Notebook s jiným systémem než Windows 10

balki

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #60 kdy: 30. 12. 2016, 11:22:49 »
Ja nevim, odkud sem tihle lide porad lezou, ale netusil jsem, ze jen v same stredni Evrope jich je tolik. Tak si rikam, jestli by nebylo dobre dat si novorocni zavazek a lezt na widlofora a jabkofora a opruzovat tam tim, jak jsou jejich OS spatne a nejlepsi je Linux. Ale zase se bojim, ze minimalne v druhem pripade by to mohlo vyprovokovat jablecnou vypravu.

Potom treba škrtnúť 2/3 obsahu serveru, lebo nie je iba o GNU/Linux-e. macOs je predsa len cerifikovaný UNIX (nobody skontrolujem ci tam mam spravny) , jeho podstatná časť sa volá Darwin a je opensource pod BSD licenciou. 

Okrem menej slobodnej licencie medzi macOs a GNU/Linux až také rozdiely nie sú. (Detaily, že linux má horšiu podporu komerčnými výrobcami aplikácii nerátam). MacOs beží na drahšom HW. Kto má peniaze, alebo našetrí si, môže si ten HW kúpiť. Kto nemá peniaze, tak nech si to nekupuje.

Osobne mám ešte aj to ospevované lenovo (Na ňom mám GNU/Linuxu). Je to ako škoda 120. Ide to, len sa v tom treba stále vŕtať, vymieňať kurvítka a zháňať diely po ebay-i.  Vypucovať tlačítka, nalepiť nálepku, "repas" a za ťši tisice Ksč by to nobody ešte používal. Ako chápem, že niekto nechce drahý počítač, ale repasy?  Také sa robilo, keď 486 stáli 200-tis korún a ozaj sa nedalo na niečo normálne našetriť, je to mačka vo vreci s jetými komponentami.


Medo

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #61 kdy: 30. 12. 2016, 11:23:10 »
Mozes si kupit W10 pro a legalne downgradnut na w7 (w8 neviem, tuto eru som preskocil).
Alebo si kupit z vypredajov licenciu na nete ... (w10 pro 10 eur - fakturu nedostanes, ale polo?/legalny kluc mas).
Alebo w7 za cca 60 eur ... (na fakturu)
Alebo poriest ciste zelezo a OS je na tebe ...

Ondro

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #62 kdy: 30. 12. 2016, 11:27:46 »
Jednoznacne repas. Mam velmi dobre skusenosti s nimi
Cena a kvalita neporovantelna s lacnymi plastakmi. Odporucam navstivit nejaky kamenny obchod, kde ich predavaju a vydiet to nazivo. Urcite si vyberies.
Splna to aj druhu tvoju poziadavku a to, ze tam nebudes mat win10(najcastejsie win7).

Jozko

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #63 kdy: 30. 12. 2016, 11:38:30 »
Repas, osobne som bral z device.cz, T420, A stav. Odporucam firmu

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #64 kdy: 30. 12. 2016, 12:00:00 »
Ja nevim, odkud sem tihle lide porad lezou, ale netusil jsem, ze jen v same stredni Evrope jich je tolik. Tak si rikam, jestli by nebylo dobre dat si novorocni zavazek a lezt na widlofora a jabkofora a opruzovat tam tim, jak jsou jejich OS spatne a nejlepsi je Linux. Ale zase se bojim, ze minimalne v druhem pripade by to mohlo vyprovokovat jablecnou vypravu.

Potom treba škrtnúť 2/3 obsahu serveru, lebo nie je iba o GNU/Linux-e. macOs je predsa len cerifikovaný UNIX (nobody skontrolujem ci tam mam spravny) , jeho podstatná časť sa volá Darwin a je opensource pod BSD licenciou. 

Okrem menej slobodnej licencie medzi macOs a GNU/Linux až také rozdiely nie sú. (Detaily, že linux má horšiu podporu komerčnými výrobcami aplikácii nerátam). MacOs beží na drahšom HW. Kto má peniaze, alebo našetrí si, môže si ten HW kúpiť. Kto nemá peniaze, tak nech si to nekupuje.

