Je lepší Windows nebo Linux?

trolling hard

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #30 kdy: 20. 10. 2016, 17:23:38 »
Heh to se zase to vlakno krouti do nesmyslu, prvni pribeh crApplar v rolaku v tesnem zavesu nasledovany tzv. Wirdows guruem, ktery umi nainstalovat jakykoliv program z internetu a hned po nem pohadkar, ktery slysel od kamose, ze mu neco pada.

Nicmene k otazce, pouzivej co chces a neotravuj s nesmyslem, kazdy sveho stesti strujcem. (virtual a zkousej, pak se zeptej na neco konkretniho troliku).


Radovan.

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #31 kdy: 20. 10. 2016, 17:35:55 »
keby si pouzival windows 10, tak nestravis den instalaciou ;)
To je pravda, strávil bys tím minimálně dva dny!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #32 kdy: 20. 10. 2016, 17:38:46 »
keby si pouzival windows 10, tak nestravis den instalaciou ;)

Diky, ale dlazdicky uz mam v koupelne a libi se mi na nich to, ze na me nemrkaji. W 10 jen pres moji mrtvolu. Krome toho memam doma jediny kus HW, na kterem by to bootovalo za mene, nez pul dne.

j

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #33 kdy: 20. 10. 2016, 18:01:55 »
Co myslíte? Teď mi nejde ani tak o vyvolání flamewaru o hrách a pod., ale z hlediska profesionála = programátora, tj. portace, vývojová prostředí, spolehlivost systému, dostupnost nápovědy a pod.
Je to easy ... cilova platforma = tvoje vyvojovy prostredi. Neni totiz nic krasnejsiho, nez kdyz prgas pro widle a na tuxovi ti to prece paradne chodi ... nebo naopak.

toto je loz! este povedzte, ze sa vam system samovolne restartol po updateoch. ...
Widle se samovolne restartujou odjakziva, a je uplne jedno z jakyho duvodu. Kvuli updatum se nekolikrat restartovaly uz XP, a bylo kolem toho nekolikrat slusny halo po netu, takze mr negramot, racej hledat.

V desitkach to M$ zaved jako vlastnost, takze se proste restartnou bez ptani a nazdar bazar.

Driver NEMUZE zhodit system, jednoduse proto, ze skutecnej system odstreli problematickej driver.

...Ten celodenni update, jako na W 7 si take rad odpustim.
To neni mozny, lulanovi se to prece patchne a 20s. (mam tu notes, cerstva instalace z minulyho tejdne, jeste se nedopatchoval, vzdycky 3 dny neco hleda).

keby si pouzival windows 10, tak nestravis den instalaciou ;)
Pravda, jen tyden instalaci upgradu, a pak, az se upgradne ten posledni, resenim toho, proc nejde ulozit zadnej soubor. Mezi tim se mu postahuje asi tak 100GB aktualizaci, coz by i na rozezrany widle stacilo 5x na cely.

To by ses divil. Než tam nasázíš všechny potřebné aplikace, tak to může zabrat klidně i dva dny.
A kazdy dalsi dva dny budes resit, proc ti uz zase otevira ty obrazky v ty integrovany blitce, kdyz uz si to 30x prepinal na neco svepravnyho.

Diky, ale dlazdicky uz mam v koupelne a libi se mi na nich to, ze na me nemrkaji. W 10 jen pres moji mrtvolu. Krome toho memam doma jediny kus HW, na kterem by to bootovalo za mene, nez pul dne.
S desitkama je vubec zabava ... na starsim HW nebezej, protoze nemaj ovladace ...a na novym nebezej, protoze nemaj ovladace. Jako spravnej BFU sem si na zcela novym HW pustil upgrade ze 7, a skoncil sem bez site a tudiz v totalni riti. Aznto ovladace na sitovku se bez site stahujou dost blbe. Clovek by tak nejak cekal, ze si aspon soudrizi v M$ checknou HW, kdyz uz jeho seznam posilaj do NSA ... ale to by zase nemohli pekne potaji spustit userovi na notesu ten uzasnej upgrade na novy uzasny a 100% nefunkcni widle zdarma.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #34 kdy: 20. 10. 2016, 18:19:19 »
Řeknu to tak, dělám 10 let linuxového admina +-, jsem znalostně a zkušenostmi celkem daleko, beru za to i docela hezké peníze, a věc se má tak, že Linux na desktop moc nedoporučuji.

