Výpovědní lhůta a OSVČ

svarc

Výpovědní lhůta a OSVČ
« kdy: 16. 04. 2017, 17:12:50 »
Umi mi nekdo poradit, jestli se na mne vztahuje vypovedni lhuta, kdyz delam ve firme jako zivnostnik systemem svarc, ale v smlouve mam napsano vypovedni lhuta 2 mesice. Nejsem si jistej, jestli kdyz odejdu, muze se firma se mnou soudit nebo?
« Poslední změna: 18. 04. 2017, 18:17:13 od Petr Krčmář »


Michal Kovačič

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2017, 17:28:34 »
Hmmm... To je několik otázek najednou. Ale v našem regionu, kde si každý pamatuje každého bych raději dodržel smlouvu nebo se domluvil na dohodě.

Zda se firma bude nebo nebude soudit je zcela jiná otázka.

svarc

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2017, 17:37:01 »
Jde mi hlavne o to, jestli neco takoveho ma smysl nebo platnost, kdyz ma zivnostnik vypovedni lhutu, protoze vypovedni lhutu definuje zakonik prace u zamestnance a ne u podnikatele.

Tomáš Marný

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2017, 17:40:52 »
Umi mi nekdo poradit, jestli se na mne vztahuje vypovedni lhuta, kdyz delam ve firme jako zivnostnik systemem svarc, ale v smlouve mam napsano vypovedni lhuta 2 mesice. Nejsem si jistej, jestli kdyz odejdu, muze se firma se mnou soudit nebo?

Proč by se nemohla soudit? Kdo jí to zakáže? Proč by výpovědní lhůta neměla mít v normálním občanskoprávním vztahu platnost? Je snad někde v občanském zákoníku napsáno, že smlouva o dílo nemůže obsahovat výpovědní lhůtu?

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2017, 17:41:16 »
Smluvní ujednání je platné, pokud není v rozporu se zákonem. Není pravda, že výpovědní lhůtu u smlouvy definuje jen zákoník práce pro zaměstnance. Výpovědní lhůta smlouvy je naprosto běžná věc. Máte jí u nájemní smlouvy na byt, u smlouvy se telekomunikačním operátorem – prakticky u každé smlouvy, která se uzavírá na dobu neurčitou, a i u spousty smluv, které jsou uzavřené na dobu určitou (ale je možné je vypovědět předčasně).


svarc

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #5 kdy: 16. 04. 2017, 17:48:12 »
Chapu. Dostal jsem novou zakazku, proto se ptam. Jeste me napada, ukoncit to s nima a kdyby delali problem, tak se jim vyhrozim, ze tam delam na svarc. Pro mne je pokuta nic, oproti tomu co by dostala firma

Tomáš Marný

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #6 kdy: 16. 04. 2017, 17:53:48 »
Chapu. Dostal jsem novou zakazku, proto se ptam. Jeste me napada, ukoncit to s nima a kdyby delali problem, tak se jim vyhrozim, ze tam delam na svarc. Pro mne je pokuta nic, oproti tomu co by dostala firma

Z čeho tak usuzujete?

lojzak

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #7 kdy: 16. 04. 2017, 17:59:54 »
To je pořádná vychcanost! Ty podepíšeš se zaměstnavatelem smlouvu, kde dobrovolně souhlasíš s 2 mesíční výpovědní lhůtou a jakmile přijde jiná zakázka, tak už vymýšlíš, jak se zaměstnavatelem vyjebat? Když se ti výpovědní lhůta nelíbí, proč jsi podepisoval?
A když by náhodou dělali problémy, tak bys jim chtěl ještě vyhrožovat udáním? Ty musíš být pěkný morální mrzák. Přeju ti, aby se s tebou firma soudila a sedřela z tebe kůži a taky ti přeju, aby se to o tobě všude rozneslo a nikdo tě pak nezaměstnal.

Slušný člověk dodrží svoje závazky, i kdyby věděl, že ho protistrana k soudu nepožene.

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2017, 18:05:03 »
souhlas s lojzakem. zmrd a vohnout.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #9 kdy: 16. 04. 2017, 18:10:20 »
Chapu. Dostal jsem novou zakazku, proto se ptam. Jeste me napada, ukoncit to s nima a kdyby delali problem, tak se jim vyhrozim, ze tam delam na svarc. Pro mne je pokuta nic, oproti tomu co by dostala firma

Prostě řekni, že tu zakázku nezvládneš, ať ji dají někomu jinému.

svarc

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #10 kdy: 16. 04. 2017, 18:11:16 »
Ne ja bych to nikdy neudelal, to bylo jen tak..ja jsem az moc poctivej

svarc

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #11 kdy: 16. 04. 2017, 18:12:16 »
Proc bych rikal na novou zakazku, ze ji nezvladnu?

Kit

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #12 kdy: 16. 04. 2017, 18:21:08 »
Proc bych rikal na novou zakazku, ze ji nezvladnu?

Když ji zvládneš, tak nemáš důvod odcházet.

Petr K.

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #13 kdy: 16. 04. 2017, 21:24:29 »
K dotazu ohledne smlouvy, vztah podnikatel vs podnikatel neni nijak regulovan a musite dodrzet v podstate vsechno, co podepisete, nebo se soudit (a vzhledem k relativni neplatnosti smluv v Cesku nemuzete pozadovat nic zpetne).

Ohledne svarc systemu a programatorske zakazky, existuje nejaky judikat, ktery potvrdil ve vztahu zamestnavatel vs dodavatel programator pokutu za svarc system? Pokud vim, tak se porad soudi podle judikatu č. j. 2 Afs 62/2004 - 70, ktery na programatory nevztahnete ani se zavazanyma ocima spravedlnosti.

Kazdopadne, prokazatelne poruseni smlouvy jako dodavatel-programator (OSVC) je nejkratsi cesta k zadluzeni se na zbytek zivota.

jpu

Re:Vypovedni lhuta a OSVC
« Odpověď #14 kdy: 18. 04. 2017, 15:27:31 »
na Slovensku je to s pokutami takto:
ten, kto vykonava nelegalnu pracu (svarc), tak moze mu byt ulozena pokuta do 331.94e. Odberatelovi vasich sluzieb, v tomto pripade vasmu "zamestnavatelovi" hrozi pokuta od 2000 do 200 000. Ak sa nepodari vymoct pokutu od dodavatela sluzieb, tak sa to vymaha od odberatela (zamestnavatela), pretoze o nelegalnej praci vedel.