Někdo mi něco nainstaloval na widle

i

Někdo mi něco nainstaloval na widle
« kdy: 19. 04. 2017, 07:36:54 »
Téměř celý profesní život používám linux a cítím se v něm jako ryba ve vode, doma používám výhradně linux a pociťuji dostatečnou míru sucha a bezpečí, že mám pod kontrolou co se mi v mém zařízení děje. V zaměstnání si zaměstnavatel hraje na "bezpečnstní" politiku, která se opírá o to, že máme na všech pracovních stanicích windows.
Fungujeme na kompromisu tom, že na widlích mám nainstalovaný jediný program a to virtualbox a v něm hned několik linuxů, na jednom pracuji na druhým si v pracovní době testuji příští verzi, pracovní počítač vypínám jen na víkend, mezi pracovními dny ho nechávám v práci běžet, na začátku a na konci pracovní doby si pracovní adresář synchrnizuji rsync-em domu a vše je zalité sluncem, nebo bylo do dnešního rána.

Když odcházím zamykám widle, jsou to sedmičky.
Dnes ráno když jsem je odemk tak mi slavnostně oznamovali že byl úspěšně nainstalován device driver blafS6,

1. nikde jsem nevygooglil co to ten blafS6 je.
2. nevím proč, kdo a jak to nainstaloval.

Tušíte někdo co se na tom počítači vlastně stalo ?
Dík


Martin Dráb

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #1 kdy: 19. 04. 2017, 08:20:10 »
Má ten stroj zapnuté automatické aktualizace?

Má veřejnou IP adresu?

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2017, 08:24:52 »
V zaměstnání si zaměstnavatel hraje na "bezpečnstní" politiku, která se opírá o to, že máme na všech pracovních stanicích windows.
....
Dnes ráno když jsem je odemk tak mi slavnostně oznamovali že byl úspěšně nainstalován device driver blafS6,
Okamžitě kontaktuj "IT helpdesk" co tam máte a zeptej se jich, zda o tom ví a co to je.
  • buď to tam dali oni a pak ti řeknou co to je a k čemu
  • nebo ne a v tom případě budou okamžitě řešit bezpečnostní incident (a určitě mají větší přehled než linuxáci na fóru... tedy alespoň měli by)

i

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2017, 08:32:30 »
Má ten stroj zapnuté automatické aktualizace?

Má veřejnou IP adresu?

Nemá veřejnou IP,
a zda má zapnuté automatické aktualizace, pokud myslíš ty widle tak netuším, jak to zjistím ?

i

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2017, 08:38:16 »
Tak už se to vyřešilo,
Když jsem včera odešel, kolegovy docházela baterka v mobilu tak si ho chtěl nabít z méno počítače a widle začaly sami instalovat driver pro kolegův mobil aniž by jim to někdo povolil :-)

Stále si nemohu zvyknout na to že ten SW od mrkvosoftu ví lépe než já co já potřebuji :-)


Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2017, 09:22:55 »
Tak už se to vyřešilo,
Když jsem včera odešel, kolegovy docházela baterka v mobilu tak si ho chtěl nabít z méno počítače a widle začaly sami instalovat driver pro kolegův mobil aniž by jim to někdo povolil :-)

Stále si nemohu zvyknout na to že ten SW od mrkvosoftu ví lépe než já co já potřebuji :-)
Koukám, to je bezpečnostní politika jak noha.

Nejsem žádný expert na Windows, ale tohle se pokud vím dá v doméně zakázat.

MP

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2017, 09:29:40 »
Tak už se to vyřešilo,
Když jsem včera odešel, kolegovy docházela baterka v mobilu tak si ho chtěl nabít z méno počítače a widle začaly sami instalovat driver pro kolegův mobil aniž by jim to někdo povolil :-)

Stále si nemohu zvyknout na to že ten SW od mrkvosoftu ví lépe než já co já potřebuji :-)
Koukám, to je bezpečnostní politika jak noha.

Nejsem žádný expert na Windows, ale tohle se pokud vím dá v doméně zakázat.

Ani by me neprekvapilo, ze kdyby tam mel linux, tak ten driver (nejaky univerzal) tam uz bude k dispozici od zacatku :D

lgea

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2017, 09:35:19 »
Mne sa zas vo firme objavil cely eset :D nikdy som ho nechcel, ale pc musi byt v domene a asi to pretlacaju tade ...