Osobne mám ešte aj to ospevované lenovo (Na ňom mám GNU/Linuxu). Je to ako škoda 120. Ide to, len sa v tom treba stále vŕtať, vymieňať kurvítka a zháňať diely po ebay-i.  Vypucovať tlačítka, nalepiť nálepku, "repas" a za ťši tisice Ksč by to nobody ešte používal. Ako chápem, že niekto nechce drahý počítač, ale repasy?  Také sa robilo, keď 486 stáli 200-tis korún a ozaj sa nedalo na niečo normálne našetriť, je to mačka vo vreci s jetými komponentami.
To je nějaká jablečná úchylka "já na to mám a ostatní jsou žebráci"? Když jsem si kupoval Latitude 6440, mohl jsem za podobný peníze mít i ohlodaninu, ale prostě je to PODLE MĚ ZCELA SUBJEKTIVNĚ nepoužitelnej krám. OS je prostě ubohej a další detaily, jako třeba klávesnice, nebo touchpad z toho dělají nepoužitelnej šmejd i s Linuxem. Novej MBP jsem chtěl vyzkoušet, ale po tom, co na něj prasklo asi dva dny od vydání, tak na to opravdu nemám náladu. Výkon mi stále stačí, chtěl jsem jen výrazně lepší výdrž na baterku a tu mi MBP nedá. Alespoň ne o tolik lepší, aby se mi to vyplatilo.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #65 kdy: 30. 12. 2016, 13:36:54 »
Potom treba škrtnúť 2/3 obsahu serveru, lebo nie je iba o GNU/Linux-e. macOs je predsa len cerifikovaný UNIX (nobody skontrolujem ci tam mam spravny) , jeho podstatná časť sa volá Darwin a je opensource pod BSD licenciou.

Ne, neni. Az tady bude clanek o masoxu, zapoj se do diskuse s nejakymi vecnymi poznamkami. Tohle je diskuse o sehnani levneho stroje s Widlemi < 10, nikoliv evangelizacni prednaska o vyrobcich Jabbka.
 
Citace
Okrem menej slobodnej licencie medzi macOs a GNU/Linux až také rozdiely nie sú. (Detaily, že linux má horšiu podporu komerčnými výrobcami aplikácii nerátam). MacOs beží na drahšom HW. Kto má peniaze, alebo našetrí si, môže si ten HW kúpiť. Kto nemá peniaze, tak nech si to nekupuje.

Tak rekl bych, ze ta cena je kurva rozdil. A platit tezke prachy za to, abych si koupil drahy HW, na kterem bezi OS, ktery mi nesedi a ma klavesnici, ktera mi leze na nervy a veskerou konektivitu to ma na nejakych udesnych redukcich, ktere jsou sice sestakovy sunt, ale za Apple ceny, pricemz si ani nemuzu byt jist, ze se to neposere a ze se mnou za ty prachy Apple nevybehne, tak na to se muzu .... Tim vice se na to muze ... tazatel, ktery celkem jasne nastinil, o co mu jde a ty mu nabizis neco, co tomu ani zdaleka neodpovida, snad leda ze by to vyhral v loterii.

Citace
Osobne mám ešte aj to ospevované lenovo (Na ňom mám GNU/Linuxu). Je to ako škoda 120. Ide to, len sa v tom treba stále vŕtať, vymieňať kurvítka a zháňať diely po ebay-i.  Vypucovať tlačítka, nalepiť nálepku, "repas" a za ťši tisice Ksč by to nobody ešte používal. Ako chápem, že niekto nechce drahý počítač, ale repasy?  Také sa robilo, keď 486 stáli 200-tis korún a ozaj sa nedalo na niečo normálne našetriť, je to mačka vo vreci s jetými komponentami.

Tak Lenovo neni to, co kdysi bylo IBM. Uz i z Lenovo je treba peclive vybirat, protoze s nekterymi modely to soudruzi dopracovali na uroven ACERu a snad zadny model se nemuze kvalitou rovnat starym IBM. Nemuzu se zbavit dojmu, ze presne tam speje i Apple. Ona ta kvalita uz predtim byla mene uzasna, nez rikali v reklamach. A nedari se mi nabyt dojmu, ze by se to zlepsovalo - viz nedavne frikulinske reseni problemu s vydrzi na baterie. Na neco takove snad ani MS jeste neprisel.

