Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #120 kdy: 12. 01. 2017, 16:54:12 »
A ještě bych přidal:

17. Umí bootovat MBR/GPT disky bez ohledu na to, jestli má PC BIOS nebo UEFI.


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #121 kdy: 12. 01. 2017, 16:59:16 »
ja bych to nerozchodil nebo po dlouhem googlovani a metodou pokys - omyl - reinstal, bohuzel
holt linux nepatri do rukou beznych uzivatelu jako ja
mozna jsi nevedomky zminil dve dalsi linuxovy vychytavky - dobra podpora cow FS - tj. snapshotovani - takze reinstall prakticky neni treba a relativne slusnou dokumentaci, takze klikani pokus/omyl se v linuxovém světě az zas tak casto nepěstuje.

Youda

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #122 kdy: 12. 01. 2017, 17:07:42 »
nejake vychytavky
treba dostupny metriky v /proc .. je celkem prijemny kdyz si ze stejnyho mista muzu zjistit cisla z interfacu, filesystemu, os, atd. 

Ale jinak moc nechapu dotaz, win a lin jsou uplne jiny ekosystemy pro ruzny uziti.. Cela platforma windows je dnes IMO (celkem povedena) konzole na provozovani GUI sofrware a her na platforme x86_64.. ..ostatni vyuziti spis vyuzivaji dostatku programatoru a adminu pro tuhle platformu, ale na aktualni technologie a pristupy si clovek musi pockat.

Tohle vyplyva z historie.  Wokenice vznikly postupnym vyvojem textoveho procesoru, dokonce i GUI subsystem W95 se jeste doladoval pro potreby MS Office. Puvodni wokna stouzily jako chytrejsi psaci stroj a podpora internetu nebyla ve W3.11 vubec (musel se instalovat Trumpet Winsock) a ve W95 byla po instalaci defaultne vypnuta, muzelo se to po instalaci explicitne zapnout na sitovce.
Linux vznikl vyvojem hobby implementace UNIXu. UNIX byl od pocatku profi sitovy OS, graficka konzole dokonce v pocatcich ani lokalne nefungovala, jenom po siti pres XWin terminaly.

A tahle historie se s obema tahne, serverove pokusy Woken jsou hodne utrpneho smichu.
Linuxova podpora lokalni grafiky donedavna pramizerna a i nyni ma co dohanet, XWindow v roce 2017 je ostuda.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #123 kdy: 12. 01. 2017, 17:11:00 »
ByCzech, Kit, JoseD - diky za priklady vychytavek (zejm. ByCzech) ale je to na mne dost slozity, prijde mi ze linux je mocny nastroj ve spravnych rukou pak zadupe win do zeme ... jenze to se netyka mne, vetsinu vychytavek bych bud nevyuzil nebo byl schopen rozchodit jen po velkem googleni a drine (premysleni jak to vlastne pod kapotou funguje)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #124 kdy: 12. 01. 2017, 17:24:21 »
ByCzech, Kit, JoseD - diky za priklady vychytavek (zejm. ByCzech) ale je to na mne dost slozity, prijde mi ze linux je mocny nastroj ve spravnych rukou pak zadupe win do zeme ... jenze to se netyka mne, vetsinu vychytavek bych bud nevyuzil nebo byl schopen rozchodit jen po velkem googleni a drine (premysleni jak to vlastne pod kapotou funguje)

Vzhledem k tomu, že hromadu těch vychytávek si nemůžou vynachválit běžní uživatelé, kteří si ani neumějí obnovit Windows do továrního nastavení nedej bože aby po nich někdo chtěl vracet se v bodech obnovy, používat (velmi chudé) obnovovací nástroje z instalačního média nebo dokonce čistou reinstalaci a vyladění OS do použitelného stavu. Prostě běžní franta uživatelé, kteří se setkali s nainstalovaným PC s Linuxem poprvé v životě, tak si myslím, že se pletete. BTW. po převzetí PC s nainstalovaným Linuxem to sami doporučují známým, přestože to vidí poprvé v životě.

