Podpora Ryzenu v Debianu

Podpora Ryzenu v Debianu
« kdy: 16. 03. 2017, 09:45:36 »
Ahoj,
plánuji koupit nový desktop a rozhodl jsem se, že zkusím AMD Ryzen. Podporu má mít až jádro 4.10, který, co jsem koukal, bylo vydané včera. Debian měl mít opožděný zamrznutí Stretche kuli začlenení právě tohoto jádra, ale dle https://wiki.debian.org/DebianStretch má být jádro 4.9. Takže než se do Debianu dostane, asi to chvíli potrvá. Nějakou dobu jsem se snažil najít odpovědi na mé otázky, ale nedočetl jsem se nic uspokojivého.

Chtěl bych se zeptat, jak by mi fungoval tento procesor s jádrem 4.9? Popřípadě jaké úpravy se dělaj na jádru při začleněné do distribuce - vadilo by třeba, kdybych použil balíčky z Ubuntu? Nebo kdybych si zkompiloval jádro z officiálního repositáře, ač s tim nemám žádné zkušenosti a moc se mi do toho nechce?

Děkuji


Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2017, 09:58:35 »
Ještě jedna věc. Sid už má v repu jádro 4.10, ale má přívlastek buggy, co by použití tohoto jádra obnášelo? Díky

Sten

Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2017, 10:59:26 »
4.10 je to pro vanilla jádra. Debian svoje jádra často patchuje, takže bych se nedivil, kdyby se podpora objevila i ve 4.9 ve Stretchi. Pokud by to byla velká změna, tak se to dodává v backportech, ale to se spíš dělá až u změn po vydání, typicky při skoku o několik verzí, kdy by patchování bylo neudržitelné.

4.10 je zatím jen v experimental, které je rc-buggy (jako Sid je unstable a Stretch je testing), o samotném jádře to neříká nic kromě toho, že není ani zběžně otestované. Pokud jej chcete zkusit, obnášelo by to přidat experimental do sources.list, nastavit pinning, aby se odtamtud nestáhlo nic jiného, a doufat, že bude fungovat a nesmaže vám všechna data.

Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2017, 12:32:34 »
Jj, používám právě testing kuli poměru stabilita/aktuálnost balíčků, backporty jsem měl na mysli, když jsem zmiňoval, že chvíli potrvá, než se 4.10 do distribuce dostane.. Ale nevěděl jsem, že jádra patchujou. Můžu se tedy ještě zeptat, dá se někde dočíst, co všechno bylo do jádra patchnuto? Když hledam, vyhazuje mi to furt jenom jak si zkompilovat vlastní jádro a podobně.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2017, 13:00:08 »
Můžu se tedy ještě zeptat, dá se někde dočíst, co všechno bylo do jádra patchnuto?

Zeptat se muzete. Kdyz si stahnete nekde ten balik, rozbalite (nebo do nej vlezete z mc), tak by tam mel byt nejaky changelog nebo neco. Takze asi tam.



hu

Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2017, 13:14:18 »
Ahoj,
plánuji koupit nový desktop a rozhodl jsem se, že zkusím AMD Ryzen. Podporu má mít až jádro 4.10, který, co jsem koukal, bylo vydané včera. Debian měl mít opožděný zamrznutí Stretche kuli začlenení právě tohoto jádra, ale dle https://wiki.debian.org/DebianStretch má být jádro 4.9. Takže než se do Debianu dostane, asi to chvíli potrvá. Nějakou dobu jsem se snažil najít odpovědi na mé otázky, ale nedočetl jsem se nic uspokojivého.

Chtěl bych se zeptat, jak by mi fungoval tento procesor s jádrem 4.9? Popřípadě jaké úpravy se dělaj na jádru při začleněné do distribuce - vadilo by třeba, kdybych použil balíčky z Ubuntu? Nebo kdybych si zkompiloval jádro z officiálního repositáře, ač s tim nemám žádné zkušenosti a moc se mi do toho nechce?

Děkuji

Vzdyt je to x86, ne? Co ma resit ta explicitni podpora v jadre?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #7 kdy: 16. 03. 2017, 13:27:44 »
Vzdyt je to x86, ne? Co ma resit ta explicitni podpora v jadre?
Že by nějaký nový fičury? Ono samozřejmě starý jádro fungovat bude, jen možná nevyužije vše, co nabízí nový procesor. Osobně si nemyslím, že by to bylo natolik zásadní, u Gentoo, nebo LFS se vyplatí nastavit správně compiller, aby využil všechno, ale pouze jádro neudělá žádnej zázrak. Teda jestli mi něco neuniklo a nemá RyZen nějakou novou opravdu super cool musthave fičuru.

Sten

Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #8 kdy: 16. 03. 2017, 13:59:03 »
Vzdyt je to x86, ne? Co ma resit ta explicitni podpora v jadre?

Tak třeba stepping, SMT (hyper-threading), lepší podporu HW virtualizace a ukládání dalších registrů při context switchi. Nevím, co všechno z toho se změnilo oproti Phenomu a Opteronu tak, že potřebuje úpravu jádra, přinejmenším přibylo SMT a turbo.


trubicoid2

Re:Podpora Ryzenu v Debianu
« Odpověď #10 kdy: 16. 03. 2017, 14:13:45 »
tubero ma uz fenóm