Zdravé sezení u počítače

z

Zdravé sezení u počítače
« kdy: 04. 03. 2017, 16:32:52 »
Je dlouhodobe sezeni v tureckem sedu na zemi (na podlozce) zdrave pro telo?

Zkusil jsem tak sedet s notebookem (notebook jsem mel na podlozce cca 30 cm od zeme) a nevydrzim tak sedet v kuse ani 10 minut bez toho aby me nebolely nohy (jak je mam zkroucene)

Myslim, ze timhle zpusobem sedi lide v nekterych mistech v Asii a zajimalo by me jestli se vyplati to zkouset a telo si na to pripadne zvykne a bolest prestane a bude to mit nejaky zdravotni benefit?






« Poslední změna: 06. 03. 2017, 08:40:55 od Petr Krčmář »


Franta <xkucf03/>

Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2017, 17:29:05 »
Zdravé není být pořád v jedné poloze. Ideál podle mého je: střídat dobrou židli, míč a práci ve stoje (tzn. polohovatelný stůl). A k tomu si klidně můžeš přidat turecký sed :-)

fredy999

Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #2 kdy: 05. 03. 2017, 10:07:15 »
Dnes už nie je problém kúpiť polohovateľný stôl.
Beží mi časovač, ktorý ma upozorní, že dlho sedím alebo stojím...

Ivan Nový

Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #3 kdy: 05. 03. 2017, 11:53:22 »
Je dlouhodobe sezeni v tureckem sedu na zemi (na podlozce) zdrave pro telo?

Zkusil jsem tak sedet s notebookem (notebook jsem mel na podlozce cca 30 cm od zeme) a nevydrzim tak sedet v kuse ani 10 minut bez toho aby me nebolely nohy (jak je mam zkroucene)

Myslim, ze timhle zpusobem sedi lide v nekterych mistech v Asii a zajimalo by me jestli se vyplati to zkouset a telo si na to pripadne zvykne a bolest prestane a bude to mit nejaky zdravotni benefit?

Zdravé sezení neexistuje. Existuje jen zdravé tělo, které vydrží dlouho a do vysokého věku sedět u počítače. Takže v dětství hodně mléka, masa a pohybu. Co v mládí zanedbáš, to na stáří už nedoženeš. Takže návrat k tradičním protestantským hodnotám :-)))

Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #4 kdy: 05. 03. 2017, 12:35:48 »
Myslim, ze timhle zpusobem sedi lide v nekterych mistech v Asii a zajimalo by me jestli se vyplati to zkouset a telo si na to pripadne zvykne a bolest prestane a bude to mit nejaky zdravotni benefit?

Omrkněte sezení zen-budhistů - je tam nejdůležitější rovná páteř, žádné hrbení. Pro běžného evropana, kterej zádové svaly povolené od hovění v křesílkách to je vhodné asi podobně, jako když lidé z provozování gauchingu hupsnou rovnou na start nějakého maratonu. Na Vašem místě bych si zkusil zjistit, jestli někde kolem nemáte kurz hatha-jogy a alespoň jeden rok bych to zkusil navštěvovat, určitě by Vás do toho dostali...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #5 kdy: 05. 03. 2017, 16:42:03 »
Je dlouhodobe sezeni v tureckem sedu na zemi (na podlozce) zdrave pro telo?
Citace

Neni.

Zkusil jsem tak sedet s notebookem (notebook jsem mel na podlozce cca 30 cm od zeme) a nevydrzim tak sedet v kuse ani 10 minut bez toho aby me nebolely nohy (jak je mam zkroucene)

Nazory, ze kdyz to boli, je to zdrave, byly bezne nekdy s nastupem viktorianske doby.

Kdyz chcete sedet v tureckem sedu, dejte si aspon pod p​r​d​e​l tvrdsi polstar vhodne vysky. Ani tak bych radsi v teto poloze netravil prilis dlouhou dobu - kdyz to zacne byt nepohodlne, asi to neni dobre.  Takze pokud trvate na sezeni na zemi, chce to stridat polohy. Da se treba sedet obkrocmo na stokrleti vhodne vysky  s polstarem. I jsem videl takovou podivnou "zidli" z ohnute preklizky - mela tak trochu tvar konskeho sedla a sedelo se na ni obkrocmo. Akorat si nevzpomenu kde.

Docela se da sedet na tomhle: http://www.osho.ca/back-jack-chair.html (Osho chair), pri trise stesti se to nekde sezene bez nutnosti navstevy Osho centra v Indii. Ale chce to stul ktery nema nohy z jedne strany, aby se clovek zpod nej nejak dokazal vysoukat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #6 kdy: 05. 03. 2017, 16:46:37 »
Takže v dětství hodně mléka, masa a pohybu. Co v mládí zanedbáš, to na stáří už nedoženeš. Takže návrat k tradičním protestantským hodnotám :-)))

Ano a hlavne optimalne rozdelit zdroje! Pekne po protestanstsku.

Mleko samozrejme doporucuji vsichni producenti mleka a to v co nejvetsim mnozstvi, idealne jako nahrazku pitne vody. K tomu pak hodne jogurtu a syru.

Ziskate tim prilis rychle a malo pevne vyrostlou pater, se kterou mozna budete mit cely zivot potize. Zejmena, kdyz si nalozite i hodne masa a cukru. Dale muzete trpet nedostatkem vapniku a mozna si nabourate jatra.

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2023, 13:06:59 »
Mě by zajímalo do jaké míry dokáže být sezení na židli relativně ok. U počítače sedím v práci a pak i doma. Hodně lidí kolem mě má zdravotní židli Adaptic a všichni ji doporučujou a i na internetu čtu pozitivní recenze. Když jsem na ní chvíli seděl tak o byl ale dost nezvyk. Myslíte si ale, že když člověk sedí dlouhodobě na takové židli tak se to dá vydržet a opravdu to je zásadní rozdíl pro mé tělo?

