Blokace příchozího provovozu ze strany ISP

Dejv501

Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« kdy: 07. 08. 2017, 15:17:09 »
Přestěhoval jsem se a zařídil si v novém bydlišti internetovou přípojku. Mám to i s dynamickou veřejnou IP. Jenže když jsem se na ni zkoušel připojit z internetu (na PC doma), tak Connection refused. Psal jsem teda poskytovateli že to mají nějaké rozbité. A odpověď byla že to není rozbité, ale záměrně blokované, a že jestli chci mít doma server tak si mám pořídit tarif Pro s pevnou adresou (stojí 3x tolik). Je tohle normální? A je to vůbec legální? Bohužel žádná rozumná konkurence zde není, takže nakopat do (_._) je nemůžu.


milous

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #1 kdy: 07. 08. 2017, 15:27:59 »
Přestěhoval jsem se a zařídil si v novém bydlišti internetovou přípojku. Mám to i s dynamickou veřejnou IP. Jenže když jsem se na ni zkoušel připojit z internetu (na PC doma), tak Connection refused. Psal jsem teda poskytovateli že to mají nějaké rozbité. A odpověď byla že to není rozbité, ale záměrně blokované, a že jestli chci mít doma server tak si mám pořídit tarif Pro s pevnou adresou (stojí 3x tolik). Je tohle normální? A je to vůbec legální? Bohužel žádná rozumná konkurence zde není, takže nakopat do (_._) je nemůžu.

tak je to samozrejme nelegalni a byt na Tvem miste, nevahal bych ani minutu a vse zatepla nahlasil na patricnych ouradech
a dolicny ISP dostane pokutu a bude verejne pranyrovan za to, ze Te pripojil za mrzky peniz a ty jsi nedostal verejku
jednatel spolecnosti dostane taky flastr a mozna i verejne prace a Tobe pak bude lepeji a cely svet bude tez lepsi, woe..

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #2 kdy: 07. 08. 2017, 16:06:15 »
Otázkou je, zdali tza "dynamická veřejná IP adresa", kteour tady uvídáš je vyhrazen "jen tobě" nebo je za NATem a v danou chvíli ji "sdíliš s dalšími účastniky". Což je teda vzhledem k nedostatku veř. IP adres běžná praxe...
Všechno je zásivslé na tom co máš ve smlouvě a všeobecných podmínkách.

Sten

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2017, 16:07:31 »
Pokud to neinzerují jako připojení s veřejnou IP adresou a v podmínkách je, že příchozí spojení blokují, je to na úrovni NATu a ten je legální

fuhj

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #4 kdy: 07. 08. 2017, 16:11:13 »
ISP si s námi vytírají zadek. Nabízí se tarify s agregací, dělají se rozsáhlé NAT a když už máš alespoň i když dynamickou, ale veřejnou IP, zablokuje ti všechny porty.
Je to správné? Dle mne není, protože takto jsi pouze nuzným uživatelem Internetu, nejsi jeho plnohodnotnou součástí. Takhle Internet zamýšlen rozhodně nebyl!
Je to normální? Bohužel je to běžné hlavně u přeprodejců internetové konektivity. Ale i velcí hráči někdy chtějí za plnohodnotný internet eňo ňuňo penízky.
Je to legální? Bohužel ano, respektive jinak by byli postižení všichni výše jmenovaní. A dělají se ještě větší alotria, kdy ti ISP přímo zasahuje do datového toku, blokuje různé služby, privileguje datové toky. Ale kde není žalobce, není soudce :(
Hrál bych to na to, že ti kvůli toho nejede nějaká rozšířenější služba - PS Plus, TeamSpeak... něco zkus vymyslet.


Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #5 kdy: 07. 08. 2017, 16:36:20 »
ISP si s námi vytírají zadek. Nabízí se tarify s agregací, dělají se rozsáhlé NAT a když už máš alespoň i když dynamickou, ale veřejnou IP, zablokuje ti všechny porty...
Tady jde o to jeslti tu veřejnou dynamickou IP adresu opravdu máš "jen ty", o čemž teda dost pochybuju, vzhledem k počtu IP adres jaké mají operátoři k dispozici, takže z největší pravděpodobnosti jsi za NATem. A to že "potřebuješ" nebo "chceš" používat více služeb než 95% zákazníku (typické brzouzdání po netu), tak podle toho zaplať tarif.
Lidi by prostě chtěli za s prominutím "pár korun" ganartované služby s naprostou spolehlivitou a ještě aby jí,m poskytovatel "ručil za případnou újmu (např. když chytnou vira a příjdou tím o data)".
Naopak pro BFU je ta "sdílená IP adresa za natem bezpečnější" než mít vystavenou plně dostupnou veřejnou IP adresu...
Nějaké roky jsme byl technik u jednoho místniho ISP providera a z vlastni zkušenosti můžu říct že neagregované připojení s veřejnou IP adresou a nějakým "slušným SLA" je za cenu "běžnou, tj. 300 - 500 kč/mesíc" naprostá utopie.

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #6 kdy: 07. 08. 2017, 16:47:24 »
Je to normální, ale není normální platit 3x tolik za pevnou veřejnou IP.

