Vytvoření minimalistického pseudo kódu

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vytvoření minimalistického pseudo kódu
« kdy: 29. 01. 2017, 12:41:33 »
dobry den, nejsem programator, inspirovalo mne cteni par bash scriptu, batch souboru, je to jen takovy napad slo by vytvorit nejakou minimalistickou syntaxi pro pseudocode ktera by mi umoznovala plne se vyjadrit  ?
predpokladam ze nezbytne budou promenne, cykly (for i in X do Y), podminky (if then do X else do Y), while X do Y, goto, gosub, return, start, end, elseif (true, false), pak nejake "get from file nebo load .. nebo read .." pro nacteni dat treba ze souboru a "write to file .. .."pro zapis do souboru

jeste neco co je nezbytne nutne aby to splnovalo to minimalisticke zadani s plnymi vyjadrovacimi schopnostmi ?

v podstate mi jde o jen o absolutne nezbytne zakladni stavebni prvky takoveho pseudojazyka (chtel bych vytvorit slovnik ktery obsahuje prikaz (slovo ci slovni spojeni) - vyznam ), kterym bych byl schopen vyjadrit v podstate jakykoliv algoritmus nebo popsat nejake zadouci chovani, funkci co by pozadovany program mel umet, popsat jakykoliv problem a navrhovane reseni ?

jde mi o vytvoreni "zakladni slovni zasoby" takoveho pseudojazyka, co nejjednodussi, nejprimitivnejsi, minimalisticke

posleze prevedeni z pseudokodu (ktery bych predal i se slovnikem slovni zasoby vysvetlujicim vyznam pouzitych vyrazu)  do opravdoveho programovaciho jazyka bych jiz zadal profesionalovi ktery by na dany problem zvolil nejvhodnejsi prostredek z hlediska produktivity, rychlosti vyvoje pozadovane "aplikace"
« Poslední změna: 30. 01. 2017, 09:03:25 od Petr Krčmář »


javaman ()

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #1 kdy: 29. 01. 2017, 12:44:58 »
Radši bych se nejdřív naučil psát a až pak vymýšlel nějaké bejkárny. Hlavně pokud bys uměl hledat, tak víš, že tohle je dost populární problém a najdeš hromady řešení. Samozřejmě minimalistický s plným vyjádřením je trošku zvláštní požadavek ;D

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #2 kdy: 29. 01. 2017, 12:52:04 »
jeste by tam urcite melo byt slovo search, select ...

budu rad kdyz mne nekdo navede pokud uz nekdo podobny system navrhl (nemyslim si ze jsem prvni koho to napadlo oprostit se od konkretni syntaxe konkretniho jazyka ale jen na "popis"pomoci nejnutnejsich instrukci)

je mi jasne ze minimalisticky pozadavek na zakladni slovni zasobu s maximalistickou vyjadrovaci schopnosti se asi vylucuje ..

fredy999

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #3 kdy: 29. 01. 2017, 12:54:15 »
inspirovalo mne cteni par bash scriptu

 :D :D :D
Teda už som počul všeličo, ale toto fakt pobavilo.

javaman ()

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #4 kdy: 29. 01. 2017, 13:09:05 »
Nejlepší začátek je asi tady:
http://bit.ly/2kH49aL


Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #5 kdy: 29. 01. 2017, 13:10:54 »
Myslím, že takovým minimálním jazykem jsou operace Turingova stroje. Jinak ale programování funguje přesně opačně – zadání máte vyjádřeno bohatým přirozeným jazykem, a programátor to musí převést do primitivního jazyka počítačů.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #6 kdy: 29. 01. 2017, 13:15:07 »
ono zadani v prirozenem jazyce je asi nejlepsi ale programatori maji tendenci najit si vymluvu ze zadani je nejednoznacne, zakaznik nevi co chce, meni pozadavky .. proto bych rad to trochu formalizoval aby programator nemel jak klickovat ...

javaman ()

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #7 kdy: 29. 01. 2017, 13:21:23 »
Jestli jim to zadání píšeš stejně retardovaně jako tady, tak buď rád, že vůbec něco dostaneš a máš práci.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #8 kdy: 29. 01. 2017, 13:38:10 »
neco k veci lopato ?

gll

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #9 kdy: 29. 01. 2017, 13:39:55 »
nechat programátory komunikovat přímo s klientem?

Radovan.

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #10 kdy: 29. 01. 2017, 13:40:33 »
Začni tady: http://karel.oldium.net/ Je to dost minimální a máš tam i učebnici.
V akci: https://www.youtube.com/watch?v=R9ZeXiz_-B0

A tu spamující lopatu ignoruj, neumí naprogramovat ani násobilku.

javaman ()

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #11 kdy: 29. 01. 2017, 13:48:17 »
neco k veci lopato ?

Se ti snažím vysvětlit, že není problém u ostatních, ale v tvém retardovaném projevu. Až to zlepšíš, třeba zjistíš, že ostatní ti více rozumí. Je zbytečné vymýšlet nové jazyky, když neumíš ani ten náš. Nebo je to hlavně pro tebe, aby ses ho dokázal naučit? 10 slov a jednoduchá gramatika. To bys možná zvládl 8)

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #12 kdy: 29. 01. 2017, 14:06:42 »
ono zadani v prirozenem jazyce je asi nejlepsi ale programatori maji tendenci najit si vymluvu ze zadani je nejednoznacne, zakaznik nevi co chce, meni pozadavky .. proto bych rad to trochu formalizoval aby programator nemel jak klickovat ...
To, že zadání je nejednoznačné, zákazník neví co chce a mění požadavky, je pravda – ale žádný formalizovaný jazyk to nespraví. Protože zákazník pořád nebude vědět, co chce, a bude měnit zadání, a v tom formalizovaném jazyce to psát nebude. Takže musíte mít někoho, kdo to bude z jazyka zákazníka překládat pro programátora, kdo se se zákazníkem bude o jeho požadavcích bavit a bude mu pomáhat zjistit, co vlastně chce. Říká se tomu analýza a může jí dělat buď analytik, nebo přímo programátor – samozřejmě pokud k tomu má schopnosti a „zákazník neví co chce“ pro něj není výmluva, ale informace, že o tom se zákazníkem málo mluvil.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #13 kdy: 29. 01. 2017, 14:20:05 »
ja jsem s tim nikdy nemel problem naprosto jednoznacne se vyjadrit ohledne toho co chci, nikdy jsem dodatecne nemenil sve pozadavky, ani nechtel rozsireni funkcionality apod.. proto dost dobre nechapu jak s tim muze mit nekdy zadavatel problem u komplexnejsich veci

asi proto, ze jsem vzdy chtel primitivni jednoucelove veci ktere mely jen jednu funkci (cil), najmul jsem si vzdy nekoho pres freelancer.com

spis mne jen napadlo jestli by to slo i nejak formalizovat (treba u velkych IT projektu kde zadavatelem je CR nebo hl. m. Praha ) a jak je videt je lepsi asi zustat na pude prirozeneho jazyka jen si hlidat abych nedal prilezitost k te udajne nejednoznacnosti, zmene zadani atd ... proste komunikovat s programatory, vysvetlit co je cilovym stavem ke kteremu se ma dospet ohledne funkcionality atd...

javaman ()

Re:pseudocode-minimalisticka syntaxe
« Odpověď #14 kdy: 29. 01. 2017, 14:31:34 »
To vidíme i tady, jak jednoznačný jsi ;D Jeden by ti radši poslal nějaký peníze, abys dochodil alespoň základku.