Fyzické vymazání údajů z platební karty

kolemjdoucí

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #30 kdy: 27. 07. 2017, 08:08:40 »
V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

A protože občas lidi mateš tělem, neb někdy odpovídáš správně a jindy píšeš blbosti, rozhodl jsem se své tvrzení podpořit argumenty. Aby bylo jasné, že tohle je zrovna ta druhá příležitost:

http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka;JSESSIONID_internet10=6vwtTvdNR8Nt22CX5fNRwBmpZ7WwBjnYSfn1vZ6zTGbk7s1JTxyX!542840116?_nfpb=true&_windowLabel=T30200117621282559069637&T30200117621282559069637_actionOverride=%2Fportlets%2FonlineDiskuse%2FshowDiscussion&T30200117621282559069637discussionId=24&T30200117621282559069637pageNum=2&_pageLabel=onlinediskuse

Ondřej Páv:
Pořád slyšíme v televizi, že na nějaký bankomat byla instalovaná čtečka karet. Proč nejsou bankomaty vybavené kamerovým systémem nebo nějakým bezpečnostním prvkem, který by toto znemožňoval?


Marie Hešnaurová:
ČS postupně vybavuje svou bankomatovou síť nejmodernějšími technologiemi pro zvýšení bezpečnosti. Většina bankomatů je vybavena kamerovým systémem. Vstupy pro kartu jsou vybaveny ochranným nástavcem, který znesnadňuje kopírování údajů z karty. Zajištění bezpečnosti bankomatové sítě je pro ČS prioritou.


Doplním, že tohle je post z roku 2011, od té doby všechny banky ušly řádný kus cesty.

V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

Tak chceš sám napsat, že jsi prostě jen toužil něco plácnout, jako obvykle, nebo ti mám poslat další odkaz?

Kolik jsi jich měl fyzicky otevřených? Já stovky a vím co píšu a za dobu co jsem odešel se toho moc nezměnilo. Odcházel jsem dlouho po roce 11 kde by to podle tvého tvrzení měla většina bankomatů mít.


Milfaus

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #31 kdy: 27. 07. 2017, 11:57:20 »
Kolik jsi jich měl fyzicky otevřených? Já stovky a vím co píšu a za dobu co jsem odešel se toho moc nezměnilo. Odcházel jsem dlouho po roce 11 kde by to podle tvého tvrzení měla většina bankomatů mít.

Tak je na každém, komu budou věřit, jestli mně, České Spořitelně a sobě NEBO tobě.

Tady další historický článek:
http://zpravy.idnes.cz/zena-vybrala-penize-kradenou-kartou-bankomat-ji-nafotil-serii-portretu-1ns-/krimi.aspx?c=A111111_120753_usti-zpravy_alh

Tady je vyjádření z FIO:
https://www.novinky.cz/finance/401509-s-cim-musite-pocitat-pokud-zapomenete-penize-v-bankomatu.html
„Většina našich bankomatů je vybavena kamerami. Snímky z kamerového systému slouží jako pomoc při identifikaci osoby, která hotovost odebrala,” doplnil Zdeněk Kovář z Fio banky.

No, mám známého, stiženého bájnou lhavostí, ten taky chce, aby mu všichni věřili, i když plácne sebevětší hovadinu, prostě proto, že "To říká on". ;D

Kolik jsi jich měl fyzicky otevřených? Já stovky a vím co píšu a za dobu co jsem odešel se toho moc nezměnilo. Odcházel jsem dlouho po roce 11 kde by to podle tvého tvrzení měla většina bankomatů mít.

