Vyplatí se učit Angular?

kimec

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #45 kdy: 17. 06. 2017, 14:29:17 »
Viete, ze aj Džava ma pvotriedne funkcie a monady? Je to podla vas funkcionalny jazyk?
Promatkuprirodu jenom prosim nezacinejte flame ohledne definice pojmu "funkcionalni jazyk"  ::)
No to ste mali reagovat skorej, Mirek. Ja studoval jazyky jenom ti prirodzene, mohu v tom mit preci neporadek...
Noef:
Nie, neviem ako to suvisi s tematom. Tazatel sa zaujima, ci sa oplati ucit Angular. Ano/nie a preco. A nie to, co tu rozoberate vy ;)
Nakolko sa Angularove aplikacie pisu v TypeScripte, ktory je typovany (ale nie tak, ako by si zelali funkcionalny programatori), tazatel musi mat z nastolenej diskusie zasadny osoh.
Taktiez treba podciarknut, ze tym, ze Angular je priamo zavisli na RxJS5, tazatel bude vystaveny paradigme funkcionalneho reaktivneho  programovania a samotna vedomost tohto faktu mu moze pomoct pri rozhodovani, ci Angular pouzit alebo nie.


noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #46 kdy: 17. 06. 2017, 16:27:40 »
No nic, svoje jsem si rekl, troly krmit dal (moc) nebudu. Angular s TypeScriptem souvisi (v nicem jinem se snad ani aplikace pro Angular nedelaji), problemy s typovym systemem TypeScriptu jsou take k tematu. Omezeni typoveho systemu a typove inference TypeScriptu se netykaji jen funkcionalniho programovani, jak jsem jiz nekolikrat napsal. S tim, jestli se ucit Angular zcela jiste souvisi fakt, ze se OP bude muset naucit i TypeScript, ktery ale neni takovy vselek, jak by se mohlo na prvni pohled zdat. Take stoji za to zminit, ze RxJS snad je funkcionalni programovani a Observable z teto knihovny s pri pouzivani Angularu nevyhnete. Na problemy s inferenci bezne narazim i u Observable - napr. v nemalo pripadech TS neni schopny bez explictniho uvedeni typu u parametru funkce predane metode map (a jinym) typ odvodit a placne si tam any.

Citace
A kde ma triedy ES5?

Nevim, proc zminujete starou verzi EcmaScriptu. Primo v ES5 se bezne front-endy nevyviji (bavime se o vaznem vyvoji - tema je o Angularu, ne lepeni par radek v jQuery), stejne jako se primo neposila nezkompilovany TypeScript prohlizeci. Ostatne neni duvod vyvijet v ES5, kdyz mate dobre transpilery (jinak by ani ten TypeScript nebyl pouzivany korporaty, kdyby nebyla dobra podpora).

Citace
type erasure pri kompilacii. Vystihol som to presne?

Ne, "type-erasure" (to se snad v kontextu TypeScriptu ani nepouziva) s tim nejak nesouvisi. Sanctuary pouziva runtime kontrolu typu jako svoje reseni typovani, protoze JS zadne rozumne nema. Kdyby TypeScript mel silny typovy system ala Scala (bezi take nad JVM jako Java, takze ocividne to jde, kdyz se chce), Haskell nebo Idris tak by stacilo napsat typove soubory pro knihovnu, vypnout runtime checky a vse by bylo dokonale - vse by se zkontrolovalo pri prekladu. Bohuzel to zatim v TS neni.

Rec

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #47 kdy: 17. 06. 2017, 18:32:41 »
Z mojeho pohledu se to nevyplatí. Jednak jsou tady i lepší frameworky(čistě subjektivní názor) a hlavně to pak nemusíš smolit v nějakém okrajovém jazyce, který jinak víceméně nikdo nepoužívá(přenostnost kódů, hledání vývojářů, řešení problémů s transpilerem místo psaní skutečného kódu, ...).

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #48 kdy: 17. 06. 2017, 18:43:56 »
Jednak jsou tady i lepší frameworky(čistě subjektivní názor).
Asi by teda stalo za to tazateli poradit, jake frameworky povazujes za lepsi, ne?

jpu

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #49 kdy: 17. 06. 2017, 22:47:44 »
Mirek:
Nieco take, co ma uz nejaku historiu, a nevymrie tak rychlo. O 10 rokov po Angulary ani pes nestekne ;). Radsej C++, Javu, C#, Python.


wtf

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #50 kdy: 17. 06. 2017, 23:16:39 »
Mirek:
Nieco take, co ma uz nejaku historiu, a nevymrie tak rychlo. O 10 rokov po Angulary ani pes nestekne ;). Radsej C++, Javu, C#, Python.

To su zas komentare na posratie ... vysvetli mi ako spravis v c++ alebo jave SPA ??

kimec

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #51 kdy: 17. 06. 2017, 23:41:55 »
Aby som roztal kruh, uznavam, ze bola chyba, ze som napisal, ze TypeScript ma definicie pomaly pre vsetko.
Radsej som mal napisat: pre vsetko co ma zmysel. Ludia, ktori pisu typove definicie pre Sanctuary a Ramdu si evidente necitali, ze TypeScript nie je jazyk pre nich a nikdy nebude a to, ze vobec splodili nejake definicie je vacsia chyba ako keby ziadne neboli. Potom by tu ludia nenariekali, ze TypeScript nema taky silny typovy system, akeho su tieto kniznice hodne.

