Nejrychlejší linuxové distro 2016/17

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #15 kdy: 06. 04. 2017, 19:09:33 »
Treba v KDE kdysi slo zapnout, ze po kliknuti na ikonu aplikace poskakovala po monitoru ikona, dokud aplikace nenabehla. Jako zpetn vazby, ze ke kliku opravdu doslo, si toho vsimne snad i slepy. Treba by to stacilo, jestli tohle dnesni KDE jeste ma.


trubicoid2

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #16 kdy: 06. 04. 2017, 19:25:46 »
jeste to tu je Settings > Applications > Launch Feedback > Bauncing Cursor

Neviditelný

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #17 kdy: 06. 04. 2017, 19:33:59 »
Jadro pudla a tedy hlavni vliv na rychlost mezi distribucema bude to co vsechno je defaultne predinstalovano, hlavne demoni a sluzby. Jelikoz chci jenom desktop a par GUI aplikaci tak by nemel byt problem dohledat a vypnout services co neni treba. Ale to uz je takove to bastleni bez zaruky kde nevite co na cem zavisi a co se rozbije.
To si nemyslím. Vypínání služeb na pozadí mělo smysl v dobách, kdy měly počítače zoufale málo RAM a každý megabyte se počítal. Díval jste se, jakou máte spotřebu RAM a zátěž CPU v klidu? Tipnul bych si, že CPU se bude flákat mezi 0 - 2 % zátěže a RAM bude ze tří čtvrtin k dispozici.

Druha vec, jak psal @beer muzou byt ovladace grafiky (ja mam jen integrovanou intel iris 6100). Ale 2D akcelerace by snad nemela byt problem s jakymkoli driverem.
Pro Intelí grafiky je k dispozici je jeden ovladač, který určitě máte nainstalovaný, protože je součástí jádra a Mesy. Zde toho tedy moc nevymyslíte.

Treti vec je display manager a desktop environment. Wayland je v plenkach takze zatim Xwin. No a tezkotonazni DE se stovkou libu jako KDE a Gnome tedy muzme vyloucit a zamerit se na XFCE prip. LXDE.
Display manager výkon určitě nijak neovlivní, pracovní prostředí dost minimálně. Je možné, že třeba aplikace postavené okolo KF5 knihoven budou startovat o něco pomaleji. Naopak zrovna použití Xek místo Waylandu nějaký negativní efekt na rychlost mít může. Z jedné přednášky Daniela Stonea si pamatuji, že třeba při spuštění GEditu zabere dost času jen fetching nějakých properties od Xek. Sám bohužel desktop na Waylandu nikde naostro nemám, F25 s Gnome a experimentální podpora Waylandu v KDE mi přišly mírně svižnější, než když to běželo po Xky, když jsem to ze zvědavosti párkrát zkoušel.

Stvrta vec je jak se kompilovalo. U 64bit distra nepredpokladam dramaticke rozdily v -march prepinaci, predpokladam, ze dnes se snad vsechno kompiluje s "core2" co je dobry krome intelu jak pro amd tak pro atomy.
Arch myslím kompiluje s -march=generic, u ostatních dister nevím. Když jsem na podobné vylomeniny měl čas, kompiloval jsem si ručně třeba mplayer, ffmpeg a dalších pár kousků softwaru, co mi přišly jako výkonnostně náročnější. Teď používám zásadně distribuční verze a nepozoruji žádný rozdíl.

Pata vec - kernel. No na rovinu, naposledy jsem kernel kompiloval jeste za dob RHEL5 a od ty doby na to radeji nesaham :) Ale jiste by se nasla desitka modulu co nepotrebuji, podpora kde jakeho filesystemu atd. Mozna se s tim pohram o vikendu. Nekdy -o3 dela zazraky :-)
Dnes je v jádře skoro všechno modulární a co není potřeba, tak se nezavede. Jádro jsem si sám samozřejmě překládal také a též nemám dojem, že by to kdovíjak pomohlo.