Tak ať to ukončíme, budu dělat, jako že ti fakt věřím jo  ;D ;D ;D

Dan

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #32 kdy: 27. 07. 2017, 14:41:31 »
Pokud ti jde o skimming, a tedy smazani udaju na magnetickem prozkou, pak potrebujes vedet nasledujici (mluvim pouze o Visa a MasterCard, o jinych kartach informace nemam a mluvim pouze o Evrope, mimo Evropu jsou pravidla odlisna):
  • standardni akceptacni postupy uz vyuzivani magnetickeho prouzku vubec neumoznuji. Magneticky prouzek lze pouzit vyhradne u karet, ktere chip vubec nemaji a pak u karet, na kterych dojde k zavade chipu (ale pozor, neni-li to pravda a vy chip na karte pozdeji uspesne pouzijete, banka kartu vetsinou ihned zablokuje).
  • drobna komplikace muze nastat tam, kde chces vstoupit k bankomatu a k tomu musis projit pres dvere, ktere se oteviraji prave mg. prouzkem karty, vyjimecne se take dal setkat s bankomatem, ktery podle mg. prouzku detekuje mj. spravnou orientaci karty vkladane, a pokud prouzek "neciti" tak kartu nedovoli vlozit. Takove vstupy a bankomaty ale rychle mizi - musi - nova Visa karta vPay zadny magneticky prouzek nema (respektive, mit muze, ale mit nemusi a rozhodne se vydavaji i bez prouzku).
  • akceptacni procedury ZAKAZUJI aby terminal/bankomat/obchodnik koreloval udaje ziskane z mg. prouzku s udaji ziskanymi z chipu (ono to neni mozne - na chipu muze byt nekolik ruznych virtualnich platebnich karet soucasne, kdezto na prouzek se vejde jen jedna)

Co z toho vseho plyne ? Pokud se bavime pouze o Evrope, pak je uplne zniceni obsahu prouzku pomerne bezpecna operace, pri ktere je riziko jakychkoliv problemu pri dalsim pouzivani karty mizive. Je to i "legislativne" bezpecne, protoze ke zniceni obsahu prouzku muze dojit kdykoliv pri vystavenim kart magnetickemu poli - o cemz drzitel karty nemusi ani vedet a nedozvi se to ani v budoucnosti (protoze se mg. prouzek k nicemu nepouziva).  Pokud ale nechcete riskovat, ze se nekde nedostanete k nejakemu zastrcenemu bankomatu, kde jim existence vPay karet jeste nedosla, pak potrebujete vedet, ze tyhle "netransakcni ctecky" na mg. prouzku obvykle zajima pouze to, zda tam je cislo karty, ktere zacina cislici 4 nebo 5 (bankovni karty). Zbytek cisla karty je nezajima a dalsi udaje uz vubec ne. Lze tedy ma mg. prouzku data ne uplne smazana, ale "specificky poskozena", takze dvere k bankomatu se vam otevrou, ale skimmerovi jsou prectene udaje naprosto k nicemu.

Pokud se dotaz na fyzicke vymazani tykal udaju vytistenych na karte (jmeno, cislo karty, ...) tak jejich odstraneni neni mozne bez viditelneho poskozeni karty, a takovou kartu obchodnik nesmi prijmout a mel by ji zadrzet. Pokud ale kartu budes pouzivat vyhradne na samoobsluznych terminalech, pak by to zrejme fungovat bude.

No a pokud je rec o bezdratovem interface ...
To dovoli komukoliv bez vedomi drzitele karty a jakekoliv autentizace precist nektere udaje o karte. A co hur, na kartach, ktere uchovavaji historii transakci, lze precist i casy a castky nekoliak poslednich transakci. Nekdy i s disponibilnim zustatkem. A na stole jsou i dalsi mozna potencialni zneuziti tohoto rozhrani. Bohuzel, kartu bez bezdratoveho rozhrani je cim dal slozitejsi ziskat, takze logicky se objevuje zajem na jeho 'vypnuti'.
Nastesti to je trivialni, proti silnemu svetli je treba se podivat kudy v plastu vedou dratky anteny a v danem miste kartu provrtat a tim antenu znicit. Cim tenci vrtacek a mene viditelna dira tim lepe.
Prijdete tak o moznost platit tam, kde jine nez bezdratove rozhrani neumeji, ale takova mista jsou raritni  (nektere automaty na jizdenky v metru v Praze).
A hrozi riziko, ze si obchodnik provrtani vsimne, kartu bude povazovat za poskozenou a rozhodne se ji zabavit. V praxi to ale problem neni, tenky vrtacek jsem k dispozici nemel, mam v karte zretelne viditelnou diru o prumeru 2mm a nikdy s tim pri placeni problem nebyl - dokonce i v pripade, ze si obchodnik diry vsimnul a vedli jsme o jejim vyznamu hovor.
U teto "upravy" je patrne nejvetsi riziko konfliktu se zakonem pro "pozmenovani platebniho prostedku", ale realne riziko vaznych nasledku je patrne spis nizke. V uvahu by se jiste brala spolecenska nebezpecnost cinu, ktera by v pripade upravy, ktera smeruje nikoliv k ziskani prospechu, ale vyhradne k omezeni funkci karty s cilem zvysit jeji bezpecnost, mela byt shledana nulovou. Zarucit se to ale neda a toto riziko si tedy musi kazdy posoudit sam. Rozhodne nikomu nedoporucuju, aby neco takoveho delal (misto toho radim naspodu jinou metodu ochrany). Ja ale na vsech svych kartach mg. prouzku prepsane mam a na dvou je odstavena i bezdratova cast (a na tech zbylych dvou jsou nastavene velmi nizke limity na jakekoliv transakce).

