Musí webdesigner znát základy Linuxu?

Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« kdy: 25. 04. 2017, 11:48:49 »
Zdar musím si postěžovat :)

Chápu, že nemohu po některých web designerech chtít programovat, byť by dneska základy JS měl asi každý zvládnout, nebo aspoň umět pomocí JS skrýt element na obrazovce, nebo vyplnit položky v select boxu. Ale někdy se setkávám se základními neznalosti, které mi stěžují práci s nimi.

Valná většina serverů běží na linuxu. Občas bych potřeboval, aby web designer věděl minimálně
 - co je to ssh veřejný klíč
 - co je to sftp protokol
 - co je to proxypass a jak si ho nastavím na svém lokálním serveru
 - co je to git a jak si z něho stáhnu projekt k sobě na disk
 - co je to konzole
 - proč je špatný nápad na server instalovat ftp
 - jak vypadá http request a jak response a co zhruba každá položka znamena (a kde to ve webové konzoli najdu)
 - proč není divný že /aaa/bbb  vrací 404 když /aaa/bbb/ccc funguje

Chci toho moc od člověka, který si řekne půl litru za hodinu? Nebo jsem se zbláznil a mám přehnané požadavky? Nebo jsem narazil na obyčejného grafika, který občas udělá i webovou stránku (ve wordpressu)
« Poslední změna: 25. 04. 2017, 13:09:00 od Petr Krčmář »


Boo

Re:Musí webdesigner znát základy linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2017, 11:54:26 »
Ty chces web developra, ne web designera :)

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2017, 13:49:43 »
ne  8)

ale hošan musí makat takjak to má ve smlouvě a když nemaká tak mu ty šáhni na prachy to funguje vždycky  8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Kit

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 25. 04. 2017, 16:53:05 »
Webdesigner by ti měl dodat vzhlednou statickou stránku, na které bude vhodným způsobem implementován logotyp klienta. Všechny ostatní požadavky jsou jen bonusem, protože je může splnit webdeloper.

Ber to tak, že tím šetříš čas toho webdesignera a sobě peníze.

jiwopene@gmail.com

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2017, 17:12:23 »
Podle mne by to mělo být základní znalostí všech uživatelů WWW. Vidět to, jak si někdo stěžuje na něco, co není problémem je pro mne "utrpení."

Snad nejhorší je "Nefunguje Seznam!"
  • Seznam čeho?
  • Seznam.cz?
  • Já: Vždyť funguje! (viz tento  :D)
Veskutečnosti uživatel třeba myslí, že mu nefunguje připojení k Internetu (ani ping google.com nic nedá). Může to být třeba vypadlým kabelem nebo nefunkčním kdovíčím od ISP (oboje jsem zažil), ale uživateli "nefunguje seznam" a kvůli tomu, že problém nezkoumá dál "zjistí," že nefunguje seznam, tímpádem to je (myslí-li http://seznam.cz) chyba u Seznam.cz, a.s, a tedy ne u něj. Věřím, že jste někoho takového zažili.  :'(


Lemming

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 25. 04. 2017, 17:20:59 »
"Webdesigner" je trochu nejasný pojem a může zahrnovat jako grafické tak kodérské skilly. Grafikovi teoreticky stačí umět poslat výsledné dílo mailem, ale 500,- za hodinu mi přijde docela dost, to by musel být dost dobrý, pokud je jen čistě grafik. Kodér by rozhodně měl umět pracovat v týmu, tedy s gitem, hodně se mu hodí znát alespoň uživatelsky SSH klíče, konzoli...

Hrabat se v HTTP requestech / response už mi přijde dost pokročilé i na kodéra.

jiwopene@gmail.com

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 25. 04. 2017, 17:32:41 »
"Webdesigner" je trochu nejasný pojem a může zahrnovat jako grafické tak kodérské skilly. Grafikovi teoreticky stačí umět poslat výsledné dílo mailem, ale 500,- za hodinu mi přijde docela dost, to by musel být dost dobrý, pokud je jen čistě grafik. Kodér by rozhodně měl umět pracovat v týmu, tedy s gitem, hodně se mu hodí znát alespoň uživatelsky SSH klíče, konzoli...

Hrabat se v HTTP requestech / response už mi přijde dost pokročilé i na kodéra.

Bohužel, hrabat v requestech bývá poslední záchranou před úplným předěláním části JS kódu.

