Utilita na zjištění délky kabelu rj45

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« kdy: 23. 12. 2016, 09:46:19 »
Ahoj,  kdysi jsem měl MB tuším od gigabyte,  který uměl v biosu zobrazit délku kabelu připojeného do síťové karty,  byla ta sitovka něčím speciální nebo to dnes umí každá?  Je na to v Linuxu nějaká utilita?


Medo

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2016, 10:19:23 »
Dobra otazka, rad si pocitam, ci nieco existuje.
Fyzicky je mozne pouzit nieco taketo, a ani vela nestoji.
http://atcomp.sk/zbozi/gembird-eth-kabel-tester-nct-3-pro-rj11-rj45-rg58/detail.aspx?p=z:318896

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #2 kdy: 23. 12. 2016, 10:41:01 »
Ahoj,  kdysi jsem měl MB tuším od gigabyte,  který uměl v biosu zobrazit délku kabelu připojeného do síťové karty,  byla ta sitovka něčím speciální nebo to dnes umí každá?  Je na to v Linuxu nějaká utilita?

IFAIK to umí jen některé čipy a typicky umí jen třeba 4 délky. Dá se to vyčíst přímo z nějakého "registru" toho čipu. Ale je to opravdu jen orientační, hodně to záleží na konkrétním kabelu a stačí že proběhne nějaký paket když to zrovna "měří" a je schopno to vyplivnout úplnou kravinu.
Ale třeba jsou i nějaké jiné, osobně tomu ale moc nevěřím, ty měřáky, co umí tohle nadetekovat velmi přesně jsou docela drahá záležitost, takže pochybuju, že by běžný síťový čip tohle uměl taky.

poiuztrewq


Trupik

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #4 kdy: 23. 12. 2016, 13:52:24 »
RJ45 je kábel?  :o

Na dlhých vedeniach sa dá merať odrazený signál. Robili sme to na cvičení na VŠ. Potrebuješ osciloskop a generátor signálu...

Buď to alebo lepší merák na sieťové káblové (niektoré to majú).


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #5 kdy: 23. 12. 2016, 14:33:39 »
IMHO tohle nejde poradne delat. To by vyzadovalo velmi presne mereni casu, po kteren se vrati odrazeny signal a to by nebylo za par supu. Jak uvedeno vyse, takove "mereni" by bylo spise znacne orientacni, takze doporucuji pouzit metr nebo pasmo. Ledaze by nekdo vymyslel nejaky jiny trik, ktery me nenapada.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #6 kdy: 23. 12. 2016, 14:59:30 »
Snad se dala ještě odhadovat délka kabelu měřením parazitní kapacity na páru, ale to vyžaduje, aby byl druhý konec nezapojený a je k tomu potřeba referenční vzorek daného konkrétního kabelu.

mac0112

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #7 kdy: 23. 12. 2016, 15:00:34 »
Skoro každý Routerboard od Mikrotiku, to umí. I ten nejlacinější RB941 za 400,- . Ověřoval jsem to a je to celkem přesný.

Trupik

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #8 kdy: 23. 12. 2016, 15:03:02 »
IMHO tohle nejde poradne delat. To by vyzadovalo velmi presne mereni casu, po kteren se vrati odrazeny signal a to by nebylo za par supu. Jak uvedeno vyse, takove "mereni" by bylo spise znacne orientacni, takze doporucuji pouzit metr nebo pasmo. Ledaze by nekdo vymyslel nejaky jiny trik, ktery me nenapada.
Robili sme to kedysi na VŠ, s analógovým osciloskopom, ktorý už vtedy patril do múzea. Dĺžku kábla, ktorý mal skoro 100m sme namerali s chybou do 10 cm.

Unknown

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #9 kdy: 23. 12. 2016, 15:14:32 »
Ahoj,  kdysi jsem měl MB tuším od gigabyte,  který uměl v biosu zobrazit délku kabelu připojeného do síťové karty,  byla ta sitovka něčím speciální nebo to dnes umí každá?  Je na to v Linuxu nějaká utilita?

ty měřáky, co umí tohle nadetekovat velmi přesně jsou drahé

Ale tazatel to nechtel "velmi presne". Docela slusne vysledky dava za ty penize treba i tohleto http://krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1708

mac0112

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #10 kdy: 23. 12. 2016, 15:22:54 »
Používám RBmAPL-2nD je veliký jako dvě krabičky od zápalek. Má to jenom jeden RJ45 a wifi se kterou mám spojený telefon. Je to frajeřinka když to napájím přes uUSB z telefonu, spustím cable test a údržbě řeknu přesně v metrech kde je přerušený kabel a jaký drát :D

mac0112

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #11 kdy: 23. 12. 2016, 15:27:41 »
Ahoj,  kdysi jsem měl MB tuším od gigabyte,  který uměl v biosu zobrazit délku kabelu připojeného do síťové karty,  byla ta sitovka něčím speciální nebo to dnes umí každá?  Je na to v Linuxu nějaká utilita?

ty měřáky, co umí tohle nadetekovat velmi přesně jsou drahé

Ale tazatel to nechtel "velmi presne". Docela slusne vysledky dava za ty penize treba i tohleto http://krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1708

Ale tohle má jednu nevýhodu, musíš jít na konec kabeláže a odpojit od switche nebo PC a zastrčit ten terminátor od měřáku.

#

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #12 kdy: 23. 12. 2016, 15:35:43 »
Skoro každý Routerboard od Mikrotiku, to umí. I ten nejlacinější RB941 za 400,- . Ověřoval jsem to a je to celkem přesný.
Das tip kde to najdu ve web rozhrani nebo pres cli?

mac0112

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #13 kdy: 23. 12. 2016, 15:53:04 »
Skoro každý Routerboard od Mikrotiku, to umí. I ten nejlacinější RB941 za 400,- . Ověřoval jsem to a je to celkem přesný.
Das tip kde to najdu ve web rozhrani nebo pres cli?

je to v interface ethernetu a jmenuje se to cable test. Kdyz je kabel preruseny nebo nezapojeny, napise to delku vsech paru.

mac0112

Re:Utilita na zjištění délky kabelu rj45
« Odpověď #14 kdy: 23. 12. 2016, 15:56:28 »
Skoro každý Routerboard od Mikrotiku, to umí. I ten nejlacinější RB941 za 400,- . Ověřoval jsem to a je to celkem přesný.
Das tip kde to najdu ve web rozhrani nebo pres cli?

je to v interface ethernetu a jmenuje se to cable test. Kdyz je kabel preruseny nebo nezapojeny, napise to delku vsech paru.

/interface ethernet cable-test ether