Ve skutecnosti ale existuje jedno daleko dulezitejsi bezpecnostni opatreni co se tyce platebnich karet, takove, ktere nevyzaduje zadnou modifikaci karty a neprinasi zadne riziko stretu se zakonem. Dodrzujte pravidlo "na uctu, ke kteremu je vystavena karta NESMI byt tolik penez aby me jejich ztrata vazne ublizila". V dnesni dobe uctu zadarmo, mobilniho bankovnictvi a okamzitych prevodu mezi ucty v ramci jedne banky muze mit kazdy dva ucty, na tum u ktereho je vystavena karta ma "bezpecnou castku" a zbytek ma na vedlejsim uctu, ke kteremu zadna karta vystavena neni. I kdyby nekdo odkoukal PIN a sebral kartu, nedokaze vas pripravit moc o vic, nez o to malo, ktere mate na "kartovem uctu".

dbuisdn

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #33 kdy: 27. 07. 2017, 15:00:55 »
Pokud ti jde o skimming, a tedy smazani udaju na magnetickem prozkou, pak potrebujes vedet nasledujici (mluvim pouze o Visa a MasterCard, o jinych kartach informace nemam a mluvim pouze o Evrope, mimo Evropu jsou pravidla odlisna):
  • standardni akceptacni postupy uz vyuzivani magnetickeho prouzku vubec neumoznuji. Magneticky prouzek lze pouzit vyhradne u karet, ktere chip vubec nemaji a pak u karet, na kterych dojde k zavade chipu (ale pozor, neni-li to pravda a vy chip na karte pozdeji uspesne pouzijete, banka kartu vetsinou ihned zablokuje).

Mohl by jsi toto vice rozvest? Me totiz napadlo, ze vzhledem k tomu ze na magstripe je zakodovano jestli ta karta ma cip nebo ne, stacilo by prepsat jen tu jednu hodnotu a tim padem by melo jit zaplatit protazenim karty...
Ale jelikoz nemam zapisovacku, tak si to nemam jak overit.

Sten

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #34 kdy: 27. 07. 2017, 15:32:34 »
U teto "upravy" je patrne nejvetsi riziko konfliktu se zakonem pro "pozmenovani platebniho prostedku", ale realne riziko vaznych nasledku je patrne spis nizke.

Uvedené níže je můj názor, k tomuto problému neexistuje judikatura.

Pokud bych to vzal analogicky k penězům, tak pozměňováním {peněz,platebního prostředku} se myslí změna údajů používaných k platbě; odstranění údajů (poptávané výše) tohle zřejmě splňuje! Poškození vysílačky by bylo analogické skartování či pálení bankovek, což nespadá pod pozměňování peněz, ale je trestný čin ohrožování oběhu tuzemských peněz. Ohrožování oběhu tuzemských peněz nemá obdobu pro platební prostředky, takže nejspíš tohle není trestný čin.

Ale určitě to porušuje smluvní podmínky (majetek banky…).


Dan

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #35 kdy: 27. 07. 2017, 19:37:52 »
vzhledem k tomu ze na magstripe je zakodovano jestli ta karta ma cip nebo ne, stacilo by prepsat jen tu jednu hodnotu a tim padem by melo jit zaplatit protazenim karty...

Ja zapisovacku mam, ale na tohle ji nepotrebuju.

Ano v prvni i druhe stope je kodovany triciferny "Service code", ze ktereho se da poznat, ze karta je chipova (prvni cifra je 2 nebo 6). Ale prepisovat to na 1 resp. 5 nema velky smysl. Ty prouzek muzes pouzit i bez prepisovani, staci konstatovat nefunkcnost chipu. Ve vysledku neni dulezite, jestli si terminal myslel, ze karta ma vadny chip, nebo jestli o existenci chipu vubec nevedel. V obou pripadech je soucasti dat o transakci odeslanych vydavatelske bance informace, ze byl pouzit mg. prouzek. A banka vi, ze karta byla vydana s chipem.

