Na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data?

multivitamín

Na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data?
« kdy: 15. 06. 2017, 14:21:24 »
Zajímalo by mě, na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data přes  bezdrátové (nikoli wifi) spojení GSM,EDGE UMTS,3G,HSPDA,LTE.  Zajímají mě odpovědi jednak ze zkušenosti, pokud to někdo má vypozorované nebo i ze specifikací či metodik operátorů. 1 Jestli se do spotřebovaného trafficu počítají i hlavičky IP, MAC, případně různé zapouzdřující pakety (protože předpokládám, že to nebude mít rovnou strukturu ethernetu)  ? Jaké to zapouzdření vůbec je?  2 Jaký má overhead vůči například IP paketu (předpokládám že minimálně od IP je to stejné) nebo jinému.

3 A konečně, jak to měří měřiče dat v telefonech (v různých OS)? Měří třeba jen data po odhození  TCP (předpokládám ,že takto to měří prohlížeče, nebo spíš až u HTTP, například když opera v statusbaru ukazuje kolik se načetlo). A asi i něco jiného ukáže Menu-Ovládací panel- Správce připojení u odesláno a přijato.

4. Nakonec neměli by to operátoři někdu uvádět, jak měří traffic? Kde to případně najít? liší se to nějak zásadně u operátorů čr?
« Poslední změna: 15. 06. 2017, 20:08:52 od Petr Krčmář »


Diskobolos

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #1 kdy: 15. 06. 2017, 15:05:44 »
1. ISO/OSI transportní vrstva (3 úroveň)
2. v řádech % navíc (záleží na velikosti posílaných dat, případně MTU)
3. OS by to měl brát ze síťovky (vnitřní statistiky pro SNMP), aplikace mají svoje čitače (záleží na tom, co monitorují)
4. to musí říct někdo zevnitř

kato

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #2 kdy: 15. 06. 2017, 15:21:53 »
Zdá se to jako jednoduchá otázka, ale odpověď na ni jednoduchá není. Pokusím se to hodně zobecnit a zestručnit a zaměřím se na účtování v APN internet (vynecháme wap, mms atp.). Nebudu rozebírat také roamingové scénáře (účtování CAMELem vs. TAP soubory) zkusím zůstat jen u odpovědi na dotaz na vrstvu.
Účtovat lze mnoha způsoby. Nejběžnější a nejspolehlivější je počítání přímo na tzv. packet core operátora, typicky na PDN GW (PGW) u LTE, dříve GGSN u GSM/EDGE/UMTS, kde se počítají data po rozbalení uživatelských dat (user plane) z GTP (GPRS Tunelling Protocol), to je ta poptávaná enkapsulace, takže typicky včetně vašich IP hlaviček. Takto spočtená data se pak po dávkách reportují do účtovacích systémů buď třeba RADIUS accountingem nebo v dnešní době nejčastěji Diameter protokolem Gy do OCS (Online Charging System) pro účtování v reálném čase, případně mohou padat offline soubory, tzv. SDR (Service Detail Record).
Ne všechna data se ale účtují stejně, dělí se do Rating Group. Některý provoz je zdarma (třeba selfcare, DNS na operátorovy rekurzivní DNS servery, atp.).
Tolik k velkým operátorům, kteří mají vlastní infrastrukturu. U virtuálních operátorů záleží kus od kusu a nelze odpověď zobecnit.
Měření na terminálech bych se bál zobecnit. Z mé kušenosti na ně nelze příliš spoléhat.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #3 kdy: 15. 06. 2017, 15:30:38 »
Měřil jsem to u vodofouna několik let zpátky a ten to neměřil vůbec, ten to nějak záhadně odhadoval. Nějaký udělátko tenkrát v Samsungu, nevím, jestli to byla součást androidu, nebo nějaké úprava, jsem testoval na wifi a tam data seděly celkem přesně - všechny data včetně hlaviček, zatímco vodofounu to lítalo o desítky procent. Měl jsem tam FUP 150MB a když došla esemeska o vyčerpání, měl jsem někdy prosurfováno 100, někdy 120, myslím jednou jsem se dostal na nějakých 155, ale jinak to bylo vždy míň. Dokonce mám tušení, že těch 155 bylo přesně po tom, co jsem se o to pohádal s nějakou milou slečnou od nich, ale další měsíc už to bylo zase míň...

kato

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #4 kdy: 15. 06. 2017, 15:45:25 »
Problém je v tom, že terminál může spočítat jen data, která přijmul do síťového subsystému. Operátor vam změří všechen provoz, i ten který MT nepřijme nebo vůbec nezachytí. Určitě se nejednalo o "odhad" :). Z principu věci vám telefon na mobilních datech vždy spočítá méně.


rubicon

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #5 kdy: 15. 06. 2017, 23:50:49 »
Měl jsem tam FUP 150MB a když došla esemeska o vyčerpání, měl jsem někdy prosurfováno 100, někdy 120, myslím jednou jsem se dostal na nějakých 155, ale jinak to bylo vždy míň.

