Ahoj,
nepracuju sice jako sys.admin, nicmene jako ty se Linuxu hodne venuju a vse si hledam samostudiem

Ja napriklad zacal jako asi kazdy, proste jsem nainstaloval nejake distro a zkousel.
Jednoho dne jsem se rozhodl, ze to zacnu brat vazneji, ale jakozto naprosty lajk jsem nevedel kam/na koho se zkratka obratit --> spouste veci/navodu/tutorialu jsem zkratka nerozumel a citil jsem, ze se v tom obrovskem mnozstvim ruznych nazoru, postupu a objemu informaci topim... navic v okoli jsem nemel zadneho znameho nebo nekoho, na koho bych se mohl obratit pro radu.
Ale jak uz tu mozna nekdo psal, psat na forum o pomoc ci neco podobneho jsem vzdal, videl jsem totiz jak to vzdy dopada... = RTFM or GTFO, proste nauc se sam a nespamuj o pomoc.
Proto jsem si zaplatil Linux Sys.admin kurz v Brne odkud jsem - a udelal jsem tak proto, protoze jsem to bral jako takovy "odrazovy mustek", neco co me nasmeruje a da nejaky solidni zaklad

Veskere info je samozrejme zdarma dostupne normalne na internetu, pokud je clovek sikovny, nemusi do toho vrazit prakticky ani korunu.
Nicmene padla tu rec ohledne doporucenych knih/materialu/zdroju a proto bych rad prispel take za tu dobu co se ucim, co mi opravdu pomohlo.
Nejake zaklady: https://linuxjourney.com/+
https://ryanstutorials.net/ --> doporucuji tuhle stranku na nejake dodatecne info ohledne troubleshooting-u a Linuxu
Knizny v AJ: https://nostarch.com/catalog/linux-bsd-unixkonkretne bych doporucil:-
https://nostarch.com/tlcl-
https://nostarch.com/firewalls.htm-
https://nostarch.com/howlinuxworks2 +
Dle meho nazoru jedna z nejlepsich knih -->
Unix and Linux System Administration HandbookNevim, jak moc jsi zkuseny, proto bych samozrejme velice silne doporucil procist oficialni dikumentaci k jednotlivym distribucim.
Zda se to trivialni a snad nejbeznejsi rada - nicmene kdyz jsem opravdu zabrouzdal do ofiko dokumentaci a procetl si je, velice me prekvapilo, kolik se toho da z ni naucit (jak necekane) ohledne nastavovani napr. file serveru apod.

Doporucuji velice kvalitni dokumentace:
Fedora, Ubuntu, Debian, OpenSUSE...

Dalsi vec, ktera mi opravdu hodne pomohla jsou video tutorialy na YouTube. Konkretne nize vypisu vsechno, co jsem si tak nejak prostudoval a sledoval:
1. RHCSA --> "priprava" na certifikaci RedHat-u, je uz urcite Out-of-Date ale to nemeni nic na tom, ze je tma spousta uzitecnych informaci

Navic je to pres 13 hodin videa plneho informaci uplne zadarmo.
2. Linux System Administration Course - Playlist --> jednoduse se jedna o nejake zaklady, ktere by mel kazdy sys.admin zvladat.
3. Videa od Eli the Computer Guy --> jedna se opet o uz starsi informace, nicmene je to jeden z mala lidi kdo dela podobne videa do hloubky a zaroven velice srozumitelnou formou i pro zacatecniky. Dost mi pomohly pochopit Networking prave jeho videa (viz. odkaz) v kombinaci s jinymi materialy ohledne dane problematiky.
Uz to tu bylo zminene, ale zminim znovu - urcite si vyzkousej nastavit nejakou virtualku, pronajmi si nejakou levnou VPS-ku, nebo klidne pokud doma mas nejaky starsi srot/PC tak si na to nahod Debian/Ubuntu server a zkousej si nastavit treba LAMP, jendoduchy Web server nebo File server.
Ja napriklad mel doma domlaceny notebook - vse krom osazene zakladni desky bylo absolutne znicene. Navic notebook byl tak stary, ze pod Windows nefungovalo pripojeni na internet/wifi a pod Linuxem zvuk a podle verze jadra taky Wi-fi = idealni masinka na testovani!

Propojil jsem tedy klavesnici, mys, monitor, ethernet, hodil na to Debian bez GUI a vytvoril pro rodice domaci file server - NFS + Samba.
Nemusi ted neustale litat mezi pristrojema doma s flashkou nebo exterakem kvuli kazde blbosti... A ja jsem se neco priucil

Parkrat tu padla nejaka ta nabidka prace a pod.. pokud by nekdo mel nejakou nabidku v Brne, vubec bych se tomu nebranil. Pripadne klidne jen nejaky pokec ci predavani informaci pro zacinajiciho Linux admina. Byl bych moc vdecny!

Preji ti hodne zdaru pri uceni.