SŠ Informační technologie

koudy

SŠ Informační technologie
« kdy: 01. 01. 2011, 23:29:38 »
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda je v mém případě vhodné zvolit jako SŠ obor IT
na základní škole mám výborné a chvalitebné bez nutnosti domácího studia(postačuje výklad učitelů)
dříve jsem se zajímal o kódování v html, protože je docela primitivní
Před dvěma roky mne bratr seznámil s Karlem, abych získal nějaké návyky, poté mi na Pascalu(protože nic jiného neumí, teda ještě PHP, ale tam mi řekl, že protože není kompletně definován, tak není vhodný na začátek)  vysvětlil podmínky, cykly, proměnné. Pascal se mi, ale moc nelíbil, a proto jsem se formou samostudia seznámil se skriptovacím jazykem Python, zvládám napsat nějaké základní aplikace pro konzoli a za pomocí grafické knihovny Livewires i něco jednoduchého grafického.
Linux zatím bych to nazval seznamováním, zvládá sice něco přes shell ale né mnoho(KDE)




D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2011, 23:42:54 »
Pokud tě to baví a chtěl by jsi se tím v životě živit, pak nevím co řešíš. Zjisti si jestli vyhovíš i ostatním požadavkům na daný studijní obor a hurráá do toho :)  největší kliku v životě má člověk, který má takovou práci, jenž je mu zároveň i zábavou.

PS. Ale IT to není jen programování ;)
« Poslední změna: 01. 01. 2011, 23:46:36 od D.A. Tiger »

Kenji

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2011, 01:36:55 »
Je úplně jedno, na kterou školu půjdeš pokud se jedná o střední školu.
Já mám například obchodku a živím se "ajťařinou".

Nicméně kdybych se měl rozhodovat znovu, vybral bych si nějakou SŠ s technickým zaměřením - nějakou průmyslovku, slaboproud, apod. Přecejen teoretické znalosti pak občas trochu chybí.

A do toho samozřejmě hlavně samostudium, protože střední škola tě dle vlastních zkušeností nic praktického nenaučí :-) Vlastně to jediné, co mi střední škola dala je psaní všemi deseti. což bych ti taky doporučil, pokud chceš umět doopravdy rychle a efektivně psát.

Osobně bych doporučil jít cestou webových aplikací (PHP, CSS, xHTML) + Unixových systémů, příp. pak nějaké další programovací jazyky, záleží na tom co tě bude bavit a co chceš dělat.

Takže si připrav strýčka Googla a tetu Wiki a chop se učení :-)

ertepl

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2011, 08:19:02 »
Na stredni obor informacni technologie jsem byl a muzu ti rict, ze toho vis vic nez dost. Programovat se tam teprve budes ucit, takze budes mit urcite velke vyhody. Myslim, ze si od toho slibujes prilis mnoho, je to jen stredni skola, tam se uci fakt uplne zaklady a chodi tam z 90% normalni (rozumej ne IT) lidi :-) Spis bych to videl jako vyhodu, ze jdes na IT stredni - budes to zvladat v pohode a tak budes mit spoustu casu naucit se neco poradnyho (ve volnem case, internet, knihy atd). Jinak urcite necekej, ze tam do tebe natlucou nejake ultra IT znalosti. Jen to vsechno na tobe :-) Kazdopadne jdes spravnym smerem.

koudy

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #4 kdy: 02. 01. 2011, 09:08:11 »
ertepl: Díky to jsem potřeboval vědět, nevěděl jsem jaké složení lidí na takové školy se hlásí.
Asi máš pravdu, že tam toho moc nebude, ale spíš přemýšlím, jestli je lepší volba IT nebo gympl.
A ještě, když na školu s tímhle zaměřením chodils bere se i 3D grafika, protože když jsem na jedné školy byl, tak mi to nebyli schopni říct.


JS

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #5 kdy: 02. 01. 2011, 09:20:53 »
IMHO, zalezi, jaka stredni to je, daleko vic, jestli je IT nebo ne. Nepochybne existuji kvalitni stredni IT skoly a mene kvalitni.