Zvláštní, čekal bych pravý opak, tedy víc. Někdy se operátorovi podaří zavléci chybu do pravidel v PCRF/Gx, jindy OCS/Gy neodpoví včas, zase jindy se jinou chybou ztratí CDR/Ga. Těch míst, která se mohou pokazit, je v EPC velká spousta a uživatel to ani nepostřehne. Když se to týká "jen" finanční ztráty, mávne se rukou a sepíše zpráva, jak být příště chytřejší. Facky lítají, když uživatelé nemohou přenášet data.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #6 kdy: 16. 06. 2017, 23:05:42 »
Některý provoz je zdarma (.. DNS ...).
DNS na servery operatora je zdarma?  :o

rezervované jméno

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #7 kdy: 16. 06. 2017, 23:23:00 »
Některý provoz je zdarma (.. DNS ...).
DNS na servery operatora je zdarma?  :o

U našich třech prasat není vůbec nic zdarma.

rubicon

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2017, 00:32:08 »
DNS na servery operatora je zdarma?  :o

Už je to tak, sice se i tento traffic eviduje, ale nezaúčtovává se (to je zajištěno na S-PGW/PCRF přidělením vhodného Service ID, které se posléze objeví v CDR). Nemohu ovšem mluvit za české operátory.

kato

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #9 kdy: 19. 06. 2017, 13:54:23 »
Některý provoz je zdarma (.. DNS ...).
DNS na servery operatora je zdarma?  :o

U našich třech prasat není vůbec nic zdarma.

Tady je vidět, jak málo toho víte. Hned jsou všichni pro vás prasata. Ano, je zdarma, třeba u T-Mobile na vlastní a Google DNS. A bylo i na veškerý DNS provoz, dokud se nezačalo tunelovat přes DNS... To se pak na tomto webu objevil článek "Hackujeme T-Mobile" a vypnulo se to.

kapitalista101

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #10 kdy: 19. 06. 2017, 15:09:55 »
Některý provoz je zdarma (.. DNS ...).
DNS na servery operatora je zdarma?  :o

Na tomto svete nikdy nic zadarmo nebolo,neni a ani nebude

j

Re:na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data
« Odpověď #11 kdy: 20. 06. 2017, 20:17:45 »
Problém je v tom, že terminál může spočítat jen data, která přijmul do síťového subsystému. Operátor vam změří všechen provoz, i ten který MT nepřijme nebo vůbec nezachytí. Určitě se nejednalo o "odhad" :). Z principu věci vám telefon na mobilních datech vždy spočítá méně.

Mno ... sranda na tom je, ze kdyz nekdo prodava neco na kila, nebo litry nebo metry nebo ... tak na to musi mit certifikovany meridlo, ktery podleha revizim a kontrolam. Zato kdyz nekdo prodava neco na MB, tak si ty cisla cuca z prstu.

Technicky by si taky dodavatel neceho takovyho moh pekne nabehnout na widle prave kvuli tomu pocitani, specielne pokud neni nikde exaktne zverejnena metodika, protoze pak prodava neco na tema "pixla mlika" kde toho nekdy je litr nekdy treba pet. A to by se asi trebas mohlo pomerne hrube nelibit nejakymu ouradu.

Takze kazdej normalni (coz vylucuje ty v CR) to dela tak, ze k tomu pricte trebas 30% ... takze sice tvrdi ze trebas 500MB, ale ve skutecnosti to stopne az kdyz jeho pocitadlo preleze 650MB ... coz by pak melo vist k tomu, ze bez ohledu na metodiku se to pres tech 500 dostane vzdycky.

Tady je vidět, jak málo toho víte. Hned jsou všichni pro vás prasata. Ano, je zdarma, třeba u T-Mobile na vlastní a Google DNS. A bylo i na veškerý DNS provoz, dokud se nezačalo tunelovat přes DNS... To se pak na tomto webu objevil článek "Hackujeme T-Mobile" a vypnulo se to.
Takze ted se to hackuje pres googli CDNko? ...

Mimochodem, muj "zelezar" mi taky vzdycky k tomu kilu hrebiku 2-3 prihodi navic.

kato

Re:Na jaké síťové vrstvě účtují operátoři data?
« Odpověď #12 kdy: 21. 06. 2017, 09:49:40 »
A váš železář se jmenuje Věk, chápu.

Ale zase křivdíte a vezete se na módní vlně. Měření dat se důsledně testuje při akceptaci technologie - na bajt! A zákazníkovi se vždy dá minimálně to, co si zaplatil. V drtivé většině případů dostane víc. Neříkám, že to bude vždy vašich 30%, ale řekněme do 10%. V případě výpadku kdekoliv na technologii, pokud je to možné, je zákazníkův provoz umožněn i bez měření - přesně tak, jak psal někdo výše. Uživatelská zkušenost má přednost.

Pokud se vám povede tunelovat datový provoz přes Google DNS, tak vám fandím. Ale také radím, nezveřejňujte návod na root.cz, pokud si přejete si to chvilku užít.