Ako vymazat lilo? z MBR?

noger

Ako vymazat lilo? z MBR?
« kdy: 08. 01. 2011, 12:51:46 »
Ahojte,
obraciam sa na Vás s prosbou. Príbeh je nasledovný:
Mal som opensuse, zavádzač bol lilo.
Zmazal som opensuse a nainštaloval ubuntu. Avšak pri inštalácii som nedal grub do mbr, ale na win7 boot loader particiu.
Všetko beží tak ako má, len keď si zvolím win 7 pri bootovaní, z grubu mi nabehne zasa lilo a tam si musím zasa zvoliť win 7.

Takže krátka rekapituálcia:
-lilo je v MBR (chcem to dať preč)
-grub je v win7 boot loader (ponechať)

viete niekdo ako na to?Samozrejme by som bol rád, keby WIn7 bootoval bez problémov. Ďakujem. Každý nápad si cením..:)

Michal


vlasák

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2011, 13:01:48 »
Musíš do MBR nahrát jiný boot loader. Buď ten z win (v XP stačilo nabootovat instační cd v režimu opravy systému a dát fixmbr, ve win 7 nevím) nebo grub.

none

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2011, 13:10:15 »
Smaz mbr, resp. zavadec:
dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=446 count=1
Tim odstranis zavadec, ale ne tabulku rozdeleni disku (ta nasleduje).

Martin Mikala

  • *
  • 26
  • Netvrdím to, ale možná je to pravda.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2011, 13:21:42 »
Řek bych, že grub je v MBR disku a lilo v MBR oddilu. 

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2011, 18:44:22 »
Jak to tam máš udělané? Jeden disk a dva bootloadery, nebo dva disky a dva boot loadery? Je lepší to rozepsat, ať Ti poradíme přesné řešení ... já osobně bych měl jen jeden bootloader a spouštěl z něj naprosto všechno.


ondra.novacisko.cz

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2011, 20:38:14 »
win7 stačí nabootovat z instalačky a pustit tam nějaké nástroje na opravu a většinou hned nabídne opravu zavádění windows, což stačí potvrdit a mělo by to být vyřešené.

noger

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2011, 07:52:55 »
Jak to tam máš udělané? Jeden disk a dva bootloadery, nebo dva disky a dva boot loadery? Je lepší to rozepsat, ať Ti poradíme přesné řešení ... já osobně bych měl jen jeden bootloader a spouštěl z něj naprosto všechno.
Ahoj,
mám jeden disk, rozdelený na C:\system (win7 partícia - 100MB), D:\win7 (win  - 350GB), ďalej je už len linux.
Spočiatku som si nainštaloval Suse, avšak nebol som spokojný. Suse bol nainštalovaný s grub do MBR. Následne po zhodnotení som chcel skúsiť Ubuntu, ktorý keĎ som nainštaloval, nastavil som Grub do oddielu C:\ system (win7 particia - 100MB). Po nainštalovaní Ubuntu sa mi nechcel spustiť Win7, tak som skúsil win7 dvd a dal som opraviť systém. Ani tak to nepomohlo. Win7 stále nebootovalo (čierna obrazovka). Podarilo sa mi nabootovať Win7 pomocou Hirens boot cd. Neváhal som a nainštaloval som si Easy BCD do windowsu, nastavil som si ho, a teraz mi to bootuje nasledovne:
1; nabootuje win7 bootmenu (to nechcem aby sa dialo). Ak vyberiem win7 tak nabootouje normálka.
2; ak vyberiem linux, nabootuje mi najprv grub, kde si môžem zase vybrať.

KeĎ to zhrniem, potrebujem dostať preč nie lilo..:D...ale win7 bootloader. Chcem len grub.

Vieš s tým pomôcť? už som v koncoch, som začiatočník vo vodách linuxu. Ak budeš potrebovať nejaké konfiguračné súbory, daj vedieť ktoré a ako na to a skopírujem ich sem.

ďakuem všetkým...Mišo


noger

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2011, 07:54:43 »
Řek bych, že grub je v MBR disku a lilo v MBR oddilu.
skoro máš pravdu, ale je to opačne.

Pozri môj príspevok pred týmto, všetko som tam vysvetlil.
Ď. ;-)

Tomas M

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2011, 08:45:54 »
Neexistuje nic jako MBR oddilu, to jen poznamka pro 'Martin Mikala'. MBR je proste fyzicky blok 0. Partisna nic takoveho nema.

K puvodni otazce ...
To co potrebujes, je bootnout do Linuxu, a nakonfigurovat GRUB, aby
1) startoval z MBR misto win7 loaderu
2) aby nabidl boot Windows a Linux

V grubu se nevyznam, nevim jak se konfiguruje, ani nevim jak pomoci nej zapsat do MBR disku, aby se startoval grub. Nicmene pokud chces to co chces (jen grub), tak musis postupovat tak, ze bootnes (nejak jakkoli) do Linuxu, tam nakonfigurujes grub a prepises jim MBR.

noger

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2011, 10:20:23 »
Neexistuje nic jako MBR oddilu, to jen poznamka pro 'Martin Mikala'. MBR je proste fyzicky blok 0. Partisna nic takoveho nema.

K puvodni otazce ...
To co potrebujes, je bootnout do Linuxu, a nakonfigurovat GRUB, aby
1) startoval z MBR misto win7 loaderu
2) aby nabidl boot Windows a Linux

V grubu se nevyznam, nevim jak se konfiguruje, ani nevim jak pomoci nej zapsat do MBR disku, aby se startoval grub. Nicmene pokud chces to co chces (jen grub), tak musis postupovat tak, ze bootnes (nejak jakkoli) do Linuxu, tam nakonfigurujes grub a prepises jim MBR.

Áno presne toto potrebujem. že je treba nabootovať z akéhokoľvek live cd mi už napadlo, len je problém, že vôbec netuším ako na to samotné prepísanie MBR a konfiguráciu grubu. Potreboval by som s tým trošku pomôcť.

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2011, 11:23:45 »
1.Skús sudo update-grub, reštart a pozri či sa niečo nezmenilo k lepšiemu.

2. sudo fdisk -l -zistíš názov partície ktorú chceš prepísať
sudo grub-install /dev/názov_partície

noger

Re: Ako vymazat lilo? z MBR?
« Odpověď #11 kdy: 10. 02. 2011, 15:11:39 »
1.Skús sudo update-grub, reštart a pozri či sa niečo nezmenilo k lepšiemu.

2. sudo fdisk -l -zistíš názov partície ktorú chceš prepísať
sudo grub-install /dev/názov_partície

Felix0 idem sa na to zajtra pozrieť. Dnes nemám bohužial už čas. Zajtra sa ozvem. Zatial ďakujem za reakcie.