Výpovědní lhůta a OSVČ

jpu

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #30 kdy: 19. 04. 2017, 19:19:38 »
ked v zmluve nie je uvedena vyska pokuty, tak sa dodavatel nemusi bat ;)


jpu

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #31 kdy: 19. 04. 2017, 19:24:16 »
Smlouvu lze uzavrit i ustne. Vyraznou vetsinu faktur jsem vydal bez smluv.
mate take pekne rceni:
"co je psano, to je dano". cize na to, ze si sa ustne s niekym dohodol u sudu neobstoji, pretoze to je slovo proti slovu

Tomáš Marný

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #32 kdy: 19. 04. 2017, 19:40:06 »
1) Žádná smlouva pokud jsi na fakturu prakticky není platná.
Přesně naopak, faktura bez smlouvy je neplatná.
Cože? Faktura nemá se smlouvou nic společného, jde čistě jen o účetnictví.

Každá faktura dokládá platbu, každá platba musí mít právní důvod. Smlouva bývá takovým právním důvodem. Přijaté platba bez právního důvodu se nazývá bezdůvodné obohacení.

ked v zmluve nie je uvedena vyska pokuty, tak sa dodavatel nemusi bat ;)

Absence smluvní pokuty ve smlouvě nezbavuje smluvní strany vzájemné odpovědnosti za škodu.

Smlouvu lze uzavrit i ustne. Vyraznou vetsinu faktur jsem vydal bez smluv.
mate take pekne rceni:
"co je psano, to je dano". cize na to, ze si sa ustne s niekym dohodol u sudu neobstoji, pretoze to je slovo proti slovu

Ale obstojí. U soudu by totiž padla otázka, na základě jakého právního titulu dotyčný fakturoval, bylo mu zaplaceno a platbu přijal.

Tomáš Roll

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #33 kdy: 19. 04. 2017, 20:04:39 »
Smlouvu lze uzavrit i ustne. Vyraznou vetsinu faktur jsem vydal bez smluv.
Je vám jasné, že si ty dvě věty navzájem odporují?

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #34 kdy: 20. 04. 2017, 09:14:18 »
Smlouvu lze uzavrit i ustne. Vyraznou vetsinu faktur jsem vydal bez smluv.
Je vám jasné, že si ty dvě věty navzájem odporují?
ok: vyraznou vetsinu faktur jsem vydal bez PISEMNE smlouvy.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


technomaniak

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #35 kdy: 20. 04. 2017, 12:24:49 »
Přesně naopak, faktura bez smlouvy je neplatná.
Nezobecnuj to, mé vyjádření se týkalo pouze tvz. švarc systému

ad 1 - co je to za nesmysl?
ad 2 - napadlo vás, že se taky může stát, že dotyčná firma si obhájí názor, že o švarc nejde?
ad 3 - pokud je neplatná; ale ještě je tu možnost, že ji soud bude posuzovat jako dissimulovanou smlouvu pracovní
ad 1 - ale není, z hlavy ti ten zákon neřeknu a ani jeho ustanovení ale pokud je smlouva uzavřena na  např. švar systém je neplatná. Mimochodem podle tvé interpretace v ČR může být platná smlouva na dodávku 50 kg pervitinu mezi dealerama, přestože je to jednoznačně šíření toxikomanie.
ad 2 -  to těžko, není reálné aby firma co šetří na nákladech šla do soudní pře ( které v ČR trvají fakt dlouho)
ad 3 - možná, tuto problematiku neznám

Nicméně mě to je vcelku jedno. Já tazateli pouze ukázal možnosti a je na něm aby si vybral. Pokud se nechovaly k němu jako kurvy rozhodně mu doporučuji slušné jednání.
Volba je pouze na něm.

PS. Pokud máte potřebu si s někým pokecat doporučuji hospodu nebo psychiatra, já si s vámi povídat nechci, nestojíte za to.