Pokud se vy považujete za schopnějšího než tihle BFU, tak si myslím, že to u vás není o neschopnosti něco využít a rozchodit, ale o neochotě se naučit pár nových věcí. U Windows musíte mít taky určitou mírů znalostí, aby jste s nimi mohl nakládat víc, než jen pustit prohlížeč nebo nějakou hru ap.


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #125 kdy: 12. 01. 2017, 17:41:35 »
ByCzech, Kit, JoseD - diky za priklady vychytavek (zejm. ByCzech) ale je to na mne dost slozity, prijde mi ze linux je mocny nastroj ve spravnych rukou pak zadupe win do zeme ... jenze to se netyka mne, vetsinu vychytavek bych bud nevyuzil nebo byl schopen rozchodit jen po velkem googleni a drine (premysleni jak to vlastne pod kapotou funguje)

Vzhledem k tomu, že hromadu těch vychytávek si nemůžou vynachválit běžní uživatelé, kteří si ani neumějí obnovit Windows do továrního nastavení nedej bože aby po nich někdo chtěl vracet se v bodech obnovy, používat (velmi chudé) obnovovací nástroje z instalačního média nebo dokonce čistou reinstalaci a vyladění OS do použitelného stavu. Prostě běžní franta uživatelé, kteří se setkali s nainstalovaným PC s Linuxem poprvé v životě, tak si myslím, že se pletete. BTW. po převzetí PC s nainstalovaným Linuxem to sami doporučují známým, přestože to vidí poprvé v životě.

Pokud se vy považujete za schopnějšího než tihle BFU, tak si myslím, že to u vás není o neschopnosti něco využít a rozchodit, ale o neochotě se naučit pár nových věcí. U Windows musíte mít taky určitou mírů znalostí, aby jste s nimi mohl nakládat víc, než jen pustit prohlížeč nebo nějakou hru ap.

ja jsem zatim na macbook pro 10 let starym core 2 duo a hraju si s tim bsd pod kapotou (homebrew, macports, fink)
v podstate jsem schopen si vygooglit nejaky prikaz vcetne parametru a pastnout to do terminalu
nejake vetsi konfigurace souboru v terminalu, apple scripty atd. uz jsou nad moje stavajici moznosti

ale chci si nainstalovat pres wubi na win ntbk ubuntu a trosku si to otukat ... bude to chtit asi more casu zvlast pokud neco nebude chodit out of the box

Youda

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #126 kdy: 12. 01. 2017, 18:03:06 »
ByCzech, Kit, JoseD - diky za priklady vychytavek (zejm. ByCzech) ale je to na mne dost slozity, prijde mi ze linux je mocny nastroj ve spravnych rukou pak zadupe win do zeme ... jenze to se netyka mne, vetsinu vychytavek bych bud nevyuzil nebo byl schopen rozchodit jen po velkem googleni a drine (premysleni jak to vlastne pod kapotou funguje)

Vzhledem k tomu, že hromadu těch vychytávek si nemůžou vynachválit běžní uživatelé, kteří si ani neumějí obnovit Windows do továrního nastavení nedej bože aby po nich někdo chtěl vracet se v bodech obnovy, používat (velmi chudé) obnovovací nástroje z instalačního média nebo dokonce čistou reinstalaci a vyladění OS do použitelného stavu. Prostě běžní franta uživatelé, kteří se setkali s nainstalovaným PC s Linuxem poprvé v životě, tak si myslím, že se pletete. BTW. po převzetí PC s nainstalovaným Linuxem to sami doporučují známým, přestože to vidí poprvé v životě.

Pokud se vy považujete za schopnějšího než tihle BFU, tak si myslím, že to u vás není o neschopnosti něco využít a rozchodit, ale o neochotě se naučit pár nových věcí. U Windows musíte mít taky určitou mírů znalostí, aby jste s nimi mohl nakládat víc, než jen pustit prohlížeč nebo nějakou hru ap.

ja jsem zatim na macbook pro 10 let starym core 2 duo a hraju si s tim bsd pod kapotou (homebrew, macports, fink)
v podstate jsem schopen si vygooglit nejaky prikaz vcetne parametru a pastnout to do terminalu
nejake vetsi konfigurace souboru v terminalu, apple scripty atd. uz jsou nad moje stavajici moznosti

ale chci si nainstalovat pres wubi na win ntbk ubuntu a trosku si to otukat ... bude to chtit asi more casu zvlast pokud neco nebude chodit out of the box

http://wiki.ubuntu.cz/instalace/wubi
----
Instalace pomocí Wubi již není podporována a může vám zásadně poškodit systém!