Ja chodil v 90.letech na Libensky zamecek (gympl). Tehdejsi generace v programatorskych tridach byla dost elitni (hlavne tam byl Martin Mares, ktery vyhraval programatorske olympiady). Byt na skole, ktera je trochu tvrdsi a kde je kolektiv schopnych spoluzaku je IMHO mnohem dulezitejsi, nez jestli si ta skola rika IT nebo ne. Takze bych se asi podival, jak si vami vybrane stredni skoly vedou v techto soutezich (IO, KSP).

Kit

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #6 kdy: 02. 01. 2011, 09:31:43 »
3D grafika se samozřejmě na SŠIT bere, od letošního školního roku povinně všechny školy tohoto zaměření. Stačí se podívat na studijní plány, které tyto školy mívají na svých www stránkách.

Znalost IT při nástupu není podmínkou, ale výhodou.

ertepl

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2011, 09:38:47 »
3d grafiku sme nebrali. 3D grafika tam byla samostatny obor.

Jinak co si pamatuju, tak ty 4 roky vypadaly zrhuba takto (IT predmety):
1.-2. rok - programovani (pascal, visual basic), hardware a periferie, nejake zaklady software, psani vsemi deseti.
3.-4. rok - databaze (ms access, sql), site (navrh + nastaveni na windows, novellu, linuxu), instalace systemu.

Vetsina lidi to bralo jako nutne zlo (jak to tak bejva na stredni), hardcore ITak jsem byl jen ja a jeden kamos, co sme se IT venovali i ve volnem case :) Jinak ty jazyky (pascal, visual basic) nebyly uplne "povinne" - ja sem tam treba programoval v C, kdyz sem to tam vsechno zvladal tom pascalu, poustel sem si tam linuxove distribuce, davali mi tam celkem volnost. (SPSE Sumperk)

S gymplem si myslim nic nezkazis, kazdopadne to se pak predpoklada, ze pujdes 100% na vejsku. S IT stredni, kdyz budes dobrej, te vemou i do tech mezinarodnich "elitnich" firem :-) no problem.

karlos

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2011, 09:41:15 »
ja bych sel bud na elektroprumku pokud vic tíhneš k HW a sítím nebo na gympl pokud víc tíhneš k programování.

Gympl je pouze pruprava na VŠ a zakladem vysokoskolske informatiky je teoreticka matematika, algoritmy a tak - prepsat to pak do programu uz je jednoduche, a za tri roky Bc jsme meli snad jen jeden semestr nejaky zaklady delphi - takze programovat te tam nikdo nenauci na to musis jit sam doma. Pochopit treba principy sifrovani to urcite na stredni nebudete brat.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #9 kdy: 02. 01. 2011, 10:21:47 »
Když já šel studovat, tak na odborných školách vládl DOS s T602, což mne vůbec, ale vůbec nelákalo. A tak jsem vystudoval obor zahradníka a samoukově dál pokračoval v počítačích. Dnes na mne málo kdo dosáhne, ale je to dané tím, že mne to bavilo, kdežto ve škole dává člověk pozor jen, když ho něco zajímá ... Dnes jsou naštěstí pro mladé mnohem širší možnosti a je z čeho vybírat. Leč já bych opět asi váhal, přeci jen být týden v učebně a týden v přírodě mělo své kouzlo.

