Jaký doporučíte antivirus pro Linux?

Tired

Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« kdy: 15. 01. 2017, 22:10:25 »
Zdravím, potřeboval bych si trošku rozšířit obzory a chtěl bych poprosit o pár informací. Plánuji, že si pořídím pro svůj Linux nějaký antivirus. Našel jsem nějaké zdarma, nějaké za peníze, ale co se jejich kvality týče, nemám moc přehled. Jaký byste mi doporučili a proč?


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2017, 22:27:57 »
Mam zato ze antivir pro linux je jen v pripade ze linux funguje jako mailserver a antivir kontroluje postu ktera bude dorucena treba na windowsi stanice
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Youda

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2017, 22:42:59 »
Mam zato ze antivir pro linux je jen v pripade ze linux funguje jako mailserver a antivir kontroluje postu ktera bude dorucena treba na windowsi stanice

Existujou i opravdove antiviry pro Linux, napr Mcafee ViruScan, ktere jsou povesene na kernelu na otevirani souboru a vsecko prolizaji.
Vykonnostni dopad je brutalni, IO vykon pocitace klesne na cca 20%.
Ma to jedine pouziti, kdyz od kokotu sekuritaku prijde blabol, ze ve vsech systemech musi byt antivirus, jine vyuziti to nema.


pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2017, 22:57:33 »
Amavis. ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2017, 23:00:22 »
Ma to jedine pouziti, kdyz od kokotu sekuritaku prijde blabol, ze ve vsech systemech musi byt antivirus, jine vyuziti to nema.

Tak tam das clamav a mas splneno. Nic tam sice nebude delat, ale to nevadi.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2017, 23:01:29 »
Amavis. ;)

Doufam, ze ten smajlik tam neni omylem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2017, 23:04:40 »
@Tired: Jestli si s tim antivirem nedelate pulky, tak zkuste clamav + neco z https://sourceforge.net/projects/unofficial-sigs/ . Samotny clamav je uple ma hovno.

Tired

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2017, 23:30:28 »
@Tired: Jestli si s tim antivirem nedelate pulky, tak zkuste clamav + neco z https://sourceforge.net/projects/unofficial-sigs/ . Samotny clamav je uple ma hovno.

Ani ne, tak trošku si s tou myšlenkou nasazení nějakého antiviru pohrávám. Sice jsem s Linuxem neměl dosud žádný vážnější problém, ale řekl jsem si, že se po nějakých antivirech podívám. Našel jsem něco placeného, něco zdarma, ale jednak toho nebylo moc, jednak nevím, jak je co dobré, jestli se třeba vyplatí zaplatit za NOD nebo jestli je srovnatelně dobrý nějaký antivirus zdarma... Sice těch hrozeb na Linux prý není moc, ale někde jsem už četl, že se něco sem tam objevuje, takže si hackeři začínají všímat už i tohohle OS.

mikrom

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2017, 23:47:41 »
... Plánuji, že si pořídím pro svůj Linux nějaký antivirus. Našel jsem nějaké zdarma, nějaké za peníze, ale co se jejich kvality týče, nemám moc přehled.

Nechapem sice, naco chces AV na Linux - ale urcite skus najprv nieco, co je zdarma.

Otazka je co si od toho slubujes . ci dobry AV engine, alebo dobra sprava viacerych zariadeni, atd ...

Kedysi som pouzival na Windows ESET, bol dobry ale s kazdou novou verziou sa mi zdal tazkopadnejsi - takze som sa nan vykaslal, a dlhe roky som potom pouzival na Windows doma zdarma Avira free antivirus. Je to super antivirus. No muselo sa to instalovat, nastavovat a spravovat na kazdom PC separatne.
 
