1) Samouvedomenie nema, ale kreativitu do istej urovne ano. Pozri sa na video, ako sa da naucit stara hra:
https://www.youtube.com/watch?v=TmPfTpjtdgg
2) Co potrebuje samostatne fungujuca AI? Nestaci na to Roomba, ktora vysava miestnosti lubovolneho tvaru a vie sa znovu nabit?
3) Clovek ma proti strojom len "slobodnu volu" a aj to je iba vec nabozenstva, na ktorej sa nezhodnu ani vedci.
4) Iny priklad su datacentra. Niektore maju taku uroven automatizacie, ze uz na prvy pohlad sluzia ludia strojom.
ad 1) Kreativita by z mého pohledu byla, pokud AI tu hru vymyslí. Nebo aspoň upraví pravidla.
ad 2) Nestačí. Je termit inteligentní? Dělá i pěkně komplexní termitiště - je to jedna z největších záhad živočišné říše. Jak zvládnou malí termiti vybudovat monumentální dílo, jakým je termitiště? (http://www.stoplusjednicka.cz/termiti-jejich-dilo-mrakodrapy-rise-hmyzu). Jsem opět u pojmu inteligence a její definice.
ad 3) Trochu moc zjednodušujete, člověk má hlavně emoce. Touhu poznávat, touhu chápat, touhu si hrát. Kromě dalších, třeba po zachování rodu.
ad 4) Takto si představuji "samorozhodování" a "samovylepšování". Neuronka si řekne - jak tak nad sebou přemýšlím, tak jsem blbě optimalizovaná. Kočku z obrázků asi zatím chápu špatně, přece podle informací co mám z Wikipedie tak může vypadat i tygřík. Přidám si do rozhodování podmínku na tygří pruhovanou srst, to je ono! Hned se do toho pustím - a neuronka na základě nových informací zoptimalizuje a přeprogramuje sama sebe. Nikdo ji k tomu nenutil, došlo k tomu na podkladě nově získaných informací v úplně jiné části sítě. Neuronka SE rozhodla a úplně SAMA (5) změnila algoritmus úplně jinde...
6) Celý spor je to o tom, že pod pojmem kreativita a inteligence si každý představí něco jiného. Například já si pod pojmem inteligence představuji něco podobné lidskému uvažování - s jeho rozhodováním a s jeho kreativitou. A co vy, považujete například zvířata za inteligentní? Která? Opice, savce, hmyz? Znova, co je inteligence a jak je definovaná?
Ad 1) AI nevedela na zaciatku nic - ani pravidla. Tazko ich mohla upravit. Podla odmeny pochopila ovladanie postupne na urovni cloveka a potom vymyslela, ako to prekonat. Kolko ludi by bolo dost kreativnych, aby sa naucili to, co AI na konci?
Ad 2) Toto by sme mohli mat uz dnes, ale o AI zvladajucu budovanie taky zaujem nie je. Alebo mozno nie je zaujem o tie tisicky pokusov nez sa nieco nauci.
Ad 3) Predstavte si, ze som martan. Ako tu tuzbu ludi najdem a rozpoznam? Cim sa lisia emocie maleho fracka, ktory zacne davat neocakavane vystupy od preucenej neuronovej siete, ktora uz neriesi o co bola poziadana?
Ad 4) Nie je nahodou to "SE rozhodla" prave nastavenie vah na prepojeniach medzi neuronmi? To zmeni vysledok a tak to funguje aj u cloveka. Algoritmus sa nemeni.
Ked si natrenujete siet na rozpoznavanie obrazkov, tak jej mozete pridat aj obrazky tigrov a jasne specifikovat, ze nejde o macky a ona sa to nauci.
Ad 5) Skuste navrhnut experiment, ktory by dokazal, ze sa clovek rozhodne SAM a AI sa nerozhodne sama. Potom skusim navrhnut AI, ktora sa bude rozhodovat sama. Mozno bude stacit generator nahodnych cisel.
Ad 6) Mozeme si vystacit s vasou definiciou inteligencie, aj ked nie je uplne jasna.
Ludske rozhodovanie su tiez iba vstupy a vystupy. Vstupy su napriklad zmysly, pocit prazdneho zaludku a nastavenie mozgu (viera, hodnoty a dalsie tazko meratelne hodnoty) a vystupy su na najnizsej urovni prikazy pre svaly. Ked umelej inteligencii chyba niektory vstup (pocit prazdneho zaludku), tak sa nebude snazit optimalizovat
suvisiaci problem (jedlo) - to nie je technicka limitacia samotnej AI.
Ku kreativite je to odkazovane video a poznamka z (1).