At uz tedy terminal presvedcis k pouziti prouzku tak ci onak, banka aktivuje rezim "karta s vadnym chipem". Dusledky se v detailech lisi banka od banky, obecne se ale da rict, ze karta ti bude fungovat uz jen po kratkou dobu, po omezeny pocet pouziti a pro omezenou celkovou zaplacenou castku. Jinymi slovy, banka ti da omezeny cas abys mohl kartu omezene pouzivat nez jeji zavadu oznamis a zacnes resit. Ale pokud sanci rychle nevyuzijes, tak kartu uplne zablokuje.

Mluvim ted o pouziti v terminalu, ktery chip pouzivat umi. V Evrope jiny nepotkas. Jina situace je, pokud by byl magneticky prouzek pouzit v terminalu, ktery chip cist neumi - takove mimo Evropu porad normalne existuji. Banka ale v ramci dat dostava i informaci o schopnostech terminalu, takze vi, ze v takovemhle pripade se rezim vadne karty aktivovat nema.

Ostane, proto se prouzky skimuji tady, ale ze ziskanych dat se vyrobi kopie karty nekde hodne daleko, na bezchipovych terminalech - aby se karta predcasne nedeaktivovala.

Pokud se rozhodnes pokusovat, tak pozor - pokud jednou kartu pouzijes s prouzkem a pozdeji se pokusis pouzit chip, bude typicka reakce banky okamzite zablokovani karty. Znamena to totiz, ze chip vadny neni a bud' nekdo pouziva neautorizovanou kopii prouzku nebo podvadi primo drzitel karty. Oboji je duvod k okamzite blokaci.

I proto je dobre koukat obchodnikovi pod ruce, kdyz ma tvoji kartu. Uz se skutecne stalo, ze technicky mene sikovna obsluha v restauraci placeni kartou nezvladla spravne a klientovi cteckou protahla prouzek. On ji pozdeji strcil do bankomatu a misto aby dotal penize prisel o kartu.

Pokud bych to vzal analogicky k penězům, tak pozměňováním {peněz,platebního prostředku} se myslí změna údajů používaných k platbě; odstranění údajů (poptávané výše) tohle zřejmě splňuje!

To bude otazka pro znalce, druheho znalce, revizniho znalce, nasledne to bude zalezet na nazoru soudce, a to vsechno pote jeste nekolikrat u ruznych instanci soudu odvolacich. Dokud takovy soud neprobehne, tak se o tom rict nic neda.

Ta prirovnani jsou totiz osemetna. Kdyz na petistovku pripisu nulu, tak asi nebude diskuse o tom, ze to pozmenovani je. Kdyz toutez propisovackou na tu stokorunu napisu basnicku, je to standardne poskozena bankovka: (zdroj: CNB).

A za tu te nejen obvykle nebudou soudne popotahovat - ani za pozmenovani, a pokud to nebudes delat ve velkem a pravidelne, tak ani za ohrozovani obehu. Misto toho ti ji zadarmo vymenej.

Jinymi slovy, prave u bankovek je zrejme, ze si nelze vystacit s formalnim naplnenim textu paragrafu, ale bude se zakoumat skutkova podstata. A ja bych se priklanel k tomu, ze poskozeni mg. prouzku takovym zpusobem, ze ho jiz vubec nelze pouzit k transakci, a taktez provrtani karty s cilem znicit bezdratove rozhrani, ma bliz k "pocmarani bankovky" a tedy k "poskozeni" nez k "primalovani nuly za stovku" a tedy "pozmenovani".

Ale neni diskuse o tom, ze konecne slovo by samozrejme mel az soud. A neni diskuse nai o tom, ze to je poruseni smluvnich podminek banky (ja ale sve hratky bezne ve svych obou bankach otevrene probiram a jejich stanovisko je pragmaticke - banku tyhle "upravy" nijak neohrozuji a kdyz kartu znicim a budu ji chtit vymenit, nechaji si to zaplatit - tim je to pro ne pada ze stolu).

Sten

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #36 kdy: 27. 07. 2017, 20:31:02 »
Jinymi slovy, prave u bankovek je zrejme, ze si nelze vystacit s formalnim naplnenim textu paragrafu, ale bude se zakoumat skutkova podstata.

To je u všech trestných činů (formální a materiální podstata trestného činu).