Ačkoliv tady na fóru lze dostat milión rad, jak linux běží v pohodě na každém laptopu a podporuje to či ono, není to pravda. Linux je co se týká uživatelské ergonomie (úspora baterie laptopu, uspání laptopu, funkčnost grafického prostředí) na tom o dost hůře než Windows, i když se situace zlepšuje.

Grafické prostředí Linuxu je zabugované, bavím se o Xfce, KDE i dalších. Na widlích většinou vše fachá lépe.

Na druhou stranu poslední update Windows 10 na mém laptopu skončil tím, že jsem musel recovery zálohy disku obnovovat. Widle jsou v mnoha ohledech méně stabilní než Linux, jsou s nimi problémy.

Když se na to tak dívám, uvažuji o Macu, který hodně vývojářů používá. Mac je de fakto dobře funkční unix. V každém případě po zkušenostech s Linuxem na desktopu bych ho moc nedoporučil. Na serverech je linux zlatý, GUI až tak moc ne.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #35 kdy: 20. 10. 2016, 18:44:33 »
Ačkoliv tady na fóru lze dostat milión rad, jak linux běží v pohodě na každém laptopu a podporuje to či ono, není to pravda. Linux je co se týká uživatelské ergonomie (úspora baterie laptopu, uspání laptopu, funkčnost grafického prostředí) na tom o dost hůře než Windows, i když se situace zlepšuje.

Tak nevim, jak ergonomie souvisi s baterkou a uspavanim. Nicmene jsem pouzival ruzne DE na Linuxu (KDE 3.x, Xfce4, LXDE, Gnome) a vyhovovala mi vice, nez co bylo a je na Widlich. Akorat Gnome jsem zrusil kvuli rychlosti, kdyz jsem zjistil, ze muzu mit prakticky totez v Xfce4.

S uspavanim je to kus od kusu. Na mych masinach mi chodi jak suspend tak hibernate, s vyjimkou jednoho stareho ACERu, kde se nejak neco posere pri suspendu. Na druhou stranu jsem videl radu stroju, kde power saving nejak kravil ve Widlich. Ostatne i na mem netbooku, kde mam v dual bootu Widle XP to chodi s vyhradami, protoze v urcitem poctu pripadu nechodi po probuzeni wifina a jedine, co zabere, je restart. A treba Server 2012 nebo co to bylo resil uspavani tak, ze kdyz jsem nesoupal mysi, tak vytuhnul a reagoval uz jen na reset.

Tak nesirte bachorky, protoze power saving je kus od kusu. Zalezi na tom, ktery kreten psal firmware daneho stroje a bohuzel je mnoho takovych, kteri by meli viset za koule v tunelu, dokud neuzrajou. To, ze to na Widlich jakztakz chodi a na Linuxu ne, je casto ciste tim, ze nekdo pro Widle napsal specielni ovladace, ktere obchazeji bugy ve firmware, zatimco Linux poziva standardni ovladac, ktery predpoklada chovani podle specifikace ACPI. Na nektere dostatecne rozsirene stroje pak obcas nekdo napise nejaky flastr, coz je ale berlicka, kterou nema resit OS (ani Widle). Svoje prasarny by mel resit vyrobce stroje upgradem firmware.

Iviak

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #36 kdy: 20. 10. 2016, 18:54:03 »
Řeknu to tak, dělám 10 let linuxového admina +-, jsem znalostně a zkušenostmi celkem daleko, beru za to i docela hezké peníze, a věc se má tak, že Linux na desktop moc nedoporučuji.
:D tu je Linux adminom každý druhý a programátormi sú dokonca dvaja z troch...

Elementary OS (teda linux čo sa tvári ako Mac OS) inštalujem to rodine a pokiaľ nemajú fakt exotický hardware (nejaká podivná tv karta, čo ani vo windowse nefungovala bez hodiny hľadania ako na to) tak bez problémov. Nasypem zrno na enter a idem si zapáliť. apt-get install libreoffice a firefox a tým to pre mňa končí. Vysvetlím že keď vyskočí oranž ikonka - sú dostupné aktualizácie, tak kliknúť na ok a možno bude chcieť reštartovať (nie vždy) a ďalej neriešiť.
Jediný kto mi volá že niečo nefunguje je bratranec, lebo silou mocou musí mať windows... a ja ho vždy pošlem do ...preč, lebo hry nehrá libreoffice je rovnaký ako na linuxe a na redtube windows tiež nepotrebuje. Volá mi z dôvodu že mu uplynula platnosť antivíru alebo (to som sa fakt smial) Policajný vírus mi nedovolí nikam ísť a chce 100€... proste debil. Keby bol trochu umiernený tak je windows na úrovni linuxu na desktope. už v tom nie je veľký rozdiel.