Nie, nie, uz som pochopil. Vam vadi, ze vasa oblubena kniznica, inspirovana typovym systemom Haskellu a naimplementovana v JavaScripte, nie je otypovatelna TypeScriptom, ktory je inspirovany typovym systemom nominalne typovanych imperativnych jazykov ako C++ a Java, a ktory aby rozumne spolupracoval s JavaScriptom pouziva strukturalne subtypovanie a type erasure pri kompilacii. Vystihol som to presne?
Ne, "type-erasure" (to se snad v kontextu TypeScriptu ani nepouziva) s tim nejak nesouvisi. Sanctuary pouziva runtime kontrolu typu jako svoje reseni typovani, protoze JS zadne rozumne nema. Kdyby TypeScript mel silny typovy system ala Scala (bezi take nad JVM jako Java, takze ocividne to jde, kdyz se chce), Haskell nebo Idris tak by stacilo napsat typove soubory pro knihovnu, vypnout runtime checky a vse by bylo dokonale - vse by se zkontrolovalo pri prekladu. Bohuzel to zatim v TS neni.
Cakat mozte donekonecna, lebo nic take v TypeScripte nikdy nebude, kedze je to explicitne zadeklarovane ako non-goal. Cas pre vas pohladat iny jazyk alebo vyvinut vlastny.

Taktiez, to ci TypeScript dokaze poskytnut kvalitne definicie nie je podmienene tym, ci je kod pisany v TypeScripte alebo v JavaScripte, ale tym, ci kod/kniznica operuje s typovym systemom podobnym ako ma C# alebo Java. Ak ano, nevidim dovod, preco by sa nedali urobit korektne ex post definicie v TypeScripte.
Naopak, ak je nieco v TypeScripte napisane, neznamena to automaticky, ze to poskytuje dobre typove definicie alebo inak nenarusuje semantiku TypeScriptu, vid. Angular2+ a jeho handlovanie access modifierov na komponentoch pri pristupe z templatov.

Specialne pre vas som zrekonstruoval nasledovnu konverzaciu:
Ja to chapem tak, ze TypeScript sa snazi prepasovat aspon naznak klasickej enkapsulacie a "tradicneho" OOP z jazykov ako su C++, C# a Java do JavaScriptu.
To uz dela JavaScript sam, ES2015 ma tridy, na to neni potreba TypeScript.
A kde ma triedy ES5?
Nevim, proc zminujete starou verzi EcmaScriptu. Primo v ES5 se bezne front-endy nevyviji (bavime se o vaznem vyvoji - tema je o Angularu, ne lepeni par radek v jQuery), stejne jako se primo neposila nezkompilovany TypeScript prohlizeci. Ostatne neni duvod vyvijet v ES5, kdyz mate dobre transpilery (jinak by ani ten TypeScript nebyl pouzivany korporaty, kdyby nebyla dobra podpora).
Kto napisal, ze vyvijam v ES5. Bavime sa o TypeScripte. Neverili by ste, ale jeden z dovodov preco TypeScript vznikol je aj to, aby bolo mozne vytvarat triedy zo specifikacie ES2015 uz v ES5. Kde je prosim vas napisane, ze TypeScript musite pouzivat pre pisanie frontendov v browseroch. Viete, ze stale umoznuje kompilovat do ES3? To ma TypeScript dropnut podporu ES3, lebo vacsina browserov podporuje skoro celu ES2015 sepcifikaciu? Co ak mate biznis logiku na backende napisanu v TypeScripte?

"type-erasure" [...] se snad v kontextu TypeScriptu ani nepouziva
No, to je ta zakladna vec, ktoru TypeScript kompiler robi, dokonca sa tak aj vola a je to by design.

jpu

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #52 kdy: 18. 06. 2017, 08:17:53 »
Mirek:
Nieco take, co ma uz nejaku historiu, a nevymrie tak rychlo. O 10 rokov po Angulary ani pes nestekne ;). Radsej C++, Javu, C#, Python.

To su zas komentare na posratie ... vysvetli mi ako spravis v c++ alebo jave SPA ??
To netvrdim, ze to v tom urobi. Ja tvrdim, ze angular bude o par rokov pase, a bude jeden mnohych js frameworkov.

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #53 kdy: 18. 06. 2017, 21:47:50 »
Ja tvrdim, ze angular bude o par rokov pase, a bude jeden mnohych js frameworkov.
To ale bude platit prakticky o čemkoli, to bys nemohl dělat nic. Flash, WebForms, Silverlight, JBoss Seam,... Technologie přichází a odchází, s tím nic nenaděláš.

jpu

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #54 kdy: 18. 06. 2017, 22:14:54 »
Z MS technologii tu je WPF uz asi od roku 2007, WinForms este dlhsie a stale sa v tom vyvija. Technologie starsie ako 10 rokov. Samotny .Net je tu uz dlho. Java je tiez uz dlho na trhu.

Re:Vyplatí se učit Angular?
« Odpověď #55 kdy: 18. 06. 2017, 22:16:45 »
Z MS technologii tu je WPF uz asi od roku 2007, WinForms este dlhsie a stale sa v tom vyvija. Technologie starsie ako 10 rokov. Samotny .Net je tu uz dlho. Java je tiez uz dlho na trhu.
Tazatel se ale ptá na webové technologie.

To je jako:
A: Mám si koupit Forda nebo Fiata?
B: Ford ani Fiat tady za deset let nebudou, kup si zlatou cihlu!