A ja bych se priklanel k tomu, ze poskozeni mg. prouzku takovym zpusobem, ze ho jiz vubec nelze pouzit k transakci, a taktez provrtani karty s cilem znicit bezdratove rozhrani, ma bliz k "pocmarani bankovky" a tedy k "poskozeni" nez k "primalovani nuly za stovku" a tedy "pozmenovani".

Fyzické poškození magnetického proužku bude totéž jako poškození vysílačky a souhlasím, že to nejspíš není trestné. To výše, co jsem měl na mysli, bylo odstraňování identifikačních potisků na kartě (jméno, číslo, logo), při zachování funkčnosti, což chtěl OP. To se týká formální stránky, materiální je jedna velká neznámá, protože není judikatura.

nazir

  • ***
  • 110
  • Veni, vidi, discessi.
    • Zobrazit profil
    • hic sunt elephanti
Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #37 kdy: 06. 08. 2017, 13:39:47 »
Blbé je, že BANKOMAT.TXT už dnes není moc k dohledání. Možná u Miloše na BBS by se ještě našel...
Stačí hledat Prielom 8...
(Já ten texťák našel na harddisku z amigy.)

daemon

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #38 kdy: 07. 08. 2017, 14:57:50 »
Blbé je, že BANKOMAT.TXT už dnes není moc k dohledání. Možná u Miloše na BBS by se ještě našel...
Stačí hledat Prielom 8...
(Já ten texťák našel na harddisku z amigy.)

Jo!!!   :)

grgrgrg

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #39 kdy: 07. 08. 2017, 20:01:02 »
Je nějak možné z platební karty odstranit údaje o kartě (jméno držitele, číslo karty, rok expirace, logo banky) takovým způsobem, aby karta i nadále fungovala jak v bankomatu, tak i u obchodníka? Byla by eventuálně takováto úprava legální/v rozporu s podmínkami užívání?
Tento dotaz by šel pasovat na blbost roku. Ale pokud je jeho pisatel retardovaný tak se omlouvám.

Dojdi se zeptat do banky jestli je ok seškrábat z karty všechny údaje ... .

někdo

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #40 kdy: 09. 08. 2017, 19:40:19 »
Vážení, řešíte naprosté nesmysly. Platební karta slouží pouze k identifikaci držitele / účtu. "Vylepšováním" pouze omezujete její použitelnost. Navíc to je v rozporu se zákonem i podmínkami bank. Není rozumnější spíš omezit nechtěné funkce u vydavatele? Nechcete platby přes internet? Zakažte je. Nechcete bezkontaktní čtečku? Nechte si ji deaktivovat. Nechcete umožnit platby přez magnetický proužek? Nechte si je zakázat. Těch možností, jak ochránit svůj účet je mnohem víc, ale protože bezpečnost je všem ve skutečnosti lhostejná, nebo ji "odborníci" řeší takovýma hovadinama, jako je ničení plastu. Je možné, že některé z těchto vlastností nemusí vaše banka umět, ale jsme jejich klienti a když se sejde více požadavků na nějakou chybějící funkcionalitu, je šance, že ji zavedou. Mimochodem v úrovni zabezpečení vašeho účtu prostřednictvím karty může být rozdíl mezi bankou a bankou zdarma. 

Kosk

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #41 kdy: 02. 01. 2019, 09:40:55 »
Moc fajn nápad. Akorát že když jsem to před rokem (ČSOB) zkoušel, tak mi suše odvětili, že buď si vezmu tu kartu kterou chtějí oni abych měl (s bezkontaktním čipem) nebo že jí můžu vrátit a nemít žádnou. Hm...

Cabrón

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #42 kdy: 02. 01. 2019, 14:17:36 »
Česká spořitelna kameru skutečně má (navíc ještě sadu IDS senzorů) - tu jednu zřejmou nad LCD. O další kameře v těle ATM nevím - leda že by ji skryli i přede mnou, dělníkem, co ty stroje skládá :-)

Jedná se o kioskové automaty Wincor Nixdorf.

Lacinější automaty od firem jako NCR (u nás používá Euronet, Fio a další low-costy) ale skutečně uvnitř kamery nemají žádné.

