Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #75 kdy: 11. 01. 2017, 10:37:45 »
3) mount a jeho -o loop, pripadne jednoducha podpora jakychkoliv FS (a muzem pokracovat az po fuse) - slo by uvest priklady jak se pouziva, nejlepe na konkretnich modelovych situacich, konkretnich prikladech ?

loop: Nmontuju obraz CD/DVD nebo disku a muzu ho cist i modifikovat bez nejakych podivnych utilit z webu.

podpora jakychkoliv FS: Jednak v Linuxu prectu disk v temer kazdem formatu, kolikrat i znacne historickem. Tohle MS ani Apple neumi a u MS byly i doby, kdy Widle jedne rady neumely ani trochu pracovat s FS Widli jine rady. Jednak existuji FS pro linux typu smbnet, sshfs, ftpfs nebo jak se to. Velmi uzitecne. Namontuju treba stroj na druhem konci zmekoule do lokalniho adresare a krome rychlosti pristupu se to chova uplne jako lokalni disk.


v

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #76 kdy: 11. 01. 2017, 10:37:58 »
no jo a opet nejakej specifickej argument pro specifickou oblast. co takhle se bavit normalne, to znamena, ze clovek majici linux na notasu si jen tak neupravuje kernel, jak se mu zamane.
embedded linux je IMHO rozšířenější, linux na desktopu je IMHO okrajová věc

Anonym

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #77 kdy: 11. 01. 2017, 10:40:14 »
Existuje windows store. Dokonca uz od window 8. Takze centralizacia aplikacii je uz aj u windowsu.
Neni, v tuxovi mas repo distribuce, a pak repo tretich stran, ktery si muzes libovolne pridavat a odebirat. Zadny "nejvyssi buh" kterej rozhoduje o tom, co ano a co ne. Proto to ostatne ve widlich nikdo nepouziva a pouzivat nebude.


Kromě windows store existuje ještě chocolatey a pak je ještě v powershellu package manager do kterého jsou přidávat vlastní package-source.
Shrnutí
- Windows store - by default ve widnows aktivní, ale přes store se distribuují výhradně UWP aplikace, které z důvody bezpečnosti mají jistá omezení a běží v sandboxu - tzn utilita na konfiguraci systému nemůže být kvůli sandboxingu postavena na UWP, ale pro běžné programy proč ne, sám ho občas používám.
- power shell package management - ve windows je, stačí ho povolit a přidat repozitáře, kdysi jsem to používal s repozitářem chocolatey, pro vnitrofiremní apliakce by tohle mohla být cesta.
- chocolatey nástroj 3. strany, repozitář unattend instalátoru, ovládat se dá jak příkazovou řádkou tak to má prý i nějaké gui. použití je skoro stejné jako u apt-get a podobných "choco install nazev_programu" žádné klikání na next,next. jediná nevýhoda jsou updaty, chocolatey tuším umí i update ale spousta programů si doinstaluje nějakou svoji update service nebo si kontrolují a nabízí updaty při každém spuštění. 

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #78 kdy: 11. 01. 2017, 10:52:47 »
Kromě windows store existuje ještě chocolatey...

Jo, ale ne diky MS, ze jo. To uz proste nekdo nemohl vydrzet to, jak se ve Widlich instaluji a updatuji programy, protoze to je opravdu k posrani. Vsak tam take pisi "The sane way to manage software on Windows".
[/quote]

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #79 kdy: 11. 01. 2017, 10:53:46 »
to stahovanie packageov ma zabudovane aj Visual Studio a je to velmi dobra vec. Cez nuget stiahnete co potrebujete a mozte pracovat :)


Unknown

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #80 kdy: 11. 01. 2017, 12:58:23 »
Kromě windows store existuje ještě chocolatey...

Jo, ale ne diky MS, ze jo. To uz proste nekdo nemohl vydrzet to, jak se ve Widlich instaluji a updatuji programy, protoze to je opravdu k posrani. Vsak tam take pisi "The sane way to manage software on Windows".
[/quote]

Nulova informacni hodnota prispevku, Anonym hned na zacatku pise "produkt 3. strany"

Ravise

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #81 kdy: 11. 01. 2017, 13:17:21 »
Dale si muzu u okna nastavit, ze ma porad plavat na povrchu a tak muzu ty poznamky delat i pomoci select & paste - asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam
Přepisuju z webové stránky jinam, tak si prohlížeč připnu nahoru a zmenším. Chci mít po ruce kalkulačku - připnu si jí nahoru a nemusím jí nikde hledat.

