Debian - po instalaci nejede internet

Debian - po instalaci nejede internet
« kdy: 04. 01. 2017, 09:54:06 »
Ahoj,
instaloval jsem Debian 8.6.0. Použil jsem CD s min dat a hodně věcí se stahovalo přes net-wifi. První problém byl se síťovými ovladači, tak jsem pres flashku dodal https://packages.debian.org/jessie/firmware-realtek a https://packages.debian.org/jessie/kernel/firmware-iwlwifi.

Při instalaci tedy net fungoval  :), ale teď už ne.  :(
Není problém v tom, že ty ovladače co byly na flash, se použili jen pro instalaci, ale nezavedli se do systemu?

Jestli potřebujete další info, či Vás napadá rada - tak mi pls pište přesně, co mám udělat. S Linuxem začínám a moc toho nevím.  :( Mám přečtenou příručku https://www.debian.org/releases/jessie/amd64/index.html.cs + pár odkazů a článků o linuxových distribucích.

Ntb chci mít jen na surfování na netu, tak jsem chtěl jen naistalovat Debian bez grafického prostředí (to se mi povedlo), v něm rozchodit Iceweasel (tady jsem ztroskotal) a to je vše. :)

Děkuji za pomoc
Jirka


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2017, 12:12:15 »
a) jak jsou na tom sitova rozhrani? hod sem co vypise prikaz ifconfig. nejspis ho budes muset pustit jako root nebo pres sudo.

b) pises, ze nechces graficke prostredi, ale chces pouzivat webovy prohlizec. webovy prohlizec ma GUI, takze potrebujes graficke uzivatelske prostredi. takze nejaky Xwindows a gnome/gtk nebo jine graficke prostredi. (omlouvam se, jestli ted aktualne frci neco jineho, gui jsem v linuxu 10 let nepouzival). 

Fantomas

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2017, 12:44:23 »
Není problém v tom, že ty ovladače co byly na flash, se použili jen pro instalaci, ale nezavedli se do systemu?
Presne, stahni ty balicky na jinem kompu, hod je na flasku a nainstaluj je do sveho systemu, pak ti to pojede. A vazne nechces graficke prostredi? Surfovat muzes i pres lynx, ale moc komfortni to neni.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2017, 13:35:47 »
a) jak jsou na tom sitova rozhrani? hod sem co vypise prikaz ifconfig. nejspis ho budes muset pustit jako root nebo pres sudo.

b) pises, ze nechces graficke prostredi, ale chces pouzivat webovy prohlizec. webovy prohlizec ma GUI, takze potrebujes graficke uzivatelske prostredi. takze nejaky Xwindows a gnome/gtk nebo jine graficke prostredi. (omlouvam se, jestli ted aktualne frci neco jineho, gui jsem v linuxu 10 let nepouzival).

a: DŮLEŽITÉ: teď jsem v práci a na ntb nemám nastavenou firemní síť, tak nevím, zda ty výpisy k něčemu budou. Nejde mi sem vložit obrázek, tak jsem to vymyslel takhle: https://1drv.ms/f/s!AvWZMVBXoO2whrs0y4rupsULs5gwHA
 Soubor interfaces jsem si prohlížel kvůli tomuto odkazu https://wiki.debian.org/NetworkConfiguration, ale nevím, zda se to netýká jen kabelu?

b: Špatně jsem to zformuloval - inspirace: můj učitel na výšce to měl tak, že vše valil v příkazové řádce, a když potřeboval na net, tak si otevřel firefox - vyskočilo mu to jako okno a v tom surfoval. Je mi jasné, že se k tomu potřebuje grafická knihovna(/y) - předpokládám, že vše potřebné se stáhne během instalace prohlížeče. Nebo se pletu? Moje motivace je taková, že chci aby systém minimálně vytěžoval ntb - nepotřebuji grafické prostředí jako je: plocha, "nabídka start", grafický prohlížeč souborů, ....

Jestli tohle nějaká šílenost, co zvládl jen můj učitel na vejšce a já jako začátečník to nejsem schopen realizovat, tak mi to hned řekněte a já to přeinstaluji a dám tam grafické prostředí. Ale stejně potřebuji vyřešit tu wifi.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2017, 13:40:03 »
Není problém v tom, že ty ovladače co byly na flash, se použili jen pro instalaci, ale nezavedli se do systemu?
Presne, stahni ty balicky na jinem kompu, hod je na flasku a nainstaluj je do sveho systemu, pak ti to pojede. A vazne nechces graficke prostredi? Surfovat muzes i pres lynx, ale moc komfortni to neni.

Na flash je už mám - bez nich by se mi systém nenainstaloval. Vím, že na balíčky se používá apt-get, ale jak mám ty ovladače naistalovat z flash?


