Mám přejít na připojení bez IPv6?

Klacek

Mám přejít na připojení bez IPv6?
« kdy: 11. 04. 2017, 20:04:14 »
Zdravím mám dsl u kterého běží ipv6 s rychlostí a stabilitou žádný problém dostanu se na 50/5 a slovo agregace jsem nepoznal nikdy. Nyní mám nabídku na optiku u providera Internext 2000. Když jsem se ptal jak to mají z ipv6 tak se mě vysmál a řekl že určitě u tohoto typu připojení v paneláku v nejbližších 2 až 3 letech nic. Proto se ptám zda má cenu přecházet ušetřil bych cca 50% za přípojku a nebo ne. Nevím jak si ipv6 dnes stojí mám pocit že každý kecá ale nic se neděje. Děkuji za odpovědi.
« Poslední změna: 11. 04. 2017, 21:25:15 od Petr Krčmář »


Re:Ipv 6
« Odpověď #1 kdy: 11. 04. 2017, 20:20:37 »
Zdravím, s tím vám nikdo relevantně nepomůže, to si musíte určit sám. V rozhodování vám může pomoct třeba plugin do prohlížeče (např. SixOrNot). Uvidíte pak kolik webů běží na IPv6 a kolik jen na IPv4.

Osobně bych do připojení bez IPv6 nešel. Tedy pokud vám k tomu nenabídnou veřejné IPv4 adresy. Chyběla by mi end-to-end konektivita. Ale jde o to co je pro vás důležité, jak to připojení využíváte vy.

BushMan

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #2 kdy: 11. 04. 2017, 22:51:31 »
Proto se ptám zda má cenu přecházet ušetřil bych cca 50% za přípojku a nebo ne. Nevím jak si ipv6 dnes stojí mám pocit že každý kecá ale nic se neděje. Děkuji za odpovědi.
Další nesvéprávný jedinec. Kdo jiný položí takovou otázku. To je jak se optat: "Vlastním kombíka (auto) a mám nabídku na levný hatchback. Mám to vyměnit?" ... .

Tak že jak pro zvláštní školu pěkně pomalu.

Otázka: Potřebuješ a nebo smysluplně využíváš ipv6 a zároveň ti úspora peněz nestojí za teoretický handicap?

Odpověď "ANO používám a nestojí" - nech si ipv6
Odpověď "NE nepoužívám a za úsporu to stojí" - přejdi na ipv4

... a na oklepání pindíka se zeptej doma.

PetrM

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #3 kdy: 12. 04. 2017, 08:14:46 »
Osobně bych novýmu ISP řekl jednu větu: "Až nabídneš komplet internet, dej vědět."

internet = přístupnost zvenčí (= minimálně 1x veřejná IPV4 nebo rozsah IPv6, bez toho je to jenom připojení do jeho interní sítě)
komplet = možnost používat všechny standardy a protokoly dle RFC, IPv6 nevyjímaje.

M.

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #4 kdy: 12. 04. 2017, 08:43:33 »
Tak nějak, záleží, co používáš  zda máš potřebu se spojovat domů. Varianta, zda ti dá na té optice aspoň veřejnou IPv4 adresu. Pokud ano (a často také za jaký příplatek), tak máš ještě možnost pak získat realitvně slušně fungující IPv6 třeba přes 6in4 tunel od HE.
Za mě, ignoruji zcela nabídky firem, co mi nedodají nativní připojení k Internetu alespoň přes jeden z protokolů IPv4 nebo IPv6. O připojení pouze k Intrantetu jakési firmy nezájem.
Jiná cesta je zaměřit se na možnost snížení ceny na tom xDSL, třeba nějakým balíčkem služeb, pokud by šlo o služby, které reálně využíváš. Nebo pokud jsem zaměstannec, zda ti nedodá domácí xDSL přípojku "tvoje firma" v rámci bundlu mobilních služeb pro zaměstance.


beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #5 kdy: 12. 04. 2017, 09:34:07 »
Osobně bych novýmu ISP řekl jednu větu: "Až nabídneš komplet internet, dej vědět."

internet = přístupnost zvenčí (= minimálně 1x veřejná IPV4 nebo rozsah IPv6, bez toho je to jenom připojení do jeho interní sítě)
komplet = možnost používat všechny standardy a protokoly dle RFC, IPv6 nevyjímaje.
Osobně sám upřednostním před IPv6 veřejnou IPv4, IPv6 se dá rozchodit na veřejné IPv4 snadno a stabilně.
Varianta, zda ti dá na té optice aspoň veřejnou IPv4 adresu. Pokud ano (a často také za jaký příplatek), tak máš ještě možnost pak získat realitvně slušně fungující IPv6 třeba přes 6in4 tunel od HE.

