Spolehlivý domácí Wi-Fi router

Alesik

Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« kdy: 26. 06. 2017, 21:53:32 »
Poradite spolehlivy wifi router na domaci pouziti?
- 2+5GHz AC
- "prosviti" 2 zelezobetonove panelakove zdi (cca 6m) pri rozumne rychlosti
- at se moc nehreje (ted mam linksys ea6300 a ten v lete pece celkem dost)
- 3-4x 1G ethernet
- bezproblemova spoluprace s Apple HW
- pripajet se budou 1-2 pocitace, a cca 4 mobilni zarizeni
- do cca 3000 korun
« Poslední změna: 27. 06. 2017, 07:07:00 od Petr Krčmář »


samalama



qwertz

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2017, 07:32:38 »
Cokoli, kam jde nahrát OpenWrt/LEDE. Na tyhle krabice se výrobce vykašlal dávno před tím, než jste si ji koupil v obchodě, takže udržovaný alternativní firmware je jediná možnost, jak se nestát nodem v nějakém zombie botnetu.  ;)

bflmpsswž

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2017, 08:06:13 »
http://www.pcengines.ch/apu2.htm

a k tomu nějakou spolehlivou miniPCIe kartu.

na prosvícení doporučוji směrovou anténu.


M.

Re:Spolehlivy domaci wifi router
« Odpověď #5 kdy: 27. 06. 2017, 08:14:23 »
https://www.czc.cz/mikrotik-routerboard-rb962uigs-5hact2hnt-hap/197255/produkt
to je uz mozna lepsi:
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB2011UAS-2HnD-IN-5x-Gbit-LAN-5x-100-Mbit-LAN-WiFi-2-4Ghz-SFP-USB-case-L5-1.html

RB2011 neplní požadavek na 2,4+5 GHz wifi v AC (má jen 2,4 GHz v Nku), což ta RB962 plní.
Ideální by bylo, kdyby v tom provední vydali RB3011 s wifi AC 2,4+5 GHz a 10x gigo ethernetem. Alé dělá se ai stále jen rack verze.

Také souhlasím, že RB962 by mohlo plnit požadavky tazatele. Jen ty dvě zdi s těma vestavěnýma anténama je otázka (fungovat to bude, jen místo 866 Mbps se to slinkuje možná na 144 Mbps), stejně bude limitjící anténa v tom koncovém HW.

K poznamce qwertz: tak zrovna Mikrotik vydává celkem úspěšněsvlj ROS dlouhodobě i pro celkem staré verze svého HW, takže toto pro něj neplatí (pokud si človk zvykne na jeho ovládání/nastavování).

anonym

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #6 kdy: 27. 06. 2017, 08:34:01 »
Doporučil bych vhodný Mikrotik, který splňuje snad všechny požadavky, na domácí použití nadstandardně spolehlivý, má opravdu hodně funkcí, podle mých zkušeností "propálí" i hodně tlusté zdi.

Co se týče vydávání firmware, tak na nejnovější verzi RouterOS z dubna 2017 jsem updatoval minulý týden hardware koupený v roce 2007.

Alesik

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #7 kdy: 27. 06. 2017, 08:37:23 »
Dekuji za doporuceni, prozatim vede ten Mikrotik RouterBOARD RB962UiGS i kdyz manzelka rika, ze proc neni cerny, ze bila se nam nehodi ;D

S tim PCEngines apu2 to ma byt vtip? To mam jeste neco letovat, kompilovat firmware, shanet krabici a zdroj a piplat to jak male dite? To tedy ne, proste vybalit, zapnout, nastavit hesla a zapomenout, ze ho mam.

na prosvícení doporucuji směrovou anténu.

Chapu, ze ji nastavim at sviti pres ty zdi k loznici. Ale neovlyvni to ostatni pokoje kdyz je smerova? Predsi jen vsesmerova je jistota ne ? Co ty routry co maji 3 polohovatelne antenky, to jsou smerove ci vsesmerove ?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #8 kdy: 27. 06. 2017, 09:14:47 »
Chapu, ze ji nastavim at sviti pres ty zdi k loznici. Ale neovlyvni to ostatni pokoje kdyz je smerova? Predsi jen vsesmerova je jistota ne ? Co ty routry co maji 3 polohovatelne antenky, to jsou smerove ci vsesmerove ?

Jakékoliv prosvěcování zdí je nevypočitatelné a nikdo ti nic nemůže slíbit. Do hry vstupuje nejen útlum signálu (který může a nemusí být značný, mimo jiné to záleží na způsobu armování betonu, velikost "ok" v ocelové síti...), ale dále tu máme odrazy, které dokáží taky nadělat slušnou paseku (skvělý signál, obrovská chybovost - malá rychlost) a v neposlední řadě záleží i na připojovaném zařízení. Pokud router dotlačí signál k zařízení, ale to je příliš slabé na to, aby jej protlačilo zpátky, nenaděláš prostě nic. Směrová anténa může pomoct, ale může situaci i zhoršit, taky se může stát, že to s ním bude lepší v momentě, kdy bude nasměrována zcela nesmyslně, dále samozřejmě záleží na zarušení pásma... tohle vše je o vyzkoušení a bez velmi kvalitní křišťálové koule ti s jistotou nikdo nemůže říct, co a jak bude fungovat.