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2017, 13:45:14 »
Firmware by po instalaci neměl chybět, ten co se použije při instalaci, se také nainstaluje do systému, ale...

1. Hoďte sem výpis z "ifconfig -a" a obrázek to fakt být nemusí, stačí to hodit do textového souboru přesměrováním, takže celý příkaz pak bude "ifconfig -a > soubor.txt". Pokud tam nebude nic víc než lo, tak je třeba udělat to co píšu v bodě 2. Pokud tam bude aspoň eth0 (což předpokládám), zapojte PC kabelem do sítě, spusťte "dhclient eth0" a měl by jste mít přístup do sítě a o Internetu, pokud ta síť přístup má. Pak doinstalujte firmware balíčky (viz bod 2.), předtím případně upravte zdroje balíčků v /etc/apt/sources.list tak, aby obsahovaly non-free sekci, pokud jste ji při instalaci na dotaz nepovolil.

2. Povolil jste během instalace non-free sekci s balíčky (nesvobodné)? Pokud ne, je třeba ručně doinstalovat ty samé balíčky s firmware, které vám chybí:

https://packages.debian.org/jessie/firmware-realtek
https://packages.debian.org/jessie/firmware-iwlwifi

Tady stáhnout, nakopírovat do PC a nainstalovat pomocí: dpkg -i balíček.deb balíček2.deb

Po restartu by to mělo fungovat

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2017, 13:46:07 »
Není problém v tom, že ty ovladače co byly na flash, se použili jen pro instalaci, ale nezavedli se do systemu?
Presne, stahni ty balicky na jinem kompu, hod je na flasku a nainstaluj je do sveho systemu, pak ti to pojede. A vazne nechces graficke prostredi? Surfovat muzes i pres lynx, ale moc komfortni to neni.

Na flash je už mám - bez nich by se mi systém nenainstaloval. Vím, že na balíčky se používá apt-get, ale jak mám ty ovladače naistalovat z flash?

Na flasce nemáte DEB balíčky, ale pouze archivy pro podporu instalátoru.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #7 kdy: 04. 01. 2017, 13:55:24 »
Není problém v tom, že ty ovladače co byly na flash, se použili jen pro instalaci, ale nezavedli se do systemu?
Presne, stahni ty balicky na jinem kompu, hod je na flasku a nainstaluj je do sveho systemu, pak ti to pojede. A vazne nechces graficke prostredi? Surfovat muzes i pres lynx, ale moc komfortni to neni.

Na flash je už mám - bez nich by se mi systém nenainstaloval. Vím, že na balíčky se používá apt-get, ale jak mám ty ovladače naistalovat z flash?

Na flasce nemáte DEB balíčky, ale pouze archivy pro podporu instalátoru.

Mám tam toto:
firmware-iwlwifi_0.43_all.deb
firmware-realtek_0.43_all.deb
Co to tedy je?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #8 kdy: 04. 01. 2017, 14:13:55 »
b: Špatně jsem to zformuloval - inspirace: můj učitel na výšce to měl tak, že vše valil v příkazové řádce, a když potřeboval na net, tak si otevřel firefox - vyskočilo mu to jako okno a v tom surfoval.

Tak to tam ale musel mit minimalne X server, kdyz uz tedy nemel nejake DE. Nejak nevim, jak donutit Firefox, aby jel v konzoli.

Firmware by po instalaci neměl chybět, ten co se použije při instalaci, se také nainstaluje do systému, ale...

To bohuzel zrovna u Debianu neni vzdy pravda. Take uz se mi stalo, ze po instalaci chybel balicek s firmware. Ale to by asi nemel byt ten pripad zde, podle toho jeho obrazku z iwconfig tam ma wlan0. Takze jestli tam jsou dalsi potrebne veci, melo by byt mozne se pripojit.

BTW, existuje nejaky ncurses frontend, aby se clovek nemusel srat s wifi pres prikazovou radku? Zrovna tohle je ponekud opruz a zacatecnik by si to jiste rad odpustil.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #9 kdy: 04. 01. 2017, 14:19:33 »
Obrázky na netu (viz. link výše) jsem rozšířil o výpis ifconfig -a. Děkuji za návod, jak ty výpisy dostat do souboru, ale nefunguje mi net + flash mám doma a teď jsem v práci. Tak příště. :)

Fantomas

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #10 kdy: 04. 01. 2017, 14:27:42 »
Tak to tam ale musel mit minimalne X server, kdyz uz tedy nemel nejake DE. Nejak nevim, jak donutit Firefox, aby jel v konzoli.
Poustel to pres xterm. Wifi v radce je na houby, ale drat by mel fungovat spolehlive. Pokud funguje dhpc client nebo pokud neco neblokuje networkmanager. Hod sem jeste vypis z prikazu 'dpkg-query -W | grep firmware' a uvidis, jestli uz mas ty dva balicky nainstalovane, ale podle tveho vypisu ifconfig asi ano.