Tunel od HE jsem rád využíval, ale nebavili mne dlouhé pingy. Přešel jsem na 6to4, pingy mám nyní cca stejné jako u IPv4.

PetrM

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #6 kdy: 12. 04. 2017, 10:59:03 »
Veřejná 4ka je nutnost, 6ka jinak než nativně je poněkud zkryplená.

Tunel je nouzovka a nativní připojení nenahradí:
- pomalejší odezva
- menší MTU
- nutnost (netriviální) konfigurace
- závislost na řešení třetí strany s rizikem ukončení služby (viz sixxs) nebo nutnost pronájmu serveru s veřejnou IPv4 + IPv6 a příplatek k měsíčnímu paušálu.

Takže furt je tady drobná otázka - platit 300 za připojení s veřejnou IPv4 a v případě potřeby IPv6 si pronajmout VPSku za 300, drbat se s tím a stejně mít horší parametry, anebo to mít rovnou za 600 jako instantní řešení bez omezení? A u VPS nezapomínat, že jednotka dočasnosti je jeden furt.

Chce to tlačit na ISP horem spodem. A nejlepší je situace před podpisem smlouvy po investici, kdy potřebuje co nejrychlej začít splácet infrastrukturu a bude vidět, že bez 6ky lidi nezíská.

Miroslav

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #7 kdy: 12. 04. 2017, 11:14:22 »
Zdravím mám dsl u kterého běží ipv6 s rychlostí a stabilitou žádný problém dostanu se na 50/5 a slovo agregace jsem nepoznal nikdy. Nyní mám nabídku na optiku u providera Internext 2000. Když jsem se ptal jak to mají z ipv6 tak se mě vysmál a řekl že určitě u tohoto typu připojení v paneláku v nejbližších 2 až 3 letech nic. Proto se ptám zda má cenu přecházet ušetřil bych cca 50% za přípojku a nebo ne. Nevím jak si ipv6 dnes stojí mám pocit že každý kecá ale nic se neděje. Děkuji za odpovědi.

ja by som vysmial toho providera Internext 2000 a by som ho poslal dozadeke, ked takuto hlupost treskol...
totiz dokedy bude poskytovat only IPv4 konektivitu, ked verejne IPv4 adresy sa uz minuli uplne? buducnost je IPv6 a pri tom ti odporucam zostat, aj ked IPv4 ti ponuka lacnejsie...
totiz pri IPv4 konektivite, aby fungoval ti net, tak musi ten provider pouzivat a nastavovat NAT, lebo na sieti by nemala byt rovnaka IPcka a pocet adries je silne obmedzeny
a pokial si chces prevadzkovat server pristupny z netu, tak za NATom nie je priamo viditelny a treba vyuzivat rozne triky na jeho zviditelnenie
a dalsia moznost preco nedowngradovat je bezpecnost, totiz IPv6 prinasa aj bezpecnostne funkcie, ktore u IPv4 chybaju...
a v neposlednom case IPv4 je velmi zastaraly protokol, ktory mal skoncit uz davno, len jeho zivotnost sa umelo predlzovala prave vdaka zavedeniu prekladu adries - NAT

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #8 kdy: 12. 04. 2017, 12:02:22 »
Veřejná 4ka je nutnost, 6ka jinak než nativně je poněkud zkryplená.

Kolik znáte poskytovatelů, kteří nativně dávají IPv6 rozsah adres a k tomu ještě veřejné IPv4? Já nikoho. I to O2 dává k IPv6 IPv4 neveřejné. A U*C půjde stejným směrem. A veřejné IPv4 prostě už nejsou a nebudou. Je potřeba si vážit veřejné IPv4  a nechat si jí tak dlouho, dokud to poskytovatel umožní.

