Je lepší Windows nebo Linux?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #120 kdy: 21. 10. 2016, 20:07:51 »
@jurdo: Prosim te, nezamenuj vyznam slov pouzitelnejsi a pouzivanejsi.

Kolik kde z ceho vyrazim fps je mi uplne jedno, zejmena, kdyz mluvime o nasazeni na desktopu a ne v hracskych doupatech.

O ovladacich grafiky se tu zrovna rozplyval chvalou noef.


noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #121 kdy: 21. 10. 2016, 20:11:31 »
Mel jsem pocit, ze to bylo kolem 5%. Ono holt ty statistiky jsou dost nepresne, navic predpokladam, ze Linuxaci budou mnohem casteji blokovat/podvrhavat data, protoze vetsinou i resi soukromi (statistiky jsou vetsinou webove). Na rozdil od mas si uvedomuji, co vsechno o nich velci bratri vi a nechteji jim to ulehcovat.

Ale vlakno je o "profesionalnim vyuziti dekstopu jako programator". Popsal jsem svoji zkusenost (vyvojem si zivim). A rekl bych, ze zaujaty nebudu, kdyz jsem uplny zelenac ohledne desktopu na tucnakovi. Melo by to byt spise naopak, ze budu mit velke problemy se prizpusobit, navic podle vas horsimu systemu, po mnoha letech pouzivani Widli. Skutecnost tomu ale neodpovida, takze mozna ten system neni tak spatny, jak se snazite podsouvat. Osobne jsem si tim prechodem nebyl moc jisty, ale kdyz me ty wokna tak namichly, tak jsem to riskl a par dni si s tim hral. Winy jsem musel preinstalovavat kazdych par let a zmenu HW, casto i jen jednoho kusu, vetsinou nerozdejchaly a musely se preinstalovat. Na domacim "servru" mi jedna instalace Debianu bezela pres 10 let, prezila tusim 3 upgrady systemu a 3 uplne zmeny HW (disky, zakladovka, CPU i architektura CPU). A presel jsem na CentOS ne proto, ze by Debian byl zapraskany a nepouzitelny, jako Widle po zlomku takoveto doby jsou (bezne jen boptnaji a boptnaji), ale proto, ze jsem liny a chtel jsem mene updatovat OS.

A samozrejme klasicke vyvraceni argumentu pouzivanosti - ten nic nerika o kvalite, pouze o vychcanosti M$ a jejich vendor-locku. Nebo si snad myslite, ze Blesk jsou nejlepsi noviny a parek za par kacek ze supermarketu je nejlepsi maso?

PS: S GUI KDE zadne problemy nemam, jak jsem psal vyse, myslel jsem si, ze to bude horsi. Kdybych si neinstaloval oficialni ovladace pro gtx 1070, ktere jsou velmi nove, tak neresim v podstate zadne problemy s instalaci a vse jsem si naklikal. Predpokladam, ze je to  navic spis chyba NVidie, ne Linuxu. Co se tyce grafickeho vykonu, tak alespon u starsi generace grafik na tom byl tucnak lepe nez Widle ;).
« Poslední změna: 21. 10. 2016, 20:13:13 od noef »

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #122 kdy: 21. 10. 2016, 20:19:40 »
[...] ja problemy s windows 10 nemam. problemy maju vacsinou neznalci a taki, co neustale frflu a stale su s niecim nespokojni ;).
vypadas ze tomu nerozumis, takze chapu ze problemy nepoznas, to ze kdyz nastane problem restartujes windows nepovazujes za problem ale za vlastnost... to ze pouzivanim w10 si presel o soukromi je ti jedno, protoze jak rikaji ti vseznalci "nejsi terorista, tak co by si na tobe vzali" ;)

mne sa hibernacia windowsu pri vypinani nerobi. boot mam rychly.
[...] mam kamarata, ktory[...]

hybridni hibernace pri vypinani ti robi, pokud jsi to nevypnul, zeptej se nejakeho kamarada kterej umi cist, at ti to zkontroluje podle postupu co jsem uvedl ;)