Citace: Lojza
Všechno je soubor. Zálohovat flash disk? dd if=/dev/sdc of=zaloha - a co kdyz usb flash neni sdc, jak zjistim ze usb je prave sdX, jina zarizeni (a jejich pripadne partisny) maji jaka oznaceni ?
Holt to není "tupé" C:, D:, E:, ale zase mám zálohu přímo v jednom souboru který na tu flash napíšu a je to obnovené, než jenom vykopírované soubory (byť třebas zipnuté)
Citace: Lojza
Rolování nad lištou programu zaroluje okno do lišty.- asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam
Myslel jsem že jsem se vyjádřil srozumitelně, ale možná že ne, zkusím to jinak

Kód: [Vybrat]
+----------------+
|   titulek okna |   <--- nad tímhle zaroluju kolečkem
+----------------+
|                |
|  obsah okna    |
+----------------+

+----------------+
|   titulek okna |   <--- a mám z toho jenom titulek
+----------------+
Společně s rotací oken kolečkem myši používám na přehazování oken co vyplňují většinu obrazovky. Typicky web/lyx/kancl.

Citace: Lojza
Když jednou za pět let přeinstalovávám systém na nový, /home připojený na vlastním oddílu se mi zachová - pri zachovani /home na vlastnim oddilu pri preinstalaci OS ale musim nejak nove instalovanemu systemu rict kde je /home, jak ?
Při instalaci vyberu oddíl, vyberu přípojný bod (/home), zkontroluju si že "formátovat" se nebude. Už je to doba co jsem naposledy instaloval windows, takže nevím jestli jejich instalátor vůbec počítá s něčím jiným než s tím že bude jeden velký disk C:

Ondro

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #82 kdy: 11. 01. 2017, 13:36:36 »
ty blaho, kto jsi upravuje kernel, nebo dela zaplaty? :D co se tady clovek nedozvi  ;D. Mozna takovej javista, delajici nejakej IS pro banku pod linuxem, si bude delat zaplatu nebo upravovat kernel, mozna to udela v jave. Na Androidu si taky spravujete kernel? :D
u embedded aplikací to je docela běžná věc

Je to bezna vec a vyborna vec, vdaka ktorej bezi linux na kadecom. Takto upravujem Debian(aj kernel) pre nase embeded zariadenie. Je to vyborna skola a naucil som sa par zaujimavych veci a ziskal som vecsi prehlad a znalosti ako niektore veci funguju. Niektore veci bolo tazsie najst, predsalen kernel je poriadne velky.

S windows by som mal smolu, brat tak ako to je alebo smolik.
Osobne som na zaciatku prechadzal na linux kvoli cene. Neskor som zistil, ze vyhody linuxu su niekde inde ako to ze je zadarmo.
Je to o slobode. Nielen v praci je to pre mna neocenitelna vec. Ziadne riesenie licencnych problemov(ani MS sa nevyzna vo vlastnom licencovani), ziadne umele obmedzenia pouzitia a limity, ziadne nutenie veci robit len tym jednym "spravnym sposobom",..... Samozrejme s tou slobodou je potrebne vediet narabat a vnimat, ze ako v beznom zivote moja sloboda konci tam, kde zacina sloboda druheho cloveka.

Ano, linux ma vychytavky, ktore niesu vo Windows. Tou njavecsou vychytavkou je sloboda.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #83 kdy: 11. 01. 2017, 13:40:16 »
neviem ako vy, ale ja sa citim slobodny aj pri pouzivani windowsu :)

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #84 kdy: 11. 01. 2017, 14:13:49 »
To ukladani nastaveni pod Widlema je za trest. Kazda aplikace nekde jidne, ikdyz pouzivaji slozku s uzivatelem, tak je tam kotel mist kam to strkat (napr. savy her se casto neukladaji do te games slozky, nastaveni aplikaci si veci cpou primo do uzivatele, prestoze jsou na to jine slozky atp.). Registry jsou neuveritelnej bordel, oproti tomu "primitivni" textove konfiguraky obsahujici i dokumentaci jsou zlate.

