LVM - manipulace se svazky

nobody(ten pravej)

Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #45 kdy: 23. 01. 2017, 16:40:27 »
- na backup server udělat první/zahajovací clon LVM pomocí dd

ti vazne hrabe? nebo proc chces delat tu totalni kravinu s dd? pokud vazne potrebujes aby ti ji nekdo schvalil, tak hod dotaz na forum Materidousky nebo neceho co ctou deti ve skolce ;)


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #46 kdy: 23. 01. 2017, 16:45:49 »
A ještě bych doplnil, že před vytvořením snapshotu je dobré udělat sync; aby se propsaly aktuální změny na disk a to pokud budeš zastavovat aplikace, tak po jejich zastavení, pokud ne, tak prostě před snapshotem.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #47 kdy: 23. 01. 2017, 16:45:53 »
Citace
Není zač, tak nějak to je. Ještě upozorním, že záloha DB je dost samostatná věc, na úrovni fs bude fungovat, ale pokud je DB větší a je v ní nějaký pohyb, budeš v podstatě pokaždé dělat full backup. To se potom řeší vynecháním DB z rsync, nějakou plnou zálohou třeba jednou týdně (může být i ta fs) a potom se k tomu zálohují redo logy / transaction logy, ale to už je databázově závislý. Pokud tam DB nemáš, nebo není moc velká, netřeba řešit.
ohledne tech databazí...pokud by se osefovalo pauznuti sluzby co s databazí manipuluje, tak bych ty databaze resit nemusel pokud to dobre chapu
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

nobody(ten pravej)

Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #48 kdy: 23. 01. 2017, 16:46:11 »

sorry, beru (snad) zpet, nevsiml sem si ze nez sem odpovedel na delsi dobu otevrenou stranku, tak uz pribyla page 3 ;)

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #49 kdy: 23. 01. 2017, 16:48:30 »
Citace
sorry, beru (snad) zpet, nevsiml sem si ze nez sem odpovedel na delsi dobu otevrenou stranku, tak uz pribyla page 3 ;)
omluva prijata :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #50 kdy: 23. 01. 2017, 16:52:32 »
Citace
Není zač, tak nějak to je. Ještě upozorním, že záloha DB je dost samostatná věc, na úrovni fs bude fungovat, ale pokud je DB větší a je v ní nějaký pohyb, budeš v podstatě pokaždé dělat full backup. To se potom řeší vynecháním DB z rsync, nějakou plnou zálohou třeba jednou týdně (může být i ta fs) a potom se k tomu zálohují redo logy / transaction logy, ale to už je databázově závislý. Pokud tam DB nemáš, nebo není moc velká, netřeba řešit.
ohledne tech databazí...pokud by se osefovalo pauznuti sluzby co s databazí manipuluje, tak bych ty databaze resit nemusel pokud to dobre chapu
Pokud si jsi jistej, že se všechno opravdu commitlo, tak teoreticky ne, ale pokud ji budeš zálohovat na úrovni FS, raději bych ji zastavil, pokud nějakým dumpem, bylo by dobré provést pro jistotu lock. Ale to může být u každé DB jinak. Přiznám se, MariaDB/MySQL jsem už dlouho nepotřeboval řešit, ale třeba na Oraclu může mít přímo DB nějaké naplánované úlohy a trefit se do nich se zálohou by nemuselo být nejvhodnější. Takže opět, podíval bych se na konkrétní DB a na best practices, tam zálohování na 100 procent bude.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #51 kdy: 23. 01. 2017, 17:03:29 »
od sameho zacatku je mi jasne ze dd ma smysl jen pri unmountlem zarizeni.....to jsem byl ochoten udelat - jednou pro ziskani vychozich dat
s tím ze dale bych to jen prikrmoval snapshotama

Vyborne! Ovsem muzete si dovolit tu herku zastavit na nekolik hodin nebo treba dva dny, podle velikosti disku? A co byste tim ziskal? Ze stravite hafo casu prenasenim nesmyslu, jako prazdne misto? Proc, proboha? Proc to nemuzete rsyncovat hned napoprve? Za co, soudruzi, za co?

Co byste eventuelne mohl udelat, aby vam tam celou vecnost nevisel snapshot, pokud by to byl problem, tak byste napoprve rsyncoval bezici virtual, pricemz ziskana kopie asi nebude v prilis dobrem stavu. Ale bude v dostatecne dobrem stavu na to, abyste nasledne mohl udelat rsync proti snapshotu, ktery uz probehne rychleji, protoze bude jen opravovat chyby. Ale najdete si, ktery parametr rsyncu vynuti kompletni kontrolu vsech souboru blok po bloku, bez ohledu na sedici timestamp a velikost. Jinak by mozna nektere chyby mohly ujit pozornosti.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #52 kdy: 23. 01. 2017, 17:07:03 »
Citace
Vyborne! Ovsem muzete si dovolit tu herku zastavit na nekolik hodin nebo treba dva dny, podle velikosti disku? A co byste tim ziskal? Ze stravite hafo casu prenasenim nesmyslu, jako prazdne misto? Proc, proboha? Proc to nemuzete rsyncovat hned napoprve? Za co, soudruzi, za co?

Co byste eventuelne mohl udelat, aby vam tam celou vecnost nevisel snapshot, pokud by to byl problem, tak byste napoprve rsyncoval bezici virtual, pricemz ziskana kopie asi nebude v prilis dobrem stavu. Ale bude v dostatecne dobrem stavu na to, abyste nasledne mohl udelat rsync proti snapshotu, ktery uz probehne rychleji, protoze bude jen opravovat chyby. Ale najdete si, ktery parametr rsyncu vynuti kompletni kontrolu vsech souboru blok po bloku, bez ohledu na sedici timestamp a velikost. Jinak by mozna nektere chyby mohly ujit pozornosti.
jestli jsi spravne cetl, psal jsem v minulem case 'byl jsem ochoten'...ale vzhledem k informacim, ktere jsem ziskal od trpelivych rádců jsem pochopil, že dd mohu klidně vynechat
už se k tomu prosím nevracej, toto už je za námi...děkuji
« Poslední změna: 23. 01. 2017, 17:09:37 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LVM - manipulace se svazky
« Odpověď #53 kdy: 23. 01. 2017, 19:47:30 »
od sameho zacatku je mi jasne ze dd ma smysl jen pri unmountlem zarizeni.....to jsem byl ochoten udelat - jednou pro ziskani vychozich dat

Goto. To snad není možné.

 :o :o :o

Pořád hledá zdůvodnění :D

https://youtu.be/kG2F3apEcnI :D