Jakou licenci MS Office doporučíte?

Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #30 kdy: 05. 02. 2017, 02:51:43 »
Samorejme, ze zadouci je reseni typu "m i". To jen MS je takova tlupa mentalu, ze si typicky (byt ne mozna vzdycky) na rozcesti vybere tu nejhorsi moznost. Radsi se neptam, jaky kreativni pristup byl pouzit pro podrezavani.
Mentál jste vy. Jinak byste si uvědomil, že těch chyb zaokrouhlování je v reálném textu velká spousta, a že "m i" místo "mi" rozhodně není žádoucí řešení, protože pak text vypadá příšerně. Kdybyste o věci měl trochu představu, tak byste také věděl, že WYSIWYG je v nízkém rozlišení veliký problém, pro který neexistuje řešení, které by neobnášelo bolestivé kompromisy. To že Word 95 dělal layout stránky podle metriky tiskárny bylo ve své době zcela správné řešení. To že se při změně tiskárny mohl změnit layout stránky hrálo podle autorů Wordu menší roli, protože dokument má být psaný tak, aby se zalomil správně i při přidání odstavce, změně okrajů stránky nebo velikosti papíru atd.


Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #31 kdy: 05. 02. 2017, 04:02:07 »
Masakr! To je presne ten druh debility, o ktery mluvim. Z dvou moznosti: (a) udelat vstupni filtr na konverzi zabugovanejch 1-2-3, (b) prohlasit bug za standard, si MolochSmradochu vybere samozrejme (b). A posleze to jeste 2x predela, takze svet obdari 3 nekompatibilnima pristupama. Ale jasavy blbTM ma vymyto natolik, ze to bude jeste opevovat jako skvele rozhodnuti.
Kdybyste se nad tím zkusil zamyslet, tak by z vás nebyl depresivní blbTM. Mějme následující:
Buňka: hodnota; zobrazeno
A1: 2017-02-05
A2: =A1, formátováno jako číslo; 42771
A3: =IF(B1=42771," GOOD","BAD"); "GOOD"
B2: "Váš roční plat"
B2: =A1*10, formátováno jako číslo; 427710

Když změníte způsob číslování datumů jen tak že rok 1900 bude nepřestupný, tak vám buňka A1 hodí špatné datum.
Když opravíte buňku A1, tak bude správně datum, ale v A2 bude špatně číslo, v A3 špatně textová hodnota, a v B2 bude špatně váš plat. Už vám začíná docházet, že udělat takový vstupní filtr v principu nelze bez toho abyste rozbil kalkulace? MS to v tom linku popisuje, takže předpokládám že jste to buď nečetl nebo nepochopil.

- prepinac klavesnice je vazanej na spustenej program, ne na prostredi;
Kdybyste pracoval ve více jazycích, tak byste to naopak velmi ocenil.
BTW ve kterém roce jste naposledy používal Windows? Už nějakou dobu to jde změnit.
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/imageServlet?DOCID=emr_na-c03471369-2/c03540212.jpg
BTW2 zjevně používáte Linux. To že je tam rozbité přepínání klávesnic, a ten bug 12.5 roku není vyřešený, je podle vás OK?
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=865
BTW3 neštve vás, že nefungují správně ani globální klávesové zkratky? A koukněte kdy to bylo hlášené.
https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=344059
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=70063

- nerozlisovat velka/mala v nazvech souboru;
Za mě je to velmi praktické. Naopak to že Unixy vyžadují od uživatele (vyjma spousty jiných věcí) to aby rozlišoval mezi "Smlouva o přeložce zařízení.docx" a "smlouva o přeložce zařízení.docx" považuji za vysloveně uživatelsky nepřátelské. Nemluvě o tom že ve spoustě případů nefungují ani mezery v názvech souborů. Navíc jméno souboru je prostý řetězec charů, a pokud vaše aplikace pracují v různých kódových stránkách, tak jedna aplikace zobrazovat diakritiku jinak než druhá, a případně může dojít i na problém s round tripem (filename v 8859-2, aplikace běžící v UTF-16, slízne si filename s neplatnou UTF-8 sekvencí, tu převede na UTF-16 se ztrátou, a pak se na soubor nedostane - wow).

- v sragore (W95, novejsi nastesti neznam) .LNK, kdyz odkazu na soubor, kterej je na sdilenem disku, se sice navenek ukazuje treba X:\neco, ale uvnitr, skryto zrakum usera a nedostupne editaci pres GUI, je \\server\bleble\neco, takze kdyz zmenim mapovani X:, snazi se to hrabat na puvodni umisteni a normalne to nejde zmenit (kvuli tomuhle jsem pouzival patch.exe);
Nepamatuji si jak na Windows 95, ale link na soubor se normálně dá editovat v property dialogu.