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #11 kdy: 04. 01. 2017, 14:31:43 »
b: Špatně jsem to zformuloval - inspirace: můj učitel na výšce to měl tak, že vše valil v příkazové řádce, a když potřeboval na net, tak si otevřel firefox - vyskočilo mu to jako okno a v tom surfoval.

Tak to tam ale musel mit minimalne X server, kdyz uz tedy nemel nejake DE. Nejak nevim, jak donutit Firefox, aby jel v konzoli.

To fakt nevím. :( Mu to vyskočilo jako normální okno a pod ním byla příkazová řádka. S tím oknem normálně hýbal, zvětšoval, minimalizoval. Mohl se mezi oknem a řádkou přepínat bez omezení.

Firmware by po instalaci neměl chybět, ten co se použije při instalaci, se také nainstaluje do systému, ale...

To bohuzel zrovna u Debianu neni vzdy pravda. Take uz se mi stalo, ze po instalaci chybel balicek s firmware. Ale to by asi nemel byt ten pripad zde, podle toho jeho obrazku z iwconfig tam ma wlan0. Takze jestli tam jsou dalsi potrebne veci, melo by byt mozne se pripojit.

BTW, existuje nejaky ncurses frontend, aby se clovek nemusel srat s wifi pres prikazovou radku? Zrovna tohle je ponekud opruz a zacatecnik by si to jiste rad odpustil.

Můžu nějak zjistit, jestli mi ty balíčky chybí?
Můžu zjistit nastavení wifi sítě (jako jestli se někde neztratil její název a heslo)?

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #12 kdy: 04. 01. 2017, 14:36:50 »
Tak to tam ale musel mit minimalne X server, kdyz uz tedy nemel nejake DE. Nejak nevim, jak donutit Firefox, aby jel v konzoli.
Poustel to pres xterm. Wifi v radce je na houby, ale drat by mel fungovat spolehlive. Pokud funguje dhpc client nebo pokud neco neblokuje networkmanager. Hod sem jeste vypis z prikazu 'dpkg-query -W | grep firmware' a uvidis, jestli uz mas ty dva balicky nainstalovane, ale podle tveho vypisu ifconfig asi ano.

Ten příkaz mi zobrazil 2 řádky:
firmware-iwlwifi         0.43
firmware-realtek       0.43

Fantomas

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #13 kdy: 04. 01. 2017, 15:08:01 »
Ten příkaz mi zobrazil 2 řádky:
firmware-iwlwifi         0.43
firmware-realtek       0.43
Tak to mas nainstalovane, sitovky jedou. Stejne zkontroluj pritomnost balicku isc-dhcp-client a wireless-tools. A pro jistotu i network-manager, toho v konzole nepotrebujes a muze delat paseku. Dalsi informace najdes na https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse?highlight=%28wifi%29#Command_Line

nobody(ten pravej)

Re:Debian - po instalaci nejede internet
« Odpověď #14 kdy: 05. 01. 2017, 01:26:41 »
[...]vše valil v příkazové řádce, a když potřeboval na net, tak si otevřel firefox [...] Jestli tohle nějaká šílenost, co zvládl jen můj učitel na vejšce a já jako začátečník to nejsem schopen realizovat, tak mi to hned řekněte a já to přeinstaluji a dám tam grafické prostředí.

spatne si pochopil to co ucitel mel, on MEL nejake graficke prostredi, ale mel v nem pustene okno "terminalu" (pripadne se mohl prepinat na regulerni textovou konzoli), pokud si nevidel "prikazovy radek" i firefox najednou...

jednoduse se da rict ze je "desktopove prostredi" nebo jenom "spravce oken", rozdil v pouzivani/zprovozneni/konfiguraci je pro zacatecnika zbytecnej, takze nainstaluje Xfce prostredi, to nebude NTB nijak zatezovat (Linux neni Windows), komplet Xfce (tedy plocha, pruzkumnik, panel se start, apletama site,hodin atd) vcetne nahozeneho Linux jadra zakladnich aplikaci (ktere by si stejne mel i pri behu bez grafiky) zabere 200MB, zatez CPU jednotky procent pri zatizeni, promile procent bez zatizeni...

jinak nemusis nic preinstalovat (opet nejde o Windows), muzes Xfce snadno do stavajiciho nainstalovat, i kdyz v zavislosti na tom co vlastne nainstalovane mas, to muze byt pro zacatecnika(kterej se to nechce naucit) zbytecne komplikovanejsi, nez vzit LiveCD s Xfce a nainstalovat to na tuknuti komplet...