Debian - po instalaci nejede internet

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2017, 01:36:13 »
Smazáno
« Poslední změna: 05. 01. 2017, 01:38:27 od ByCzech »


Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2017, 09:07:17 »
Včera jsem s tím celý den zápasil - upravoval různé soubory a nic. :(
Tak jsem to celé přeinstaloval jen s tím rozdílem, že jsem vybral i grafické přostředí. A hle - vše funguje. :)
Sice to není úplně to, co jsem si vysnil - ale zatím je to použitelné. Možná časem tento experiment zopakuji.

Všem děkuji za rady.

PS: Já myslel, že instalace s nebo bez grafického prostředí se liší jen v té grafice. Jak je možné, že mi teď wifi funguje bez toho, abych něco nastavoval? To mi stále vrtá hlavou.  ???

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2017, 10:49:47 »
PS: Já myslel, že instalace s nebo bez grafického prostředí se liší jen v té grafice. Jak je možné, že mi teď wifi funguje bez toho, abych něco nastavoval? To mi stále vrtá hlavou.  ???

Rozdil je asi v tom, ze s grafickym prostredim se nainstaluje i nejake wifi klikatko, nejspise Network Manager. Vam to nejspise fungovalo i predtim, protoze jste mel ve vypisu interfaci wlan0. Ale nedal jste si praci vyguuglovat, jak se pripojit na wifi z prikazove radky, coz je ponekud opruz, zejmena, kdyz mate wifi sifrovanou WPA.

Nicmene i s grafickym prostredim muzete pouzivat Linux po drsnaku, mate na to hafo terminalovych emulatoru. Me osobne se libi Terminator, ale rada lidi prisaha na jine, treba sem nekdo nejaky takovy doporuci. V kazdem pripade ty defaultni me moc nerajcuji.

Pokud chcete byt vetsi drsnak, pouzijete nejake lehke graficke prostredi namisto tech, ktere tam obvykle tlaci instalator. Treba Xfce4 je podobny Gnome, ale o dost rychlejsi a mene nenazrany. LXDE je asi minimalni prostredi, kde se da vetsina veci jeste naklikat, ale zaroven je jeste hodne malo narocne. Treba v IceWM uz budete muset vetsinu konfigurace preoravat v konfiguraku, snad krome barevne temy, ale je jeste mene narocny, nez LXDE. IceWM zaroven jeste vypada povedome pro lidi, kteri odesli z Widli. Jsou dalsi a snad jeste minimalnejsi. Vselijake Blackboxy a podobne treba (me nesedly).

Joe's Window Manager je hezky, uplne maly okenni manager, ale v Debianu asi porad jeste nema zadnou rozumnou defaultni konfiguraci, takze budto podstoupite opruz s tvorbou vlastni nebo si ji muzete ukradnout z Puppy Linuxu.

Pokud chcete byt jeste drsnejsi, muzete pouzit totalne minimalni Openbox. Bude trocha prace to nakonfigurovat, ale Guugle by mel o tom neco vedet.

Pokud chcete byt jeste drsnejsi, muzete zkusit dlazdicovy okenni manager (Guugle: tiling window manager). Byly o nich i nejake clanky na Rootu. Tyhle manazery muzou byt dokonce i bezmysove (mozna je to i obecna ficura) - viz treba Ratpoison. Vice napriklad zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Tiling_window_manager.

Jinak tim, ze jste to preinstaloval, jste se dopustil prvni velke pitomosti v Linuxu. Linux se nepreinstalovava, nejsou to Widle. Linux se opravuje. A ve vasem pripade ani nebylo potreba nic opravovat. Stacilo to pripojit pres drat do routeru, nakonfigurovat sit se statickou adresou ci s dhcp nebo pustit dhclient, jak vam tu tusim nekdo psal a pak pomoci par apt-get nainstalovat X server a nejake graficke prostredi a Network Manager nebo Wicd. Takze az priste budete pomyslet na preinstalaci, tak na to zapomente, to akorat neco delate blbe.

Ale blahopreji, mate chodivy stroj s Linuxem. Doufam, ze se vam zalibi a zustanete u nej. Osobne cim dele ho pouzivam, tim mene chapu, jak jsem kdysi mohl snaset Widle.

nobody(ten pravej)

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2017, 22:26:56 »
Včera jsem s tím celý den zápasil - upravoval různé soubory a nic. :(
Tak jsem to celé přeinstaloval jen s tím rozdílem, že jsem vybral i grafické přostředí. A hle - vše funguje. :)
na ten zapas by to chtelo uz mit zkusenosti, nebo umet dobre googlit ;)
ver tomu ze to nebyl jedinej rozdil, JardaP uz to rozepsal, v zasade jde o to ze graficke prostredi slo pres metabalicek, coz je "virtualni" balicek kterej ma uvedene hromady zavislot z ktereho se sklada to desktopove prostredi a vse co potrebuje k behu, takze se tim soubene prida proste hromada dalsich balicku...