Tomáš Marný

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #36 kdy: 20. 04. 2017, 15:08:50 »
Přesně naopak, faktura bez smlouvy je neplatná.
Nezobecnuj to, mé vyjádření se týkalo pouze tvz. švarc systému

ad 1 - co je to za nesmysl?
ad 2 - napadlo vás, že se taky může stát, že dotyčná firma si obhájí názor, že o švarc nejde?
ad 3 - pokud je neplatná; ale ještě je tu možnost, že ji soud bude posuzovat jako dissimulovanou smlouvu pracovní
ad 1 - ale není, z hlavy ti ten zákon neřeknu a ani jeho ustanovení ale pokud je smlouva uzavřena na  např. švar systém je neplatná. Mimochodem podle tvé interpretace v ČR může být platná smlouva na dodávku 50 kg pervitinu mezi dealerama, přestože je to jednoznačně šíření toxikomanie.
ad 2 -  to těžko, není reálné aby firma co šetří na nákladech šla do soudní pře ( které v ČR trvají fakt dlouho)
ad 3 - možná, tuto problematiku neznám

Nicméně mě to je vcelku jedno. Já tazateli pouze ukázal možnosti a je na něm aby si vybral. Pokud se nechovaly k němu jako kurvy rozhodně mu doporučuji slušné jednání.
Volba je pouze na něm.

Nechcete-li komunikovat, nechápu, proč se aktivně účastníte diskusí. Mou poznámku nemusíte chápat jako komunikaci s vámi. Pouze jakožto člověk s právním vzděláním cítím potřebu uvést na pravou míru bludy, jež tu jako neznalý laik šíříte mezi účastníky diskuse a jež by mohly někoho poškodit, pokud by se jimi nedej bože řídil.

ad 1 - Nesmysl, který tu fabulujete, možný není, protože něco takového vylučuje zákon (§ 1, odst. 2 za středníkem, § 580, odst. 1, § 588 občanského zákoníku, § 283 trestního zákoníku).
Jenže taky tu máme § 555 OZ:
(1) Právní jednání se posuzuje podle svého obsahu.
(2) Má-li být určitým právním jednáním zastřeno jiné právní jednání, posoudí se podle jeho pravé povahy.

a dále § 574 OZ: Na právní jednání je třeba spíše hledět jako na platné než jako na neplatné.
Švarc systém není nic jiného než zastřená, neboli dissimulovaná pracovní smlouva, na kterou soud podle okolností v souladu s výše citovanými ustanoveními může hledět jako na spíše platnou než neplatnou se všemi důsledky, jež z toho pro obě smluvní strany plynou.

ad 2 - To je jen vaše naivní představa. Nebyl byste první ani poslední, kdo by na podobné takové představy v realitě mohl tvrdě doplatit.

Citace
PS. Pokud máte potřebu si s někým pokecat doporučuji hospodu nebo psychiatra, já si s vámi povídat nechci, nestojíte za to.
Vám zase doporučuji, abyste příště povídal jen o tom, čemu aspoň trochu rozumíte.

Jan Novak

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #37 kdy: 24. 04. 2017, 03:56:06 »
Umi mi nekdo poradit, jestli se na mne vztahuje vypovedni lhuta, kdyz delam ve firme jako zivnostnik systemem svarc, ale v smlouve mam napsano vypovedni lhuta 2 mesice. Nejsem si jistej, jestli kdyz odejdu, muze se firma se mnou soudit nebo?

Pracujete jako OSVČ takže se podívejte jak přesně je smlouva napsaná,k čemu se zavazujete a na základě čeho fakturujete. Pokud jsem to dobře pochopil pak hledáte způsob jak ukončit spolupráci se svým současným klientem dříve než za 2 měsíce jen z důvodu získání nové zakázky. Pokud Vám současný zákazník platí včas a stejně tak plní i ostatní body smlouvy pak nedoporučuji vymýšlet jak se z toho vykroutit jen proto, že přišla lepší nabídka. K něčemu jste se zavázal a je třeba to dodržet. I kdyby současný zákazník nechtěl náhradu škody a věc "překousl" pak si uvědomte, že dělaté pod svým jménem a takovéto informace se spolehlivě roznesou. Nová zakázka může být na dlouhou dobu ta poslední. Nikdo nedá zakázku nespolehlivému dodavateli.