Kdysi dávno jsem rozběhával na Celeronu 300A Gentoo. Bylo to v době, kdy tento procesor patřil spíše do muzea milníků výpočetní techniky než do pracovního stroje. Po týdnu zběsilého kompilování se všemožnými optimalizacemi jsem tam dostal KDE 3.5 a Firefox. Firefox startoval 30 vteřin, KDEčka asi minutu a půl a celé to bylo bytostně nepoužitelné. I kdybych ty KDEčka nahradil nějakým Fluxboxem, Firefoxu by to přiliš nepomohlo. O pár let později jsem měl na Athlonu 64 3000+ Gentoo, na P4E 3.2 Arch, obé s KDE 4. Gentoo baštila o něco méně paměti, nejspíš proto, že jsem USE flagy vypnul podporu pro různé blbinky. Rozhodně ale nešlo říci, že by ta Gentoo byla viditelně rychlejší.

32 bit bude urcite ryhclejsi nez 64bitovy
Tohle je absolutní blbost. Programy přeložené pro x86_64 mohou použít více registrů, do jednoho registru nacpat 2x více dat a předpokládat instrukční sadu SSE2. Na Phoronixu se to párkrát benchmarkovalo a 64bitový Linux ten 32bitový - byť jinak identický - totálně zažehlil.

Trubicoid2

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #18 kdy: 06. 04. 2017, 22:30:07 »
No, ale 32bit bude rychleji startovat, protože binárky na disku i knihovny budou menší a víc se jich vleze do různých cache....

Taky ubuňtu má lowlatency kernel, což je na desktop, pro rychlou odezvu, to by se asi hodilo vyzkoušet

Neviditelný

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #19 kdy: 06. 04. 2017, 23:02:01 »
No, ale 32bit bude rychleji startovat, protože binárky na disku i knihovny budou menší a víc se jich vleze do různých cache....
Na nějakém embedded systému s minimem prostředků by to možná stálo za úvahu, na moderním PC s SSD to bude na hranici měřitelnosti.

Taky ubuňtu má lowlatency kernel, což je na desktop, pro rychlou odezvu, to by se asi hodilo vyzkoušet
Není ten lowlatency kernel myšlený spíš pro určitá konkrétní použití, např. v nahrávacím studiu, kde je nutné zajistit, aby systém obsloužil zvukovou kartu "dostatečně včas"? Tím, že bude jádro častěji spouštět task scheduler se výkon určitě nezvýší, spíš naopak. Navíc ten lowlatency kernel tuším není tickless, takže pro použití v notebooku není kvůli vyšší spotřebě energie moc vhodný.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #20 kdy: 07. 04. 2017, 06:12:55 »
32bit je rychlejší a bere méně RAM, už z principu.

Zdroj?

A předpokládám, že je řeč Linuxu a ne např. o Windows. Takže 4 bit kalkulačky jsou dle stejného principu ještě rychlejší? Co nové instrukce? Zpracování větších operandů jednou instrukcí a/nebo v jednom taktu ap.? Ne, 32 bit skutečně rychlejší není. A navíc 64 binárky jsou menší = zaberou méně RAM i když na druhou stranu, některé věci zase u 64 bit zabírají více RAM.

Trubicoid2

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #21 kdy: 07. 04. 2017, 09:06:36 »
Není ten lowlatency kernel myšlený spíš pro určitá konkrétní použití, např. v nahrávacím studiu, kde je nutné zajistit, aby systém obsloužil zvukovou kartu "dostatečně včas"? Tím, že bude jádro častěji spouštět task scheduler se výkon určitě nezvýší, spíš naopak. Navíc ten lowlatency kernel tuším není tickless, takže pro použití v notebooku není kvůli vyšší spotřebě energie moc vhodný.

Hele, paní chce míň čekat, tedy menší latence. Ten lowlatency je subjektivně svižnější pro interaktivní práci. Klesne trochu přenosová rychlost na úkor latence, ale to paní asi nevadí.

Se spotřebou nevím, to v zadání nebylo. Ale není to RT kernel, takže možná tickless taky bude, musel bych se kouknout.

Za mě jednoznačně lowlatency. A amd64, i386 už asi nemá cenu. Škoda, že se nechyt x32.