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #123 kdy: 21. 10. 2016, 20:29:39 »
Co lzete? MS ma svuj Store, ale vazne si myslite, ze tam kazdy vyrobce SW nacpal svoje instalacky?
co LZES Ty LHARI a DEMAGOGU? MS ma sice svuj Store kterej ale do nedavna neprijimal Win32 aplikace, pouze Metroidni, takze pozadoval aby kazdy vyrobce SW predelal svuj SW z Win32 do "metroidniho universalniho", teprve pred mesice zacal nejak prijimat Win32 ktere ale stale musi byt obalene metroiditou, takze i tak musi projit nejakym prevodem...
Takze v tom v cem mas pravdu, skoro zadnej vyrobce SW do MS Store nenacpal a ani nenacpe svoje Win32 instalacky ;)

Vazne si muzu treba Oracle nainstalovat z repozitare Debianu?
A ty si muzes Microsoft nainstalovat z Windows Store? ;) asi si myslel "Java od Oracle", to samozrejme nelze kvuli pouzite licenci, takze nejde o technicky problem, ale licencne-politicky... nicmene neni problem si pridat treba do Ubuntu repositar s "Oracle Java Instalatorem" kterej pak automatoicky nainstaluje "Java od Oracle" a v ramci globalnich systemovych aktualizaci provadi automaticke aktualizovani...
http://wiki.debian.org/JavaPackage
http://wiki.ubuntu.cz/java#oracle_java

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #124 kdy: 21. 10. 2016, 20:39:51 »
teraz uz ma viac. mozno teraz ma 12. ked som to skusal mal asi 8-9, som sa pomylil so 7. [...]

takze 7letej pocitac, byl nakonec 8-9letej ale uz je to 3-4roky... zkousel si na nem ubuntu 14.04 ktere vyslo pred 2rokama... kombinaci techto "zkusenosti" z praxe si podal jako dukaz, akorat z toho ale plyne ze ses dobrej mamlas, pak uz chapu ty tve dalsi zmatene komentare jak od decka z materske skolky :-D


nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #125 kdy: 21. 10. 2016, 20:49:14 »
No jo. Ale co BFU...
1] musi na urcite misto ulozit link na repo
2] musi ulozit i klic na repo
3] musi pak resit pripadne zavislosti

co LZES ty jeden ULHANEJ neschopnej LHARI ;)
BFU nebude instalovat Debian, ale *buntu nebo Mint, takze na automaicke pridani repa vcetne klice a automaticky resenych zavislosti pouzije jeden prikaz ktery je uveden u 3rd repositare:
1) add-apt-repository ppa:nejake/ppa

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #126 kdy: 21. 10. 2016, 21:48:31 »
Sranda sledovat linuxakov, ako sa biju do prs.
[...] To ze linux nie je vhodny na desktop snad potvrdia statistiky, ake zastupenie na windows a ake linux.
Dokazu si nieco taketo uvedomit ti linuxaci, ktorych pohlad je obmedzeny? :)

Jestli tu nekdo fnuka tak jurdo, co slintaj na Windows10
Kdyz se ohanis statistikou, podivej se na statistiku vzdelanosti a inteligence, pak je logicke ze ty ktery stojis mimo pouzivas system ktery je spatny, stejne tak je logicke ze stado technicky nevzdelanych nevidi ve Widnows problem, a stale je logicke ze technicky vzdelani a inteligentni uziatele Windows jednoduse nepouzivaji, minimalne ne dobrovolne, nebo jen jako poustec her, protoze PS4 nemaji kam dat ;)

Obmezeny pohled Linuxaku? :-DDD on maji narozdil od tebe hromadu zkusenosti s administrovanim i tech Windows, prave proto maji pohled takovy ktery rika, tohle domu ani nahodou, nejsem debil ;) Omezenost proste predvadis ty, odkazujes se na nejake sve kamarady, odkazujes se na nejake pochybne strany/stranky a mas velmi omezene zkusenosti a prehled o operacnich systemech....