Jinak repasy se dneska nekupuji proto, ze by lidi byli takove socky, jak ty si predstavujes, ale proto, ze s kazdou generaci stroju se na trh tlaci stale hroznejsi sracky, kterym se soudny clovek vyhne. Do znacne miry je to vina designerske firmy Apple, ktera dela vyrobky sice dekorativni, ale jako pocitac se pouzivaji stale hure. Apple vzdy prijde s nejakou totalni picovinou a vsichni to hned musi kopirovat, protoze masy, ktere na tom leda tak napisi par kokotin na fejsbuuk, si to zadaji. Napriklad chicletove klavesnice, ktere kdysi byly povazovany za odpad, jaky se dava na levne domaci hracky pro kutily, jsou dnes diky kretenum z Apple standardem. To vse ve jmeny toho, ze notebook musi byt s kazdou generaci stale tenci, az jednou bude natisteny na prelozenem kousku plastu a opravdu chci videt, jak budes kupovat soucastky na neco takoveho a opravovat to, jak ted delas s tim Lenovem.

Pali

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #66 kdy: 30. 12. 2016, 13:56:44 »
Jinak repasy se dneska nekupuji proto, ze by lidi byli takove socky, jak ty si predstavujes, ale proto, ze s kazdou generaci stroju se na trh tlaci stale hroznejsi sracky, kterym se soudny clovek vyhne. Do znacne miry je to vina designerske firmy Apple, ktera dela vyrobky sice dekorativni, ale jako pocitac se pouzivaji stale hure. Apple vzdy prijde s nejakou totalni picovinou a vsichni to hned musi kopirovat, protoze masy, ktere na tom leda tak napisi par kokotin na fejsbuuk, si to zadaji. Napriklad chicletove klavesnice, ktere kdysi byly povazovany za odpad, jaky se dava na levne domaci hracky pro kutily, jsou dnes diky kretenum z Apple standardem. To vse ve jmeny toho, ze notebook musi byt s kazdou generaci stale tenci, az jednou bude natisteny na prelozenem kousku plastu a opravdu chci videt, jak budes kupovat soucastky na neco takoveho a opravovat to, jak ted delas s tim Lenovem.

Súhlas. Naviac po tom čo 14' notebooky s mobilnými procesormi vymizli a ostali iba ultrabooky sa kľudne môže stať, že kúpiť starší model nejakej rady bude znamenať aj mať procesor s väčším výkonom.

balki

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #67 kdy: 30. 12. 2016, 17:16:01 »
Citace: jardaP
Ne, neni. Az tady bude clanek o masoxu, zapoj se do diskuse s nejakymi vecnymi poznamkami. Tohle je diskuse o sehnani levneho stroje s Widlemi < 10, nikoliv evangelizacni prednaska o vyrobcich Jabbka.

Ziadna prednaska sa nekonala, konalo sa len osocovanie zo strany hejterov.
 
Citace
Tak rekl bych, ze ta cena je kurva rozdil. A platit tezke prachy za to, abych si koupil drahy HW, na kterem bezi OS, ktery mi nesedi a ma klavesnici, ktera mi leze na nervy a veskerou konektivitu to ma na nejakych udesnych redukcich, ktere jsou sice sestakovy sunt, ale za Apple ceny, pricemz si ani nemuzu byt jist, ze se to neposere a ze se mnou za ty prachy Apple nevybehne, tak na to se muzu .... Tim vice se na to muze ... tazatel, ktery celkem jasne nastinil, o co mu jde a ty mu nabizis neco, co tomu ani zdaleka neodpovida, snad leda ze by to vyhral v loterii.


Ked si take myslite, tak to nekupujte. Len nesirte o vyrobkoch, ktore nemate a neviete ich pouzivat bludy. Podobnu FUD taktiku robil kedysi microsoft proti linuxu a bol akurat na smiech.

Citace: jardaP
Jinak repasy se dneska nekupuji proto, ze by lidi byli takove socky, jak ty si predstavujes, ale proto, ze s kazdou generaci stroju se na trh tlaci stale hroznejsi sracky, kterym se soudny clovek vyhne. Do znacne miry je to vina designerske firmy Apple, ktera dela ... bla bla FUD

Teraz je mozno nieco zacvakavacie kde bol sroubik, kde bola patica je to pajkovane. Ale paci sa mi vas spomienkovy optimizmus. V starsich notebookoch boli dost nanic polovodicove suciastky, vytekali elektrolity z kondenzatorov, nedrzali baterky, rotacne mechaniky sa rady kazili. Nenarodil som sa vcera, aby som si myslel, ze je teraz nieco horsie.  Jedine, co drzi slusne, je moja historicka 486-ka made in USA. Ale ta stala aj riadnu palku a som jej asi piaty majitel. Repasy ciny za 500 Kčs, to je masochizmus.