No ale otázka fóra je trochu iná. odpovedal som a za tým si stojím. Odskúšaj čo ti vyhovuje a v tom pracuj. Nie je problém mať jeden hlavný systém a množstvo virtuálnych.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #37 kdy: 20. 10. 2016, 20:05:03 »
Citace
S uspavanim je to kus od kusu. Na mych masinach mi chodi jak suspend tak hibernate
tohle je opravdu někdy problém, ale ještě se mi nestalo, že bych některý ACPI neuchodil i když kvůli jednomu kousku jsem musel napsat vlastní skriptík, který jsem pochopitelně jako vzorový našel na Wiki :-)
Nicméně BFU si s nepodařeným kouskem HW prostě neporadí a ta pravděpodobnost je tu prostě větší než na Widlích - neb jak bylo správně řečeno zkriplené ACPI obchází "geniálně" napsaný driver od výrobce desky.
Jinak za mně Linux~MacOS s tím, že v Linuchu je prostě tak skvělý výběr DE :-)) ale kdo nezažil nepochopí. W7 se skřípěním zubů akorát v práci a pak se domů těším na tuxe jako malý :-)
P.S. W10 jsem ze zvědavosti zkusil ve virtuálu, neb v práci se asi na to bude migrovat a už teď mám tiky a budím se ze spaní  :-[ jak takovou šílenost mohl někdo zplodit ?
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Karel

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #38 kdy: 20. 10. 2016, 20:48:21 »
Citace
Nestane se ti, že uprostřed práce začne otravovat systém s restartem, případně si spadne jen tak, aby se neřeklo.
toto je loz! este povedzte, ze sa vam system samovolne restartol po updateoch. mne padol windows 10 len pri pouzivani touchpadu na notase. a dovodom je samotny driver od synapticu a nie windows. ale kamarat vravel, ze ma linux mint a ked da na celu obrazovku norton commander, tak system mu spadne. to uz bude ozaj niekde chyba ;)
nedostatok swift a xcode programatorov je hlavne pre iphony. vsak cely Apple je uspesny hlavne kvoli iphonom, to je jeho tahunom.
Lez to není, naposledy sem to zazil na sedmickach ve virtualboxu, ze to na win 10 uz takhle debilne nastavene neni? To je mozne, ale upgrade 3 pc z win 7 na win 10 skoncil na dvou pocitacich reinstalem hned ze startu, ten treti sem reinstaloval minulej tejden. Coz je fajn kdyz MS politika byla takova, ze beznej uzivatel aktualizaci odklepnul ani o tom nevedel. Abych jen nekrivdil mam cistou instalaci win 10 na jednom notesu kvuli hram a o proti sedmickam je to dost pokrokove :-) Ale pracovat na nem? Dekuji ne.

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #39 kdy: 20. 10. 2016, 20:56:44 »
ten clovek by minimalne v programovani schoval do vacku 90% uzivatelov forum.root.cz ;) on urcite nema zaujem o trolling, ale to je oblubena vlastnost na roote, mas s tym skusenost?

i kdyby to byla pravda, jakoze dle tveho vystupovani vlatne vubec nic nevis jen spekulujes o nejakejch spekulacich, tak si uvedom ze sebelepsi zavodnik vetsinou neumi postavit motor do auta a ani nedokaze posoudit predpokladane problemy, casovou narocnost oprav, nebezpecnost, moznost havarie a podobne... od toho je konstrukter a automechanik...

zeptej se systemaka co do vacku schova 90% zdejsich systemaku co si mysli o Windows a Linuxu, s podminkou ze zna dukladne oba systemu, jako systemak nikoliv jako uzivatel ;)

Youda

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #40 kdy: 20. 10. 2016, 21:00:20 »
Lepsi je linux.
Vlakno se muze uzavrit.