xmike1.cz

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #10 kdy: 02. 01. 2011, 10:36:24 »
Na gympl bych nesel.
Byl jsem na osmiletym - 6-9 zakladka + 1-4 stredni. Do kvinty jsem nesel a prestoupil na prumku se specializaci IT a urcite ti to da vic. Mas zakladni teoreticky znalosti z oboru, spoluzaci z gymplu jsou (a prominte koho se dotknu) jen Nic s maturitou.
A urcite je potreba trochu samostudia, pomohlo mi to posleze s hledanim prvniho zamestnani.
Hodne stesti.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #11 kdy: 03. 01. 2011, 17:41:03 »
Mam kamarada co mnel na libenskym zamecku same jednicky a do dnes nevi co je trojclenka :). Nicmene souhlasim s nazorem ze hodne zalezi na kolektivu ktery se sejde. Sebevzdelavani je zaklad a pri katastrofalni urovni skolstvi v cechach i nutnost. Vetsina nejlepsich ajtaku co znam tak IT primo nestudovala a vetsinu ne-li vsechno se naucili sami. Muj druhy kamarad chodi na pomerne prestyzni stredni soukromou skolu vypocetni techniky v praze, ma nejakej CISCO certifikat a ve ctvrtem rocniku nevi co je IP adresa a prolejza bez problemu. Zajimave je ze ze strojarny ho vyhodili. To potom cloveka trochu nuti k zamysleni jak to vlastne u nas s tim vzdelavanim je a jestli rozlisovat lidi podle jakeholiv stupne vzdelani popr. i vystudovane skoly ma vubec (v prevazne vetsine pripadu) smysl.

Jakub D.

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2011, 19:40:46 »
Gympl i prumyslovka maji sve pro a proti, doporucuji zamerit se na kvalitu konkretni skoly. Prirozene zalezi, v jak velkem meste bydlite a jaka je tam nabidka vzdelani. Obecne spise plati, ze gympl vam da celkovy prehled o svete, poradny zaklad matematiky a tak. Treba kamaradka studovala normalni gympl v Pribrami a brali teorii algoritmu docela poradne. Konkretni technologie se tam nenaucte, ale to nevadi, protoze za par let je stejne kazda technologie stara.

Ja jsem z gymlu, ktery mi nedal zadne technicke znalosti, vsechno jsem se naucil sam, ale zase jsem ziskal obecny prehled, ktery je pozdeji na urovni nejakeho rozhodovani nebo vedeni dost dulezity. Skola vam da smer, rozhodne to neni samospasne reseni, treba na VS je samostudium dost dulezite, spousta lidi to podceni a pak vyleti. Kazdopadne hlavni je rozmyslet si, jestli pujdete na VS.

Doporucuji jit v budoucnu na poradnou VS (CVUT FEL, UK MFF), uz dneska je to dulezite a za par let se vsichnu budou ptat "a z jake skoly ten titul vlastne mate?". Nejit na VS je blbost, kazde pako uz dneska ma titul. Treba k tomu je IMHO vhodny ten rozhled, aby jste se behem studia na stredni mohl v klidu rozhodnout ohledne vyberu VS. Ja vystudoval CVUT FEL a mame tu vedle sebe gymplaky i prumyslovaky, je to jedno. Hlavni je houzevnatost a pile studenta.

koudy

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2011, 19:45:13 »
Tak to mne docela zaráží, že má CISCO certifikát a neví co je to IP adresa, jinak školy vybírám v Brně, akorát to musí být škola státní ne soukromá

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2011, 20:25:20 »
Tak to nejsi asi sam. Ja jsem byl taky docela v soku kdyz jsem to videl na vlastni oci. O to vetsi je to sok pri uvedomeni si, ze letos maturuje a po dokonceni skoly by mel byt schopen delat administratora, dle jejich skoly na urovni senior.Co se tyce nazoru ze nejit na vejsku je blbost tak s tim maximalni nesouhlas. Je to otazkou rozhodnuti kazdeho a znam obrovskou spoustu lidi kteri nemrhali casem na VS kde (ruku na srdce) prevazna vetsina lidi vetsinu casu stejnak proflaka (cest par vyjimkam) a jsou v zivote uspesnejsi nez si asi vetsina lidi s VS umi vubec predstavit. Tim ovsem nerikam, ze je VS zbytecna, to vubec ne. Jsem toho nazoru, ze asi nejidealnejsi je studovat pri praci. Neberu reci o tom ze se to neda casove stihat pac to je nejvetsi nesmysl a vymluva ktera muze byt. Co se tyce faktu ze dneska ma titul kazdej blbec to je jen smutna ukazka degradace ceskeho vzdelavaciho systemu. Nebude to dlouho trvat a doktori si budou trhat vlasy ze se nesli vyucit pac dneska se maturita rozdava zadarmo a je to povazovano za automaticke.