Alesik

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #9 kdy: 27. 06. 2017, 09:55:34 »
No nejakou empirii tu muzu hodit. Ted co mam Linksys ea6300 tak na 5G se ve vzdalenem pokoji obvykle nepripoji ale pomuze se napojit na 2.4G (mam router nastaven jako "dva" routery, jeden SSID je 2.4G only a druhej SSID 5G only). Pak je rychlost obstojna na browsovani a hry, ale stahovani samozrejme trpi. U 5G to skace v loznici kolem 30-100mbit/s a u 2.4G kolem 32-75mbit/s. Samozrejme v 2.4G je ruseni od sousedu znacne, ale nejak jsem ty kanaly poresil. 5G sousedi bud nemaji, nebo to ke mne nedosviti. V mistnosti s routerem to frci na plny ac koule 867mbit/s (vic ten linksys v tom nastaveni neda a ani rychlejsi notas nemam).

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #10 kdy: 27. 06. 2017, 11:56:04 »
Jen bych k tomu ještě doplnil, že jakou rychlostí jsou zařízení spojena není vždy zcela relevantní. Právě kvůli odrazům a podobným nepříjemnostem se celkem běžně stává, že se zařízení spojí rychle, ale pokud je takový spoj trochu zatížen, může rychlost velmi rychle klesnout až k minimálním hodnotám.

Dan

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #11 kdy: 27. 06. 2017, 14:54:22 »
Mikrotiky jsou spolehlivé. můžu doporučit

12121

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #12 kdy: 28. 06. 2017, 08:24:01 »
Mně přijde že mikrotik nemá žádný zařízení na takový to pořádný domácí routerování. Má plno APček na střechu, pak plno drahých věcí do racku, ale schopnej domácí router ne. Na domácí routerování má pár šmejdů (to asi aby mohl provider dát nějaký koncový zařízení (když už chce kvůli správě mikrotika) co bude hlavně levný - takovej RB941-2nD-TC hAP Lite a podobně....


Ta RB2011 byla na svoji dobu super, ale je už stará, má jen 2G4 wifi a půlka portů je jen 100M.
Jedinej ten RB962 (hap AC) vypadá dobře, ale teda minimálně ze začátku/starší série s ním byly strašný problémy - třeba wifi na 2,4GHZ nefungovala na jiným než prvním kanále a podobně. Mám dva kusy ve správě (nemám je doma) a s novou verzí softwaru to jakž takž fungovalo i na jiných kanálech, ale třeba když jsem potřeboval ten hap AC použít jako klienta na 2,4ghz vůči nějakýmu UPC routeru, tak to fungovalo pěkně blbě (max 30Mb/s a lítalo to nahoru a dolů) . Po výměně za starší 951G to fungovalo řádově líp.(90-95Mb/s a stabilní).

Stojí za to si pročíst příspěvek na mikrotik-hardware fóru o tom hap AC, jaký problémy se pořád vyskytujou.
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=100142&start=400

Ideální by byla RB3011 s wifi, ale ta se
1) ještě pořád nedělá (a to už je přes rok co vyšla racková varianta) a
2) počítalo se jen s jednou wifi - takže zase žádný 2,4+5G, což je naprd (i v roce 2017 zdaleka ne všechna i nová zařízení umí 5Ghz a také 5ghz má menší průnik skrz stěny)

V současné době bych na byt potřeboval tu 962, ale bojím se to koupit, protože pochybuju že se vyřešily HW problémy co jsem psal výše....

Lol Phirae

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #13 kdy: 28. 06. 2017, 09:01:04 »
Na tyhle kravské kombinace routeru s wifi jsem se již dávno vysral. Místo vhodné pro umístění routeru je obvykle zcela nevhodné pro umístění wifi, o firmware od výrobce nemám zájem, protože vydá asi tak dva za životnost modelu a děravé to je jak cedník, o nejrůznějších backdoorech ani nemluvě. Kup si nějakej normální AP (například). Jako router si pořiď co chceš (ale viz poznámka o firmwaru výše).

daemon

Re:Spolehlivý domácí Wi-Fi router
« Odpověď #14 kdy: 28. 06. 2017, 09:57:56 »
o firmware od výrobce nemám zájem, protože vydá asi tak dva za životnost modelu a děravé to je jak cedník, o nejrůznějších backdoorech ani nemluvě. Kup si nějakej normální AP (například). Jako router si pořiď co chceš (ale viz poznámka o firmwaru výše).

A máš snad pocit, že AirOS a spol. děravý není a backdoory v něm nejsou? Zrovna Ubnt je bezpečnostními pr*sery docela pověstné.

Mikrotik vydává aktualizace RouterOSu průběžně a takový plošný průšvih, jako s Ubnt, s ním - pokud vím - zatím nebyl. Jako jo, má svoje mouchy, Cisco nebo Juniper to není, ale pro SOHO nebo small bussiness má docela zajímavý poměr cena/výkon.

Jiná věc je, že též nejsem úplně fanoušek routerů kombinovaných s wifi. Já kupříkladu mám router RB2011 (19" bez wifi) a jako wifi AP nějakej TP-LINK šmejd, co mi tu zbyl. Já wifi moc nepoužívám, tak mi to stačí. Druhý AP mám RB951.