Jak vyměnit HDD

Jak vyměnit HDD
« kdy: 11. 01. 2011, 12:36:51 »
Dobrý den potřeboval bych poradit jak nainstalovat hdd.starý mi odešel a já mám ještě jeden starý.
« Poslední změna: 11. 01. 2011, 12:42:18 od Petr Krčmář »


Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2011, 12:43:42 »
No, tak postup je asi takový:

  • otevřít bednu
  • odpojit od disku kabely
  • odšroubovat šroubky
  • odložit starý disk
  • vzít nový disk
  • přišroubovat šroubky
  • připojit kabely
  • zavřít bednu

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #2 kdy: 11. 01. 2011, 12:56:40 »
to vím ale jak ho naformátovat přez BIOS

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2011, 12:59:45 »
doplnim:
0.1 vypnout PC
0.2 vytahnout ze zasuvky kabel od PC
0.3 naprazdno nastartovat PC - tim se vybije zbytkove napeti a ani spadli sroubek nic nepomrvi

a format sa nerobi cez bios to sa potom robi uz napriklad pri instalacii noveho operacneho systemu, takze ak pouzivas windows a vsetko mas uz zapojene, supni do mechaniky CD/DVD s windowsom a pust PC, instalator uz vsetko spravi za teba ked mu odpoved na par otazok.

S BIOSOM by si nemal mat nic spolocne

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2011, 13:03:16 »
no vychadzajme z toho ze mas v BOOT poradi CD/DVD mechaniku nad HDD alebo na starom disku nemas operacny system ale to zistis ked tam supnes CD/DVD s Windowsom ci sa ti pusti instalator


Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2011, 13:03:31 »
tak du schánět windows  ;D

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #6 kdy: 11. 01. 2011, 13:07:09 »
navrh:
kasli na shaneni windowsu a skus si stahnout ubuntu :)
http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout

mas to nahodene za par minut a nemusis bojovat s licenemi klicemy serialy aktivacemi :)

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #7 kdy: 11. 01. 2011, 13:09:09 »
Zajímavé je, že zrovna včera se mě jeden známý taky na formátování v BIOSu ptal. Je to nějaká hluboko zakořeněná pitomost, ale skutečně hodně rozšířená. Kdysi dávno v dřevních dobách se nízkoúrovňové formátování disků dělalo (u starých MFM disků, tuším), ale taková věc se dávno neprovádí - disky jsou naformátované od výroby.

Často se taky formátování nazývá vytváření souborového systému na disku. To se ale rozhodně nedělá v BIOSu, ale systém by si to měl pořešit po vytvoření diskových oddílů.

David

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #8 kdy: 11. 01. 2011, 13:26:48 »
hluboko zakořeněná pitomost, ale skutečně hodně rozšířená.
Hluboko zakorenna zrejme ano, pitomosti bych to asi nenazval, kdyz se to delalo.

Kdysi dávno v dřevních dobách se nízkoúrovňové formátování disků dělalo (u starých MFM disků, tuším), ale taková věc se dávno neprovádí - disky jsou naformátované od výroby.
Nejen u MFM disku, ale i IDE disky se low-lewel formatovaly. 386 blahe pameti mely v Setupu patricnou polozku. Mozna se to vyskytovalo i u pozdejisich generaci, ale to nevim jiste. Slo o vytvoreni logicke struktury na fyzickem disku, tedy o rozdeleni disku na stopy a sektory.

trubicoid2

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #9 kdy: 11. 01. 2011, 13:36:52 »
no low-level format meli hlavne vsechny solidni SCSI disky, po bootu se vlezlo do BIOSU SCSI karty a tam to bylo

ted dela radic disku sam bad sector management a to dost netransparentnim zpusobem :(

ale zase existuje S.M.A.R.T a treba http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD nebo badblocks

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #10 kdy: 11. 01. 2011, 19:05:21 »
Nejen u MFM disku, ale i IDE disky se low-lewel formatovaly.

Nektere mozna ano, ale leda tak nejake hodne prehistoricke. Rada disku formatovani jen predstirala, protoze BIOS nebo formatovaci utility nemely ani paru o *skutecne* geometrii disku, ruznych poctech sektoru na ruznych stopach, rezervnich sektorech a kdo vi, cem jeste. A byly i takove dobre disky, ktere pri low kevel formatu zarvaly hlasem velikym a posly (Alps). V lepsim pripade pry k nekterum diskum byla formatovaci utilita od vyrobce, ktera se dost blbe shanela, protoze Internet tehdy prakticky neexistoval.

David

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #11 kdy: 11. 01. 2011, 19:48:48 »
nejake hodne prehistoricke.
Mluvil jsem o dobe procesoru 386 (tedy zhruba rok 1993?)

nemely ani paru o *skutecne* geometrii disku
Proto se taky (konkretne v BIOSu, na ktery si pamatuju) skutecna geometrie disku zadavala pre zahajenim formatovani.

ruznych poctech sektoru na ruznych stopach, rezervnich sektorech a kdo vi, cem jeste.
Myslim, ze v te dobe se tyhle vymozenosti v beznych discich nepouzivaly, pokud vubec existovaly. Mozna se ale mylim :-)

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #12 kdy: 11. 01. 2011, 19:56:55 »
Existuje nějaká možnost, jak ten low level format udělat i na novém 500GB disku? Nebo to ten disk vůbec neumí, i kdyby na to byl nějaký prográmek?
Já jen že bych si to nenápadně vyzkoušel a poreferoval...

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #13 kdy: 11. 01. 2011, 22:50:30 »
Nutno ještě dodat protože éru 386 tek mám živě v paměti :-) tak ne všechny disky low level format přežily :-)

Jméno

Re: Jak vyměnit HDD
« Odpověď #14 kdy: 12. 01. 2011, 00:46:03 »
Existuje nějaká možnost, jak ten low level format udělat i na novém 500GB disku? Nebo to ten disk vůbec neumí, i kdyby na to byl nějaký prográmek?
Já jen že bych si to nenápadně vyzkoušel a poreferoval...
Na novém disku není šance. Ale taky není ŽÁDNÝ důvod, aby to šlo.