Yokotashi

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #43 kdy: 05. 01. 2019, 15:14:17 »
Vážení, řešíte naprosté nesmysly. Platební karta slouží pouze k identifikaci držitele / účtu. "Vylepšováním" pouze omezujete její použitelnost. Navíc to je v rozporu se zákonem i podmínkami bank. Není rozumnější spíš omezit nechtěné funkce u vydavatele? Nechcete platby přes internet? Zakažte je. Nechcete bezkontaktní čtečku? Nechte si ji deaktivovat. Nechcete umožnit platby přez magnetický proužek? Nechte si je zakázat.

Nechcete moznost, aby s vnucenou embossovanou kartou slo zaplatit offline, muzete ... muzete si leda tak vylizat, protoze cokoliv co zakazete obchodnik nemusi, v zasade nemuze a nema povinost vedet, kdyz s jeji kopii nekdo plati v taxiku ve Vladivostoku.

Kdyz jsem se ve dvou bankach ptal, jestli nemaji neembosovanou, rekli mi, ze nemaji. Od te doby s sebou nenosim kartu a pripadam si jako idiot.

Tvrzeni, ze zneuziti karty je problem banky je hezka teorie. Praxe vypada takto: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/platba-se-strhla-vicekrat-platba-kartou-naup-albert.A161216_113625_liberec-zpravy_tm

UPOZORNENI: Nasledujici text neni navodem a neobsahuje zadnou pravni analyzu, pouze selsky rozum, coz je vec, ktera je bohuzel s pravem zcela nekompatibilni.

Pokud pozmenim platebni prostredek tak, abych neopravnene ziskal penize, je to zjevne trestny cin. Pokud to udelam zpusobem, ktery mi neumoznuje neopravnene ziskat penize a jen zvysuje bezpecnost. melo by to byt o.k. V nejhorsim to skonci u soudu ... na nazoru znalce ... a jak jsem koukal, nekteri soudni znalci jsou naprosti kokoti. ja s sebou katru proste nenosim - vitejte ve 21. stoleti.

Nasledujici informace jsou posbirane na netu a sam jsem je nezkousel:

Magneticky prouzek jde smazat, ale je nutne nechat zacatek, protoze podle toho bankomat poznava, ze mu tam necpete salinkartu.

Bezdratova antena jde provrtat. Viz "Dan kdy: 27. 07. 2017, 14:41:31" v tomto foru.

Embos jde odbrousit, nicmene kdyz jsem se ptal v bance, jestli by neslo ten embos odbrousit, prinest takovou kartu a nechat si podepsat, ze ji nekdo z banky videl a ze s ni skutecne nelze zaplatit v zehlicce, rekli mi na to: "to vam tady nikdo nepodepise". Zadne vyhrozovani, zadna policie, zadne vlastnictvi banky (co by s ni banka po pripadnem vraceni delala, kdyz na ni je vase jmeno?). Jenom natolik nestandardni pozadavek, ze se do toho nikdo nechce nechat zaplest.

Muj odhad je, ze by takovou kartou slo bez problemu platit v bankomatech. Problem je ale jinde - k cemu je karta bez embossu, pokud se utocnikovi podari ziskat jeji cislo, vyrobit embossovanou kopii a zaplatit s ni u kamarada v taxiku ve Vladivostoku? Jak dokazete, ze vase karta tou dobou uz davno nebyla embossovana a tudiz to musel byt podvod? Samotne odbrouseni je jenom polovina reseni.

Po eliminaci prouzku by nalezce/zlodej muzel precist cislo jedine z chipu (netusim, jestli to jde), ale pro jine typy zneuziti by tento problem nenastal.

Otazka je, jak by se hodnotilo rozdeleni karty - prepsat prouzek na vasi starou kartu (s vasim jmenem!), aby byla moznost zaplatit i tam, kde neberou chip po premazani prouzku na platne karte. To uz neni jenom eliminace informaci pro zvyseni bezpecnosti, ale vytvareni falesne karty. I kdyz stale vasi. Na vase jmeno.

Nabizi nejaka ceska banka jeste neembosovanou kartu a ucet zdarma (kdyz uz bych si zakladal ctvrty ucet, tak at za nej aspon nic neplatim)?

Roman

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #44 kdy: 06. 01. 2019, 19:58:47 »
Nabizi nejaka ceska banka jeste neembosovanou kartu a ucet zdarma (kdyz uz bych si zakladal ctvrty ucet, tak at za nej aspon nic neplatim)?

Mne prisla neembossovana karta z Hello Bank, ucet maji zadara, karta je jen elektronicka a neembos - zehlicka ma smolika