- ve Wordu neni styl psani volen uzivatelem, ale mistem, kde je kurzor; coz by mozna nebylo tak zly ve WYGIWYGu s viditelnejma znackama formatovani, ale jelikoz jsou neviditelny zacatky a konce zmen formatu, tak je ucinenou loterii, jakyho stokrat radoby smazanyho reliktu pisma se clovek docka, kdyz jeho nebohy kurzor omylem projede prokletym mistem, kde zbyl neviditelnej kousek Times New Roman 10, a nakazi se...*)
On se nenakazí, špatně jste si to zkoušel. Funguje to tak, že když máte na místě tu "neviditelnou formátovací značku" a začnete tam psát, tak se pochopitelně formátování použije. Předpokládal bych že jestli jste Word nějakou dobou používal, tak byste to mohl vědět. A také byste mohl znát Ctrl+Space, tj. odstranění formátování, které uživatel udělal nad stylem (lze na místě i na výběru).

Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #32 kdy: 05. 02. 2017, 04:20:20 »
@robotron: Mimochodem když už do diskuse taháte i OS, tak bych také měl pár otázek:
Kdy se Linux naučí mít jedno API pro kreslení po obrazovce a tisk, jako to uměly už Windows 3.0 (což bylo realizované tím WMF, které se vám tak nelíbí)?
A kdy bude definitivně pohřbena ta zapáchající a krajně nebezpečná mrtvola předpotopní příšery zvané X11, kterou se už nevím kolik projektů za poslední dekády snažilo nahradit? Víte o tom že díky X11 může jakákoliv aplikace číst stisky vašich kláves na daném deskopu, a může i podvrhovat stisky kláves, takže třeba Tetris může psát příkazy do okna terminálu který vám běží pod rootem?
Dá se čekat realizace nějakého použitelného vzdáleného přístupu, jako je Remote Desktop? X11 jsou pro vzdálený přístup nepoužitelné, navíc jejich nahrazení Waylandem nebo Mirem podle všeho odstřihne i tu veskrze nepoužitelnou možnost vzdáleného přístupu, kterou poskytuje X11.
A kdy konečně na Unixech budou API pro takové základní věci jako je zjištění seznamu služeb (daemonů), jejich zastavování a spouštění, přidání uživatele, změna údajů uživatele, změna nastavení síťové karty apod.?
A můžeme čekat že jednoho krásného dne vznikne přehledná a kvalitní dokumentace platformy, nejlépe s vysvětlením principů a příklady, kde by člověk našel věci jako práci se soubory, threading, tvorba formulářů, přístup k DB, tisk, práce s multimédii, 3D herní grafika atd? Nebo to bude trvale rozdrbané do tisíce projektů, kde každý řeší různě mizerně cca 1% problematiky (ať žije tříštění sil!), každý s různě mizernou dokumentací (kdo by se s ní psal, že?), s tím že projekty vznikají a zanikají jako bubliny ve vařící se polévce? Myslíte že i Linux Standard Base coby pokus o sjednocení fragmentovaného Linuxu, která mimochodem ve verzi 5 (na kterou má certifikaci jedno neznámé distro) rozbíjí vlastní zpětnou kompabitilitu, zanikne jako ostatní bubliny v tom vařícím se kotli polévky?
A kdy bychom mohli počítat s tím že autor napíše aplikaci, vydá jeden balíček, a ten si uživatelé budou moct snadno nainstalovat alespoň na rozšířených distrech? Nebo to bude trvale tak že se musí balíčky připravit pro každou verzi každého distra (mimochodem liší se i způsob přidání položek do "Start Menu" různých desktopových prostředí), což je praktické asi jako hrábě to kapsy?
Podpora HW na Linuxu je odjakživa mizerná. Myslíte že se situace zhorší ještě víc než když Matthew Garrett coby kernelový vývojář power managementu doporučoval nekupovat HW s procesory Skylake?
https://mjg59.dreamwidth.org/41713.html

pb.

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #33 kdy: 05. 02. 2017, 11:40:00 »
Laele, protokol X11 je síťový a vzdálený přístup má v sobě zadrátovaný od samého začátku. X11 je protokol který je sám o sobě ekvivalentem vzdáleného přístupu. Už nějakých třicet let. X11 jsem používal vzdáleně už v době, kdy MS nabízel na PC tak maximálně Windows 3.11.

