Nabíjení li-ion v mobilu přes 5V USB - lineární měnič nebo step down

v

Ty vole, samý vysokoškolský profesoři tady ::)

K původnímu dotazu a k odpovědi Hellraisera:

Pokud jsi měřil mAh na výstupu z USB a ne přímo na baterce, tak je potřeba to převést na watthodiny a počítat s nima.

5V x 900mAh = 4.5Wh. Na Li-ion baterii - pokud budeme považovat stálý napětí 3.7V - to znamená 4.5Wh / 3.7V = ~1200mAh

(Teď mají konečně profesoři na co reagovat...)
jestli se nepletu, tak předpokládáte 100% účinnost, po tom co se tu probíral ten TP4056 se mi to zdá jako přílišné zjednodušení


jw

Ono totiž "náboj dodaný při 1A za hodinu" a "ampér za hodinu" je dost zásadní rozdíl.
Zasadni tezko, protoze proud bez naboje neexistuje.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Jak funguje nabíjení mobilů z roku 2007 a 2010 a 2015 při nabíjení z 5V microUSB, akumulátor má 3.3-4.2V.
Zjistil jsem totiž, že uplně vybitá baterka (telefon se s ní odmítla zapnout, 3.3V) se nabila pouze 900 mAh místo 1100. Náboj byl měřen ale na USB výstupu a nikoli na baterce. Tudíš se nabízí otázka, zda je použit v elektronice step down konverter, který proud zesílí (jelikož napětí z 5.21V snižuje na 3.6-4.2V) a nebo je tam lineární regulátor, který "přebytečné napětí" přemění na teplo?

no a čím jsi to měřil? Není to spíš chyba měření? Spínaný zdroje se měřej blbě.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
5V x 900mAh = 4.5Wh. Na Li-ion baterii - pokud budeme považovat stálý napětí 3.7V - to znamená 4.5Wh / 3.7V = ~1200mAh
jestli se nepletu, tak předpokládáte 100% účinnost, po tom co se tu probíral ten TP4056 se mi to zdá jako přílišné zjednodušení
Pravda, jsem blbec, zapomněl jsem zmínit účinnost. Nekoukal jsem na datasheet, ale předpokládám, že 10-15% se ztratí (účinnost 85-90%). Tím pádem jsme někde kolem +- 1050mAh na samotné baterii.

v

5V x 900mAh = 4.5Wh. Na Li-ion baterii - pokud budeme považovat stálý napětí 3.7V - to znamená 4.5Wh / 3.7V = ~1200mAh
jestli se nepletu, tak předpokládáte 100% účinnost, po tom co se tu probíral ten TP4056 se mi to zdá jako přílišné zjednodušení
Pravda, jsem blbec, zapomněl jsem zmínit účinnost. Nekoukal jsem na datasheet, ale předpokládám, že 10-15% se ztratí (účinnost 85-90%). Tím pádem jsme někde kolem +- 1050mAh na samotné baterii.
on ten TP4056 je lineární (taky mě to překvapilo), takže těch 900mAh by s ním byla horní mez


Kiwi

Ono totiž "náboj dodaný při 1A za hodinu" a "ampér za hodinu" je dost zásadní rozdíl.
Zasadni tezko, protoze proud bez naboje neexistuje.

To tu neřešíme. Snažíme se ti, zatím marně, vysvětlit, že x krát pět je fakt něco úplně jiného než x děleno pěti. Do pěti snad počítat umíš.

Ty vole, samý vysokoškolský profesoři tady ::)

Násobení a dělení se za mých dětských let probíralo na prvním stupni základní školy. Dnes už se se základy těchto operací studenti poprvé setkávají až na vysoké?

Ton

Snažíme se ti, zatím marně, vysvětlit, že x krát pět je fakt něco úplně jiného než x děleno pěti.

A skade ste prisli na to deleno? Ved to nikto nenapisal, ani jednotka neni A/h ale Ah. Skor mi to pripada, ze cestina vo fyzike ma z casu na cas problem s casom  8)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
...
on ten TP4056 je lineární (taky mě to překvapilo), takže těch 900mAh by s ním byla horní mez
To je sice fakt, ale nikdo tady neřekl, že v tom konkrétním případě se ta baterie nabíjela tímhle konkrétním čipem ;) Možná to tu teda zaznělo, ale snažil jsem se to tu přečíst a myslím, že ten čip byl jen nadhozen v diskuzi jako příklad. Pokud to opravdu šlo přes něj, pak samozřejmě netřeba počítat a vše je jasné ;-)

Kiwi

Snažíme se ti, zatím marně, vysvětlit, že x krát pět je fakt něco úplně jiného než x děleno pěti.

A skade ste prisli na to deleno? Ved to nikto nenapisal, ani jednotka neni A/h ale Ah. Skor mi to pripada, ze cestina vo fyzike ma z casu na cas problem s casom  8)

Čeština ve fyzice s časem žádný problém nemá. Problém mají tak maximálně ti, co neumějí česky. Ale to není problém češtiny. Předložka "za" a "na" + acc. subst. má v diskutovaných případech význam lomítka. Proud za čas a proud krát čas jsou prostě dvě rozdílné věci.

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil


A skade ste prisli na to deleno? Ved to nikto nenapisal, ani jednotka neni A/h ale Ah. Skor mi to pripada, ze cestina vo fyzike ma z casu na cas problem s casom  8)

Ampér za čas  má jednotku A/h  a to, že se v tom měří baterky zmínil jw. Tato veličina například je zajímavá například při působení ideálního zdroje napětí na ideální indukčnost.


Pokud jsi měřil mAh na výstupu z USB a ne přímo na baterce, tak je potřeba to převést na watthodiny a počítat s nima.
Na to, jestli počítat s proudem (lineární obvod), nebo s výkonem (spínaný měnič) se ptal tazatel už v původní otázce. Výsledkem diskuze je, že se používají běžně lineární (TP4056) i spínané (bq24259) nabíječe.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Pokud jsi měřil mAh na výstupu z USB a ne přímo na baterce, tak je potřeba to převést na watthodiny a počítat s nima.
Na to, jestli počítat s proudem (lineární obvod), nebo s výkonem (spínaný měnič) se ptal tazatel už v původní otázce. Výsledkem diskuze je, že se používají běžně lineární (TP4056) i spínané (bq24259) nabíječe.
Čímž se vlastně dostáváme k odpovědi: Je potřeba měřit proud na baterii a ne na USB (resp. před nabíjecí čipem).

Kit

Čímž se vlastně dostáváme k odpovědi: Je potřeba měřit proud na baterii a ne na USB (resp. před nabíjecí čipem).

S tím je tak trochu problém, protože nabíjecí obvod obvykle měří vnitřní odpor článku, do kterého se tím započítá i vnitřní odpor ampérmetru.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Čímž se vlastně dostáváme k odpovědi: Je potřeba měřit proud na baterii a ne na USB (resp. před nabíjecí čipem).

S tím je tak trochu problém, protože nabíjecí obvod obvykle měří vnitřní odpor článku, do kterého se tím započítá i vnitřní odpor ampérmetru.
Dobrá, lépe - kontrolovaně vybíjet předem nabitou baterii. Kapacita po nabití je nám beztak k ničemu, zajímá nás kapacita, kterou můžeme z baterie dostat vybíjením.