Zeptejte se, zda si můžete připlatit jen si samostatnou pevnou veřejnou IP adresu - třeba já to mám za príplatek 61 Kč/měsíc, jinde jsem to měl asi za 100 Kč/měsíc. Vždycky jsem i řekl, k čemu to chci (vzdálené připojení k mému domácímu pc, telefonování přes VOIP apod.) a domluvil se.

Trubicoid2

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #7 kdy: 07. 08. 2017, 16:54:29 »
A neblokují Emani jen některé porty? Bych to celé oskenoval, třeba něco neblokují.

j

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #8 kdy: 07. 08. 2017, 18:01:30 »
....
Konkurence je vzdycky, staci hleda a zvazit. Nejlepsi varianta je pak samo je poslat dozadeke.

Jinak muzes samo prozkoumat smlouvu, a pripadne podat stiznost, alternativne v zavislosti na okolnostech by to mohl byt i trestny cin podvodu.

Verejna IP NENI  NAT, na verejnou IP se lze pripojit VZDY. Nehlede na to, ze bych to klido reklamoval jako nefunkcni spojeni a jednoduse jim nic nezaplatil, protoze ti zcela jiste nefunguje trebas SIP, a kvuli tomu sis to porizoval ne?

j

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #9 kdy: 07. 08. 2017, 18:02:10 »
Jo a BTW: proc tu ty kreteny nejmenujes?

Milfaus

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #10 kdy: 07. 08. 2017, 18:27:40 »
Jsem velký zastánce NAT! NAT není firewall, ale je víc než dostatečný, co člověk potřebuje, si protuneluje k sobě. Kdo DOMA potřebuje 10 veřejných adres? NICMÉNĚ, dneska je to tak zanatované, že to už je jen parodie na net!!!

Jeden NAT dělá xDSL router. U chudáků doma dělá další NAT nějaká přidaná domácí krabička a ještě předtím je nějaký více či méně dementní NAT poskytovatele.

Být za jedním NATem je v pohodě, dá se s tím velmi dobře žít a je to menší WoJeb než používat dualstack a podobné WoJebávky. Za jedním NATem pod vlastní správou si můžete velice dobře hospodařit, udělat si DNS server, WEB server, prostě si redirectnete porty kam potřebujete. Jak je to ale NAT za NATem, stojí to za plesnivou ř (_._) ť

A to vůbec nemluvím o těch všech WIFInářích, kteří to (až na výjimky) umějí ještě dementněji než naši slavní xDSL operátoři...

Miroslav Šilhavý

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #11 kdy: 07. 08. 2017, 18:32:56 »
... odpověď byla že to není rozbité, ale záměrně blokované, a že jestli chci mít doma server tak si mám pořídit tarif Pro s pevnou adresou (stojí 3x tolik). Je tohle normální? ...

Je to legální, pakliže Vám neslíbili něco jiného. Nemusí u všeho být detailní specifikace, pak může spotřebitel vycházet z toho, co se běžně pod daným pojmem (internet, internet na doma, ...) rozumí.

Pokud má poskytovatel v nabídce jasně rozlišené dvě služby, kde jedna má vyjmenovány vlastnosti navíc, pak je poměrně zřejmé, že druhá služba takové vlastnosti nemá. Můžeme si tady maximálně postesknout nad etikou takového jednání.

Pokud se cítíte podveden, můžete zejména odstoupit od smlouvy a navrátit vše, co jste musel v důsledku podvodného jednání vynaložit (pořízení hardwaru, instalace, ...). Z popisované situace to ale nevidím jako pravděpodobnou variantu k úspěchu.

Rozhodně se ale nemůžete domáhat, aby Vám poskytovatel něco takového zpřístupnil. Maximum, čeho dosáhnete, je právě to odstoupení od smlouvy.

asdf111

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #12 kdy: 07. 08. 2017, 18:34:35 »
v podmienkach maju celkom isto napisane, ze zakladny tarif je na domace pouzivanie a prevadzkovanie serverovych sluzieb je zakazane :) Co je celkom skoda, ze server je takmer vsetko: ssh server, web server, s/ftp server, proxy server...  Cize celkom vedome porusujes ich podmienky... to ci su moralne alebo by len nemalo by na na ne byt uplatnovane FUP je na zvazeni toho ktoreho ISP a konkurencie. Ale celkom spravne ta odporucili na Pro tarif ktory sluzi na prevadzkovanie serverovych sluzieb :)

j

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #13 kdy: 07. 08. 2017, 18:40:33 »
v podmienkach maju celkom isto napisane, ...
V podminkach nic takovyho napsany mit nemuzou, protoze to uz by si vyslovene rikali o par mega od CTU.

Miroslav Šilhavý

Re:Blokace příchozího provovozu ze strany ISP
« Odpověď #14 kdy: 07. 08. 2017, 18:46:08 »
v podmienkach maju celkom isto napisane, ...
V podminkach nic takovyho napsany mit nemuzou, protoze to uz by si vyslovene rikali o par mega od CTU.

Ale jistě že mohou. Stačí, aby ISP prokázal, že služba je parametrizována právě takto, a že se nejedná o bezdůvodnou šikanu, ale o řízení toku v síti. To ISP prokáže bezproblémově, včetně toho, že na bezdrátech je upstream silně kolizní (předpokládám, že aspoň část trasy má na bezdrátu), a tuží musí regulovat směr nahoru.

Toto jsou slepé uličky, netřeba jimi ztrácet čas.