Programátor po studiu, startup nebo velká firma

Jenda

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #45 kdy: 28. 06. 2017, 00:22:15 »
A taky klady metropole.

A které to jsou? (Ve srovnání s dalšími +/- 5 největšími městy)
Hackerspace, matfyz, IT a podobné instituce lačnící po zaměstnancích.


Jenda

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #46 kdy: 28. 06. 2017, 00:24:54 »
Jeste jednou, pokud nejakou cast platu utracim za veci, ktere stoji vsude stejne, tak se mi to VYPLATI
Pokud bys za takové věci utrácel velkou část. Což dělat nebudeš, protože to prostě nejde.

Se podívej na složení spotřebního koše:
https://www.czso.cz/documents/10180/23195394/spot_kos2016.pdf/9093cac3-cf82-491f-8d2b-1ccb91a1d971?version=1.1

No hlavně že Mirek, který Ceka s největší pravděpodobností nikdy v životě neviděl a vůbec nic o něm netuší, ví, v jakém poměru má výplatu, nájem a ostatní konzumované služby a tak dokáže spočítat, co se mu vyplatí a co ne.

Btw. spotřební koš: https://www.abclinuxu.cz/blog/urandom/2015/3/nase-mena-je-pevna

qwertz

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #47 kdy: 28. 06. 2017, 07:21:03 »
Hackerspace, matfyz, IT a podobné instituce lačnící po zaměstnancích.

No zrovna tohle je názor intelektuální úrovně typu "od kolína na východ začíná Asie;D

Máte pocit, že tohle v bledě modré se jinde nenachází?

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #48 kdy: 28. 06. 2017, 07:42:25 »
No hlavně že Mirek, který Ceka s největší pravděpodobností nikdy v životě neviděl a vůbec nic o něm netuší, ví, v jakém poměru má výplatu, nájem a ostatní konzumované služby a tak dokáže spočítat, co se mu vyplatí a co ne.
No tak především Cek byl ten, kdo tvrdil, že se mu život v Praze vyplatí, čili důkazní břemeno je na něm. Já jenom reaguju na jeho tvrzení tím, že bych to tak jednoznačně neviděl, protože vyšší mzdy spolkne z velké části celkově vyšší cenová hladina.

Zvlášť pokud se bavíme o trvalém životě v Praze, bavíme se o spotřebě skrz celý život - a ta je v rámci střední třídy velice podobná. Zvlášť jakmile má člověk děti, tak se jeho život hodně standardizuje. Nepotřebuju Ceka vidět, abych si mohl tipnout, že největší část příjmů utratí za bydlení, jídlo, děti, auto, ošacení a z toho, co mu zbude, si koupí semtam nějakou tu elektroniku, semtam zajde do hospody, jednou až dvakrát ročně pojede na dovolenou. Protože to tak děláme všichni. Nikdo z nás neutratí 60% příjmů za splátky a dokování jachty na Maltě.

Btw. spotřební koš: https://www.abclinuxu.cz/blog/urandom/2015/3/nase-mena-je-pevna
Vůbec nechápu, s čím ten článek má polemizovat. Autor asi moc nepochopil, jak se konstruuje výpočet inflace, víc k tomu není co dodat...

kdr

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #49 kdy: 28. 06. 2017, 09:47:03 »
Z vyšší mzdy podstatněji uberou pouze životní náklady typu nájemné a nebo hypotéka protože dražší ceny bytů a domů.

A teď pozor: Hypotéka mimochodem ovšem není ve spotřebním koši, protože to není životní náklad, ale INVESTICE.

V tom ostatním je cenový rozdíl Praha vs. Brno o drobném - myšleno nikoliv z pohledu platu skladníka v hypermarketu, ale kvalifikovaného pracovníka.

-----
Že se venkovani potřebujou vymězovat vůči Praze je spíš známka jejich ubohosti... k tomu jenom dodávám, že jsem venkovan. Ten byt v Ďáblicích je sám o sobě nic moc, ale místo k bydlení je to krásný.



Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #50 kdy: 28. 06. 2017, 10:00:17 »
Z vyšší mzdy podstatněji uberou pouze životní náklady typu nájemné a nebo hypotéka protože dražší ceny bytů a domů.
Super. A proč teda nenapíšeš konkrétní čísla a bavíme se pořád jenom o dojmech?!

  • jak se liší mzda za stejnou pozici v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně?
  • jak se liší životní náklady v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně?


Ony se totiž mzdy za stejnou pozici, zejména v IT třeba mezi Prahou a Brnem poslední dobou dost rapidně přibližují. A životní náklady v Praze rostou rychleji než v Brně. Chytrému napověz...

Nesmíš totiž vzít mechanicky jenom průměrné mzdy. V Praze je víc obchod, management, víc headquarters a tímpádem i vyšší průměrná mzda. Při srovnání srovnatelného je ten rozdíl zase menší, než by se zdálo na první pohled.

A teď pozor: Hypotéka mimochodem ovšem není ve spotřebním koši, protože to není životní náklad, ale INVESTICE.
Jasný. Problém je v tom, že náklady na hypotéku jsou ve finále srovnatelné s náklady za nájem, protože trh, že... Pokud by byla hypotéka násobně výhodnější než nájemní bydlení, tak by si nájemní bydlení nikdo nepořizoval, že.

Že se venkovani potřebujou vymězovat vůči Praze je spíš známka jejich ubohosti... k tomu jenom dodávám, že jsem venkovan. Ten byt v Ďáblicích je sám o sobě nic moc, ale místo k bydlení je to krásný.
Tak já nevím, kdo se vůči čemu vymezuje. Třeba ten, kdo tvrdí, že v Praze je vyšší životní úroveň než kdekoli jinde? Nebo ten, kdo říká, že tak zjevné to není. Nehádáme se přece o to, jestli jsou Pražáci vykroucení  mistři světa a Brňáci vidláci. Bavíme se o tom, v jaké části republiky je objektivně vhodné se usadit a proč.

phi

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #51 kdy: 28. 06. 2017, 13:24:45 »
Ze v Brne stoji byt 70% toho co v Praze?
Chtěl jsi asi říct 60%.
Kód: [Vybrat]
>>> 3869763/6346194.0
0.6097769781383928

Nechtel, pocital jsem to z ceny na metr a tam to vychazi na 71%.

phi

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #52 kdy: 28. 06. 2017, 13:29:41 »
.

Nesmíš totiž vzít mechanicky jenom průměrné mzdy. V Praze je víc obchod, management, víc headquarters a tímpádem i vyšší průměrná mzda. Při srovnání srovnatelného je ten rozdíl zase menší, než by se zdálo na první pohled.

Zatimco brat mechanicky prumerne ceny bytu je v poradku :) A to i presto, ze prumerny byt na Praze 1 stoji zhruba 3.5x tolik co na Praze 10. Ach jo, to uz se ta argumentace trochu vymkla. 

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #53 kdy: 28. 06. 2017, 13:32:05 »
Zatimco brat mechanicky prumerne ceny bytu je v poradku :)
Není, ale lepší čísla moc nejsou k dispozici. Moc nevím, jak bych měl korektně srovnávat byt na Svoboďáku s bytem na Václaváku.

phi

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #54 kdy: 28. 06. 2017, 13:45:03 »
Zatimco brat mechanicky prumerne ceny bytu je v poradku :)
Není, ale lepší čísla moc nejsou k dispozici. Moc nevím, jak bych měl korektně srovnávat byt na Svoboďáku s bytem na Václaváku.
No prave.
Jako Brno je fakt mensi, klidnejsi, nekomu to vyhovuje, nekomu ne. Nemyslim si, ze si clovek v jednom nebo druhem meste nejak vyrazne polepsi v pomeru prijem / vydaje (i kdyz bych hadal ze tvrda cisla budou lehce ve prospech Prahy, ale to je muj nazor).
Osobne ve meste potrebuju divadla, art kina, plavecky bazen a mezinarodni letiste. Na divadla, art kina a letiste to vyhrava Praha. Pricemz nepochybuju o tom, ze nekdo kdo potrebuje neco jineho bude stastnejsi v Brne (napriklad vim, ze blazni do kite surfingu jsou v Brne stastni, protoze maji kde blbnout,v Praze bych nevedel kam poradne jet, ale treba to nekdo vi. ja radeji klasicky surf, tak potrebuji letat k atlantiku - to z Brna tak do pohody neni. atd. atd. atd.)
P.S. a mam v Praze metro, chacha ;) 

kdr

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #55 kdy: 28. 06. 2017, 15:11:14 »
Prýmek:

Většina zboží i služeb stojí v Praze stejně jako v Brně, resp. rozdíl je v řádu procent. Pokud V Praze dostanete o 20 tisíc měsíčně víc (umírněný předpoklad) a nežijete jako paňár, ale ve dvou, tak přeci nemůžete mít horší životní úroveň tím, že dáte na hypošce o 5 tisíc víc, protože jste si koupili o 50-100 % dražší byt.  Podobně samozřejmě vyjde i Praha vs. Mnichov a nebo vs. Silicon Valley.

A že jsou v Praze lepší pozice - no právě.

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #56 kdy: 28. 06. 2017, 15:55:10 »
Většina zboží i služeb stojí v Praze stejně jako v Brně, resp. rozdíl je v řádu procent.
Rozdíl ve mzdách za stejnou pozici jsou podle toho, co jsem zatím četl, někde kolem 10-20%, mimořádně u některých víc. Životní náklady jsou celkově vyšší o 6-10%, podle toho, co člověk konzumuje v jakém množství.

Pokud V Praze dostanete o 20 tisíc měsíčně víc (umírněný předpoklad)
Nikoli umírněný, ale chybný předpoklad.

dáte na hypošce o 5 tisíc víc, protože jste si koupili o 50-100 % dražší byt.
Pokud by ten byt v Praze stál dvakrát tolik, bude splátka přibližně taky dvojnásobná. Čili v Praze si koupím bydlení s hypotékou za 10tisíc? Tj. za cca 1.6 milionu? Kde budu žít? V garáži?!

A že jsou v Praze lepší pozice - no právě.
Pokud jsem úředník za přepážkou, tak mi nijak nepomůže, že lidi o pět pater výš - na generálním ředitelství - mají stopadesát tisíc. Jenom to zvedne průměr, nic víc.

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #57 kdy: 28. 06. 2017, 16:02:13 »
Pokud V Praze dostanete o 20 tisíc měsíčně víc (umírněný předpoklad)
Nikoli umírněný, ale chybný předpoklad.
Detailní přehled podle jednotlivých pozic: https://archiv.ihned.cz/c1-64175890-nedostatkovym-zbozim-v-tuzemsku-jsou-programatori-naroky-a-platy-rostou

kdr

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #58 kdy: 28. 06. 2017, 19:52:18 »
No a já tu tabulku mám po lidech a po firmách a nejsou tam jenom lidi do 5 let praxe, ale všichni pak ty kontury v téhle tabulce jsou mnohem, mnohem ostřejší. A navíc uvažte, že lidi mění místo,  a přesouvají se třeba z Brna do Prahy aby šli na lepší pozici a donekonečna jenom nedatlili kód.

PS. Tako tabulka se dá koupit a věřte tomu že si jí kupují HR velkých firem.






Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #59 kdy: 28. 06. 2017, 21:16:59 »
No a já tu tabulku mám po lidech a po firmách a nejsou tam jenom lidi do 5 let praxe, ale všichni pak ty kontury v téhle tabulce jsou mnohem, mnohem ostřejší. A navíc uvažte, že lidi mění místo,  a přesouvají se třeba z Brna do Prahy aby šli na lepší pozici a donekonečna jenom nedatlili kód.

PS. Tako tabulka se dá koupit a věřte tomu že si jí kupují HR velkých firem.
Jasný. Takže ultimátní konečný argument je, že neznámý anonym na netu má tajnou tabulku, kterou mají jenom vyvolení a která říká něco úplně jiného. Ok, tak jo, to mě přesvědčilo.