Pracovní vývoj admina Linuxu

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pracovní vývoj admina Linuxu
« kdy: 29. 12. 2016, 18:08:56 »
Dělám admina linuxu, a trošku mě překvapuje vždy ten vývoj v práci. Přijdu tam, makám 2-3 měsíce fakt naplno, ale vlastně jsem +- k ničemu. Po 3 měsících jsem +- použitelný, po půl roce zvládám věci vést sám a iniciativně, a přibližně za rok se dostávám do fáze, kdy se nudím.

Věci, které mi na začátku trvaly 3 dny, nyní zvládám za 20 minut. Přijdou mi 3 požadavky denně, a věc co by nováček či junior dělal týden udělám za hodinu. Té práce tolik není a já se začínám nudit a uvažovat o změně.

Ve výsledku v průměru vystřídám 1 práci za rok a personalisti se na mě dívají jako na vraha.

Teď jsem v jedné práci rok a vidím, že se nudím, prostě mě to nebaví.

Stále uvažuji co s tím.
« Poslední změna: 29. 12. 2016, 21:39:55 od Petr Krčmář »


javaman ()

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2016, 18:21:59 »
To je dost divný vývoj. Základ je automatizace. Takže první měsíce automatizuješ a další stavíš nová řešení.

Časté střídání je ale vždy dobré, protože to znamená, že nejsi lopata. Změna práce je ta nejlepší inspirace.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2016, 18:24:19 »
To je dost divný vývoj. Základ je automatizace. Takže první měsíce automatizuješ a další stavíš nová řešení.

Časté střídání je ale vždy dobré, protože to znamená, že nejsi lopata. Změna práce je ta nejlepší inspirace.

Jj, přesně takhle to je, už mám všechno napsané v Ansible. Byznys požadavky jsou tak nějak minimální, vše šlape, vydělává a vlastně nikoho ani nezajímá, že skoro nechodím do práce a dělám z domova. Žiju v totální pohodě, ale uvnitř mě to ničí, strašně se nudím.

jpu

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2016, 18:25:20 »
Citace
Časté střídání je ale vždy dobré, protože to znamená, že nejsi lopata
hovorim, navstiv lekara, pretoze pises nezmysly a ak ich este povazujes za normalne, tak si vazne chory

javaman ()

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #4 kdy: 29. 12. 2016, 18:27:50 »
Super! Jsi prostě dobrý. Pak je to vždy těžký. Počítá se totiž s tím, že jsi k ničemu jako ostatní, kteří dělají pořád dokola jednu věc a třeba 20 let. Žádná automatizace.

Takže na to jdeš dobře a jen střídej dál. Nikdy se nemusíš bát, že bys neměl práci, pokud patříš k nejlepším. Tohle prostě běžné lopaty nezažijou, protože na to nemají. Ani neřeš nesmysly typu 5 odpovědí, které nedělejte na pohovorech. Sám dělám vždy to nejhorší a není s tím problém.

Dělej si doma vlastní projekty, spolupracuj s lidma z netu a hledej něco na úrovni ;)


Radovan.

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #5 kdy: 29. 12. 2016, 18:33:32 »
Přispívej do kernelu, postav si vlastní distribuci, nebo se zapoj do vývoje jiné. A nech si to platit od widláků. Tohle je Linux ;D

balki

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #6 kdy: 29. 12. 2016, 18:35:51 »
Dělám admina linuxu, a trošku mě překvapuje vždy ten vývoj v práci. Přijdu tam, makám 2-3 měsíce fakt naplno, ale vlastně jsem +- k ničemu. Po 3 měsících jsem +- použitelný, po půl roce zvládám věci vést sám a iniciativně, a přibližně za rok se dostávám do fáze, kdy se nudím.

Věci, které mi na začátku trvaly 3 dny, nyní zvládám za 20 minut. Přijdou mi 3 požadavky denně, a věc co by nováček či junior dělal týden udělám za hodinu. Té práce tolik není a já se začínám nudit a uvažovat o změně.

Ve výsledku v průměru vystřídám 1 práci za rok a personalisti se na mě dívají jako na vraha.

Teď jsem v jedné práci rok a vidím, že se nudím, prostě mě to nebaví.

Stále uvažuji co s tím.

Navrhujem spravit si certifikat na windows administraciu, tam bude o zabavu postarane.

Kit

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #7 kdy: 29. 12. 2016, 18:39:04 »
Teď jsem v jedné práci rok a vidím, že se nudím, prostě mě to nebaví.

Takových je nás tu víc a každý to řeší trochu jinak. Někdo střídá zaměstnání, někdo si najde vedlejšáky, někdo napíše knihu o Ansible a někdo natočí videotutoriály. Spousta dalších pak dělá na Open Source. Ostatní se vykecávají na Rootovi.