peter

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #38 kdy: 24. 04. 2017, 08:42:50 »
Přesně naopak, faktura bez smlouvy je neplatná.
Nezobecnuj to, mé vyjádření se týkalo pouze tvz. švarc systému

ad 1 - co je to za nesmysl?
ad 2 - napadlo vás, že se taky může stát, že dotyčná firma si obhájí názor, že o švarc nejde?
ad 3 - pokud je neplatná; ale ještě je tu možnost, že ji soud bude posuzovat jako dissimulovanou smlouvu pracovní
ad 1 - ale není, z hlavy ti ten zákon neřeknu a ani jeho ustanovení ale pokud je smlouva uzavřena na  např. švar systém je neplatná. Mimochodem podle tvé interpretace v ČR může být platná smlouva na dodávku 50 kg pervitinu mezi dealerama, přestože je to jednoznačně šíření toxikomanie.
ad 2 -  to těžko, není reálné aby firma co šetří na nákladech šla do soudní pře ( které v ČR trvají fakt dlouho)
ad 3 - možná, tuto problematiku neznám

Nicméně mě to je vcelku jedno. Já tazateli pouze ukázal možnosti a je na něm aby si vybral. Pokud se nechovaly k němu jako kurvy rozhodně mu doporučuji slušné jednání.
Volba je pouze na něm.

Nechcete-li komunikovat, nechápu, proč se aktivně účastníte diskusí. Mou poznámku nemusíte chápat jako komunikaci s vámi. Pouze jakožto člověk s právním vzděláním cítím potřebu uvést na pravou míru bludy, jež tu jako neznalý laik šíříte mezi účastníky diskuse a jež by mohly někoho poškodit, pokud by se jimi nedej bože řídil.

ad 1 - Nesmysl, který tu fabulujete, možný není, protože něco takového vylučuje zákon (§ 1, odst. 2 za středníkem, § 580, odst. 1, § 588 občanského zákoníku, § 283 trestního zákoníku).
Jenže taky tu máme § 555 OZ:
(1) Právní jednání se posuzuje podle svého obsahu.
(2) Má-li být určitým právním jednáním zastřeno jiné právní jednání, posoudí se podle jeho pravé povahy.

a dále § 574 OZ: Na právní jednání je třeba spíše hledět jako na platné než jako na neplatné.
Švarc systém není nic jiného než zastřená, neboli dissimulovaná pracovní smlouva, na kterou soud podle okolností v souladu s výše citovanými ustanoveními může hledět jako na spíše platnou než neplatnou se všemi důsledky, jež z toho pro obě smluvní strany plynou.

ad 2 - To je jen vaše naivní představa. Nebyl byste první ani poslední, kdo by na podobné takové představy v realitě mohl tvrdě doplatit.

Citace
PS. Pokud máte potřebu si s někým pokecat doporučuji hospodu nebo psychiatra, já si s vámi povídat nechci, nestojíte za to.
Vám zase doporučuji, abyste příště povídal jen o tom, čemu aspoň trochu rozumíte.

Tomas Marny:
ked je jednoznacne preukazatelny svarc system, firma o tom vie, tak urcite sa z toho nevymota bez pokuty. Napr. jednym z takych usvedcujucich znakov moze byt vedenie dochadzky ako ostatni zamestnanci. S tym by u sudu neobstali, pretoze OSVC nema mat normalnu pracovnu dobu ako ini zamestnanci ;) A pokial firma nema v zaujme, aby sa o nej rozsirilo, ze zamestnava nelegalne, tak by do sudnych sporov ani nesla.
Takze nefabulujte. Je mozne, ze ste absolvoval nejaky predmet prava na VS, ale na skole nas naucia vela veci, ktore sa v praxi neuplatnuju.