 Wubi byl speciální instalátor Ubuntu určený pro operační systém MS Windows, který umožňoval Ubuntu nainstalovat a odinstalovat stejně jako kteroukoli jinou aplikaci určenou pro Windows. Mohli jste tak Ubuntu vyzkoušet bez nutnosti dělení disku, instalace zavaděče a bez obav ze ztráty dat.
----

Pokud si chces hrat s linuxem na woknech, pouzil VMWARE player, virtualbox, zkratka oblibeny hypervisor.
Tomu WUBI nevestim dlouhe trvani, MS ma dlouholetou tradici ve vykopnuti projektu a hned vzapeti v jeho zruseni. WUBI bude imho to same

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #127 kdy: 12. 01. 2017, 18:21:17 »
Puvodni wokna stouzily jako chytrejsi psaci stroj a podpora internetu nebyla ve W3.11 vubec (musel se instalovat Trumpet Winsock) ...

Upresneni (jestli se dobre pamatuju): Widle 3.10 nemely tcp/ip stack, 3.11 jiz ano.

3.11 zaroven byly tou revolucni verzi, ktera nam dala bozskou manu v podobe registry. Zatim jenom jako obchcavku, kdy se proparsovaly textove konfiguraky a narvaly do binarni databaze. Ta obcas padala, ale stacilo ji vymazat a vytvorila se znovu.

Registry byly takovy uspech a vzbudily takove nadseni, ze tu s nami uz zustaly, ovsem bez moznosti vymazani a obnoveni z textovych konfiguraku (ktere ve Widlich stejne staly za starou belu - byl to bordel a obvykle bez komentaru).

xxx

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #128 kdy: 12. 01. 2017, 18:22:15 »
Dobra vychytaka je ze na Linuxu dela program pouze (vetsinou) jednu vec, tu ale zato dela perfektne. Pro dosazeni cile je nutne programy kombinovat (pipes). Napr. takovy recode --force utf8..flat je na odstraneni diakritiky velmi mocna vec. Na Win jsem jenom kvuli tomu musel pouzivat PSPad a klikat pres GUI... nepohodlne.

Nesporim, ze sa to niekomu moze pacit, ale toto je typicka feature, ktora beznemu pouzivatelovi vobec nic nehovori a neda. Ja napr. Linux pouzivam (profesionalne neadministrujem) uz skoro 20 rokov a nikdy som nenarazil na problem, kde by bolo extra vyhodou pouzivat jednoucelove programy a pajpovat ich. Ked potrebujem, tak so to tak naskriptujem, lebo mi take prostriedky dava platforma, ale je mi to celkom ukradnute.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #129 kdy: 12. 01. 2017, 18:26:32 »
ByCzech, Kit, JoseD - diky za priklady vychytavek (zejm. ByCzech) ale je to na mne dost slozity, prijde mi ze linux je mocny nastroj ve spravnych rukou pak zadupe win do zeme ... jenze to se netyka mne, vetsinu vychytavek bych bud nevyuzil nebo byl schopen rozchodit jen po velkem googleni a drine (premysleni jak to vlastne pod kapotou funguje)

Co presne vas nuti vyuzivat uplne vsechny moznosti Linuxu? Je zde snad nekdo, kdo vsechny moznosti Linuxu vyuziva? Si proste najdete nejaky levny repasovany notebook a zkuste to. Mozna by bylo dobre, aby vam nekdo kybicoval pri nejakem zakladnim nastavovani veci pod kapotou, ale i bez toho vam Linux muze dat funkcni a obvykle nepadavy desktop.

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #130 kdy: 12. 01. 2017, 18:32:04 »
Windows mají Laela Blábola.