To tvé řešení mi připadá nejméně férové vůči zaměstnavatelům. Musí místo tebe přijmout někoho dalšího. Ten se buď naučí Ansible a pokračuje v tom, anebo tvoji práci znehodnotí tím, že to přepíše do něčeho jiného.

balki

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #8 kdy: 29. 12. 2016, 20:03:56 »
Teď jsem v jedné práci rok a vidím, že se nudím, prostě mě to nebaví.

Takových je nás tu víc a každý to řeší trochu jinak. Někdo střídá zaměstnání, někdo si najde vedlejšáky, někdo napíše knihu o Ansible a někdo natočí videotutoriály. Spousta dalších pak dělá na Open Source. Ostatní se vykecávají na Rootovi.

To tvé řešení mi připadá nejméně férové vůči zaměstnavatelům. Musí místo tebe přijmout někoho dalšího. Ten se buď naučí Ansible a pokračuje v tom, anebo tvoji práci znehodnotí tím, že to přepíše do něčeho jiného.

U nas v robote mame poziciu, ktorej sa nadava "systems engineer" , vacsinou to robia oslahani developeri-analytici, ale myslim, ze aj mudrejsi administrator by to zvladol. Je to nieco ako developer za systemovu oblast a administrator zaroven. Rozchadza testovacie prostredia, dava developerom pripomienky ku konfiguracii a monitoringu, pripravuje postupy na standardnu administraciu, robi architektovi poradcu pre vyber hw, a tak dalej.  Tam stereotyp nehrozi, kazdy na zakazku vyvyjany softver je iny a aj vykonavane cinnosti su pestre.

Mozno aj to je cesta.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #9 kdy: 29. 12. 2016, 20:34:24 »
Vyloženě Linux admin je časem opravdu o ničem. Nainstalují se servery, jednou za čas se pozáplatují, vychytá se monitoring a pak už jen člověk sedí a kouká, jak všechno funguje. Je třeba najít pozici, kde je to s něčím nakombinováno, nebo je tam možnost se někam posunout. Je to složitý, místo od místa, člověk se může namočit do databází, bezpečnosti, klidně nějakej vývoj atd. Je to i o tom, jak moc je firma ochotná nechat člověka růst a kterým směrem. Pokud je to pozice Linux admin pro 10-50 serverů, kde tě k ničemu dalšímu nepustí, tak to nemá budoucnost a můžeš nastupovat a odcházet každej rok až do důchodu.

javaman ()

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #10 kdy: 29. 12. 2016, 20:44:29 »
Skriptíku, to není administrace. Aministrace je nikdy nekončící proces. Vývoj samozřejmě k administraci patří a ne jen nějaký skriptíky. Administrace je úplně nejlepší obor, protože je tam všechno.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #11 kdy: 29. 12. 2016, 21:05:47 »
Skriptíku, to není administrace. Aministrace je nikdy nekončící proces. Vývoj samozřejmě k administraci patří a ne jen nějaký skriptíky. Administrace je úplně nejlepší obor, protože je tam všechno.
No tak to si počkám, co z tebe vypadne dál, velká tlamičko. I když, už jsi tu několikrát svoje názory na administraci prezentoval, rozhodně to není o tom, co si myslíš. Podobní ňoumové, kteří si z produkce dělají testing, většinou končí velmi rychle a velmi špatně. Mě už to živí docela dlouho a určitě líp, než tebe maminka.

javaman ()

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #12 kdy: 29. 12. 2016, 21:41:05 »
Prostě jako je lopatí vývoj, tak je i lopatí administrace. Poměr je podobný. Tak 95 % adminů vůbec neví, jak jeho systémy fungují a všechno hledá na netu jak amatér.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #13 kdy: 29. 12. 2016, 21:53:30 »
Prostě jako je lopatí vývoj, tak je i lopatí administrace. Poměr je podobný. Tak 95 % adminů vůbec neví, jak jeho systémy fungují a všechno hledá na netu jak amatér.
Tak... a teď by mě zajímaly ty myšlenkový pochody, který tě k tomu dovedly. Jsme moc rádi, že se nám chystáš ukázat, že o tom víš stejný kulový, jako o javě.

Kit

Re:Pracovní vývoj admina linuxu
« Odpověď #14 kdy: 29. 12. 2016, 22:02:27 »
Prostě jako je lopatí vývoj, tak je i lopatí administrace. Poměr je podobný. Tak 95 % adminů vůbec neví, jak jeho systémy fungují a všechno hledá na netu jak amatér.
Tak... a teď by mě zajímaly ty myšlenkový pochody, který tě k tomu dovedly. Jsme moc rádi, že se nám chystáš ukázat, že o tom víš stejný kulový, jako o javě.

Klídek. Dokud nenakonfiguruje Sendmail, tak o administraci neví vůbec nic a jen prudí.