Barvy nejpříjemnější pro oči

Ondra.

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #15 kdy: 05. 09. 2017, 09:14:46 »
Ja si to menim podle pocasi a denni doby. Ve dne svetle v noci kupodivu tmave pozadi a teplotu barev.


peter

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #16 kdy: 05. 09. 2017, 09:16:44 »
to s tym pozadim ma zaujima. biela v podstate obsahuje najviac modrej a cierna prakticky ziadnu, resp. minimalnu. Zas cez den tmave pozadie odraza vsetko okolite svetlo.

Ondra.

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #17 kdy: 05. 09. 2017, 09:59:55 »
Ja jsem zkousel mit tmave prostredi, kvuli unave oci. Ve dne ovsem, kdy je kolem hodne svetla mi to delalo potize, protoze vnimas v perifernim videnim jasny den a koukas do tmave diry. Takze jsem dosel do nejakeho stavu, kdy si ve dne nechavam svetle a v noci tmave, kdyz programuju (na internet na to kaslu, protoze jsem liny a koukam do toho chvili;)). Snazim se, aby ten monitor byl soucasti mistnosti i z pohledu pracovni plochy a divam se na to jak treba na fyzickou plochu, ktera je ve dne dobre osvetlena a v noci naopak utlumena a rozdil mezi ni a venkonvim prostredim je minimalni.

Miroslav Šilhavý

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #18 kdy: 05. 09. 2017, 10:41:12 »
takze ak karta nepracuje v rezime 10bitov, potom je zbytocne mat 10bitovy monitor. rozumiem tomu spravne?

No vzhledem k tomu, co to už je za monitory, tak i tak budou dávat skvělý obraz a umožňovat hodně nastavení. Ale nevyužijete celý potenciál monitoru.

gp

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #19 kdy: 05. 09. 2017, 12:47:32 »
Low blue light není tak úplně. Krátkovlnné modré světlo má dost energie na to, aby sítnici škodilo. To je sice prokázaný fakt, ale intenzita modrého světla z monitorů je nízká, aby se takové poškození výrazně projevilo. Co se ale projeví zcela jistě, je ovlivnění cirkadiánního rytmu. Naše vnitřní hodiny se seřizují pomocí speciálních buněk na sítnici, které jsou citlivé jen na modré světlo, nemají nic společného s viděním a slouží výhradně k tomu, aby mozek informovaly o tom, že je jasná obloha, tedy poledne.


Miroslav Šilhavý

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #20 kdy: 05. 09. 2017, 12:56:24 »
Low blue light není tak úplně. Krátkovlnné modré světlo má dost energie na to, aby sítnici škodilo. To je sice prokázaný fakt, ale intenzita modrého světla z monitorů je nízká, aby se takové poškození výrazně projevilo. Co se ale projeví zcela jistě, je ovlivnění cirkadiánního rytmu. Naše vnitřní hodiny se seřizují pomocí speciálních buněk na sítnici, které jsou citlivé jen na modré světlo, nemají nic společného s viděním a slouží výhradně k tomu, aby mozek informovaly o tom, že je jasná obloha, tedy poledne.

Já k tomu chci ještě dodat poznámku, že celý problém vznikl s prdlým přechodem na LED podsvícení u LCD monitorů. CRT monitory a klasické LCD podsvícené trubicemi měli spektrum barev rozložené daleko lépe.

Bohužel, lidé moc nedbají na to, jak kvalitní monitor mají - dívají se jen na parametry jako je rozlišení, kontrastní poměr atd., ale jiné důležité parametry jim unikají.

Všem bych doporučil zejména pořizovat zobrazovací jednotky, které svítí trochu rozumně, protože softwarově to pak nelze dobře dohnat.

D3ad

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #21 kdy: 05. 09. 2017, 13:26:14 »
Osobne pouzivam redshift nastaveny na 3500K. Je to pro me nejpohodlnejsi a nemam tak unavene oci. Jinak pouzivam sedobile pismo na sedocernem pozadi(typicky Darkula v netbeans).

peter

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #22 kdy: 05. 09. 2017, 13:37:09 »
Všem bych doporučil zejména pořizovat zobrazovací jednotky, které svítí trochu rozumně, protože softwarově to pak nelze dobře dohnat.
to uz by sme sa asi dostali na ceny >1000e.