Sten

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #127 kdy: 21. 10. 2016, 22:20:29 »
BFU nebude instalovat Debian, ale *buntu nebo Mint, takze na automaicke pridani repa vcetne klice a automaticky resenych zavislosti pouzije jeden prikaz ktery je uveden u 3rd repositare:
1) add-apt-repository ppa:nejake/ppa

I Debian má add-apt-repository ;)

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #128 kdy: 21. 10. 2016, 22:45:07 »
I Debian má add-apt-repository ;)

tim lip :) mel sem nevim proc zafixovane ze je to vymysl ubuntu kvuli ppa, v debianu vzdy pridaval repo rucne :)

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #129 kdy: 21. 10. 2016, 23:05:48 »
Takže to shrneme... Bez emocí, v pondělí ráno přijdu do hokny, zapnu mašinu a ....
  • Boot
    • Tux: Grub (5s na výběr verze), štafetu přebírá systemd, paralelně zavádí několik targetů, za 30s vypisuju login údaje. Když chci vidět podrobnosti, na Plymouthy stisknu ESC
    • Widle: Zapnu napájení, černá obrazovka, uprostřed nesmyslná animace. 3/4 hodiny v tahu. Asi to bude tím, že zrovna nějaký DLLka po aktualizaci potřebují zkompilovat z C# bytecode do nativního strojáku.
  • Synchronizace s kolegama
    • Tux: Autofs řeší vše, stačí git pull a projít změny.
    • Widle: Je 50% šance, že se pokusí připojit síťový disky ještě před tím, co dostane z DHCP nějakou IP adresu, nebo než se načte ovladač WiFi. Takže prvně pořešit ručně sdílený disky. Pak teprve doháníš kolegu s Linuxem. Hiearchie cílů nebo úrovní při bootu prostě neexistuje.
  • Spuštění aplikace
    • Tux: Ctrl+F2 a psaní názvu programu, nebo čeho se to týká. Na "web" vyhodí ikony Firefoxu, Konqueroru, ... (co je instalováno), na "hudba" přehrávače,...
    • Widle: Tady je několik možností. Nabídka start a 10 minut bloudění, minimalizace všeho a hledání ikony na jediné ploše mezi 50 dokumenty, a 60 dalšíma appkama,...
  • Hledání dokumentu
    • Tux: Ctrl+F2 a píšu název, průběžně a vreálným čase vidím výsledky přímo na ploše. Výsledek hledání prostě rozkliknu.
    • Widle: Hurá do průzkumníka. Prohledání dokumentů (cca 2000 souborů na SSD) je na osm minut na osmijádru s 16GB RAM. Připsání písmene do vyhledávacího políčka neznamená eliminaci ze seznamu nalezených souborů, začne znova.
  • Ladění aplikace
    • Tux: Pokud něco sestřelím, není to jádro. To už by musel být mega problém, za poslední tři roky to bylo 2x.
    • Widle: Nemám jistotu, jestli za BSOD může moje aplikace, nebo prostě to, že se na obloz protrhalymraky a systému se ta modrá (obloha) zalíbila. Sestřelí je i VisualStudio a jiný soft od stejnýho výrobce, ověřeno.
  • Poškození konfigurace
    Někde se stala chyba a vyvíjená appka poškodila nastavení systému.
    • Tux: Nakopírování záložního texťáku s konfigurací, restart jedné služby. Trable na cca 20s.
    • Widle: Zhroutí se. Boot do nouzovýho režimu, hodina zjišťování, co se děje a vrtání v registrech. Nebo hurá na bod obnovení. Šance, že doba obnovy bude pod 2h čistýho čau je asi 2%, šance, že to pomůže je asi 30%.
  • Úterý, vyšla aktualizace.
    • Tux: Nic se neděje. Sice jsem zjistil, že je tam oprava 0-day na OpenSSH, ale stačí dva příkazy - "dnf -y update opessh" a druhý pro reboot ssh serveru. Jupí, čerte, jede se dál. Zbytek aktualizuju, až se ti bude hodit mě.
    • Widle: Pozorováno snížení výkonu na 20%, tři jádra saturována. Toto trvá kolem tří hodin, když to jde dobře. Pak otravuje s nutností rebootu a nakonec se to samo restartuje rovnou uprostřed psaní té nejkomplikovanější funkce.
  • Vyvíjená aplikace rozhasila moduly jádra
    • Tux: Reboot, výběr starší verz jádra v GRUBu. 45s i s vypnutím. Zatím to pomohlo vždycky.
    • Widle: Bod obnovení (viz výše), nebo svatá reinstalace.
  • Pád aplikace u tesťáka
    • Tux: Vím, že tam jede SSH, sosnu si log pomocí příkazu scp
    • Widle: Řeším blbosti jako vzdálenou plochu, TeamViewer nebo maily a zdržuju ostatní od jejich práce.
  • Středa: Nedostávalo se USB portů (těch při vývoji není nikdy dost), poštou došel nový hub.
    • Tux: Prostě ho tam nějak zapojím, ono se to chytne.
    • Widle: Odpojím klávesnici o USB, zapojím tam hub, klávesnici do něj a přestane to fungovat. Je totiž potřeba nová enumerace a znovuzavedení ovladače, ale na to je potřeba souhlas uživatele, který se nepřihlásí bz klávesnice. Takže tvrdý restart, pokud nebyl přihlášen uživatel.
  • Připojení prototypu a jeho ladění
  • Páteční údržba software
    • Tux: dnf nebo apt-get, otázka jednoho řádku v terminálu, na konci šichty jenom vypnu stroj. Během aktualizace se dá klidně pokračovat v práci.
    • Widle: Začnu restartem, aby se vstřebay případný aktualizace mrkvošrotích produktů. Pak po jedné stahuju aplikace, který se připomínají - ikona v LibreOffice, která otevře webovou stránku, odkaz v dialogu TortoiseSVN, info o nové verzi Javy v systrayi,... Na appky, který neřvou, se dostane málokdy. Problém je, že se instalátory dožadují zavření aplikací (explorer, firefox,...) a restartů. Takže nemůžu jedno stahovat a druhý instalovat. A nakonec ještě to nastavování, když se widle tozhodnou, že..

