Základní deska - pískající zvuk

Základní deska - pískající zvuk
« kdy: 27. 01. 2011, 16:59:50 »
Ahoj. Nemáte někdo zkušenosti s "pískající cívkou" na základní desce?
A co jste s tím popř. dělali?
Hučení větráčků mi opravdu nevadí, ale nepříjemné vysokofrekvenční pískání už ano :/


Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2011, 17:31:25 »
Zial nepocul som tvoje piskanie presne - ale vseobecne a dost rozsirene - vysokofrekvencne piskanie laptopu je koli procesoru a jeho taktovej frekvencii. Ked som robil pre jednu firmu boli s tym obrovske problemy pri vymene na nove laptopy - uzivatelia sa neskutocne stazovali a ini to zas nepoculi vobec.

(Vekom clovek pocuje uzsie spektrum frekvencii a preto sa starsi users nestazovali).

Nastava to hlavne pri procesoroch ktore sa vedia "podtaktovat" aby setrili baterku - nespominam si teraz ako sa ten "energeticky feature vola" ale je to tym. Vtedy sa procesor dostane na frekvenciu "pocutelnu" cloveku s dobrym sluchom.

Nasli sme nakoniec dve riesenia:

1. vypnut tuto feature v biose - ale baterka ti holt vydrzi pri citani PDFka napriklad omnoho menej...

na to sa uzivatelia stazovali a odmietali si akekolvek features vypinat, a potom tam bola este jena moznost :)

2. zapnut bluetooth do discovey alebo ako sa to vola modu - kde bloetooth stale vyhladaval spojenia - tym padom mal procesor vzdy co robit a nepodtaktuvaval sa a tym padom nebol pocutelny

aby si zistil ci je toto tiez tvoj prilpad skus ho nechat chivlu stat a nic s nim nerob a vsetky nepotrebne procesy killni - ak to budes pocut tak skus pustit nejaky narocnejsi proces ci to prestane alebo bude minimalne ine - naprhlad piskat "hrubsie" ak ano tak vies na com si :))

jo a btw: toto neni ani vec ktoru by ti vyreklamovali, aspon ja viem ze DELL taketo XPSka (1330 pred par rrokmi reklamovat nechcel)

Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #2 kdy: 27. 01. 2011, 17:43:38 »
Součástky s rizikem pískání někdy výrobci zakapávají tavným lepidlem (cívky ve zdrojích atp.). Předpokládám, že základní deskou myslíte klasickou, ne notebookovou. Víte přesně, která součástka to je?

Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #3 kdy: 27. 01. 2011, 18:44:50 »
oliverg, Blaazen - Děkuji za reakce. Původně se moje otázka vztahovala pouze k základní desce DELLU GX520. Když už ale mluvíme i o notebookové desce, tak se dovolím ... jestli se nebude zlobit trošku dotaz upřesnit a zvětšit :D

Takže:
Asi před 4 roky jsem kupoval notebook Dell 1520 . Po roce jsem vyreklamoval základní desku a byla mi provedena výměna celé základní desky. Jenže notebook sice né tak silně, ale přece jenom trochu píská. Jinak ale šlape jako hodinky.

Proto jsem na aukru koupil desktop dell GX520 (Mini-Tower), s myšlenkou že na něm poběží nějaká distribuce od linuxu popř. z něj půjde web.

Bohužel ten desktop píská mnohokrát více než notebook, až za hranice snesitelnosti.
Tím samozřejmě trochu ztrácím důvěru ve značku DELL, nechápu co tam dává za součástky.

oliverg: Do biosu se kouknu doufám že u toho notebooku to pomůže :) Jinak pokusím se to ještě více vysledovat, popř. nahrát.

Blaazen: S tím tavným lepidlem jsem se ještě nesetkal. Nemůže to nějak ovlivnit funkčnost počítače?

Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #4 kdy: 27. 01. 2011, 19:10:51 »
Tak jsem hledal a doma jsem našel jen starou AT desku bez cívek. Starý AT zdroj uvnitř cívky (toroidní) opatlané má (díval jsem se jen skrz větrací otvory. Ještě jsem se díval na náhledy desek na eshopu a tam cívky buď nejsou, nebo jen malé tyčkové, takže nevím. Deska mi popravdě nikdy nepískala, doma ani v práci. Každopádně zvuk vzniká kmitáním...
Co se týče toho lepidla, tak jestli používají normální nebo na to mají něco extra je otázka.


Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #5 kdy: 27. 01. 2011, 19:27:31 »
No ja by som od dellu nebral uz nic ... Lenovo - thinkpad :P

(... bla bla ... to neni IBM ... bla bla .. kedysi ... bla bla ... uz to neni co to byvalo ... bla bla ...) - mal som a mam dve lenova a su dokonale :)

Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2011, 19:47:37 »
Já chci zkusit další notebook od Applu :)
Riskovat todle pískání opravdu nechci.

Re: Základní deska - pískající zvuk
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2011, 20:10:09 »
ked uz mas prachy na apple tak este posetri a chod do thinkPadu :)