Jakmile mi doma pribudlo viac pristrojov s Windows (t.j. decka + manzelka) vyuzil som ponuku McAfee, ktory bol na novych notebookoch predinstalovany. Licencia na neobmedzeny pocet zariadeni v domacnosti bola bezkonkurencna a spravuje sa to velmi sikovne cez web. Na kvalitu tohto antiviru som sice cital dost kritiky, ale zatial sa mi nikto z clenov rodiny nestazoval, ze by mal so svojim windows zariadenim problem (t.j. virus). Support maju online super, lenze pozor - nie pre SR alebo CR - tam je to uplne na hovno - riesi sa to cez email po anglicky - asi do US a je to totalne tazkopadne. Hovorim nemecky, tak som vyuzil uz 2 krat rakusky online support a vsetko mi vyriesili cez online chat ihned. Musim povedat ze taky super support som predtym este nikde nezazil, takze asi licenciu na neobmedzeny pocet zariadeni v domacnosti predlzim aj na dalsi rok.

Ja osobne ako jediny z rodiny teraz pouzivam Linux a antivrus chvalabohu zatial nepotrebujem  :)

A este ma napada, ze kolega neda dopustit na free AVAST...je vraj aj pre Linux.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2017, 23:59:10 »
Ani ne, tak trošku si s tou myšlenkou nasazení nějakého antiviru pohrávám. Sice jsem s Linuxem neměl dosud žádný vážnější problém, ale řekl jsem si, že se po nějakých antivirech podívám. Našel jsem něco placeného, něco zdarma, ale jednak toho nebylo moc, jednak nevím, jak je co dobré, jestli se třeba vyplatí zaplatit za NOD nebo jestli je srovnatelně dobrý nějaký antivirus zdarma... Sice těch hrozeb na Linux prý není moc, ale někde jsem už četl, že se něco sem tam objevuje, takže si hackeři začínají všímat už i tohohle OS.

Potiz je, ze si kazdeho OS vsimaji autori malware nekdy i dlouho predtim, nez si autori antiviraku nasledne vsimnou vznikleho malware. Tim vznika nekdy i nekolikamesicni okno, kdy se muze OS nakazit.

Pokud ale chytnete nakazu do Linuxu, vetsinou z toho muzete vinit jen sebe sama. U Widli je v tom kolikrat user nevinne, nekdo treba sikovne vyuzil nejake pekne diry v MS softu. To se teoreticky muze stat i na Linuxu, ale nastesti to zatim je velmi vzacne a s ohledem na malou penetraci Linuxu na desktopy to tak jeste nejakou dobu asi bude.

V kazdem pripade, clamav neni ten druj antiviraku, ktery bezi jako daemon a neustale skanuje system, napriklad binarky pred spustenim, cimz by zpomaloval system zpusobem, ktery zname z Widli. Clamav si hezky pustite rucne a projedete si s nim podezrely soubor. Nebo si ho napojite na mailer a on vam bude kontrolovat prilohy. Ale vetsinou je to akorat zbytecny opruz.

mikrom

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #10 kdy: 16. 01. 2017, 00:00:48 »
... jestli se třeba vyplatí zaplatit za NOD nebo jestli je srovnatelně dobrý nějaký antivirus zdarma...
Podla mojho nazoru by som povedal ze nevyplati: NOD je moc predrazeny, AVIRA je IMHO tak isto dobry ako NOD a je zdarma.
AVAST je tiez zdarma, ale som ho neskusal - no moj kolega pouziva a pochvaluje free AVAST.


Kit

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #11 kdy: 16. 01. 2017, 00:05:00 »
Antivirák do Linuxu jsem nikdy neinstaloval. Přece si ho nezasviním malwarem.

mikrom

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #12 kdy: 16. 01. 2017, 00:20:03 »
... NOD je moc predrazeny ...
teraz na to kukam, ze chcu 39,90 na 1 PC na 1 rok :)

Kit

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #13 kdy: 16. 01. 2017, 00:21:43 »
... NOD je moc predrazeny ...
teraz na to kukam, ze chcu 39,90 na 1 PC na 1 rok :)

Už i malware je placený?

Too

Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« Odpověď #14 kdy: 16. 01. 2017, 09:39:41 »
Potrebuji antivir kdyz mam gentoo a vsechno si kompiluji sam?