Rengenové snímky na Ulož.to

kverulant

Rengenové snímky na Ulož.to
« kdy: 12. 10. 2016, 20:18:13 »
Zdravím pánové,

myslíte, že něco jako rentgenový snímek chrupu je součást zdravotní dokumentace pacienta a podle toho by s tímto materiálem mělo být zacházeno?
Náhodou jsem na uloz.to narazil na toto:
https://uloz.to/!rkgZRi9VQ8m6/kleckova-jitka-6212-20160222-17-47-41-jpg
https://uloz.to/hledej?q=KLE%C4%8CKOV%C3%81+JITKA+6212+20160222+17-47-41.jpg&related=1
https://uloz.to/!Z0ORGt8Bs2k2/smidova-katerina-9384-20160202-17-53-41-jpg
https://uloz.to/!JrbZKiwLIpRj/fialova-jana-10351-20121017-17-39-56-jpg
https://uloz.to/!OFjtW5Ac3DeF/cifka-jiri-8322-20160322-12-50-17-jpg

Docela by mě zajímalo kdo to tam nahrál - pokud to byl zubař, tak se mi na mysl dere myšlenka - nenahrává můj lékař na podobné úložiště moji dokumentaci?!

Co si o tom myslíte?

« Poslední změna: 12. 10. 2016, 21:16:37 od Petr Krčmář »


v

Re:rengenové snímky na uloz.to
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2016, 20:59:52 »
znám (pro mě překvapivě) hodně lidí, kterým by takové zacházení s jejich daty nevadilo, proč by to teda mělo vadit tomu doktorovi

jjktr

Re:rengenové snímky na uloz.to
« Odpověď #2 kdy: 12. 10. 2016, 21:13:17 »
Ano, takové věci jsou opravdu pecka. Otázka však zůstává = kdo to tam nahrál?
Já doufám, že jsou lékaři obecně obeznámeni s ochranou osobních údajů. Třeba v nemocnicích je na vše potřeba souhlas dané osoby prakticky se vším.
Ale ani systém není dokonalý. Až někdo hackne náš zdravotní superregistr, bude se toho o tobě na netu válet daleko více :(

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #3 kdy: 12. 10. 2016, 21:19:53 »
To je vyborny napad zacit to linkovat z dalsiho mista misto toho oznacit to na uloz.to...

jjktr

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #4 kdy: 12. 10. 2016, 22:01:14 »
...
To jsi tak naivní? Tomuhle nepomůže ani svěcená voda. Smazáním podle hesla sejde z očí, sejde z mysli, ničemu nepomůžeš. Stejně to už mají v merku archivy a různé fotobanky. Naopak čím více se o tom bude mluvit, tím dříve si možná lidi konečně uvědomí cenu svého soukromí.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #5 kdy: 12. 10. 2016, 22:16:35 »
@kverulant: Tak to nahlas nejakemu uradu na ochranu osobnich udaju. Podle geolokace server drepi v Praze, tak at ho policie zatkne a pak patra, radi, informuje.

j

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #6 kdy: 12. 10. 2016, 22:35:57 »
To je vyborny napad zacit to linkovat z dalsiho mista misto toho oznacit to na uloz.to...
jasne nekola, mel to nalinkovat z jinyho vesmiru zejo ...

2kverulant
Zcela jiste toho tam najdes daleko vic, ono staci ze (ne)vim, co se pres podobny zhuverilosti posila tam, kde vidim dovnitr. Klido takhle mzdova posle jmenovitej seznam vejplat, protoze do mailu se ji to prece nejvede....

asdsdf

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #7 kdy: 12. 10. 2016, 23:26:28 »
Mozno je len moj mozog dnes uplne mimo, ale stale som nepochopil ako sa daju rtg snimky zneuzit  ???

TVL

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #8 kdy: 12. 10. 2016, 23:39:57 »
V první řadě je otázka, kdo to tam nahrál. Já na první pohled nevidím nikde nick uploadera, takže nevím, jestli to tam všechno nahrál jeden uživatel (nebo několik málo uživatelů) - čili asi někdo ze zdravotnictví, nebo jestli je tam hodně nahrávalo hodně lidí a každý 1-2 snímky - to by vypadalo spíš na samotné pacienty.

Obě možnosti jsou velmi reálné. Pacient chce zákrok na který jeho zubař chce velký rentgen (který si v ordinaci sám neudělá), tak si pacient zajde na rentgen a tam mu dají pro jeho zubaře CDčko. Pacient si CD prohlédne a nahraje to na server, který zná. Možná netuší, že to tam vidí i jiní než ti, kterým se chce pochlubit, možná to ví a je mu to jedno.
Já osobně bych něco takového veřejně nevystavoval, ale zveřejnění mého rentgenu by mi vůbec nevadilo. A to prosím nemám facebook, protože si nechci nechat šťourat v soukromí.