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 25. 04. 2017, 18:05:11 »
já jsem asi spíš myslel webdevelopera, protože se v těchto termínech už moc nevyznám. Většinou je to ten chlap "co udělá stránky proti backendu". Rozsah prací může být různý. Někdy k backendu vzniká přímo i JS knihovna, aby se zamaskovaly technikálie kolem spojení a komunikace s backendem. Webdeveloper pak už jen volá příkazy knihovny a dobře se i řeší případné změny v protokolu.

Nějak si nemohu dovolit zaměstnat webdesignera a webdevelopera současně, ale tak nějak jsem si myslel, že webdevelopeři/designeři se rekrutují hlavně z té části lidí, co umí spíš malovat než kódit, nebo kódit umí, ale malování zvládají líp. Člověka čistě na design to mi v mém případě příjde trochu jako overkill

Boo

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 25. 04. 2017, 18:34:45 »
Nějak si nemohu dovolit zaměstnat webdesignera a webdevelopera současně, ale tak nějak jsem si myslel, že webdevelopeři/designeři se rekrutují hlavně z té části lidí, co umí spíš malovat než kódit, nebo kódit umí, ale malování zvládají líp. Člověka čistě na design to mi v mém případě příjde trochu jako overkill

Tak to jsi zaspal tak 10 let. Fullstack (= holka pro vsechno) webiste jsou na vymreni.

Skoly nam produkuji a korporaty vyzaduji UX designery (webdesigner, photoshop a mozna staticky html/css), frontendisty (webdeveloper = ozivuje praci UX designera, javascript, bundlovani.., na server nesaha, maximalne tak pres git a spusti nejaky build v jenkinsu), backendisty (pracuje hlavne na servru, APIcka, RESTy, shell, http server, java, php, ruby...)

FEmast4

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 25. 04. 2017, 18:58:39 »
Veru tak. Frontendista je dnes programator ako kazdy iny, 90% jeho prace je kodenie v javascripte, ci uz implementacia a busenie do frameworkov, alebo si napise vlastny framework 8) Na html a css uz velmi nesaha, len to doladi co mu poslali dizajneri aby to fungovalo so scriptami. K tomu ma este kopu roboty s frontend building toolsami v nodejs. A zvycajne este aj pisanie unit testov pre frontend. Takze dobry frontendista so shellom (a teda aj linuxom) zvycajne ziadny problem nema, kedze v tom robi denne. A zvycajne pracuje na Maci, co je unix. Frontendista casto sa pracuje tak, ze ma kopiu serveru vo virtuale (zvycajne zas linux) takze si moze kludne kodit aj ked backendisti daco pokazia.

Na otazky o apache a routingu vas posle do haja, ze to nie je jeho starost, nech to nahodia backendisti...

YF

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 25. 04. 2017, 19:38:22 »
tyvoe - pomuze mi kdyz se naucim plavat? nebo malovat? co to je za otazku? cokoliv se naucis je proste plus a nejak te to rozviji a posune dal a otevre vic dveri - a cim vic jich vodevres tim vic se jich vodevre a cim ses starsi tim veci vis hovno - tak to je ... sou teda vyjimky jako Novy a zboj - ti vi vsechno ...

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 25. 04. 2017, 20:59:09 »
Když to tu tak čtu, tak si asi ten frontend k tomu backendu vyvinu sám i s grafickým návrhem.

nobody(ten pravej)

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 25. 04. 2017, 21:43:41 »
Zdar musim si postezovat
Chapu, ze nemohu po nekterych personalistech chtit premyslet, ale nekdy se setkavam se zakladnima neznalostma:
- nechape rozdil mezi WebDesignerem a WebDeveloperem
- ma pocit ze UI/UX je nejakej preklep co jen spatne opravila kontrola pravopisu a spravne melo to byt "trampolina"
- mysli ze grafik by mel umel sniffovat provoz na siti
- ceka od grafika spravu serveru

toz tak ;)

YF

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 25. 04. 2017, 21:56:59 »
Když to tu tak čtu, tak si asi ten frontend k tomu backendu vyvinu sám i s grafickým návrhem.

... pekna past ten titulek ...

Kit

Re:Musí webdesigner znát základy Linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 25. 04. 2017, 22:18:26 »
Když to tu tak čtu, tak si asi ten frontend k tomu backendu vyvinu sám i s grafickým návrhem.

Takhle jsem už udělal hodně aplikací. Bez grafiky, s jednoduchým CSS, bez JS, ale rychlé a funkční. Do intranetu ideální.