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2017, 09:39:10 »
O esetu snad ani nemluv nebo zase dostanu ty sebevrazedny sklony jako vzdy kdyz tu ikonu vidim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Unknown

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2017, 10:28:53 »
doma používám výhradně linux a pociťuji dostatečnou míru sucha a bezpečí, že mám pod kontrolou co se mi v mém zařízení děje. V zaměstnání si zaměstnavatel hraje na "bezpečnstní" politiku, která se opírá o to, že máme na všech pracovních stanicích windows.

Tak spete dal s pocitem sucheho rozkroku, na VASEM pocitaci se nic nedeje. A co se pres noc instaluje na pocitac vaseho ZAMESTNAVATELE vas nemusi trapit. Diky mire virtualizace jste od "zkazeneho OS" odstinen a pokud sve image zalohujete na sit, nemusi Vas teoreticky trapit ani pripadna nakaza ci totalni selhani OS ci HW zamestnavatele. Proste si reknete o novy stroj, nainstalujete virtualizacni SW, restornete image a jedete dal.

Co s tim mate presne za problem??

Martin Dráb

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2017, 10:41:27 »
Citace
Stále si nemohu zvyknout na to že ten SW od mrkvosoftu ví lépe než já co já potřebuji :-)

Klidně mohlo jít o nějaký univerzální ovladač, který mají WIndows již v základu (v úložišti na daném stroji), tudíž nedošlo ani k prohledávání Windows Update (ve výchozím nastavení to systém ani nedělá).

V tom instalačním dialogu se obvykle nezobrazují přímo názvy ovladačů, ale řetězce reportované přímo daným zařízením, což ale neznamená, že se Windows připojily bůhvíkam a stáhly bůhvíco.

jpu

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #11 kdy: 19. 04. 2017, 11:12:40 »
takymto stylom sa da prebrat kontrola nad pc. niekto vymyslel, ze pri vlozeni usb do zamknuteho windowsu sa nainstaluje driver a aj zaskodnicky softver. myslim, ze podobne na tom bol OSx. Na linuxe to skusali.
prikladam link:
http://thehackernews.com/2016/09/hack-windows-password.html

Jenda

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2017, 11:42:35 »
A co se pres noc instaluje na pocitac vaseho ZAMESTNAVATELE vas nemusi trapit.

Pokud by například zjistil, že ten počítač přes noc někdo vyhackoval a nainstaloval tam backdoor, tak mi přijde velmi důležité o tom zaměstnavatele informovat. Tobě ne?

lobo

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #13 kdy: 19. 04. 2017, 12:21:16 »
"beeee, nemam rad windows. nerozumiem ako funguje a nasa firemne IT tiez nie. cele je to naprd. beee"

tak daj vypoved...

Mirek

Re:Někdo mi něco nainstaloval na widle
« Odpověď #14 kdy: 19. 04. 2017, 13:53:01 »
Téměř celý profesní život používám linux a cítím se v něm jako ryba ve vode, doma používám výhradně linux a pociťuji dostatečnou míru sucha a bezpečí, že mám pod kontrolou co se mi v mém zařízení děje. V zaměstnání si zaměstnavatel hraje na "bezpečnstní" politiku, která se opírá o to, že máme na všech pracovních stanicích windows.
Fungujeme na kompromisu tom, že na widlích mám nainstalovaný jediný program a to virtualbox a v něm hned několik linuxů, na jednom pracuji na druhým si v pracovní době testuji příští verzi, pracovní počítač vypínám jen na víkend, mezi pracovními dny ho nechávám v práci běžet, na začátku a na konci pracovní doby si pracovní adresář synchrnizuji rsync-em domu a vše je zalité sluncem, nebo bylo do dnešního rána.

Když odcházím zamykám widle, jsou to sedmičky.
Dnes ráno když jsem je odemk tak mi slavnostně oznamovali že byl úspěšně nainstalován device driver blafS6,

1. nikde jsem nevygooglil co to ten blafS6 je.
2. nevím proč, kdo a jak to nainstaloval.

Tušíte někdo co se na tom počítači vlastně stalo ?
Dík

"...na začátku a na konci pracovní doby si pracovní adresář synchrnizuji rsync-em domu a vše je zalité sluncem..."

Koukám že bezpečnost (dat) je ve vaší firmě opravdu hlavní prioritou.