S rozsypanim OS po zmene HW u me jasne vedou Widle. Rozsypaly se me pri zmene MB, systemoveho disku, procesoru a posledne, coz me velmi (neprijemne) prekvapilo i pri vymene grafiky. Naopak Tux se me zmenou HW jeste nerozbil nikdy. Uz jsem to nekolikrat psal - na domacim "servru" se vystridalo urcite pres deset ruznych kusu HW (mobo, cpu [jini vyrobce], pameti, disky i systemovy), upgradoval jsem 2x Debian. U Widli nemusim menit HW a upgrade, i primy, (napr. XP->7 nebo 8->10) vetsinou dopada bidne - sice to nabehne, ale aplikace jsou nainstalovane nejak "napul", protoze se asi nejake zmeny v OS nepromitly pro nainstalovanych veci (registry? jine usporadani adresaru? netusim). O tom, ze bych Widle upgradoval upsesne na nekolikrat radeji ani nepremyslim.

vychytavka linuxu? temer zadny original driver na grafickou kartu, kterej by taky fungoval, problemy s tiskarnou a hafo dalsich vychytavek :)

Mam opacnou zkusenost s GTX 1070. Pod Tuxem vicemene bez problemu, proste nainstaluju balik z repa. Pod Widlema katastrofa - ovladace se odmitly nainstalovat, protoze neni aktualni system. Az v tomto bode jsem zjistil, ze je vlastne s legalni instalaci Win 10 neco spatne a ze pul roku (tipuju, mozna dyl) nefungovaly oficialni updaty. Pri pokusu o nainstalovani problematickeho updatu to vzdy spadlo, provedl se rollback a update nebyl nainstalovan => ovladace grafiky na te instalaci Widli se nikdy nenainstaluji. Zkousel jsem ruzna moudra z for (i oficialniho), az jsem nekonec skoncil u toho reinstallu (ktery radili i na ofiko foru). Od placeneho OS jsem ocekaval, ze bude mit lepsi kompatibilitu s hernim HW (kdyz drtiva vetsina her pro PC je na Widle) a ze kdyz je ten OS tak rozsireny, tak bude mit reseni problemu alespon na urovni toho minoritniho Tuxe (Ubuntu).

PS: Ten bug s rozbitymi updaty, kde neni jine moznosti nez reinstallu, se mi stal na dvou instalacich Win 10 ze 2 instalaci (smula, nebo je ten system tak spatny?). Jedno PC je herni low end, druhe herni mid, rozhodne to nebyly zadne prehistoricke kousky (ty paradoxne ted lepe zvlada Tux).

neviem ako vy, ale ja sa citim slobodny aj pri pouzivani windowsu :)

No, ja ne. Ve srovnani s Tuxem, kde muzu vymenit snad vse (nebo mozna opravdu vse?), jsou Widle jak nejaky mrzak. Pocinaje DE a konce FS.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #85 kdy: 11. 01. 2017, 14:14:38 »
Dale si muzu u okna nastavit, ze ma porad plavat na povrchu a tak muzu ty poznamky delat i pomoci select & paste - asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam
Přepisuju z webové stránky jinam, tak si prohlížeč připnu nahoru a zmenším. Chci mít po ruce kalkulačku - připnu si jí nahoru a nemusím jí nikde hledat.

Kdyz vam to tak vyhovuje, tak blahopreji. Me vyhovuje okno na povrchu a jsem rad, ze takovou moznost mam. Ostatne jsou i lidi, kteri letitym cvicenim jogy dosahly toho, ze se levym chodidlem dokazi podrbat za pravym uchem a jeste pri tom stoji na hlave.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #86 kdy: 11. 01. 2017, 14:15:54 »
neviem ako vy, ale ja sa citim slobodny aj pri pouzivani windowsu :)

Pocit svobody pri pouzivai Widli vznika vedomim, ze Widle muzu kdykoliv prestat pouzivat. Zatim nastesti nejsou povinne.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #87 kdy: 11. 01. 2017, 14:33:38 »
ak sa pozrieme na tu slobodu z obecneho pohladu, tak je to len pojem, aby mali ludia lepsi pocit. v dnesnej dobe vsak dokazu sledovat ci mate linux alebo windows

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #88 kdy: 11. 01. 2017, 14:55:16 »
Jak v dnesni dobe? Fingerprinting je stara vec, nmap ho umel uz v praveku. A co ma jako byt, ze nekdo zjisti, ze mam Linux?

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #89 kdy: 11. 01. 2017, 15:05:01 »
ak sa pozrieme na tu slobodu z obecneho pohladu, tak je to len pojem, aby mali ludia lepsi pocit. v dnesnej dobe vsak dokazu sledovat ci mate linux alebo windows
V Linuxe si na rozdiel od wydlí viem kontrolovať čo systém o sebe prezradí do sveta. Takže keď nechcem pustiť do sveta nič, počítač sa bude tváriť ako čierna diera. Prehliadač urobí tiež to, čo chcem ja. Keď  chcem aby o mne nič neprezradil, nepovie ani mäkké F.
Rovnako napríklad nginx na mojom serveri neprezradí svoju verziu ani na akom OS beží.
Ešte lepšie ako Linux sa v tomto ohľade vedia správať *BSD.