Jestli to umi jen dva rezimy, tak s tim muze MS jit do hajzlu. Poradny nastroj meni barevnou teplotu prubezne podle denni doby. Idealne by zohlednoval i tav oblohy (slunecno, zatazeno....), ale to by clovek chtel uz moc.
Co píšete, je nesmysl. Většinou nad sebou máte nějaký zdroj světla, řekněme zářivku. Ta svítí 1) světlo o určité teplotě bílého bodu, 2) má spektrum vyzařování barev více či méně odpovídající slunečnímu svitu. Např. zářivka 840: rozdělte číslo na 8-40. 8=80 % barevného spektra, 40=4000 K. Zářivka 955 = 90 % spektra, 5500 k. Podobně se označují i značkové LED zdroje.
Pro pohodu byste měl mít: 1) zářivku co nejvíce napodobující přirozené spektrum (80 % - 90 %), 2) nastavený monitor na stejnou hodnotu.
Proto stačívají 2 barevné režimy: denní = podle světla v kanceláři (reps. denního světla), noční = když je vše zhasnuto. Jakákoliv magie, která se snaží něco měnit průběžně během dne, nemůže pomoci, ale víc uškodí.
Zpět k dotazu: ano, je lepší, když tuto funkci podporuje hardware. Běžný grafický výstup je kódován 8bity na kanál, jen profesionální karty (nVidia Quadro) a profesionální monitory (některé modely EIZO) umějí spolupracovat v režimu 10bitů / kanál. Při 8bitovém zpracování dochází při softwarových operacích s barvami k podstatným skokům kvůli nutnosti zaokrouhlit hodnoty na 256 pevných kroků (vs. 10 bit = 1024 kroků). Proto bývá hardwarová podpora nastavení teploty lepší, protože signál se dostane do monitoru nezprasený, a monitor si s přepočtem poradí.
Je zvláštní, jak je neustále potřeba vynalézat kolo.