jake prostredi si naintaloval? ja doporucuju Xfce, to obsahuje hodne slusnej emulator terminalu, v nabidce vylozene jako "Emulator terminalu", jinak jde o xfce4-terminal a lze ho krome (start)nabidky vyvolat i prednastavenou zkratkou Win+T...

pokud chces se prepnout do regulerni konzole, tak CTRL+ALT+F1 (nebo F2-F6), prepnuti do grafickeho pak CTRL+ALT+F7 (nebo F1)

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #19 kdy: 09. 01. 2017, 09:13:18 »
První bylo GNOME, tak jsem jej vybral. Chtěl bych ale vyzkoušet i další. Kdybych chtěl vyzkoušet např.: xfce - jak to mám nejlépe udělat? Mám mít jedno jádro a dvě grafické prostředí a mezi nimi přepínat? Nebo mít dvě samostatné instalace?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #20 kdy: 09. 01. 2017, 10:14:40 »
První bylo GNOME, tak jsem jej vybral. Chtěl bych ale vyzkoušet i další. Kdybych chtěl vyzkoušet např.: xfce - jak to mám nejlépe udělat? Mám mít jedno jádro a dvě grafické prostředí a mezi nimi přepínat? Nebo mít dvě samostatné instalace?

Jenoduse nainstalovat dalsi. Budto pomoci metabaliku, jehoz jmeno najdete na Googlu nbo treba v Synapticu nebo nainstalovat sam, po kouskach, aby se neinstalovalo kdeco, co treba nechci.

Pokud pak pouziju nejaky trochu lepsi login manazer, tak tam bude prepinatko, ve kterem si zvolim, jake graficke prostredi mi po loginu nabehne. Tedy kdm nebo gdm by to mely umet, slim nebo lightdm asi ne.

Pokud soudruzi z distribuce neco nezorali, melo by to chodit. Kazdy user tak muze pouzivat jine graficke prostredi a s klidem i jinou jazykovou verzi, jsou=li nainstalovane potrebne locales.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #21 kdy: 09. 01. 2017, 12:16:42 »
První bylo GNOME, tak jsem jej vybral. Chtěl bych ale vyzkoušet i další. Kdybych chtěl vyzkoušet např.: xfce - jak to mám nejlépe udělat? Mám mít jedno jádro a dvě grafické prostředí a mezi nimi přepínat? Nebo mít dvě samostatné instalace?

Jenoduse nainstalovat dalsi. Budto pomoci metabaliku, jehoz jmeno najdete na Googlu nbo treba v Synapticu nebo nainstalovat sam, po kouskach, aby se neinstalovalo kdeco, co treba nechci.

Pokud pak pouziju nejaky trochu lepsi login manazer, tak tam bude prepinatko, ve kterem si zvolim, jake graficke prostredi mi po loginu nabehne. Tedy kdm nebo gdm by to mely umet, slim nebo lightdm asi ne.

Pokud soudruzi z distribuce neco nezorali, melo by to chodit. Kazdy user tak muze pouzivat jine graficke prostredi a s klidem i jinou jazykovou verzi, jsou=li nainstalovane potrebne locales.

Super.  :) Už se těším, až to vyzkouším. :)

nobody(ten pravej)

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #22 kdy: 09. 01. 2017, 23:59:15 »
Pokud pak pouziju nejaky trochu lepsi login manazer, tak tam bude prepinatko, ve kterem si zvolim, jake graficke prostredi mi po loginu nabehne. Tedy kdm nebo gdm by to mely umet, slim nebo lightdm asi ne. [...]
LightDM je v Debianu (i *buntu z ktereho prichazi) vychozi DisplayManager a take samozrejme podporuje pred prihlasenim vybrani relace... ;)

nobody(ten pravej)

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #23 kdy: 10. 01. 2017, 00:03:38 »
První bylo GNOME, tak jsem jej vybral. Chtěl bych ale vyzkoušet i další. Kdybych chtěl vyzkoušet např.: xfce - jak to mám nejlépe udělat? Mám mít jedno jádro a dvě grafické prostředí a mezi nimi přepínat? Nebo mít dvě samostatné instalace?
https://wiki.debian.org/Xfce#Install_Xfce_in_an_already_installed_system
informace o dalsich desktop prostredich v Debianu a jak je nainstalovat: https://wiki.debian.org/DesktopEnvironment

na druhou stranu, ziskas v systemu trosku bordel, protoze nektere aplikace/nastaveni patrici jednomu prostredi se ti zobrazej v jinem/ostatnich... ale nemelo by to vadit nicemu jinemu, nez to ze to proste uvidis mezi ikonama :)

jeste muzes udelat to, ze do hlavniho systemu si nainstalujes virtualizacni sw, do neho nainstalujes dalsi system a v nem budes instaloat a testovat vse do omezeni, navic se snadnym vyuziti snapshotovani virtualu...