Proč je Java pořád tak populární?

ještě student

Proč je Java pořád tak populární?
« kdy: 21. 04. 2017, 14:49:56 »
Ahoj, roky slýchávám, jak je Java stará a už nemá co nabídnout. I proto ji nedělám, ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější. Proč to tak je? Co má proti třeba Pythonu a novějším jazykům? Nebo je to jen setrvačnost, že lidé se nechtějí učit novější věci? Na škole jsme ji měli, ale moc mě nezaujala. Startupy ji často vůbec nemají, protože potřebují mít rychle výsledky. Tak jen jestli se tu najdou odborníci z praxe, kteří to chápou.


TomK2

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2017, 14:59:20 »
Protoze je proste skvela na velke projekty, je k ni neuveritelne mnozstvi knihoven a je prenositelna. Napr nase aplikace bezi na Win, Linux, AIX, Solaris, Mainframe.

Dela se v ni rychle, no. Spise nechapu tvuj dotaz, proc by nemela byt stale popularnejsi. Obzvlaste v porovnani s Pythonem. Mam ho rad, ale na velky projekt? To preci nejde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2017, 15:11:16 »
Muze za to javaman ((, protoze ji porad vsude propaguje.

karel

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2017, 15:12:31 »
Částečně sis odpověděl sám, je v ní spousta hotových věcí a nikdo to nebude přepisovat do ničeho nového.
Na serveru je Java rychlá věc, problém jsou gui aplikace a dnes už i to celkem jde (je ale stále co zlepšovat).
No a ta přenositelnost je také obří výhoda.

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2017, 15:14:45 »
Ahoj, roky slýchávám, jak je Java stará a už nemá co nabídnout. I proto ji nedělám, ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější. Proč to tak je? Co má proti třeba Pythonu a novějším jazykům? Nebo je to jen setrvačnost, že lidé se nechtějí učit novější věci? Na škole jsme ji měli, ale moc mě nezaujala. Startupy ji často vůbec nemají, protože potřebují mít rychle výsledky. Tak jen jestli se tu najdou odborníci z praxe, kteří to chápou.

Obstojny mainstreamovy jazyk s obrousenymi hranami a statickym typovanim, slusny vykon, obrovsky a dobre zmapovany a vcelku stabilni ekosystem -- knihovny, nastroje, prvotridni IDE. Hodne casto je to "hlavni" volba pro celou oblast -- trebas u Hadoopu je zdaleka nejprirozenejsi pouzit Javu nebo alespon jazyk nad JVM.


gll

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2017, 15:16:53 »
Částečně sis odpověděl sám

javaman si odpověděl sám pod přezdíkou TomK2.


Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #6 kdy: 21. 04. 2017, 15:22:41 »
Porovnávat staticky typovanou Javu s dynamicky typovaným Pythonem přece nejde (už na ŽŠ ti paníčelka říkala, že nemůžeš míchat jabka a hrušky...). Udržovat velký projekt v Pythonu (obecně v dynamicky typovaném jazyku) je pain in the ass - stejně jako psát malé skripty ve staticky typovaném jazyku.

Java je populární proto, že je multiplatformní, použitelná a neexistuje smysluplná alternativa (C# není tak úplně multiplatformní).

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #7 kdy: 21. 04. 2017, 15:45:55 »
Ahoj, roky slýchávám, jak je Java stará a už nemá co nabídnout. I proto ji nedělám, ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější. Proč to tak je? Co má proti třeba Pythonu a novějším jazykům? Nebo je to jen setrvačnost, že lidé se nechtějí učit novější věci? Na škole jsme ji měli, ale moc mě nezaujala. Startupy ji často vůbec nemají, protože potřebují mít rychle výsledky. Tak jen jestli se tu najdou odborníci z praxe, kteří to chápou.
Je to setrvačnost. Java bude brzo něco jako Cobol, s mnoha systémy v provozu, ale bez hypu a vývoje. A není to špatné, stabilita je dobrá. Ještě byl ale aspoň mohli zavést něco jako "var" v C#, Java je z nejpoužívanějších jazyků jediná, co to ještě nemá, a pro někoho je to show stopper.

gll

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #8 kdy: 21. 04. 2017, 16:11:06 »
Ahoj, roky slýchávám, jak je Java stará a už nemá co nabídnout. I proto ji nedělám, ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější. Proč to tak je? Co má proti třeba Pythonu a novějším jazykům? Nebo je to jen setrvačnost, že lidé se nechtějí učit novější věci? Na škole jsme ji měli, ale moc mě nezaujala. Startupy ji často vůbec nemají, protože potřebují mít rychle výsledky. Tak jen jestli se tu najdou odborníci z praxe, kteří to chápou.
Je to setrvačnost. Java bude brzo něco jako Cobol, s mnoha systémy v provozu, ale bez hypu a vývoje. A není to špatné, stabilita je dobrá. Ještě byl ale aspoň mohli zavést něco jako "var" v C#, Java je z nejpoužívanějších jazyků jediná, co to ještě nemá, a pro někoho je to show stopper.

