MikroTik a mobilní záložní konektivita

xunil

MikroTik a mobilní záložní konektivita
« kdy: 24. 05. 2017, 16:03:18 »
Zdravím,
mikrotik používám jako router.
Na prvním portu je klasický WAN. Druhý port je LAN.
Občas se stane, že ISP má problém a internet nefunguje.
K dispozici je občas mobilní net (modem), který nemůže být (není zde technický důvod, ale tak to je) stále připojený na mikrotik a převzít roli hlavního ISP alespoň na základní úkony.

Hledám řešení jak jednoduše (pro poučeného člověka mimo IT) přehodit v případě výpadku síť na mobilní net.
Úplně blbuvzdorné řešení je mít 2x mikrotik (každý svou konfiguraci pro daného ISP) a přehazovat krabičky.
Tuto cestu bych nechal jako poslední.

Návody na mikrotik při dvou ISP počítají s tím, že jestliže jeden vypadne přepne se na druhý, nicméně to asi není řešení, jelikož ne vždy je ten druhý modem k dispozici. Kdyby se při výpadku přepnul na modem, který tam nebude a mezitím by už původní ISP fungoval, síť by nefungovala.

Přemýšlel jsem o nějakém nahrání konfigurace, ale netuším jak je to s uživateli a právy.
Možná vás napadne čistější řešení.
« Poslední změna: 24. 05. 2017, 16:30:07 od Petr Krčmář »


Dee

Re:Mikrotik - 2x ISP
« Odpověď #1 kdy: 24. 05. 2017, 16:34:52 »
Řešil jsem stejnou situaci, zatím jsem to dotáhl do takové beta fáze kdy to nějak funguje a přechod z jednoho připojení na druhé je otázka 2 kliknutí a zapnutí wifi tetheringu na mobilu.
primární wan připojení je na ether1, wlan0 nastaveno jako klient, Routy jsou nastaveny staticky,
jedna defaultní routa na ip gateway dosařitelnou přes ether1 s metrikou 2,
druhá defaultní routa na ip adresu mobilu dosažitelnou přes wlan0 s metrikou 1.

Pokud jsou aktivní obě připojení provoz se routuje přes wifi. Normálně mám vypnutý wlan interface. V případě problémů s hlavním připojením povolím wlan interface (2 kliknutí) a zapnu tethering na mobilu.

Celé by se to dalo i automatizovat a nascriptovat ale zatím jsem na to neměl čas.