Detaily, ale ve finále udělají hodně...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #130 kdy: 21. 10. 2016, 23:55:14 »
@Petr M: Myslim, ze jsi vsechny presvedcil, ze Widle jsou lepsi, hlavne desitky. Urcite nebudu jediny, kdo si rano privstane a pobezi do kramu honem koupit posledni vykrik Widlosoftu.

Ondrej

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #131 kdy: 22. 10. 2016, 00:18:05 »
@Petr M: Myslim, ze jsi vsechny presvedcil, ze Widle jsou lepsi, hlavne desitky. Urcite nebudu jediny, kdo si rano privstane a pobezi do kramu honem koupit posledni vykrik Widlosoftu.
A když budeš mít štěstí tak ti k tomu přibalí i update smyčku jako mě u jednoho klienta. Probíhá aktualizace, aktualizace se nezdařila, probíhá aktualizace, aktualizace se nezdařila... No fajn, pomohl reinstal. Ne že by to nešlo vyřešit jinak, ale reinstal byl rychlejší, asi těžko mě někdo proplatí fakturu kde bude instalace windows 10h...

Ale u linuxu je to zase o strach kdy vyjde nějaká aktualizace systemd a něco se po...  >:( Naštěstí už se mě to dlouho nestalo (ťuky ťuk) jinak bych byl migrovat jinam, jen kam mac os jsou děsné omalovánky a bsd... no nevím.

Michal Kovacic

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #132 kdy: 22. 10. 2016, 00:19:09 »
Naprosto fascinující diskuze... Tolik tolerance k jinému názoru jsem již dlouho neviděl.

Shrnuti pro mě osobně je: "Jaký by ten svět byl dokonalý, jenom kdyby všichni ostatní akceptovali ten můj a jediný správný OS. Jak mohou být ti kolem tak <výraz označující nízkou až žádnou inteligenci> a nevidí to co já... Jsou to jenom ovce."

Určitě vás budu stále sledovat - a těšit se na pokračování...

David

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #133 kdy: 22. 10. 2016, 00:30:40 »
Na normální práci je jednoznačně nejlepší volba Windows. Je univerzální, fachá na něm mnohem víc aplikací.

Ondrej

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #134 kdy: 22. 10. 2016, 00:33:19 »
Naprosto fascinující diskuze... Tolik tolerance k jinému názoru jsem již dlouho neviděl.

Shrnuti pro mě osobně je: "Jaký by ten svět byl dokonalý, jenom kdyby všichni ostatní akceptovali ten můj a jediný správný OS. Jak mohou být ti kolem tak <výraz označující nízkou až žádnou inteligenci> a nevidí to co já... Jsou to jenom ovce."

Určitě vás budu stále sledovat - a těšit se na pokračování...
Jo ovcování tu ještě nezaznělo, jaká to škoda.