Ale niekto si mysli aj, ze komunisti boli lepsi, tak sa nedivim ...


Jonáš

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #68 kdy: 30. 12. 2016, 17:17:41 »
Poznam firmu, ktora vyraba neobchytane notebooky a nie je v nich windows 10:
https://www.alza.cz/macbook-12-cz-gold-2016-d4494540.htm?catid=18855842
poznamka: repas nekupovat.

v blazinci vam dovolej internet po pulnoci? tazatel prisel s tim ze uvazuje o Aceru za 7000Kc kam chce Windows (<10) a ty prijdes s Applem s OSX/macOS za 38000Kc :-D

nez ten Acer(lowend cpu a jeste vyprodejovej) by byl vazne vhodnejsi repas, v podobne cene ale mnohem kvalitnejsi (take 2 roky zaruka) napriklad:
https://www.importpc.cz/dell-latitude-3330-2375m.html
nebo
https://www.importpc.cz/notebooky/repasovany-notebook-lenovo-thinkpad-t410ntbt410-2537bf9-top.html

btw: pri zadani slevoveho kodu KSTATE do kosiku je 3% sleva a postovne zadarmo :)

Já se také přikláním k nějakému repasu - za tuhle cenu už seženeš fakt pěkný a hlavně značkový notěs - záruka tam u spolihlivého prodejce je také, takže bych asi neváhal.
Za mě například dobrý tip na nákup tady:
https://www.technimax.cz/blog/produktove-tipy/nizsi-naklady-stejne-sluzby

Jonáš

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #69 kdy: 30. 12. 2016, 17:20:10 »
Poznam firmu, ktora vyraba neobchytane notebooky a nie je v nich windows 10:
https://www.alza.cz/macbook-12-cz-gold-2016-d4494540.htm?catid=18855842
poznamka: repas nekupovat.

v blazinci vam dovolej internet po pulnoci? tazatel prisel s tim ze uvazuje o Aceru za 7000Kc kam chce Windows (<10) a ty prijdes s Applem s OSX/macOS za 38000Kc :-D

nez ten Acer(lowend cpu a jeste vyprodejovej) by byl vazne vhodnejsi repas, v podobne cene ale mnohem kvalitnejsi (take 2 roky zaruka) napriklad:
https://www.importpc.cz/dell-latitude-3330-2375m.html
nebo
https://www.importpc.cz/notebooky/repasovany-notebook-lenovo-thinkpad-t410ntbt410-2537bf9-top.html

btw: pri zadani slevoveho kodu KSTATE do kosiku je 3% sleva a postovne zadarmo :)

Já se také přikláním k nějakému repasu - za tuhle cenu už seženeš fakt pěkný a hlavně značkový notěs - záruka tam u spolihlivého prodejce je také, takže bych asi neváhal.
Za mě například dobrý tip na nákup tady:
https://www.technimax.cz/blog/produktove-tipy/nizsi-naklady-stejne-sluzby

oprava- notebooky zde:
https://www.technimax.cz/repasovane-notebooky

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #70 kdy: 30. 12. 2016, 17:52:22 »
Tak teď mě zajímá, co z toho je FUD
- nové MB měli hned ze startu problém se zobrazováním
- nové MB vydrží výrazně méně, než kolik slibovali a řešením bylo odstranit odhad zbývající doby provozu na baterky, protože jsou uživatelé blbci a nerozumí tomu
- klávesnice a touchpad jsou katastrofa
- 95% existujících drátových periferií se nedá připojit bez nesmyslné redukce za nesmyslnou cenu
- prostředí je míň customizovatelné, než u W10
- macOS má řadu dlouholetých nelogičností, na které si stěžují i skalní příznivci a nicko se celé roky neotravuje s tím to změnit, nebo dát alespoň alternativní možnost pomocí nastavení
???

balki

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #71 kdy: 30. 12. 2016, 18:09:57 »
Tak teď mě zajímá, co z toho je FUD
- nové MB měli hned ze startu problém se zobrazováním
- nové MB vydrží výrazně méně, než kolik slibovali a řešením bylo odstranit odhad zbývající doby provozu na baterky, protože jsou uživatelé blbci a nerozumí tomu
- klávesnice a touchpad jsou katastrofa
- 95% existujících drátových periferií se nedá připojit bez nesmyslné redukce za nesmyslnou cenu
- prostředí je míň customizovatelné, než u W10
- macOS má řadu dlouholetých nelogičností, na které si stěžují i skalní příznivci a nicko se celé roky neotravuje s tím to změnit, nebo dát alespoň alternativní možnost pomocí nastavení
???