Stejně tak je reálné, že si nějaká zubní laboratoř, nebo přímo zubař usnadňují práci a sdílejí si fotky přes jediný server, přes který to umí - aniž tuší, že to vidí i jiní.
Obecně platí, že neIT lidi mají velmi malé ponětí o tom co vlastně na počítači a síti dělají. To, že vám velmi pomohl špičkový doktor se prostě nevylučuje s tím, že netuší, co kde na síti sdílí. A to, že je že někdo špičkový právník se nevylučuje s tím, že má zavirovaný počítač a je jenom otázka času, kdy jeho počítač nebude jenom v botnetu, ale kdy nějaký hacker bude cíleně tahat data podléhající advokátnímu tajemství.

Moje osobní zkušenost je ta, že si přes veřejné sdílecí servery vyměňují neveřejná data (nikoliv přímo tajná) i lidi co mají k IT hodně blízko, nebo i někteří programátoři. Ono někdy se jim těžko divit, když jim firma neumožní jiný způsob jak si ta data s dodavatelem nebo zákazníkem vyměnit. Že ty data často ani nezaheslují - to už ale omluvu nemá.

V2kt0r

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #9 kdy: 13. 10. 2016, 00:27:53 »
Mozno je len moj mozog dnes uplne mimo, ale stale som nepochopil ako sa daju rtg snimky zneuzit  ???
Tož to.máš dost slabou fantazii a povědomí o tom, co jsou to osobní data a jejich ochrana.
A že nejde o jeden údaj, ale možnosti, které vznikají spojením mnoha samostatně zdánlivě nevinných údajů.

Lol Phirae

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #10 kdy: 13. 10. 2016, 01:36:35 »
Vzhledem k tomu, že rentgen zubů je i u letitých dobře uleželých shniláků tím nejspolehlivějším způsobem určení totožnosti - ten dotaz je fakt myšlen vážně?

TVL

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #11 kdy: 13. 10. 2016, 08:24:08 »
Vzhledem k tomu, že rentgen zubů je i u letitých dobře uleželých shniláků tím nejspolehlivějším způsobem určení totožnosti - ten dotaz je fakt myšlen vážně?
Pokud bude někde ležet moje shnilá mrtvola a já nebudu chtít, aby byla identifikována, tak je úplně jedno, jestli bude můj zubní rentgen veřejně na internetu, nebo pouze u mého zubaře, protože policie jej získá právě od toho zubaře.
A jiný příklad konkrétního zneužití mě nenapadá, pomůžete?
Kromě hypotetické situace, že mám v puse něco, za co se stydím a jsem dost slavný, aby to někoho zajímalo?

SB

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #12 kdy: 13. 10. 2016, 08:50:13 »
To je vyborny napad zacit to linkovat z dalsiho mista misto toho oznacit to na uloz.to...

Vy jste opravdu ... prosťáček.

SB

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #13 kdy: 13. 10. 2016, 08:56:54 »
...Obecně platí, že neIT lidi mají velmi malé ponětí o tom co vlastně na počítači a síti dělají. To, že vám velmi pomohl špičkový doktor se prostě nevylučuje s tím, že netuší, co kde na síti sdílí. A to, že je že někdo špičkový právník se nevylučuje s tím, že má zavirovaný počítač a je jenom otázka času, kdy jeho počítač nebude jenom v botnetu, ale kdy nějaký hacker bude cíleně tahat data podléhající advokátnímu tajemství.

Moje osobní zkušenost je ta, že si přes veřejné sdílecí servery vyměňují neveřejná data (nikoliv přímo tajná) i lidi co mají k IT hodně blízko, nebo i někteří programátoři. Ono někdy se jim těžko divit, když jim firma neumožní jiný způsob jak si ta data s dodavatelem nebo zákazníkem vyměnit. Že ty data často ani nezaheslují - to už ale omluvu nemá.

Mám stejnou zkušenost. Přitom by stačilo ten obsah vhodně zaheslovat (blbým zipem s heslem jiným než 123456) a pak se nedá říct ani popel. Tyto případy obecně ukazují na zoufalý stav počítačové či informační gramotnosti populace (ne, nemám na mysli lepení dokumentu v posraném Wordu) - technologie dalece předběhla znalosti a schopnosti Frantů, protože se je nikdo ani nesnažil doplnit. Škody jsou často z podstaty věci nevratné.

SB

Re:Rengenové snímky na Ulož.to
« Odpověď #14 kdy: 13. 10. 2016, 08:59:24 »
...protože policie jej získá právě od toho zubaře...

O Policii tu řeč nebyla.

...A jiný příklad konkrétního zneužití mě nenapadá, pomůžete? ...

Lékařská dokumentace (včetně rentgenu zubů) je důvěrnou informací, o tom se nediskutuje!!!