam muzes nebo planujes pripojit maximalne.

Pokud chces jen resit rozdil mezi WD RED a Seagate IronWolf tak s flamem ti pomuzou ostatni.