Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #15 kdy: 10. 01. 2017, 17:50:23 »


ad .. Dale si muzu u okna nastavit, ze ma porad plavat na povrchu a tak muzu ty poznamky delat i pomoci select & paste (dalsi vec, ktera mi ve Widlich chybi).

https://www.labnol.org/software/tutorials/keep-window-always-on-top/5213/

https://img.labnol.org/di/always-on-top.zip



Ravise

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #16 kdy: 10. 01. 2017, 17:50:56 »
  • Všechno je soubor. Zálohovat flash disk? dd if=/dev/sdc of=zaloha
  • Nehraje si na přípony. Můžu přehrát .png, napsat .iso nebo nemusím dát souboru žádnou příponu. Texťáky s příponou .bak mi otevře gedit.
  • Fluxbox pro mě, xfce pro návštěvy
  • Rolování nad lištou programu zaroluje okno do lišty. Tabování oken.
  • Návštěvy hezky pod dočasným účtem, takže mi nezabordelí systém a nemůžou do mých věcí
  • Když jednou za pět let přeinstalovávám systém na nový, /home připojený na vlastním oddílu se mi zachová
  • Nainstalované balíky se mi neřadí podle výrobce, ale podle typu programu
  • Schránka pod kolečkem myši
etc.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #17 kdy: 10. 01. 2017, 17:59:08 »
a jak si vedou linuxove app na ntbk s vysokym dpi treba na 15" 4K displej, maji take problemy jako win s dpi scaling ?

Nedavno tu snad byl clanek, ze zatim nic moc, ze mate na displayi blechy, co se musi cist pod lupou. Ale minimalne se na tom dela a snad doslo k nejakemu pokroku.

https://www.labnol.org/software/tutorials/keep-window-always-on-top/5213/

Uzasne. Jsem cely na vetvi z toho, co si do Windows muzu nekde vygooglovat a nainstalovat. A k tomu si muzu doinstalovat copy & paste, Alt-drag a kdovi co. A mozna to bude i fungovat, nez mi to MS odinstaluje po nejakem updatu jako nekompatibilni aplikaci.

Ale tady je rec o tom, co mam v Linuxu, ne o tom, co mam v Linuxu a co bych mozna nekde sehnal i pro Widle. Kdyz to do tech Widli musim nekde shanet, tak to tam proste neni a u vetsiny lidi to tak navzdy zustane.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #18 kdy: 10. 01. 2017, 18:14:57 »
přístup na síťové složky přes drtivou většinu protokolů bez nutnosti instalace aplikací třetích stran.
SAMBA, WindowsShare, WebDAV, SCP, SSH, FTP, etc a to přímo v defaultních file manažerech
tohdle wokna nemají
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #19 kdy: 10. 01. 2017, 18:51:01 »
Já už v podstatě Windows ani neznám a nemám důvod se jimi nějak blíže zaobírat, takže těžko srovnávat. Co si pamatuju, tak jsou ty systémy natolik odlišné už z podstaty, takže to asi nemá cenu členit na jednotlivé vychytávky. Open source svět mě od začátku bavil a to i v době, kdy jsem ještě nebyl schopný přejít z Windows, což ale moc dlouho netrvalo. Microsoftí svět mě většinu doby spíše otravoval.


Radovan.

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #20 kdy: 10. 01. 2017, 18:59:49 »
jinak zrovna tebou zminovana pipe ve windows je i v tom dement cmd... muzes dat:
Kód: [Vybrat]
more soubor.txt | sort | findstr tohlehledam >semulozvystup.txt
Ještě pořád to funguje přes dočasný soubor, nebo už zvládnou celou kolonu spustit paralelně?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #21 kdy: 10. 01. 2017, 19:58:24 »
SAMBA, WindowsShare, WebDAV, SCP, SSH, FTP, etc a to přímo v defaultních file manažerech
tohdle wokna nemají

Tak zrovna WebDAV bych radsi nezminoval. Nevim, jak jsou na tom Widle, ale linuxove implementace je hodne tragicke. Nastesti mame rsync a jine veci, akorat je problem, ze skoro zadny kloud rsync nepodporuje. Ale kdyz ma clovek nekde vlastni server, tak je to k nezaplaceni.