IDF

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #23 kdy: 05. 09. 2017, 14:49:09 »
Ak su na bielom pozadi cierne pismena, tak oci citaju prave tu bielu informaciu a kedze je jej podstatne viac tak sa vam to lepsie cita. Je to analogia s papierom. Vezmite si nejaky farebny casopis a skuste si test rychlosti citania, u clankov kde je klasika cierny text na bielom budete rychlejsi nez opacne - biele pismena na tmavom.
V noci je ale situacia ina, mozog je zvyknuty prijmat menej "bielej" informacie a preto dark temy su na noc lepsie. Plus samozrejme potlacit modru zlozku v bielej a pridat teplejsiu cervenu koli biorytmom.

gll

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #24 kdy: 05. 09. 2017, 15:36:08 »
zenburn

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Farby, ktore najlepsie vplyvaju na oci
« Odpověď #25 kdy: 05. 09. 2017, 15:59:43 »
Co píšete, je nesmysl. Většinou nad sebou máte nějaký zdroj světla, řekněme zářivku. Ta svítí 1) světlo o určité teplotě bílého bodu, 2) má spektrum vyzařování barev více či méně odpovídající slunečnímu svitu. Např. zářivka 840: rozdělte číslo na 8-40. 8=80 % barevného spektra, 40=4000 K. Zářivka 955 = 90 % spektra, 5500 k. Podobně se označují i značkové LED zdroje.

Pro pohodu byste měl mít: 1) zářivku co nejvíce napodobující přirozené spektrum (80 % - 90 %), 2) nastavený monitor na stejnou hodnotu.

Proto stačívají 2 barevné režimy: denní = podle světla v kanceláři (reps. denního světla), noční = když je vše zhasnuto. Jakákoliv magie, která se snaží něco měnit průběžně během dne, nemůže pomoci, ale víc uškodí.

Tak jiste. Pokud patrite k tem, kteri o pul pate zatahnou zatemneni zdedene po babicce z druhe svetove valky a k tomu si rozsviti zarivku o barevne teplote 4000 az 5500 K, tak mate nepochybne pravdu. Ja ale nemam zaclony, takze se u mne barva svetla meni a kdyz pak rozsvitim (vetsinou az za sera), tak to urcite nema barvu denniho svetla. Nejsem na hlavu, to bych pak usnul nekdy ve 3 v noci. Me Redshift vyhovuje a dost ladi s osvetlenim, ve kterem ziju ja.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #26 kdy: 05. 09. 2017, 16:00:44 »
Já k tomu chci ještě dodat poznámku, že celý problém vznikl s prdlým přechodem na LED podsvícení u LCD monitorů. CRT monitory a klasické LCD podsvícené trubicemi měli spektrum barev rozložené daleko lépe.

Bohužel, lidé moc nedbají na to, jak kvalitní monitor mají - dívají se jen na parametry jako je rozlišení, kontrastní poměr atd., ale jiné důležité parametry jim unikají.

Co byste tedy doporucil? Ja mel z CRT porad zanety oci.

dmetsys

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #27 kdy: 05. 09. 2017, 16:55:45 »
Co byste tedy doporucil?

jardo, pro tebe cokoli od Apple  8)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #28 kdy: 05. 09. 2017, 18:06:46 »
jardo, pro tebe cokoli od Apple  8)

Od Apple mam iPod Mini. S CF misto disku a RockBoxem misto applacke sracky.

Miroslav Šilhavý

Re:Barvy nejpříjemnější pro oči
« Odpověď #29 kdy: 05. 09. 2017, 19:10:42 »
Co byste tedy doporucil? Ja mel z CRT porad zanety oci.

Já už od dob CRT mám na stole jedině EIZO, už jsem na čtyřech generacích nalítal po 20 000 provozních hodinách. Aktuálně mám 2x CX270, ale obraz už se začíná trochu hýbat (17 tis. hodin.).

Určitě se najdou levnější značky s výborným obrazem.