A tak je to dobře...

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #131 kdy: 12. 01. 2017, 18:39:35 »
Puvodni wokna stouzily jako chytrejsi psaci stroj a podpora internetu nebyla ve W3.11 vubec (musel se instalovat Trumpet Winsock) ...

Upresneni (jestli se dobre pamatuju): Widle 3.10 nemely tcp/ip stack, 3.11 jiz ano.

3.11 zaroven byly tou revolucni verzi, ktera nam dala bozskou manu v podobe registry. Zatim jenom jako obchcavku, kdy se proparsovaly textove konfiguraky a narvaly do binarni databaze. Ta obcas padala, ale stacilo ji vymazat a vytvorila se znovu.

Registry byly takovy uspech a vzbudily takove nadseni, ze tu s nami uz zustaly, ovsem bez moznosti vymazani a obnoveni z textovych konfiguraku (ktere ve Widlich stejne staly za starou belu - byl to bordel a obvykle bez komentaru).

docela doted nechapu jak novell netware dokazal prijit o svoji pozici defacto standartu v te dobe ...

Kit

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #132 kdy: 12. 01. 2017, 19:03:28 »
docela doted nechapu jak novell netware dokazal prijit o svoji pozici defacto standartu v te dobe ...

Protože MS v té době dělal nejen Win 3.11 a později i nástupce Win 9x, ale paralelně vyvíjel řadu NT, která byla pro jednoduché servery docela použitelná. Právě tato větev se stala základem pro W2k, WXP a jede v podstatě dodnes.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #133 kdy: 12. 01. 2017, 19:13:07 »
docela doted nechapu jak novell netware dokazal prijit o svoji pozici defacto standartu v te dobe ...

Oni meli verzi 2.20, ktera vykonove uz nebyla takovy zazrak a mela znacna omezeni na diskovou kapacitu - neco jako 250 MB na disk. Verze 3.x nakonec byla docela dobra, i kdyz ze zacatku tusim meli najake trable. Jako fileserver vykonove zcela bez konkurence. Dokonce meli i verzi SFT se zrcadlenim serveru, ale tusim jen v nektere z verzi 3.x (mozna 3.11). Asi se to moc neujalo a tak se na to nejak vykaslali.

Nacez prisla verze 4.x, kde se pokusili o jakesi directory services nebo jak se to. 4.x byla dost katastrofa, kde jsem se potykal s problemy drive na Novellu nevidanymi. Nicmene jako fileserver to bylo porad dobre a vykove neco, co Widle jeste dlouho nedokazaly nabidnout. Ale veci, jako ze neslo na konte vyzadovat heslo, protoze se tam pak nejak vubec nedalo prihlasit, dost naserou.

Dalsi potiz asi je v tom, ze se zacinaly pouzivat client/server aplikace, ktere na Novell existovaly jen jako nlm modul a kterych bylo dost malo. Nlm moduly navic bezely v NetWare bez ochrany pameti, i kdyz tehdejsi CPU (486) to uz umely.

A pak je tu IPX/SPX, ktery ve svete TCP/IP jaksi moc nevyhovoval a krome NetWare nemel nikde podporu. Neda se to snad ani routovat a pokud ano, tak urcite nebehalo po svete moc routeru, ktere na to byly stavene. A tou dobou uz Internet zacinal byt dost velky. Kdyz TCP/IP nejak dodelali, uz bylo asi pozde.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #134 kdy: 12. 01. 2017, 19:18:08 »
docela doted nechapu jak novell netware dokazal prijit o svoji pozici defacto standartu v te dobe ...

Protože MS v té době dělal nejen Win 3.11 a později i nástupce Win 9x, ale paralelně vyvíjel řadu NT, která byla pro jednoduché servery docela použitelná. Právě tato větev se stala základem pro W2k, WXP a jede v podstatě dodnes.

A první verzi NT označil 3.1, aby to vedle Novell Netware nevypadalo pozadu. Hned potom s minimálními změnami 3.5 a 3.51. A hned další verzi, která měla xicht 95tek 4.0. A to víte, uživatel na to slyší. Více proužků, více Adidas :-D