Návrh sítě pro 20 PC

Michael

Návrh sítě pro 20 PC
« kdy: 14. 04. 2017, 11:26:51 »
Zdravím lidi, potřeboval bych pomoct s návrhem počítačové sítě pro 20 PC rozmístěných do 4 místností. (Každá místnost má po délce 15 m). Podotýkám, že se jedná pouze o teoretický návrh, čili nějaké extra výkonné síťové prvky apod. jsou zbytečné. Mohl by návrh vypadat nějak takto prosím? Předem se omlouvám, že jsem to tak naškrábal.



nhff

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2017, 11:47:08 »
Na server vedeš 2x 1000 Mbit a klienti mají jen 100 Mbit? Trochu škoda jim nedát alespoň Gigabit (stejně se dělají standardně osmižilové kabely). Pokud je Gb switch drahý, pak bych se ani neobtěžoval dávat 2x Gb k serveru a nechal jeden.

Michael

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2017, 11:50:48 »
No pokud by byl 1GB rozdělen na 20 PC, tak by to vycházelo na 50Mbit na PC. Když už tak, tak tam střelit 2GB a bude alespoň 100Mbit/PC ne?

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #3 kdy: 14. 04. 2017, 12:33:30 »
No pokud by byl 1GB rozdělen na 20 PC, tak by to vycházelo na 50Mbit na PC. Když už tak, tak tam střelit 2GB a bude alespoň 100Mbit/PC ne?

To akože všetky PC naraz vyťažia sieť? Ani omylom. Vo firme máme asi 50 PC, niektoré majú 100MBit, niektoré GBit (podľa switchov). Serverov máme niekoľko ale jedno centrálne úložisko s 2x1GBit a rýchlosť spojenia všetkým stačí. Rýchlejšia sieť by ani nemala zmysel, úložisko viac nezvládne.
Nespravujem firemnú sieť, ale vždy keď potrebujem preniesť dáta na/z úložiska mám rýchlosť dát akú potrebujem.

Michael

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #4 kdy: 14. 04. 2017, 12:50:52 »
A jo vlastně, to by musely běžet všechna PC na plný výkon, aby se poznal rozdíl. Díky :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2017, 13:18:47 »
Zajimave, jak mi to pripomina jednu sit, co se tu resila mozna vloni touto dobou. Take navrh siti pro X PC, take pripoj na Internet, take server a do nej 2 draty. To porad na tech skolach zadavaji uplne stejne ulohy?

balki

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2017, 13:26:55 »
Zajimave, jak mi to pripomina jednu sit, co se tu resila mozna vloni touto dobou. Take navrh siti pro X PC, take pripoj na Internet, take server a do nej 2 draty. To porad na tech skolach zadavaji uplne stejne ulohy?

Niektori pedagogovia su lenive knedle, tak davaju stale tie iste zadania. Tu ale aspon badat pro-aktivny pristup a svoje riesenie konzultuje na root.cz. Za to by mal u mna ocko.

Trupik

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2017, 13:30:03 »
Ak na to nie je nejaký zvláštny dôvod, tak 100 Mb/s by som všade nahradil 1 Gb/s, ktorý je dnes bežný a lacný. Plus by som natiahol dvojnásobný počet káblov a zásuviek. Ak máš v miestnosti 5 PC, tak čoskoro pribudne wifi router, sieťová tlačiareň, set top box, smart TV, či VoIP telefón a skončíš potom tak, že v každej miestnosti aj tak bude musieť byť switch a zmäť káblov. Aj keby bol počet pripojených zariadení naozaj konečný, môže sa po skončení stavby prísť na to, že niektoré káble sú zlomené, alebo sa nedajú použiť z iných dôvodov. Preto je dobré mať rezervu.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #8 kdy: 14. 04. 2017, 13:34:07 »
Pokud je Gb switch drahý, pak bych se ani neobtěžoval dávat 2x Gb k serveru a nechal jeden.
když je dost volnejch portů na svišti tak proč ne.. minimalizuje se tím efekt nějakýho malýho výpadku když se někdo (admin) nešikovně šťourá v racku lidskýho faktoru. dva porty na serverovejch deskach uz jsou dneska standard. Kabel stojí nula nula nic. Nakonfigurovat bond je triviální.

Michael

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #9 kdy: 14. 04. 2017, 15:36:38 »
Zajimave, jak mi to pripomina jednu sit, co se tu resila mozna vloni touto dobou. Take navrh siti pro X PC, take pripoj na Internet, take server a do nej 2 draty. To porad na tech skolach zadavaji uplne stejne ulohy?

jojo je to tak, je to státnicová otázka a já jsem další adept :-D nicméně abych to trošku obhájil, touto otázkou se očekává samostudium (jak jinak na VŠ) a nikdo nám k tomu neřekl ani ťuk, sice jsme na přednáškách probírali, co je to ethernet apod. ale na cvičeních jsme jen sledovali Wireshark, takže o zapojení nám nikdo nic neřekl no...