Citace
Tunel je nouzovka a nativní připojení nenahradí:
- pomalejší odezva
- menší MTU
- nutnost (netriviální) konfigurace
- závislost na řešení třetí strany s rizikem ukončení služby (viz sixxs) nebo nutnost pronájmu serveru s veřejnou IPv4 + IPv6 a příplatek k měsíčnímu paušálu.

To není úplně pravda. 6to4 má odezvu srovnatelnou, IPv6 adresa se totiž spočítá z veřejné IPv4. MTU je sice zanedbatelně menší, ztrátovost sice někdy je, ale nepředstavuje problém.

Kód: [Vybrat]
ping6 -c 100 google.com -q
100 packets transmitted, 97 packets received, 3% packet loss                                                     
round-trip min/avg/max = 7.807/12.472/50.940 ms

Závislost na řešení třetí strany - žádný tunel jsem nikam nekonfiguroval, prostě mi to funguje. Konfigurace na mém routeru byla naprosto triviální, jedná se totiž o automatický tunelovací mechanismus.

V konfiguráku /etc/config/network mám nastaveno prostě jen

Kód: [Vybrat]
config interface 'wan6'
option _orig_ifname '@wan'
option _orig_bridge 'false'
option proto '6to4'
option mtu '1472'

Klacek

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #9 kdy: 12. 04. 2017, 13:49:53 »
Děkuji za názory, síťařině moc nerozumím, ale přišlo mi dost divné, že v roce 2017 ještě mají čas na ipv6. Ne že bych potřeboval u každého kávovaru zvlášť ip adresu ale stejně se tomu nevyhnou.  Zůstanu u dsl protože u dowl. bych si pomohl o 50mb/s, které ale nevyužiji no a u up. tam bych si pomohl o 95mb/S protože mám jen 5. To si budu zase muset nechat zajít chuť.

PetrM

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #10 kdy: 12. 04. 2017, 13:58:14 »
@beer:

Bez veřejné IPv4 se dom nedostaneš ze sítí, kde není 6ka   :( Bez IPv6 se zase nedostaneš tam, kde nemají IPv4  :( Obojí ti dá opravdu málo kdo, i když by měli všichni, každý ISP by měl mít od RIPE oba typy adres. Jenom na šestku kašlou a na čtyřce skrblí...

V konfiguráku /etc/config/network mám nastaveno prostě jen ...
Hmm, a v /etc/config/firewall nic? Konfigurace vlastního tunelu a poskytovatele nic (každý tunel má dva konce)?

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #11 kdy: 12. 04. 2017, 14:33:09 »
100 Mb u Internextu stojí 678, kde vezmeš tu úsporu 50 %. Krátkodobá akční nabídka? A specifikaci si četl?

Citace
Maximálně 2 unikátní podporované MAC adresy na IP adresu.
Citace
Tok dat může být řízen

Na mne moc velký dojem spolehlivosti nedělají. O2 40 Mb bylo možné mít kolem 450 Kč v retenční kampani, určitě mají něco podobného i na 50 atd.

@beer:

Bez veřejné IPv4 se dom nedostaneš ze sítí, kde není 6ka   :( Bez IPv6 se zase nedostaneš tam, kde nemají IPv4  :( Obojí ti dá opravdu málo kdo, i když by měli všichni, každý ISP by měl mít od RIPE oba typy adres. Jenom na šestku kašlou a na čtyřce skrblí...

V konfiguráku /etc/config/network mám nastaveno prostě jen ...
Hmm, a v /etc/config/firewall nic? Konfigurace vlastního tunelu a poskytovatele nic (každý tunel má dva konce)?

Veřejnou IPv4 adresu mám, a IPv6 se mi vypočítá automaticky, pokud se změní náhodou IPv4 (ale ta se nemění tak často a používám dyndns).

Tunely se nenastavují, 6to4 je automatické. A v /etc/config/firewall se maximálně nastavuje, jestli zařízení z v nitřní sítě mohou být pingnutelná z venčí, ale žádné tunely se tam nenastavují. V /etc/config/firewall se maximálně nastaví zóny, já jsem nastavoval přes gui takto:




lada

Re:Mám přejít na připojení bez IPv6?
« Odpověď #12 kdy: 12. 04. 2017, 14:48:50 »
V podmínkách píší, že standartně přiděluji veřejné ipv4. Neváhal bych a šel bych do toho.