Neviditelný

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #22 kdy: 07. 04. 2017, 10:10:47 »
Není ten lowlatency kernel myšlený spíš pro určitá konkrétní použití, např. v nahrávacím studiu, kde je nutné zajistit, aby systém obsloužil zvukovou kartu "dostatečně včas"? Tím, že bude jádro častěji spouštět task scheduler se výkon určitě nezvýší, spíš naopak. Navíc ten lowlatency kernel tuším není tickless, takže pro použití v notebooku není kvůli vyšší spotřebě energie moc vhodný.
Hele, paní chce míň čekat, tedy menší latence. Ten lowlatency je subjektivně svižnější pro interaktivní práci. Klesne trochu přenosová rychlost na úkor latence, ale to paní asi nevadí.
Jenomže uživatel chce méně čekat v řádu sekund až desítek sekund, rozdíl mezi lowlatency a plně preemptivním jádrem bude maximálně v řádu milisekund. Lowlatency jádro např. start Firefoxu určitě nijak viditelně neurychlí. Nechť to tazatel klidně vyzkouší, ale moc bych si od toho nesliboval...

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #23 kdy: 07. 04. 2017, 10:12:02 »
64bitové procesory jsou již řadu let zcela běžné a současně zůstávají zpětně kompatibilní s těmi 32bitovými. Proto si lze vybírat variantu poměrně svobodně – samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že dvaatřicetibitový systém je omezený z hlediska využitelného adresního prostoru (čili náročnější aplikace mohou narazit na jeho limity).

Důležitou otázkou však je, jak si varianty stojí z hlediska výkonu. Mapování velké fyzické paměti do 32bitového adresního prostoru přináší nemalou režii, na druhou stranu 64bitová adresa je dvakrát delší a pracuje se tedy s většími objemy dat. V praxi se to může projevit různě, proto stojí za to si to otestovat.

A právě takový test provedl server Phoronix. Pro porovnání posloužily dvě varianty poslední vývojové verze distribuce Ubuntu, tedy 13.10. A jak to dopadlo? Téměř ve všech testech zvítězilo 64 bitů, a to v některých případech poměrně výrazně – rozdíl činil až desítky procent. Jediným případem, kdy při dané testovací konfiguraci výrazně vedl 32bitový systém, byl Apache Benchmark.

Jen jestli to není hyperaktivita nebo neuróza, případně tremor či parkinsonova choroba.

Tip: firefox nastavit, aby se spouštěl po spuštění. A klidně minimalizovaně v liště. Pokud náhodou nějaký program na to nemá volbu, dá se použít start přes alltray. Sice desktop bude startovat asi o 1-2 vteřiny déle, ale na druhou stranu firefox apod budou připravené otevřené hned v liště.

Lowlatency kernel jsem kdysi na desktopu zkoušel, a byly s tím jen problémy.
« Poslední změna: 07. 04. 2017, 10:15:55 od beer »

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #24 kdy: 07. 04. 2017, 10:18:31 »
To byl rok 2013, předpokládám, že dnes by si 32-bit ani neškrtl. Nehledě na to, některé programy na 32 bit ani nejsou - například google chrome.

trubicoid2

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #25 kdy: 07. 04. 2017, 11:22:25 »
tak lowlatency je uplne stejne tickless jako generic, tedy CONFIG_NO_HZ_IDLE, ale ne CONFIG_NO_HZ_FULL

rozdil je jen v CONFIG_HZ, ale to vsichni normalni maji na desktopech na 1000, tak jak je v lowlatency; 250 se hodi spis na servery


Kód: [Vybrat]
grep _HZ /boot/config-4.8.0-46-lowlatency
CONFIG_NO_HZ_COMMON=y
# CONFIG_HZ_PERIODIC is not set
CONFIG_NO_HZ_IDLE=y
# CONFIG_NO_HZ_FULL is not set
CONFIG_NO_HZ=y
# CONFIG_HZ_100 is not set
# CONFIG_HZ_250 is not set
# CONFIG_HZ_300 is not set
CONFIG_HZ_1000=y
CONFIG_HZ=1000

