Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
je mi jasne ze treba shell with pipes je mocny ale spis by mi slo o nejake vychytavky na ktere jste treba prisli nejak nahodou, nikde se o nich moc nepise a tak o nich vetsina lidi nevi

ono asi kdyz je nejaky problem tak se objevi i reseni pro danou platformu tak asi nic moc velkyho linux only neni ? ale i za pripadne malickosti, onelinery, scripty apod. co vam usnadnuji zivot a resi nejaky konkretni problem z realneho zivota pripadne diky
« Poslední změna: 10. 01. 2017, 17:51:38 od Petr Krčmář »


v

raw socket

Cek

Oni tady za to zakladani flamewar temat nejak platej? Ja abych vedel kde si privydelat.....

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ja vam reknu rovnou nekolik:
1) executable bit
2) file interpreter na zacatku skriptu (#!)
3) mount a jeho -o loop, pripadne jednoducha podpora jakychkoliv FS (a muzem pokracovat az po fuse)
4) plna pouzitelnost bez gui a grafiky

Unknown

je mi jasne ze treba shell with pipes je mocny

A to ma byt jako vyhoda proti Win???


Radovan.

Zdrojáky kernelu!

Kit

je mi jasne ze treba shell with pipes je mocny
A to ma byt jako vyhoda proti Win???

Vzhledem k tomu, že Windows mají shell i pipes pouze emulované, tak ano, je to výhoda.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ja jsem prisel na jedinou - Krusader umi vyhledavat soubory i v archivech ruznych typu a pracovat s vysledky (treba prejmenovat) s tim ze to nasledne rekompresne ty upravene archivy ... tohle neumi zadny win nc like file manager

nobody(ten pravej)

- otevrene zdrojove kody pro jadro, nastroje, prostredi, programy...
- neni potreba odsouhlasit EULA ktere prebira tve prava a predava je komercni firme...
- nejsou tam reklamy v systemu...
- pres balickovaci nastroj snadne/rychla/fungujici sprava os/sw z repositaru

jinak zrovna tebou zminovana pipe ve windows je i v tom dement cmd... muzes dat:
Kód: [Vybrat]
more soubor.txt | sort | findstr tohlehledam >semulozvystup.txttedy to co v GNU/Linuxu das(/muzes) takto:
Kód: [Vybrat]
more soubor.txt | sort | grep tohlehledam >semulozvystup.txt


Mne sa trebars velmi hodi multihead na linuxe - separate screens... cize kazdy pripojeny monitor je osobitny a nevytvara jeden velky desktop a neda sa prenasat okna programov medzi monitormi... (okrem expertov a la gimp a pod.) pre mna to ma same vyhody a spolu so sikovnym DE resp. WM to je paradna vec... pokial viem na windowse sa tak neda a vzdy vam urobi jeden velky desktop... resp. tam som mal vzdy nejaky zadrhel (zhadzovanie fullscreenu a pod.)...

dalej sa mi paci moznost nakonfigurovat si mys / trackball podla seba... napr. ak stlacim 4-te tlacitko na trackbale a pohnem gulickou dole/hore tak to simuluje koliesko na mysi... vo windowse som to nejak naemuloval cez asi 3 programy a aj tak to nefungovalo poriadne, takze tam trackball nepouzivam...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #10 kdy: 10. 01. 2017, 17:09:30 »

alebo take balicky a instalacia programov... ved je to genialne "apt-get install gimp" a uz sa prasi za kociarom... ma windows nieco take ? alebo uz len ten princip spravim si jednoduchy skript kde si natrepem za apt-get install kopu programov ktore potrebujem... a nasledne len spustim a idem vklude sledovat trebars youtube a za chvilu mam vsetko nainstalovane a pripravene... a ked bude v buducnosti treba tak ho len skopcim a spustim... ked si predstavim potupne spustanie instalaciek na windowse jednu po druhej... :D
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Kit

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #11 kdy: 10. 01. 2017, 17:14:20 »
Update a upgrade všech nainstalovaných aplikací jedním nástrojem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #12 kdy: 10. 01. 2017, 17:22:32 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Dale si muzu u okna nastavit, ze ma porad plavat na povrchu a tak muzu ty poznamky delat i pomoci select & paste (dalsi vec, ktera mi ve Widlich chybi).

Dale od pradavna existujici virtualni desktopy, ktere ve Widlich byly k dispozici leda pomoci nejakych dementnich aplikaci, vetsinou tretich stran a ktere za moc nestaly. MS s velkou slavou zavedl virtualni desktopy teprve do Widli 10, jako svuj nejnovejsi objev na poli ergonomie desktopu. Jeste jsem to nevidel, ale podeziram, ze to zase tak nejak nebude to prave orechove.

j

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #13 kdy: 10. 01. 2017, 17:28:23 »
Blbe se ptas ... mas se ptat opacne ... v tuxovi napriklad uplne chybi modra smrt ... ;D

Alternativne se error v logu nebere jako "to je normalni, to muzes ignorovat" (= normalne tam zadny errory nejsou)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #14 kdy: 10. 01. 2017, 17:45:48 »
a jak si vedou linuxove app na ntbk s vysokym dpi treba na 15" 4K displej, maji take problemy jako win s dpi scaling ?