Říkat, že X11 nemá vzdálený přístup, to už vyžaduje hodně velikou dávku neznalosti, ignorance, tuposti a trollingu.

pb.

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #34 kdy: 05. 02. 2017, 12:50:15 »
Laele, k čemu je dálkový přístup typu "Remote desktop"? To je dobré tak pro korporátní šmíráky nebo maximálně pro vzdálenou pomoc. Normální uživatel to nemá naprosto k ničemu, i když o tom samozřejmě neví. Normální uživatel si potřebuje pustit ve _svém_ prostředí aplikaci, kterou má nainstalovanou někde jinde, ale místo toho dostane _cizí_ prostředí, do kterého jak tupec opisuje písmenka, protože mu nefunguje pořádně ani CTRL-C a CTRL-V. Ale jak říkám, normální uživatel vůbec neví, že by využil spíš něco jiného, protože mu to nikdo nenabídl, neukázal a neví, že něco takového vůbec existuje.

Chtít něco takového implementovat po MS je nemožné. Jak by tohle licencovali? Teď licencují vzdálený přístup na uživatele - už s MS chvíli nepracuji, ale pamatuji, jak jsme volávali na druhý konec světa, aby nám uvolnili obsazené licence, protože MS nebyl schopný odečíst jedničku od počitadla přístupů. To by měla takové počitadlo každá aplikace na serveru? Nebylo by to na hlídače licencí trochu moc? To aby MS řádově navýšil počet lidí na podpoře. Chtít něco takového po MS je jako chtít po mobilním operátorovi SIP. Ten taky nebude nabízet něco, co by se zákazníkovi hodilo více, ale bude nabízet jen to, co dokáže dobře zkasírovat.


pb.

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #35 kdy: 05. 02. 2017, 13:03:43 »
Podpora HW na Linuxu je odjakživa mizerná.
Ukaž mi, jak rozchodíš Windows aspoň na čtvrtině těch zařízení, co se běžně najdou v domácnostech či ve firmách.  Můžeš začít třeba s tímhle:
http://hackaday.com/2016/06/30/transcend-wifi-sd-card-is-a-tiny-linux-server/

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #36 kdy: 05. 02. 2017, 14:02:16 »
opět se debata strhla mimo téma, ale budu se snažit džet minimálně tématu LICENCE Miscrosoft.
Ano RDP funguje pěkně, ale opět to zhavaruje na licencích protože free default je pouze 1/2 accounty současně.
K zakoupení je minimum 5 terminal licencí!
Takže já osobně si nahraju NX no machine, který je pro 1 account zdarma a pokud chci enterprise řešení koupím od nich licence, které jsou výrazně levnější než MS a funguje to parádně (win, apple, linux, android).
Takže resumé je opět, že MS licence jsou škaredě drahé. 5ks terminal licences vyjde na 21 tisic. ugghrrrrr
Jo a abych nezapoměl, když se kupovali ty microsoft terminal licences, tak bylo potřeba na to povolat od microsoftu licenčního specialistu, protože se v tom nikdo nevyznal. V microsoftu je to hoší než v politice.
« Poslední změna: 05. 02. 2017, 14:10:50 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #37 kdy: 05. 02. 2017, 14:35:45 »
Doufam, ze se do diskuse zapoji i Ivan Novy. Porad jeste mi neni jasne, jaky druh licence by si mel do firmy clovek koupit, aby to vyhovovalo potestantsko-krestanse moralce.

pb.

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #38 kdy: 05. 02. 2017, 17:21:41 »
opět se debata strhla mimo téma...
Houbelec. Prvního února tady někdo položí dotaz mimo mísu (proč se nezeptá v kšeftě?!) a pak se tu dalších pět dní neukáže. Podívejte se, jak vypadá velká část dotazů na tomhle serveru - opravdu si myslíte, že je cílem dotazu získat nějakou odpověď?

Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #39 kdy: 05. 02. 2017, 17:37:02 »
Laele, protokol X11 je síťový a vzdálený přístup má v sobě zadrátovaný od samého začátku. X11 je protokol který je sám o sobě ekvivalentem vzdáleného přístupu. Už nějakých třicet let. X11 jsem používal vzdáleně už v době, kdy MS nabízel na PC tak maximálně Windows 3.11.
Říkat, že X11 nemá vzdálený přístup, to už vyžaduje hodně velikou dávku neznalosti, ignorance, tuposti a trollingu.
X11 neposkytuje použitelný vzdálený přístup. Má takovou spoustu zbytečných round tripů, že i VNC (které přenáší prosté bitmapy) je ve většině případů lepší. Navíc X11lib je opravdu příšerné API, k tomu plné různých extensions, a v principu nebezpečné. Další problém je v tom že nijak neřeší tisk.