jurdo

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #41 kdy: 20. 10. 2016, 21:07:27 »
tyzden dozadu som instaloval w10. samotna instalacia aj s nastavenim bola za polhodiny hotova. ;) instalovali sa drivre a dodatocne updates. (instaloval som priamo anniversary verziu). A ano, aj po instalacii ubuntu sa mi vzdy chcelo instalovat niekolko stovak updates ;). instaloval som VS2015, do hodinky nainstalovane. plus nejake programy, ako office, spravca suborov, atd. za ani nie 3h som mal spojazdneny komp na vyvoj. ked nieco dodatocne potrebujem, tak si to dodatocne nainstalujem. mne sa windows nikdy samovolne nerestartoval. ti co hovoria, ze nepotrebuju, aby na nich mrkali dlazdice, tak su opat vedla, pretoze vo W10 sa ani s dlazdicami nestretnete, akurat tak v start menu, ktore ale nemate otvorene 24h. takze opat tu niektori dokazali svoju zaujatost a obmedzenost, co sa tyka linuxu. Skusal som ubuntu, myslim ze to bolo 14 a to graficke rozhranie a celkove ovladanie, bol z toho chaos a ani sa mi to nepacilo.
Btw. kolko vyvojarov pouziva na vyvoj MacBook? :D Ja to poznam skor tak, ze ludia si kupia MacBook a vo virtualke maju windows, na ktorom vyvijaju. TO JE AKOZE LEPSIE? :D
Ad1) zbytocne vyhodene peniaze
Ad2) ten windows v tej virtualke nepobezi tak ako keby bol primarne nainstalovany. Celkom by ma zaujimalo, ako by sa dal spustit emulator pre taky windows 10 mobile vo virtualke. pokial viem, nieco take donedavna neslo ;)

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #42 kdy: 20. 10. 2016, 21:09:12 »
Řeknu to tak, dělám 10 let linuxového admina +-, jsem znalostně a zkušenostmi celkem daleko, beru za to i docela hezké peníze, a věc se má tak, že Linux na desktop moc nedoporučuji.

[...]úspora baterie laptopu, uspání laptopu, funkčnost grafického prostředí) na tom o dost hůře než Windows[...]

Grafické prostředí Linuxu je zabugované, bavím se o Xfce, KDE i dalších. Na widlích většinou vše fachá lépe. [...]


asi by sis mel doplnit znalosti ohledne desktopu, linuxoveho admina delas v terminalu, takze i kdybys mel 100let zkusenosti, mas znalosti mene nez rocni uzivatel desktopu co se v tom vrta ;)

uspora? neni problem: http://www.root.cz/clanky/tlp-prodluzte-vydrz-notebooku-az-o-30/
(ano mohlo to byt predinstalovane automaticky uz davno)

uspavani? na spouste ruznych modelu ruznych generaci s tim nemam (a naposledy mel nekdy pred 10lety) problem, jak uspavani/probouzeni do ram, tak na hdd... naopak s WXP a W7 sem na nekterych mel problemy ;)

graficke prostredi? mozna KDE tam souhlas, ale Xfce proste funguje, jasne ze ma nejake bugy, zadny sw neni dokonaly, ale nezpusobuje problemy uzivateli v ergonomii ani stabilite prostredi...
oproti Windows to nepousti neustale nejake telemetricke/udrzovaci/optimalizacni/kontrolovac/aktualizacni sluzby co zerou zbytecne ram,cpu,energii, internetovou konektivitu, soukromi a podobne...

nobody(ten pravej)

Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #43 kdy: 20. 10. 2016, 21:14:40 »
tyzden dozadu som instaloval w10. samotna instalacia aj s nastavenim bola za polhodiny hotova. ;) [...]

pul hodiny? to je slabe, jeden sasek z PR oddeleni Malehomekkeho instaluje W10 do 2,5 minut i s aktualizacema, nastavenim, doinstalovani MSKancelar, nastavenim CumVen a restartem...

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší Windows nebo Linux?
« Odpověď #44 kdy: 20. 10. 2016, 21:22:29 »
Upřímně tu dostávám z diskuze pocit, že každý je tu ultra expert na linux a je to pro desktop ta nejlepší volba.

Co fakt nechápu, kde tihle lidé jsou? Za roky jsem prošel pár firem a nikde jsem takové propagátory a zaručené experty na linux nepotkal. Většina lidí co takhle vidím pracovat je ráda, že si v bashi napíše pár příkazů, sem tam pár lepších lidí sice do detailů linuxu, ale zase pokulhávají šíleně na jiných věcech (síťování, hledání chyb, programování).

A to žiju v Praze. By mě zajímalo, jestli je tu je nějak vysoká koncentrace expertů na fóru, takových lidí co člověk normálně v práci systémáka nepotká, nebo jak se tenhle úkaz zde na fóru vyvinul?

Neměli by head-hunteři chodit hledat talenty hlavně sem na fórum?

Mě přijde, že tu všichni všemu rozumí, v pohodě rozběhají linux na čemkoliv a já nevím co - ale já takové lidi normálně pracovat nevidím? Jak je to možné, nedovedu si to vysvětlit  ;D