VDSL modem jako bridge před router

expert

VDSL modem jako bridge před router
« kdy: 18. 10. 2016, 08:22:16 »
Ahoj, stehuji se do bytu, kde je k dispozici pouze telefonni linka a mam vlastni Mikrotik Routerboard, tak se chci zeptat, jestli lze tento produkt pouzit jako VDSL bridge k Mikrotiku.

https://www.asm.cz/zbozi/vc-201a-ethernet-vdsl2-konvertor-masterslave-10055mbps-rj-11.html

Omlouvam se, ze se ptam tady, ale z obchodu Asm.cz mi neodpovedeli. Nechci kupovat levny cinsky all-in-one ADSL/VDSL/wifi router, protoze jedine co potrebuji je ten bridge mod.
« Poslední změna: 18. 10. 2016, 10:02:41 od Petr Krčmář »


franta PH

Re:VDSL modem / bridge
« Odpověď #1 kdy: 18. 10. 2016, 08:58:16 »
Je potřeba si zjistit, zda jsou na té lince aktivovány pouze hlasové služby nebo i datové. Požádat o změnu může pouze vlastník linky.

expert

Re:VDSL modem / bridge
« Odpověď #2 kdy: 18. 10. 2016, 09:00:52 »
Datove sluzby tam jsou, protoze predchozi najemnik tam pouzival VDSL a jelo mu to udajne 16-20Mbit downstream.

M.

Re:VDSL modem / bridge
« Odpověď #3 kdy: 18. 10. 2016, 09:01:59 »
Tohle asi použít nepůjde. Toto je primárně určeno k tomu, že dáš dvě tyto stejné krabičky proti sobě a na pár set metrů tím protlačí 100/50 Mbps s využitím VDSL2 modulace.
Nebude pravdpodobně umět rychlostní profily, které ti bude posílat Cetin, takže se to nesynne proti jejich ústředně. Navíc to asi nemá autokonfiguaci a má to jen asi 2-3 profily nastavované přenínači.

expert

Re:VDSL modem / bridge
« Odpověď #4 kdy: 18. 10. 2016, 09:19:13 »
Tohle asi použít nepůjde. Toto je primárně určeno k tomu, že dáš dvě tyto stejné krabičky proti sobě a na pár set metrů tím protlačí 100/50 Mbps s využitím VDSL2 modulace.
Nebude pravdpodobně umět rychlostní profily, které ti bude posílat Cetin, takže se to nesynne proti jejich ústředně. Navíc to asi nemá autokonfiguaci a má to jen asi 2-3 profily nastavované přenínači.

Díky, za vysvětlení, toho jsem se bál. Vypadáto, že se vyznáte. Co byste mi místo toho doporučil za zařízení, abych nemusel kupovat levnou čínskou sra*ku?


dub

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #5 kdy: 18. 10. 2016, 10:36:12 »
Schodou okolností řeším stejný problém. Našel jsem jen "DSL modem Small Modem for Router Turris". Co jsem pochopil, mělo by jít jen o hloupý modem před router, ale nikde jsem nenašel, zda nezůstalo jen u prototipu, případně zda se vůbec dá koupit.

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #6 kdy: 18. 10. 2016, 10:44:03 »
Zůstalo jen u prototypu, navíc bez Turrisu nefungoval, protože se do něj musel poslat z routeru firmware. Ta zkratka se čte SMRT a to je přesně to, co ten modem potkalo. Největším problémem byla mizerná rychlost, protože dodavatelé slušných čipsetů nejsou ochotni komunikovat s někým, kdo chce odebrat jen tisíce kusů.

dub

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #7 kdy: 18. 10. 2016, 10:59:50 »
Toho jsem se bál...
takže zbývá jen řešení popsané v této diskuzi: https://www.o2.cz/osobni/forum/?forum_id=26&topic_id=2488

Medo

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #8 kdy: 18. 10. 2016, 11:10:50 »
Zyxel VMG1312-B alebo ASUS DSL-N17U.
Ruku do ohna z to nedam, ale na zyxel som sa schopny pozriet ... (ci zvlada bridge mod - myslim si, ze ano).
Samo o sebe su to drziaky (zyxel az po vpaleni "spravneho" fw - treba pytat zo zyxel podpory).
Ano, su to 60 eurove veci .. Nic lacnejsie na trhu nie je ... Ulakomit sa na ADB z bazosu sa kruto vypomsti :-)

jasanek

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #9 kdy: 18. 10. 2016, 12:43:42 »

expert

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #10 kdy: 18. 10. 2016, 13:51:48 »
https://www.google.cz/search?q=td-w8951nb+bridge+mode
Zyxel VMG1312-B alebo ASUS DSL-N17U

Diky panove, ale doporucujete mi presne ty levne cinske sra*ky, ktere jsem nechtel. Zatim tu nepadl jediny napad, krome zarizeni SMRT, ktere potkala predcasna smrt.

To je opravdu pro renomovane vyrobce jako Mikrotik, Cisco (apod.) problem nabidnout jednoucelove zarizeni, ktere by byl pouze DSL modem bez pridanych nesmyslu?

Medo

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #11 kdy: 18. 10. 2016, 14:31:20 »
Nuz, urcite si kupis aj cisco ... CISCO867VAE-K9 asi 380 eur ...
Myslis, ze je Zyxel az taka sracka, ked ho ma v ponuke Slovak Telekom ako nahradu za ADB ?
ASusom nie je co vytknut, chodia ... A na rozdiel od 30-50 eurovych mikrotikov, maju HW NAT, a neutyras ich trafficom od 200 Mb hore :-)) (Co VDSlko aj tak neda, ale o tom-potom).

Mojža

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #12 kdy: 18. 10. 2016, 17:41:42 »

Kleff

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #13 kdy: 18. 10. 2016, 18:44:43 »
Do bridge jde dát jakýkoliv modem od O2. Používám to už spousty let. Ale nedoporučuju Comtrend, ten má hroznou správu a bridge se nastavuje dost blbě.

Medo

Re:VDSL modem jako bridge před router
« Odpověď #14 kdy: 18. 10. 2016, 18:48:09 »
Off-top
Dufam, ze to nie je tvrdenie - ved papier znesie.
Planety predch. rady sme pouzivali v priemyselnych arealoch na miestnych tf. linkach, bud voci sebe (master-slave), alebo voci koncentratoru (asi 12-16 ? portov, uz neviem), ale stale to bola propietarna technologia.
Rad si precitam overenu infosku, ze naozaj planet spravil plnohodnotny bridge na verejnu tf. siet.

Mimochodom, preco ti vadi, ci to je alebo nie je cina ? Ty potrebujes blby (ale v ramci moznosti stabilny) bridge ... Ci to bude Tplink alebo Cisco ti moze byt jedno ...
S exotickymi vecami sa mozes stretnut s anomaliou (co pri DSL nemozno vylucit), a skus sa dohadovat s poskytovatelom, ze ti to nejde. Vy nemate podporovane zariadenie ? No bohuzial ...