Pár otázek ohledně BTC

Merlottt

Pár otázek ohledně BTC
« kdy: 27. 05. 2017, 17:51:32 »
Zdravim,

Mam par otazok k BTC ku ktorym sa neviem moc dopatrat... Dam k nim aj kontext, ak viete sharnite pls odpovede:

1.
Z technickeho hladiska je pre konverzacne ucely 'wallet' vlastne private key, a 'adresa' je verejny token na moj wallet pre ucel posielania. Ano?

2.
Da sa z Adresy 'najst' informacie o wallete? (Minule platby, momentalny stav BTC?)

3.
Ako vyzera taka BTC platba? Ake v sebe nesie info? (Odosielatel?)

Lebo hovori sa ze blockchain je transparentny a vidis vsetko, ale na druhu stranu nevidis 'odosielatela' platby. Neviem co si pod tym predstavit.

4.
Situacia: mam dva wallety, aktivny a pasivny. Platby prijmam na aktivny, co platba to nova adresa, a tie potom ja sam posielam dalej na pasivny wallet. Je tento moj postup z blockchainu zistitelny?

Ze si niekto najde moj aktivny wallet a pozrie jej zivot a vidi co dostala a co ide dalej?

Dik

O
« Poslední změna: 29. 05. 2017, 09:18:44 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Par otazok BTC
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2017, 19:32:43 »
1. Ne. Wallet je množina párů klíčů a adresa je hash veřejného klíče.

2. Ne. Dají se najít minulé „pohyby“ na adrese (prostě kouknutím do blockchainu, online např. blockchain.info). Jednotlivé páry klíčů ve walletu nejsou v blockchainu propojeny až na change adresy.

3. Seznam zdrojových TX ID + podpis klíči příslušejícími k adresám, ze kterých se zdrojové TX berou a seznam cílových adres + u každé kolik se tam má poslat.

4. Ano, ty transakce tam normálně uvidíš.

Re:Par otazok BTC
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2017, 09:05:17 »
1) Wallet (peněženka) je obecně více adres najednou (ale v rámci stejného klienta, stejného SW)

2) Z konkrétní adresy se samozřejmě historie zjistit dál. Problém je ve zjištění, jaké všechny adresy máš. Lze to ale v některých případech odhadnout – buď posíláš bitcoiny z více adres najednou a tím je efektivně spojíš, nebo se dá odhadnout change adresa podle různých kritérií (zaokrouhlenost částky, poplatek, change adresa je použita jen jednou, časování…). Tj. obecně nelze, ale často lze.

3) Viz Jenda. Zjednodušeně seznam adres, ze kterých se bitcoiny berou, a seznam adres, kam se posílají.

4) Ano. Nikdo nevidí, že jak příjemce, tak odesílatel těch adres jsi ty sám, ale může to prostě také odhadnout. Takže pak v nejhorším případě zjistí, že všechno, co šlo na adresu X, jsi poslal ty sám, tj. se podívá na všechny odesílatele na adresu X.