DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet

Mám DSL od T-Mobile, "jejich" modem ZyXEL VMG1312-B30B s nějakou obskurní verzí firmware odněkud z O2 fóra (1.00(AAEE.0)b23_20150618), a router s OpenWRT 15.05.1. Modem jsem přepl do bridge módu a na routeru nakonfiguroval PPPoE a IPv6. Po zapnutí obou přístrojů to vypadá, že vše funguje (přestože např. firewall u IPv6 se chová podezřele, protože reaguje na pravidla v 'defaults', což bych si myslel, že nebude, že mu budou stačit pravidla z 'wan'). Po nějaké době, většinou, když "u toho nesedím", se ale spojení na internet rozpadne (wan rozhraní na routeru ztratí adresy). V takovou chvíli nepomůže restart routeru. Co pomůže je restart modemu.

Nevím, jestli mi tuhne modem v bridge módu (a proto pomůže jeho restart), anebo jestli je router nějak špatně nakonfigurovaný, čímž po nějaké době otráví DHCP server či někoho jiného u T-Mobile, tím se ztratí spojení a pomůže restart modemu, který nějak naťukne T-Mobile, aby se se mnou zase chvíli bavil.

Přepínání ZyXELu do bridge módu mi připadá neintuitivní a nevím, jestli ho mám správně: v "Pokročilém nastavení" pod "WAN služby" jsem dal "Upravit" rozhraní "ptm0.1" a jako typ služby zvolil "Bridging". Víc nic jsem nedělal. Tím pádem např. zůstalo zapnuto "NAT", Firewall, DHCP na LAN a podobné věci, o kterých doufám, že se v bridge módu nikam nepletou.

Konfiguraci OpenWRT v routeru jsem ladil delší dobu než krátkou, protože mi celou dobu spojení různě nesmyslně mizelo pod rukama, aniž bych tušil proč. V podstatě jsem zkopíroval relevantní kusy z dokumentace a Oskarovy přednášky z LinuxDays 2014, a pak ještě dva dny ladil firewall pro IPv6. Tam jsem povolil řadu věcí okolo DHCPv6 podle výchozí konfigurace OpenWRT. Jak říkám, celkem to funguje, přestože se podivně uplatňují pravidla z 'defaults' konfigurace. To snad ale nemá na mizející spojení přes PPPoE vliv.

Mám ještě asi 30 hodin možnost vrátit ten ZyXEL do Alzy, tak bych byl rád, kdyby mi někdo dokázal poradit, jestli je to chyba modemu (a pomůže jeho vrácení) či mého nastavení (a pomůže mi delší dovolená). Díky.


Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2017, 10:28:24 »
Mám ZyXEL VMG1312-B30B od O2 a po upgradu firmware mi bridge jede a nemám s tím žádné problémy.
Viz starší diskuse: https://forum.root.cz/index.php?topic=13209.0

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2017, 10:33:18 »
Upgrade na jakou verzi firmware přesně, prosím?

Odkaz na firmware v linkované diskusi už není platný.
« Poslední změna: 25. 04. 2017, 10:38:31 od Petr Stehlík »


Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2017, 12:44:06 »
Moje verze firmwaru (jméno souboru) je 100AAEE0b22_20141218.bin . Mám jej z oficiální podpory ZyXEL pro ČR.
(našel jsem telefon na Internetu, zavolal jsem, vysvětlil svůj problém, pán mi obratem poslal aktuální firmware - chválím ZyXEL)

S původním firmware od O2 (mimochodem O2 jej stále má v sekci Download jako poslední a aktuální!) modem neuměl fungovat jako bridge.


Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #5 kdy: 25. 04. 2017, 12:54:51 »
Podle znaků ve verzi firmware mám o něco novější (b23 místo b22, rok 2015 místo roku 2014). Klidně se ale vrátím na 2014, pokud by to bylo stabilní. Díky za přesnou verzi a za pána v Zyxelu. Na jejich stránkách totiž firmware pro B30B nemají.

Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #6 kdy: 25. 04. 2017, 13:15:44 »
Taky jsem teď studoval podporu na stránkách ZyXELu, ale vůbec jsem se v tom nemohl vyznat. Jejich pojmenování těch verzí firmwaru je nějaké jinačí (v porovnání s tou mojí).

Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #7 kdy: 25. 04. 2017, 13:46:53 »
Tak jsem brnknul na český ZyXEL (SUPER! Ochota, vstřícnost.) a dozvěděl jsem se toto:
- české O2 na aktualizace úplně kašle
- firmware ze stránek zyxel.com nepoužívat, protože naše modemy jsou vyráběné na zakázku a mají trochu modifikovaný hardware a firmware
- pro ZyXEL modemy v ČR vyrábí a udržuje firmware zastoupení ZyXELu pro ČR, jednotlivé verze se publikují na uloz.to. Měly by jít vyhledat podle názvu - 100AAEE0b{číslo firmwaru}_{datum}.bin
K dnešnímu dni je poslední verze b24. U této verze se ale prý může vyskytnout problém s fungováním WiFi extenderu - pak je lepší downgrade na b23 verzi.

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #8 kdy: 25. 04. 2017, 13:50:01 »
LOL, na ulož.to! :)
Každopádně mi do toho nějak nezapadá AAQS firmware od T-Mobile.
A já teď mám AAEE b23, takže jestli tuhle verzi ZyXEL doporučuje, pak bych s ním asi měl zpět do Alzy (pokud nenajdu chybu v nastavení).

Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #9 kdy: 25. 04. 2017, 14:05:58 »
S nastavením modemu na bridge nemohu pomoct, protože to mám doma.
Ale pokud nepomůže reset routeru (přip. killnout pppd a znovu nahodit ppp) a musíte resetovat modem, tak bych to taky cítil na problém v modemu.
Ještě tak kouknout do logu, co tam PPP píše.

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #10 kdy: 25. 04. 2017, 14:54:15 »
Podrobné logování PPP jsem zapl až dnes, takže teprve uvidím, co napíše, až se spojení ztratí.

Ohledně verzí AAEE vs AAQS se mi povedlo najít tohle, docela zábavné:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=1219511

Lol Phirae

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #11 kdy: 25. 04. 2017, 18:04:26 »
- pro ZyXEL modemy v ČR vyrábí a udržuje firmware zastoupení ZyXELu pro ČR, jednotlivé verze se publikují na uloz.to.

Nesmírně pobavilo. Díky za další příspěvek na blacklist nepoužitelného HW. Tazateli radím ten křáp obratem vrátit.

Karel

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #12 kdy: 26. 04. 2017, 08:29:33 »
Je otázka, jestli má ZyXEL (oficiálně) zveřejňovat firmware u železa, který dělá pro někoho na zakázku. Podle mě má máslo na hlavě O2. Je jen dobrá vůle českého zastoupení ZyXELu, že ty aktualizace hodí na Uložto. (tak to vidím já)

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #13 kdy: 26. 04. 2017, 09:24:37 »
Já jsem si ten krám koupil v TS Bohemia, doufal jsem, že bude lepší než dosavadní bazarový Comtrend. No, byl - každé 2-3 dny se restartoval sám, zatímco Comtrend bylo nutno resetnout ručně. Ale nejelo ani jedno v bridge modu.
Podezřívám tu věc, že jí prostě došla paměť. Dost pomohlo, když jsem DHCP a DNS přesunul na Synology, pak to fungovalo opravdu až do restartu, do té doby pár hodin před restartem začalo vypadávat DNS.
Nakonec jsem koupil Asus N17U a s posledním firmwarem mu už funguje docela dobře i nativní IPv6 a connection time je běžně měsíc a víc, cca rok v provozu.

SB

Re:DSL spojení přes modem v bridge módu po čase přestane jet
« Odpověď #14 kdy: 26. 04. 2017, 10:19:58 »
Jenom taková úvaha:
Nebylo by jednodušší onoho mastodonta s obskurním firmware nahradit něčím takovým? https://access-pointy.heureka.cz/netgear-dm200-100eus/# Stejně to máte jen v bridge.