Vsetko je fud, az na tie redukcie. To je logicke, ze sa nezmeni konektor starym zariadeniam automaticky. Kto nie je sprosty, kupi si na prechodnu dobu hub. Ten staci jeden a pocitac potom nevyzera ako jezko.

Kto ale nebol hluchy a jobsa pocuval, ma periferie bezdratove. Jemu sa draty motajuce sa po stole nepacili.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #72 kdy: 30. 12. 2016, 18:17:24 »
Vsetko je fud, az na tie redukcie. To je logicke, ze sa nezmeni konektor starym zariadeniam automaticky. Kto nie je sprosty, kupi si na prechodnu dobu hub. Ten staci jeden a pocitac potom nevyzera ako jezko.

Kto ale nebol hluchy a jobsa pocuval, ma periferie bezdratove. Jemu sa draty motajuce sa po stole nepacili.
Takže klasická iOvce... bít se až za hrob za nesmysly. A já jsem řekl, že dráty jsou spolehlivější. A máš to. Teď mě musíš poslechnout a koupit si všechno nový a drátový. Hotovo.

balki

Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #73 kdy: 30. 12. 2016, 18:27:27 »
Vsetko je fud, az na tie redukcie. To je logicke, ze sa nezmeni konektor starym zariadeniam automaticky. Kto nie je sprosty, kupi si na prechodnu dobu hub. Ten staci jeden a pocitac potom nevyzera ako jezko.

Kto ale nebol hluchy a jobsa pocuval, ma periferie bezdratove. Jemu sa draty motajuce sa po stole nepacili.
Takže klasická iOvce... bít se až za hrob za nesmysly. A já jsem řekl, že dráty jsou spolehlivější. A máš to. Teď mě musíš poslechnout a koupit si všechno nový a drátový. Hotovo.

Ked som ja iOvca, co ste vy, BOFH? Btw, vyprataval som pivnicu. Nekupite repasovanu tlaciaren robotron?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Notebook s jiným systémem než Windows 10
« Odpověď #74 kdy: 30. 12. 2016, 19:13:21 »
Ziadna prednaska sa nekonala, konalo sa len osocovanie zo strany hejterov.

Aha. A kdo tu napsal, ze "Apple je najlepsi notebook bez windows, aky som kedy mal. Clovek usetri, lebo nemusi kazdy rok kupovat novy." nebo "Nie je treba kupovat kazdy rok novy model, to je zlozvyk ziskany z lacnych notebookov a "repasov".
Ludia, co maju apple nie su "veriaci", ale pragmatici. Vo vnutri to ma totiz solidny operacny system a nie tamagochi na sposob win, alebo linuxu.  Ako linuxak som si na mac os zvykol rychlo." ?


Citace
Ked si take myslite, tak to nekupujte. Len nesirte o vyrobkoch, ktore nemate a neviete ich pouzivat bludy. Podobnu FUD taktiku robil kedysi microsoft proti linuxu a bol akurat na smiech.

FUD? Za tolik penez bych si predstavoval sakra jinou kvalitu. Urcite ne plastak ne nepodobny ACERu a urcite ne chiclety.

Citace
Teraz je mozno nieco zacvakavacie kde bol sroubik, kde bola patica je to pajkovane. Ale paci sa mi vas spomienkovy optimizmus.

Tak zrovna to zacvakavani misto sroubku je zatracene zasrany problem. Obvykle to nejde nedestruktivne rozebrat a i servisaci takovych masin s sebou radsi nosi nahradni dily kastle a to na to maji oficialni vercajk.

Citace
V starsich notebookoch boli dost nanic polovodicove suciastky, vytekali elektrolity z kondenzatorov, nedrzali baterky, rotacne mechaniky sa rady kazili.

Zato treba Apple nikdy nenamontoval do svinsky drahych MB Pro vadne nVidia grafiky, ktere vsechny do par let odesly. A ty kondenzatory tekly nekdy kolem roku 2000. Tak tak star repasy tu nikdo nedoporucuje.

Citace
Ale niekto si mysli aj, ze komunisti boli lepsi, tak sa nedivim ...

Obcas byly. Stale jeste mam blender z 50. let a druhy z 60. Funguji. Zato v elektrosrotu casto vidam ty nove.