Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #30 kdy: 10. 01. 2017, 23:10:56 »
Mě teda webdav pod linuxem fungoval vždy ok - narozdíl od windows, kde nefungoval (skoro) nikdy. Ale je to už pár let, co jsem se s tím zabýval

Ale jo, on funguje. Ale klient je dost nekomfortni. Jako uzivatel bych ocenil klikatko, kde muzu nastavit bandwidth, aby mi to nedusilo linku a ja nemusel bandwidth resit kdovi jak a mohl si to preklikat kdykoliv podle potreby. Take bych ocenil, kdyby se pri kopirovani na WebDAV soubor nacpal nekam do cache a odtamtud se na pozadi synchronizoval, abych se nemusel pul dne koukat na kopirovaci dialog. Tez by bylo hezke, kdybych mohl WebDAV adresar odmontovat kdykoliv chci a to i jinak, nez rebootem s tim, ze synchronizace se znovu rozjede az to zase namontuju.

Zkousel jsem ruzne klienty a z zadneho jsem nebyl na vetvi. S ruznymi byly ruzne problemy a nektere se mi vubec nepodarilo rozjet. Neco praktickeho, jako treba http://directnet-drive.net/ jsem na Linux nenasel. Pa jsem se na to stejne vy......, protoze jsem zjistil, ze nabizene WebDAV servery na Internetu stejne obvykle nefunguji nebo nefunguji s klienty, ktere jsem pouzival nebo funguji jaksi spravne jen s Krusaderem, coz neni to, co jsem hledal.


Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #31 kdy: 10. 01. 2017, 23:15:25 »
  • Všechno je soubor. Zálohovat flash disk? dd if=/dev/sdc of=zaloha
Nevim, možná to pro někoho výhoda je.
  • Nehraje si na přípony. Můžu přehrát .png, napsat .iso nebo nemusím dát souboru žádnou příponu. Texťáky s příponou .bak mi otevře gedit.
Ve windows pochopitelně můžeš nastavit otvírání čehokoliv v čemkoliv a soubor nemusí mít příponu.
  • Rolování nad lištou programu zaroluje okno do lišty. Tabování oken.
Rolováním se zaroluje okno do lišty ???
  • Návštěvy hezky pod dočasným účtem, takže mi nezabordelí systém a nemůžou do mých věcí
Oddělení uživatelských účtů a omezený účet co nemůže instalovat pochopitelně windows má.
  • Když jednou za pět let přeinstalovávám systém na nový, /home připojený na vlastním oddílu se mi zachová
U windows můžeš přesunout domovskou složku kamkoliv
  • Nainstalované balíky se mi neřadí podle výrobce, ale podle typu programu
Nevim, v mém os se programy řadí podle jména ...
  • Schránka pod kolečkem myši
nastavitelné i ve windows
[/list]
etc.
Taky umí.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #32 kdy: 10. 01. 2017, 23:18:18 »
Jeho hlavní vychytávka je, že ho na desktopu používá málo lidí, existuje asi milion různých distribucí, a málokdy jede out-of-the-box ... to jsou velké výhody.

Me zatim out of the box vetsinou jel dost dobre, ponechame-li stranou zacatky, kdy se jeste pouzival Xfree86. Nekde jsem musel resit nejake mensi problemy, ale celkem to slo. Pak ale nastoupi nastavovani rady veci, ktere moc defaultne nastavene nejsou. NTP, caching DNS a co ja vim. Zabije to dost casu, ale pak na to nesahnu. Widle me na druhou stranu stoji mnohem vic casu instalaci softu a pozdeji jeste updaty.

Takze jo, pokud porovname holy Linux a hole Widle, tak Widle jsou jednodussi. Ale jak na Widlich clovek chce vic, jak Notepad, tak se to komplikuje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #33 kdy: 10. 01. 2017, 23:21:30 »
Oddělení uživatelských účtů a omezený účet co nemůže instalovat pochopitelně windows má.

Defaulte ne, defaultne je kazdy admin. Kdyz si clovek chce hrat na oddeleni privilegii, musi k tomu Widle donutit.

Citace
Nevim, v mém os se programy řadí podle jména ...

Mozna mene hrozne, nez to bylo driv, ale jinak take dost blbe.

xxx

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #34 kdy: 10. 01. 2017, 23:31:19 »
Podpora komunity. Je strasne vela for, kde mozes najst rozne tipy a navody ako rozbehat veci, ktore by ti inak sli, keby si linux nemal. Pre bezneho pouzivatela linuxu to spociva najma v kopirovani a spustani prikazov, ktorych vyznamu presne nerozumie, ale funguju vdaka tomu, ze vsetko je subor a idu aspon cez 3 pajpy.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #35 kdy: 10. 01. 2017, 23:42:44 »
Pre bezneho pouzivatela linuxu to spociva najma v kopirovani a spustani prikazov, ktorych vyznamu presne nerozumie, ale funguju vdaka tomu, ze vsetko je subor a idu aspon cez 3 pajpy.

