Stavba jednoduché firemní sítě

Michal

Stavba jednoduché firemní sítě
« kdy: 10. 01. 2011, 22:22:12 »
Ahojte, zakladame firmu a budeme tam mat 12 pocitacov s MS Windows XP Professional.

Vsetky by mohli byt prepojene cez obycajny router a jeden z nich by bol ako fileserver (mal by pole RAID) a nan by si uzivatelia mohli cez siet ukladat svoje zalohy dat. Router by robil vnutornu siet a DHCP. On by sa zase pripajal von. Taktiez aj zdielanie tlaciarni sa da nastavit cez klientov a netreba robit printserver.

Nepotrebujeme DNS, ani hosting, to bude vsetko na externej firme (internetove stranky u nejakeho providera) Akurat rozmyslam cim nahradit exchange, nechceme tam instalovat linux ani sambu ani nic, aby to bolo cim jednoduchsie. Kolegovci by chceli zdielat udaje z outlooku...

Dakujem za nejake napady:)
« Poslední změna: 10. 01. 2011, 22:31:08 od Petr Krčmář »


Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #1 kdy: 10. 01. 2011, 22:31:34 »
Když tam nebudete mít Linux, tak jaký systém tam budete provozovat? Windows? Tak proč chcete nahrazovat Exchange a nepořídíte rovnou Exchange?

Ale jinak samozřejmě ten jednoduchý návrh bude plně funkční.

Nassir

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #2 kdy: 10. 01. 2011, 23:49:29 »
Bude to funkcne "takmer". Windows XP maju limit 10 pripojeni na zdielany adresar, takze nahodny jeden pocitac sa nebude moct pripojit. Po vyprsani (asi 10 minut), sa nahodne nepripoji nejaky ini, atd. Verim, ze o par mesiacov budete siet rozsirovat a potom uvidite tie problemy... Aspon ako fileserver by ste mali nasadit serverovy operacny system. A zadarmo by to mohol byt linux. Aj ked sa jedna o firmu, tak si to mozete nastavit aj sam, bez velkych obav o bezpecnost, pretoze nebudete mat server spristupneny cez internet.
A co sa tyka exchange servera, tak by ste sa mohli pozriet aj na bezplatne moznosti ako google apps, alebo trebars aj "relativne lacne" hostovane exchange a nemusite mat vlastne zelezo...

sejtys

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2011, 05:04:30 »
Bude to funkcne "takmer". Windows XP maju limit 10 pripojeni na zdielany adresar, takze nahodny jeden pocitac sa nebude moct pripojit. Po vyprsani (asi 10 minut), sa nahodne nepripoji nejaky ini, atd. Verim, ze o par mesiacov budete siet rozsirovat a potom uvidite tie problemy... Aspon ako fileserver by ste mali nasadit serverovy operacny system. A zadarmo by to mohol byt linux. Aj ked sa jedna o firmu, tak si to mozete nastavit aj sam, bez velkych obav o bezpecnost, pretoze nebudete mat server spristupneny cez internet.
A co sa tyka exchange servera, tak by ste sa mohli pozriet aj na bezplatne moznosti ako google apps, alebo trebars aj "relativne lacne" hostovane exchange a nemusite mat vlastne zelezo...

Toto je cista pravda. Ak nechcete instalovat Linux tak by ste sa mali poohliadnut ponejakom malom NAS rieseni napr Synology ma v ponuke niekolko

Nahradit Exchange bude oriesok. Ak je poziadavka na zdielanie kalendarov tak to potom viem iba o jednom rieseni: Scalix ale  je to linuxove riesenie. Uspesne to je nasadene u niekolkych zakaznikoch. Licencovanie je v pohode. Je to robene na zaklade poctu uzivatelov ktory maju zdielany kalendar. Webmail a takisto PDA export je samozrejmostou.

vn158

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2011, 07:17:01 »
Exchange -> Google apps. 50 uživatelů je dostatečný počet pro 12 počítačů.


Jose

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2011, 07:50:53 »
Nechcu dělat reklamu, ale zkuste e-maily přes mailhosing Kerio Connect (http://www.kerio.cz/cz/connect) - je to taková kopie Exchange. My máme e-maily u esol.cz. Každý uživatel má 2GB (dá se zaplatit i větší) schránku přístupnou přes webové rozhraní ("kopie" Outlooku) a připojenou v Outlooku. Sdílený je kalendář a adresář, pravděpodobně nabízí i něco dalšího, ale to nevyužíváme.  Celkem jsme spokojení. Cena 75,- bez DPH za schránku.
Místo počítače jako fileserver si raději pořiďte NAS - náklady stejné jako PC se systémem, ale má víc výhod - mnohem nižší roční spotřeba, téměř bezúdržbové a mín prostorově náročné.