V předchozích diskuzích jsem se dočetl, že podobné featury jsou zbytečné. Je lepší nechat IDE vygenerovat redundantní kód. Ze stejného důvodu Java neumí víceřádkové řetězce. IDE vloží plusy mezi řádky.


Inkvizitor

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #9 kdy: 21. 04. 2017, 16:41:38 »
Ahoj, roky slýchávám, jak je Java stará a už nemá co nabídnout. I proto ji nedělám, ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější. Proč to tak je? Co má proti třeba Pythonu a novějším jazykům? Nebo je to jen setrvačnost, že lidé se nechtějí učit novější věci? Na škole jsme ji měli, ale moc mě nezaujala. Startupy ji často vůbec nemají, protože potřebují mít rychle výsledky. Tak jen jestli se tu najdou odborníci z praxe, kteří to chápou.
Je to setrvačnost. Java bude brzo něco jako Cobol, s mnoha systémy v provozu, ale bez hypu a vývoje. A není to špatné, stabilita je dobrá. Ještě byl ale aspoň mohli zavést něco jako "var" v C#, Java je z nejpoužívanějších jazyků jediná, co to ještě nemá, a pro někoho je to show stopper.

V předchozích diskuzích jsem se dočetl, že podobné featury jsou zbytečné. Je lepší nechat IDE vygenerovat redundantní kód. Ze stejného důvodu Java neumí víceřádkové řetězce. IDE vloží plusy mezi řádky.

Jasne a IDE to za programatora bude i cist a vynechavat syntakticke smeti.

Danek

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #10 kdy: 21. 04. 2017, 16:55:12 »
Porovnávat staticky typovanou Javu s dynamicky typovaným Pythonem přece nejde (už na ŽŠ ti paníčelka říkala, že nemůžeš míchat jabka a hrušky...). Udržovat velký projekt v Pythonu (obecně v dynamicky typovaném jazyku) je pain in the ass - stejně jako psát malé skripty ve staticky typovaném jazyku.

Tak stim ze udrzovat velky projekt v dynamicky typovanem jazyce je opruz souhlasim (ono to jde pokud ma clovek dobre nastroje ale i tak je to opruz). Stou druhou casti moc nesouhlasim. Psat male skripty v staticky typovanem jazyce mi neprijde problem, ale zalezi samozrejme na jazyce. Pokud ma jazyk promakanej type inference a rychlej kompilator tak to nebyva problem.

Lama

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #11 kdy: 21. 04. 2017, 17:01:29 »
ale mrzí mě, že je pořád nejpopulárnější

A proč by tě to mělo mrzet, jestli se ti nelíbí, tak ji ignoruj, v čem je problém?

TVL

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #12 kdy: 21. 04. 2017, 17:29:19 »
Java je populární proto, že je multiplatformní...

Fakt je ta multiplaformita tak důležitá pro její popularitu?
Java se velmi dlouho hledala - snažila se uspět v oborech, kde by multiplatformita byla důležitá velmi, ale... ale skončila jako jazyk pro velké projekty pro velké firmy. Naprostá většina projektů v javě, které jsou nasazeny na korporátních serverech není přenositelná ani na jiný aplikační server. Tedy ne bez značného úsilí jak vývojářského tak administrátorského týmu.

Některé velké firmy dělají java programy, které běží pouze na tom "jejich" aplikačním serveru. A zákazníci (často obří korporace) potom vyhodnotí, že pro ně bude snazší provozovat ve firmě různé aplikační servery vedle sebe, než by se snažily ohýbat ty dodavatele a jejich programy.

Za mně není multiplatformita javy pro její současnou popularitu vůbec podstatná. To, že .NET je za javou v nasazení ve velkých projektech pořád pozadu není tím, že není dost multiplatformní, ale prostě proto, že přišel později a neměl zpočátku takovou důvěru zákazníků (kteří jsou konzervativní a mají něco s čím jsou spokojeni, atd. atd.).

Kit

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #13 kdy: 21. 04. 2017, 17:36:14 »
Jasne a IDE to za programatora bude i cist a vynechavat syntakticke smeti.

Většina programového kódu je z pohledu kompilátoru jen syntaktické smetí.

andy

Re:Proč je Java pořád tak populární?
« Odpověď #14 kdy: 21. 04. 2017, 17:49:13 »
Jasne a IDE to za programatora bude i cist a vynechavat syntakticke smeti.
No poslední Android studio to dělá....fakt...