Oblibena rada rm -rf / uz nastesti nefunguje.

xxx

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #36 kdy: 10. 01. 2017, 23:46:06 »
Pre bezneho pouzivatela linuxu to spociva najma v kopirovani a spustani prikazov, ktorych vyznamu presne nerozumie, ale funguju vdaka tomu, ze vsetko je subor a idu aspon cez 3 pajpy.

Oblibena rada rm -rf / uz nastesti nefunguje.
Co nie je nic neobvykle, tyka sa to totiz aj mnohych dalsich rad.

abc123

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #37 kdy: 10. 01. 2017, 23:47:49 »

  • Když jednou za pět let přeinstalovávám systém na nový, /home připojený na vlastním oddílu se mi zachová
U windows můžeš přesunout domovskou složku kamkoliv

ked som si musel minule preinstalovat firemny win, tak to nebolo vobec easy, kolko je roznych local, shared, roaming a neviem akych adresarov a appdata skryty adresar sa nachadza kade tade. Potom nieco si sluzby odkladaju do program files, nieco do home. Ani pri samotnych MS Office sluzbach to nieje konzistentne, word si nieco niekde odklada, visio niekde inde, outlook detto, nieco je v program files, nieco v appdata, nieco ktovie kde, nieco zas ktovie kde, miliarda roznych tempov.

v linuxe mas istotu ze k comu na uzivatel rw pristup, to musi byt v jeho home, lebo proste nikde inde to byt nemoze kvoli separacii privilegii ktora je tam lebo proste to inac nefunguje :) A system neriesi ci mas home na lokalnom, sietovom disku, mountovany cez fuse z dropboxu alebo kde, proste sa namountuje a sluzby bezia ako clovek ocakava.

A plus zamna, problemy sa riesia cez copy paste :) nie ako moj win positive kolega sledovanim 20minutovych videi na youtube a snazenim sa zreplikovat to co tam dotycny robi. A ak to nahodou nevyriesi problem, tak holt dalsie 20min video. a dalsie :) Ale on je mozno trosku sepcificky pripad :)

Kit

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #38 kdy: 11. 01. 2017, 00:07:07 »
Návody na konfiguraci linuxových aplikací se dělají zveřejněním konfiguračního souboru s komentáři. K témuž účelu slouží ve Windows hromada nepřehledných screenshotů s popisem, na co se má klikat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #39 kdy: 11. 01. 2017, 00:09:10 »
Potom nieco si sluzby odkladaju do program files, nieco do home.
......

To, ze konfigurace je ve Widlich rozptylena po deseti adresarich a jeste po registry, pricemz kazda aplikace pouziva jinou "logiku", takze nejspis zadna oficialni logika neexistuje, je moc hezka vec. Zejmena, kdyz clovek potrebuje prestehovat konfigurace mezi ruznymi verzemi Widli, coz je tak k posrani, ze clovek nakonec radsi jen presune bookmarky z prohlizece a zbytek vzda. Ovsem to, ze nekdo dokazal pro adresare vymyslet jmena jako "Program Files" a "Documents and Settings" samo o sobe svedci o tom, jaci v Redmondu rozhoduji kreteni.

abc123

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #40 kdy: 11. 01. 2017, 00:14:46 »
Návody na konfiguraci linuxových aplikací se dělají zveřejněním konfiguračního souboru s komentáři. K témuž účelu slouží ve Windows hromada nepřehledných screenshotů s popisem, na co se má klikat.
velmi sympaticka konvencia je mat komentare ku konfiguracnym parametrom oddelene medzerou a samotne zakomentovane parametre bez medzery
# comment to config
#config=true
velmi elegantne sa potom grepuje co je defaultna hodnota co je aktualne nastavena, co su mozne hodnoty ale defaultne vypnute etc.

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #41 kdy: 11. 01. 2017, 00:59:30 »
proletel jsem jen zbezne prvni stranu a je mi lito, ze musim napsat to same co zrovna pan one-man-show, ale jako debian-based user povazuju za nejvetsi vyfikundaci apt-get (resp ten zpusob spravy sw, asi je jedno jestli apt-get nebo yum)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Sadam

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #42 kdy: 11. 01. 2017, 01:04:48 »
Moje MUST HAVE je zmena hlasitosti scrollovanim nad ikonou reproduktoru v systray (Zatim fungovalo ve vsech DE)... kdyz mam menit hlasitost na widlich tak je to cire utrpeni az mam pocit ze mi praskne zilka...

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #43 kdy: 11. 01. 2017, 01:10:17 »
  • Nehraje si na přípony. Můžu přehrát .png, napsat .iso nebo nemusím dát souboru žádnou příponu. Texťáky s příponou .bak mi otevře gedit.
Ve windows pochopitelně můžeš nastavit otvírání čehokoliv v čemkoliv a soubor nemusí mít příponu.

Domácí úkol pro tebe

Mám 4 soubory: txt, mp4, pdf, odt. Zruším jim přípony (= přejmenuju, ne že vypnu zobrazování přípon v Průzkumníku). V čem se po odkliknutí otevřou?

Odpověz chování pro Windows a pro Linux.

Unknown

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #44 kdy: 11. 01. 2017, 01:48:24 »
v tuxovi napriklad uplne chybi modra smrt ...

Vas kernel nebyl nikdy panic??