Kód: [Vybrat]
grep _HZ /boot/config-4.8.0-46-generic
CONFIG_NO_HZ_COMMON=y
# CONFIG_HZ_PERIODIC is not set
CONFIG_NO_HZ_IDLE=y
# CONFIG_NO_HZ_FULL is not set
CONFIG_NO_HZ=y
# CONFIG_HZ_100 is not set
CONFIG_HZ_250=y
# CONFIG_HZ_300 is not set
# CONFIG_HZ_1000 is not set
CONFIG_HZ=250

Vojtax

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #26 kdy: 07. 04. 2017, 11:24:16 »
Debatu o 32bitech muzete rovnou ukoncit, pujde tam 64bit a hotovo. Nehlede na to, ze tam je 8GB RAM a to by 32bit system musel obchazet pres neajkou PAE berlicku co rozhodne na rychlosti neprida.

Zatim experimentuji s ruznyma distribucema ve VirtualBoxu a pokusne k tomu sem tam mamu poustim :-) Long story short - zatim vede Xubuntu 16.10, je to k neuvereni jaky je tam rozdil od Unity (at mu je zem lehka). Mrknul jsem taky na Arch a to sem se panecku ocitl v minulem tisicileti v shellu s blikajicim kurzorem :D Tak jsem pak pouzil radej Revenge verzi s klikatkem. Subjektivne je Xubuntu zivejsi ale firefox startuje o chlup pomaleji. V Archu zas desktop je o chlup linejsi, zato firefox startuje rychleji. Jeste mam v planu Fedoru s paralelnim bootovanim a kouknu taky ten low latency kernel.

Pak stopky do ruky a hodim sem cisla :)

spacek

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #27 kdy: 07. 04. 2017, 13:14:37 »
Přešel jsem z různých ?buntu na Bunsenlabs s Openboxem a rychlost mě velmi mile překvapila.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #28 kdy: 07. 04. 2017, 21:15:40 »
Přešel jsem z různých ?buntu na Bunsenlabs s Openboxem a rychlost mě velmi mile překvapila.


To chápu, nedávno jsem provozoval crunchbang s openboxem na stroji, který měl 512 RAM a grafický čipem, který takových 128 mega z té ram ještě ukrajoval. A bylo to použitelné - dalo se v tom dokonce i trošku surfovat. Ale dokážeš si představit nějakou starší dámu, jak pracuje s openboxem? Leda kdyby jí naběhl po zapnutí prohlížeč.

nobody(ten pravej)

Re:Nejrychlejší linuxové distro 2016/17
« Odpověď #29 kdy: 07. 04. 2017, 23:23:49 »
[...] nedávno jsem provozoval crunchbang s openboxem na stroji, který měl 512 RAM a grafický čipem, který takových 128 mega z té ram ještě ukrajoval. A bylo to použitelné - dalo se v tom dokonce i trošku surfovat.[...]
bezi mi tu na ARM netbooku s 512MB RAM (po donastaveni, pristupne az 496M) regulerni Xubuntu ktere pri startu zabere 100MB... a je to naprosto v pohode rychle ze by me ani nenapadlo pouzit neco odlehcenejsiho ;) pri pouziti Chromium (+ uBlockOrigin + PrivacyBadger a vyladene nastaveni) se da vice surfovat, tedy nekolik az 10 zalozek, GMail, Root, Abclinuxu, CZC, Aukro, Bazos, reakce jsou porad rychle, pro zavirani listu HODNE pomuze nastavit chrome://flags/#enable-fast-unload ktere zajisti ze UI neceka az se po listu uklidi (uklid probiha nezavisle/na pozadi)...

k dotazu tazatele, Xubuntu 16.04LTS na SSD... kdyz je vice ram, tak cache prohlizece a tmp presmerovat do RAM pres tmpfs... za urciteho omezeni ktere by bylo resitelne zcastni nebo zcasti ignorovatelne se da nejvysi rychlosti pak docilit pouzitim live rezimu z ISO(upravenym, aktualizovanym) na SSD ktere se pri startu CELE nakopiruje do RAM, a pak pracuje komplet z RAM...