hdsn

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #22 kdy: 10. 01. 2017, 20:12:57 »
Vyhody Linuxu: vsetko je subor, shell, moznost vyberu súborového systemu, moznost vyberu gui, zdrojaky su OS, vsetko sa konfiguruje cez textaky

Vyhody Windows: bezpecnost, funkcnost, stabilita, rychlost, podpora najnovsieho hardwaru

Lol Phirae

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #23 kdy: 10. 01. 2017, 20:23:46 »
Vyhody Windows: bezpecnost, funkcnost, stabilita


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #24 kdy: 10. 01. 2017, 20:24:55 »
Vyhody Windows: bezpecnost, funkcnost, stabilita, rychlost, podpora najnovsieho hardwaru

Na tu bezpecnost, funkcnost, stabilitu a rychlost jsi prisel jak? Zejmena ted, kdyz mame Widle 10 mi hlavne ta stabilita pripada dosti smesna.

Petr Tomášek

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #25 kdy: 10. 01. 2017, 20:33:12 »
SAMBA, WindowsShare, WebDAV, SCP, SSH, FTP, etc a to přímo v defaultních file manažerech
tohdle wokna nemají

Tak zrovna WebDAV bych radsi nezminoval. Nevim, jak jsou na tom Widle, ale linuxove implementace je hodne tragicke. Nastesti mame rsync a jine veci, akorat je problem, ze skoro zadny kloud rsync nepodporuje. Ale kdyz ma clovek nekde vlastni server, tak je to k nezaplaceni.

Mě teda webdav pod linuxem fungoval vždy ok - narozdíl od windows, kde nefungoval (skoro) nikdy. Ale je to už pár let, co jsem se s tím zabýval

hdsn

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #26 kdy: 10. 01. 2017, 20:54:07 »
Vyhody Windows: bezpecnost, funkcnost, stabilita, rychlost, podpora najnovsieho hardwaru

Na tu bezpecnost, funkcnost, stabilitu a rychlost jsi prisel jak? Zejmena ted, kdyz mame Widle 10 mi hlavne ta stabilita pripada dosti smesna.

Tiez som cital ze v 10kach blbne sietove pripojenie. Mne 10ky na desktope slapu a nikdy som so stabilitou nemal problem.

Ale porovnaval som Win Server 2012, ktory mam na svojom virtual serveri s debianom ktory ma na virtualku zakaznik a kde mu nahravam aplikacie.

S tym debianom su furt problemy a pritom sa o to staraju dvaja chlapci, ktori su vraj velice skuseni, ja nie som admin ale programator mne na windowsovom serveri vsetko funguje, bezi tam niekolko webov a servicov a vsetko si spravujem cez Remote Desktop sam.

Sten

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #27 kdy: 10. 01. 2017, 20:56:35 »
a jak si vedou linuxove app na ntbk s vysokym dpi treba na 15" 4K displej, maji take problemy jako win s dpi scaling ?

4K mám (28") a většina aplikací si s tím bez větších problémů poradí (KDE; bylo nutno vybrat větší velikost ikon v nastavení, písmo se zvětšilo samo). Drobečkové písmo má akorát Steam (protože jeho styly specifikují písmo v px místo pt), ale tam to jde řešit Big Picture. Chrome podporu hi-DPi opravil asi před půl rokem.

balki

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #28 kdy: 10. 01. 2017, 22:59:15 »
Pre mna je to awk v zakladnej instalacii, genialny skriptovaci jazyk uz mnoho krat mi zachranil zadek. Nie ze by to bolo nieco tajne, ale mnoho ludi nie je ochotnych sa ho naucit, pritom je to skutocne mocny nastroj, ktory je mozno najst aj v smart toaletnom papieri vdaka busyboxu.

Jop a groff, skvely sadzaci system, ked nie je k dispozicii LaTeX.

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #29 kdy: 10. 01. 2017, 23:06:39 »
Jeho hlavní vychytávka je, že ho na desktopu používá málo lidí, existuje asi milion různých distribucí, a málokdy jede out-of-the-box ... to jsou velké výhody.