Kiwi

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #39 kdy: 24. 04. 2017, 09:25:54 »
Přesně naopak, faktura bez smlouvy je neplatná.
Nezobecnuj to, mé vyjádření se týkalo pouze tvz. švarc systému

ad 1 - co je to za nesmysl?
ad 2 - napadlo vás, že se taky může stát, že dotyčná firma si obhájí názor, že o švarc nejde?
ad 3 - pokud je neplatná; ale ještě je tu možnost, že ji soud bude posuzovat jako dissimulovanou smlouvu pracovní
ad 1 - ale není, z hlavy ti ten zákon neřeknu a ani jeho ustanovení ale pokud je smlouva uzavřena na  např. švar systém je neplatná. Mimochodem podle tvé interpretace v ČR může být platná smlouva na dodávku 50 kg pervitinu mezi dealerama, přestože je to jednoznačně šíření toxikomanie.
ad 2 -  to těžko, není reálné aby firma co šetří na nákladech šla do soudní pře ( které v ČR trvají fakt dlouho)
ad 3 - možná, tuto problematiku neznám

Nicméně mě to je vcelku jedno. Já tazateli pouze ukázal možnosti a je na něm aby si vybral. Pokud se nechovaly k němu jako kurvy rozhodně mu doporučuji slušné jednání.
Volba je pouze na něm.

Nechcete-li komunikovat, nechápu, proč se aktivně účastníte diskusí. Mou poznámku nemusíte chápat jako komunikaci s vámi. Pouze jakožto člověk s právním vzděláním cítím potřebu uvést na pravou míru bludy, jež tu jako neznalý laik šíříte mezi účastníky diskuse a jež by mohly někoho poškodit, pokud by se jimi nedej bože řídil.

ad 1 - Nesmysl, který tu fabulujete, možný není, protože něco takového vylučuje zákon (§ 1, odst. 2 za středníkem, § 580, odst. 1, § 588 občanského zákoníku, § 283 trestního zákoníku).
Jenže taky tu máme § 555 OZ:
(1) Právní jednání se posuzuje podle svého obsahu.
(2) Má-li být určitým právním jednáním zastřeno jiné právní jednání, posoudí se podle jeho pravé povahy.

a dále § 574 OZ: Na právní jednání je třeba spíše hledět jako na platné než jako na neplatné.
Švarc systém není nic jiného než zastřená, neboli dissimulovaná pracovní smlouva, na kterou soud podle okolností v souladu s výše citovanými ustanoveními může hledět jako na spíše platnou než neplatnou se všemi důsledky, jež z toho pro obě smluvní strany plynou.

ad 2 - To je jen vaše naivní představa. Nebyl byste první ani poslední, kdo by na podobné takové představy v realitě mohl tvrdě doplatit.

Citace
PS. Pokud máte potřebu si s někým pokecat doporučuji hospodu nebo psychiatra, já si s vámi povídat nechci, nestojíte za to.
Vám zase doporučuji, abyste příště povídal jen o tom, čemu aspoň trochu rozumíte.

Tomas Marny:
ked je jednoznacne preukazatelny svarc system, firma o tom vie, tak urcite sa z toho nevymota bez pokuty. Napr. jednym z takych usvedcujucich znakov moze byt vedenie dochadzky ako ostatni zamestnanci. S tym by u sudu neobstali, pretoze OSVC nema mat normalnu pracovnu dobu ako ini zamestnanci ;) A pokial firma nema v zaujme, aby sa o nej rozsirilo, ze zamestnava nelegalne, tak by do sudnych sporov ani nesla.
Takze nefabulujte. Je mozne, ze ste absolvoval nejaky predmet prava na VS, ale na skole nas naucia vela veci, ktore sa v praxi neuplatnuju.

Vám činí velké potíže čtení textu s porozuměním, viďte...

peter

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #40 kdy: 24. 04. 2017, 09:48:51 »
Kiwi:
S cim konkretne mate problem?

Tomáš Roll

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #41 kdy: 24. 04. 2017, 10:22:57 »
Co vám brání vzít si obě zakázky?

j

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #42 kdy: 24. 04. 2017, 11:14:04 »
Co vám brání vzít si obě zakázky?
Brani mu v tom to, ze jeden i druhej chce, aby tam sedel 8hodin denne osobne ... easy.

Tomáš Marný

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #43 kdy: 24. 04. 2017, 11:49:16 »
Kiwi:
S cim konkretne mate problem?

Kiwi evidentně s ničím.

peter

Re:Výpovědní lhůta a OSVČ
« Odpověď #44 kdy: 24. 04. 2017, 13:07:28 »
Ak ide o jednoznacny svarc, tak je to horsie pre firmu ako pre dotycneho. Tu nemusi ist len zmluvu