RP

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #6 kdy: 11. 01. 2011, 08:40:05 »
Cca před 2 lety jsem řešil v podstatě shodnou záležitost. Postavil jsem síť s uživatelskými PC na WXP ( žádná W doména), použil jsem sdílený HDD jako uložiště, síťové tiskárny, router od providera, který zároveň fungoval jako DHCP a FW. Dále jsem rovnou použil IP telefonii s virtuální ústřednou od providera. Jako email jsem pořídil std hostovaný ( tj. jednoduchý ), ale jiné možnosti řešení popsal už někdo výše. Součástí sítě byly i servery s IS, ale to je asi jiná věc.

Jose

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #7 kdy: 11. 01. 2011, 13:49:28 »
Ještě mě napadlo jako klienta můžete použí Windows Livemail klient http://explore.live.com/windows-live-mail?os=other. Jinak To Kerio mám otestované i ve spolupráci Thunderbirdu, kde běží naprosto bez problémů.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #8 kdy: 11. 01. 2011, 14:02:37 »
A teď mi prozraďte, byl tento dotaz myšlen vážně, nebo to byl troll?

Michal

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #9 kdy: 11. 01. 2011, 14:12:15 »
dakujem za odpovede... nemame moc financnych prostriedkov pre zaciatok investovat do serverov, admina a podobne... cosi zvladneme ako uzivatelia svojpomocne. Hlavne aby s tym nebolo ziadne komplikacie ako udrzba a podobne...

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #10 kdy: 11. 01. 2011, 14:14:14 »
michal odkial si a kde to budes zakladat?

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #11 kdy: 11. 01. 2011, 15:27:19 »
Suhlasim s nazormi, co tu padli. Rozbiehal som takto 2 firmy. Prvy krat som na vsetko vyhradil linux server, ktory robil nat + samba + firewall + mail + ktoviecoeste. Druhy krat s odstupom asi 6 rokov som routing + dhcp + dns vyriesil asusom za 1500 ( + dd-wrt ), fileserver zostal linux, posta a kalendare sli do google. Treti krat uz vyhodim aj ten fileserver a kupim rovno NAS.

Jose.D

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #12 kdy: 12. 01. 2011, 02:03:54 »
Zdar,
padají tady návrhy nahradit server NASkou.. supr..
 
Ale čím nahradit doménový řadič ? U malých firem to bývá jeden stroj s fileserverem..
Existuje nějaká náhrada AD řadiče pro správu uživatelů? ..něco distribuovaného?

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #13 kdy: 12. 01. 2011, 02:43:43 »
Zdar,
padají tady návrhy nahradit server NASkou.. supr..
 
Ale čím nahradit doménový řadič ? U malých firem to bývá jeden stroj s fileserverem..
Existuje nějaká náhrada AD řadiče pro správu uživatelů? ..něco distribuovaného?

Používam sambu a openldap backend ... ale je fakt že na domain policy môžem zabudnúť. Tuším na to existuje nejaký workaround, ale momentálne ju používam len na overovanie počítačov, užívateľov, a drobnosti ako je politika tvorby hesla (dĺžka), jeho expirácie a blokácie v prípade neúspešných pokusov o prihlásenie.

D.J.Bobo

Re: Stavba jednoduché firemní sítě
« Odpověď #14 kdy: 12. 01. 2011, 09:34:45 »
Tazateli bych doporučil Windows 2008 R2 Fundation server - cena cca 3.500,- bez DPH jako OEM k serveru, server HP je za cenu prakticky jak jiný počítač, celkem tedy server+Win cca 12.000,-
Výhoda: Je to Windows se vším všudy, limit 15 PC, netřeba žádné CALL licence, lze v budoucnu povýšit na větší server. Poštu bych řešil buď jak psal kdosi výše přes hostovanou službu, nebo přes hMailServer - pro Windows a zdarma - cekem jednoduché ovládání.
Rozhodně bych se vyhnul pouze Peer-To-Peer síti, to je výhledově  cesta do pekel - na všech PC duplikované účty pro sdíení navzájem, nesourdost hesel - vím o čem mluvím, přesně takto jsem síť získal do správy a jak navrhuji jsem vyřešil --- a funkční na 100%