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2023, 13:47:38 »
Jakákoli poloha na jakékoli židli, či jiném sedacím nábytku, bude po určitě době nezdravá. Je potřeba sedací polohy měnit, chvíli stát, jít se projít... Je to stejné, jako když někdo řeší, jaký monitor si koupit, aby do něj mohl "zdravě" koukat 12 hodin denně...

Židle si myslím by neměla být moc pohodlná, protože pak člověk tráví dlouhou dobu v jedné poloze. Není nad to, když vás po chvíli začne bolet zadek a donutí vás to si přesednout. :-)

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2023, 14:45:26 »
jsem driv sledoval japonske a korejske serialy.
nevybavuji si ani jeden pripad, kdy by u notebooku takhle blbe sedeli.


Je dlouhodobe sezeni v tureckem sedu na zemi (na podlozce) zdrave pro telo?

Zkusil jsem tak sedet s notebookem (notebook jsem mel na podlozce cca 30 cm od zeme) a nevydrzim tak sedet v kuse ani 10 minut bez toho aby me nebolely nohy (jak je mam zkroucene)

Myslim, ze timhle zpusobem sedi lide v nekterych mistech v Asii a zajimalo by me jestli se vyplati to zkouset a telo si na to pripadne zvykne a bolest prestane a bude to mit nejaky zdravotni benefit?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2023, 19:35:28 »
Je dlouhodobe sezeni v tureckem sedu na zemi (na podlozce) zdrave pro telo?

Zkusil jsem tak sedet s notebookem (notebook jsem mel na podlozce cca 30 cm od zeme) a nevydrzim tak sedet v kuse ani 10 minut bez toho aby me nebolely nohy (jak je mam zkroucene)

Myslim, ze timhle zpusobem sedi lide v nekterych mistech v Asii a zajimalo by me jestli se vyplati to zkouset a telo si na to pripadne zvykne a bolest prestane a bude to mit nejaky zdravotni benefit?

Zdravé sezení neexistuje. Existuje jen zdravé tělo, které vydrží dlouho a do vysokého věku sedět u počítače. Takže v dětství hodně mléka, masa a pohybu. Co v mládí zanedbáš, to na stáří už nedoženeš. Takže návrat k tradičním protestantským hodnotám :-)))
+1

cziss

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2023, 20:11:09 »
Mě by zajímalo do jaké míry dokáže být sezení na židli relativně ok. U počítače sedím v práci a pak i doma. Hodně lidí kolem mě má zdravotní židli Adaptic a všichni ji doporučujou a i na internetu čtu pozitivní recenze. Když jsem na ní chvíli seděl tak o byl ale dost nezvyk. Myslíte si ale, že když člověk sedí dlouhodobě na takové židli tak se to dá vydržet a opravdu to je zásadní rozdíl pro mé tělo?

Citace
Jakákoli poloha na jakékoli židli, či jiném sedacím nábytku, bude po určitě době nezdravá. Je potřeba sedací polohy měnit, chvíli stát, jít se projít... Je to stejné, jako když někdo řeší, jaký monitor si koupit, aby do něj mohl "zdravě" koukat 12 hodin denně...

Židle si myslím by neměla být moc pohodlná, protože pak člověk tráví dlouhou dobu v jedné poloze. Není nad to, když vás po chvíli začne bolet zadek a donutí vás to si přesednout. :-)

Myslím si, že taková židle může být vážně dobrá. Zásadní je, aby židle nebyla statická, ale měla asynchronní mechaniku. Pak je třeba si správně nastavit odpor, aby Vás to řekněme v ideální poloze drželo bez námahy. Potom člověk jak se při práci přirozeně pohybuje, tak se trošku houpe, mění polohu páteře atd. a za celý den nic nebolí. Důležité je, že máte při jakémkoliv náklonu podepřená záda s takovým tím výstupkem, který nutí k tomu, že se nehrbíte.

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2023, 22:06:36 »
Zdravé sezení podle mě neexistuje.  Přečtěte si něco o ergonomii - jak má být vysoko sedák, monitor. Tak si to zaříďte, klidně s kuchyňskou dřevěnou židlí. (Podle mě ty supr dupr megadrahý ergo židle jsou nanic) K tomu si ale najděte nějaký všestranný sport k posílení vnitřního svalstva. Nebo kombinaci sportů. A choďte co nejvíc pěšky. A pak, když budete mít štěstí, problémy se zády se vám vyhnou ;-) ono totiž když trávíte 10+ hodin denně na zadku, zdravé to vůbec není... Můj názor a zkušenost....
Gréta je nejlepší.

Re:Zdrave sezeni u pocitace
« Odpověď #13 kdy: 16. 11. 2023, 07:26:43 »
Ideál podle mého je: střídat dobrou židli, míč a práci ve stoje (tzn. polohovatelný stůl). A k tomu si klidně můžeš přidat turecký sed :-)
To bude silně individuální. Kdysi jsem střídal židli a míč. Ten míč mě nutil sedět rovně, ale ne vždy se to daří a po neustálých korekcích mě zase měly tendenci bolet kolena.

Re:Zdravé sezení u počítače
« Odpověď #14 kdy: 16. 11. 2023, 12:12:55 »
Sedím na dřevěné židli, chodím pěšky, jezdím na koni, hýbu se a makám okolo baráku. Nejhorší je pro mě z dlouho sedět nebo ležet, to mám pak ztuhlá záda. A znám spoustu lidí, co je záda bolí při nečinnosti, ale nemají problém celý den tvrdě makat.