Pro srovnání jak se zobrazování a tisk řeší na Windows od verze 3.0: vespod jsou drivery zařízení typu obrazovky nebo tiskárny. Driver deklaruje jaké operace na zařízení poskytuje: bitmapy, polygony, křivky, texty atd. Nad drivery je GDI, které nahoře poskytuje relativně high-level API. Volání těch API překládá na to co umí driver. Takže když aplikace chce nakreslit B-spline, zavolá GDI, a GDI to buď přepustí driveru (pokud operaci podporuje), nebo volání přeloží na jedno či více volání které driver umí (například na bitmapu). Totéž u kreslení textu: aplikace zavolá GDI, a GDI buď řekne driveru že má nakreslit text, nebo požadavek přeloží na jiná volání včetně jako jsou třeba křivky a bitmapy. Je vcelku jedno jestli aplikace chce kreslit do okna nebo po stránce tiskárny. Prostě použijete ten samý kód, jenom ho necháte kreslit po jiném kontextu (řekněme plátně).
Vzdálený přístup se provádí (tuším od NT 4.0) tak že se použije RDP driver na straně kde běží aplikace, a ten deklaruje podporované operace, které nahlásí klient. GDI pak volá funkce RDP driveru, a ten je serializované posílá na klienta. Díky tomu je možné mít primitivního RDP klienta který umí jen bitmapy (například starší open source implementace RDP klientů), a GDI prostě pro klienta přeloží volání na bitmapy. Běžní klienti (Remote Desktop Client nebo thin client krabičky třeba od WYSE) podporují daleko více operací, samozřejmě je to efektivnější.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #40 kdy: 05. 02. 2017, 17:48:29 »
X11 neposkytuje použitelný vzdálený přístup.

LOL, to budu ukazovat pro pobavení ve všech firmách, školách ap. kde jsem instaloval kompletní terminálová řešení, že vlastně to co používají roky je nepoužitelné :D :D :D

Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #41 kdy: 05. 02. 2017, 17:57:33 »
Laele, k čemu je dálkový přístup typu "Remote desktop"? To je dobré tak pro korporátní šmíráky nebo maximálně pro vzdálenou pomoc. Normální uživatel to nemá naprosto k ničemu, i když o tom samozřejmě neví. Normální uživatel si potřebuje pustit ve _svém_ prostředí aplikaci, kterou má nainstalovanou někde jinde, ale místo toho dostane _cizí_ prostředí, do kterého
Aha, "normální uživatel potřebuje" :). Řada uživatelů potřebuje vzdálený desktop, protože zapnou tenkého klienta o velikosti USB hubu, ten se připojí, a mají svoje desktopové prostředí.
Další uživatelé potřebují ze svého desktopu spustit vzdálenou aplikaci tak jako by ji měli nainstalovanou lokálně. Od toho má RDP extension Seamless Window.
No a ještě další uživatelé potřebují Remote Desktop na vzdálenou správu. V tom Remote Desktop opravu nemá konkurenci. Triviální konfigurace, a prostě to funguje.

jak tupec opisuje písmenka, protože mu nefunguje pořádně ani CTRL-C a CTRL-V. Ale jak říkám, normální uživatel vůbec neví, že by využil spíš něco jiného, protože mu to nikdo nenabídl, neukázal a neví, že něco takového vůbec existuje.
Windows nejsou Unix :). Remote Desktop podporuje schránku, a to nejen textovou. Takže si můžete na serveru spustit třeba Excel, tam si zkopírovat buňky, a na lokálním stroji je můžete vložit do jiné aplikace (Wordu, Excelu, klidně Photoshopu), a to jako data, vektor, bitmapu atd. Navíc podporuje přesměrování zvuku, USB klíčenek, tiskáren, čipových karet pro autentizaci atd. Pokud vám schránka nefunguje, tak ji asi admin zakázal.