aaa158

  • ***
  • 239
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #10 kdy: 14. 04. 2017, 15:54:40 »
Zajimave, jak mi to pripomina jednu sit, co se tu resila mozna vloni touto dobou. Take navrh siti pro X PC, take pripoj na Internet, take server a do nej 2 draty. To porad na tech skolach zadavaji uplne stejne ulohy?

jojo je to tak, je to státnicová otázka a já jsem další adept :-D nicméně abych to trošku obhájil, touto otázkou se očekává samostudium (jak jinak na VŠ) a nikdo nám k tomu neřekl ani ťuk, sice jsme na přednáškách probírali, co je to ethernet apod. ale na cvičeních jsme jen sledovali Wireshark, takže o zapojení nám nikdo nic neřekl no...

tvl statnicova otazka...  :(

Michael

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #11 kdy: 14. 04. 2017, 15:58:13 »
Zajimave, jak mi to pripomina jednu sit, co se tu resila mozna vloni touto dobou. Take navrh siti pro X PC, take pripoj na Internet, take server a do nej 2 draty. To porad na tech skolach zadavaji uplne stejne ulohy?

jojo je to tak, je to státnicová otázka a já jsem další adept :-D nicméně abych to trošku obhájil, touto otázkou se očekává samostudium (jak jinak na VŠ) a nikdo nám k tomu neřekl ani ťuk, sice jsme na přednáškách probírali, co je to ethernet apod. ale na cvičeních jsme jen sledovali Wireshark, takže o zapojení nám nikdo nic neřekl no...

tvl statnicova otazka...  :(

nebo pro upřesnění spíše "část" státnicové otázky...

nhff

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #12 kdy: 14. 04. 2017, 16:11:28 »
môže sa po skončení stavby prísť na to, že niektoré káble sú zlomené, alebo sa nedajú použiť z iných dôvodov. Preto je dobré mať rezervu.
Proto se nejprve dávají husí krky s dostatečným průměrem a kable se v případě potřeby mění. Nikdy nevíš, kdy budeš upgradovat třeba na vyšší CAT, nebo optiku ;)

pb.

Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #13 kdy: 14. 04. 2017, 16:19:21 »
15 metrů místnost, pět počítačů v jedné místnosti... časem někdo vymyslí, že tady se počítače trochu zmáčknou a dáme sem těch počítačů deset. K tomu wifi, tiskárny, notebooky - na patnáctimetrovou místnost bych naprojektoval 24 zásuvek. Většina jich sice bude nevyužitá, ale stejně se v praxi najdou v tak veliké místnosti místa, kde bude zásuvek málo.

Jak jsou místnosti rozmístěné? Kde je server a rozvaděč? 4x15 metrů je sice méně než 100, ale už se to nepříjemně blíží k maximální délce kabelu. Rozvážil bych dva rozvaděče každý se samostatným switchem 48 portů pro každou dvojici místností. Switche mohou být 100Mbit, ale měly by mít určitě alespoň jeden (obvykle dva) 1Gbit port pro připojení na "páteř". Od každého switche pak dva kabely do serverovny. Dva kabely se hodí pro případ, že vám jeden z kabelů převrtá nějaký vrták vrtákem, nebo bude mít kabel vadu (už se mi oboje stalo).

Na serverovně pak malý třetí switch (určitě GBit): 2x napojení na swiche v kancelářích, 1x firewall, 1x server, 2x rezerva (ať se dá připojit k síti i u serveru) - minimálně 8 portů.

Firewall/router bývá často jediná škatule.

K čemu slouží server? Co je na něm spuštěno? Jsou služby, které je možné umístit dovnitř sítě, ale i služby, které je vhodnější umístit do demilitarizované zóny. Pak by byl celý návrh ještě komplikovanější.

Celé to je sice hodně velkoryse pojaté, ale připravené na případný růst firmy. Záleží, kdo to bude platit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě pro 20 PC
« Odpověď #14 kdy: 14. 04. 2017, 21:09:38 »
jojo je to tak, je to státnicová otázka a já jsem další adept :-D nicméně abych to trošku obhájil, touto otázkou se očekává samostudium (jak jinak na VŠ) a nikdo nám k tomu neřekl ani ťuk, sice jsme na přednáškách probírali, co je to ethernet apod. ale na cvičeních jsme jen sledovali Wireshark, takže o zapojení nám nikdo nic neřekl no...

No, tak to jste uz treti, kdo se pta presne na to same: https://forum.root.cz/?topic=9045.0 https://forum.root.cz/index.php?topic=13194.0

Nic ve zlem, ale docela se mi jezi vlasy z predstavy, ze byste pak skoncil nekde, kde s tim budete opravdu delat. Nechtel byste radsi delat stripterku?

Jinak v te druhe diskusi to je rozpatlane do uplne totalnich detailu, snad vcetne barvy kabelu. BTW, tusim se tam resilo i to, jestli do serveru dat 2 draty a za jakych povetrnostnich podminek to ma smysl - coz bych doporucoval najit a pak se poradit s Guuglem o pouzitych termitech.