Chtít něco takového implementovat po MS je nemožné. Jak by tohle licencovali? Teď licencují vzdálený přístup na uživatele - už s MS chvíli nepracuji, ale pamatuji, jak jsme volávali na druhý konec světa, aby nám uvolnili obsazené licence, protože MS nebyl schopný odečíst jedničku od počitadla přístupů. To by měla takové počitadlo každá aplikace na serveru? Nebylo by to na hlídače licencí trochu moc? To aby MS řádově navýšil počet lidí na podpoře. Chtít něco takového po MS je jako chtít po mobilním operátorovi SIP. Ten taky nebude nabízet něco, co by se zákazníkovi hodilo více, ale bude nabízet jen to, co dokáže dobře zkasírovat.
To jste zřejmě používal vzdálený desktop. Pokud se uživatel odpojí, tak by default zůstává jeho session nějakou dobu běžet a on se k ní může znovu připojit (BTW X11 neumožňuje se znovu připojit na odpojenou session). Pokud máte licencovaných X sessions, tak se pochopitelně taková session počítá jako obsazená. V nastavení serveru můžete říct, že uzavření session ji okamžitě odhlásí. Také můžete nastavit jestli další připojení stejným účtem otevře novou session nebo přebere stávající, kdo a kdy se má možnost přihlašovat atd.

EET

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #42 kdy: 05. 02. 2017, 18:06:08 »
Libre office funguje paradne.

Koxo, ja se divim ze porad se najde individum co dokaze vytahnut na svetlo bozi Open / Libre Office. Jako MS Office neni zadnej zazrak, ale Libre Office je S R A C K A galaktickych rozmeru nejem kvuli tomu jak to vypada a co to (ne)umi, ale i to kolik vyvojarskych clovekodni tahle bezedna zumpa uz pozrela a porad je to des.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #43 kdy: 05. 02. 2017, 18:18:11 »
@Lael.Ophir: No, vzhledem k tomu, ze veskerou tu koncentrovanou genialitu Widli MS zabil vydanim Widli 10, ze kterych vetsine lidi naskakuji pupinky, tak nam to muze byt uplne jedno.

Lael.Ophir

Re:Jakou licenci MS Office doporučíte?
« Odpověď #44 kdy: 05. 02. 2017, 18:20:15 »
Podpora HW na Linuxu je odjakživa mizerná.
Ukaž mi, jak rozchodíš Windows aspoň na čtvrtině těch zařízení, co se běžně najdou v domácnostech či ve firmách.  Můžeš začít třeba s tímhle:
http://hackaday.com/2016/06/30/transcend-wifi-sd-card-is-a-tiny-linux-server/
Wow, SD karta s Linuxem, WiFi a webovou aplikací napsanou v Perlu. Aneb jak způsobit bezpečnostní katastrofu snadno a rychle :)
Windows jsou primárně používané na desktopu a serverech, o dost méně na telefonech a embedded zařízeních. Když se bavíme o desktopu, tak tam je podpora HW opravdu špatná. Ať už jde o touchscreeny, touchpady, WiFi, scannery, tiskárny, nebo včetně nefunkční power management. Navíc prakticky neexistuje informace o kompatibilitě Linuxu s konkrétním HW. Můžete vygooglit zkušenosti konkrétních uživatelů, ale oni zpravidla nevyzkouší všechno (natož metodicky), a navíc to záleží i na distru a jeho verzi.
Pokud jde o možnost běžet Windows na spoustě zařízení: technicky to není problém. Telefony s Windows jste jistě viděl :), občas najdete i car infotainment systémy, set-top-boxy, vyráběly se domácí routery atd. Výrobci ale slyší hlavně na cenu. U Linuxu (a Androidu) si stačí stáhnout zdrojáky, nalepit nad to nějaký další open source, a dodat zákazníkovi krabičku. Jsou s tím minimální náklady, a o zařízení ani není potřeba nijak dál podporovat. Pro dobrý pocit může výrobce během prvních pár měsíců uvolnit nějaký patch, který si uživatelé stejně nenainstalují. Pak už jsou jejich zařízení děravá jako řešeto, což je fakt "skvělé" třeba u všech těch domácích krabiček, počínaje TV a konče WiFi routerem. Výsledek je ten, že výrobci cpou Linux do všeho, a postupně nám vzniká Intenet of Trash, plný nezabezpečených (a nezabezpečitelných) zařízení.
Chci doufat, že se to alespoň trochu změní s projekty jako je Intel Compute Card. Jde o "PC modul" velikosti kreditky například do televize. Znamená to standardizovaný HW, takže na tom bude moct běžet OS, který nebude muset podporovat výrobce HW (který na tom nemá nejmenší zájem). Navíc TV vydrží 10+ let, kdežto její smart funkce jsou beznadějně zastaralé za dva roky. Tady Intel přinese možnost vyměnit "PC modul", nebo na něm upgradovat SW. Snad se postupně na nějakých zařízeních prosadí, a ten Internet of Trash bude o něco menší.